ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2015
ÎNSCRIS: 17.08.15
încărcat de pe telefon!

Avertisment!! Traversare pe timp de noapte, Stara Zagora - Haskovo

Salut... scriu acest topic ca o atentionare pentru cei care traverseaza Bulgaria pentru a ajunge in Grecia pe drumul nou prin Makaza.

Pe 1 august am plecat la ora 19 din Bucuresti cu destinatia Lefkada Kariotes... o singura masina cu 4 persoane.

Avand experienta anului trecut cand am petrecut vacanta in Thasos stiam ca in Bulgaria este un drum destul de greu nemarcat corespunzator si imi doream sa traversez cat se poate de repede aceasta tara. Problemele au aparut in jurul orei 2.45 noaptea... intre Stara Zagora si Haskovo. La un moment dat pe partea dreapta in dreptul unei paduri erau oprite pe avarii 2 masini... un VW TRANSPORTER si un VW GOLF. Am trecut de ele... mergeam cu o viteza de 80 km /h pentru ca nu prea poti merge mai tare de atat in Bulgaria... problema a aparut cand din spate se apropia destul de tare o masina cu farurile pe faza lunga... apropiindu-se din ce in ce mai mult i. am aprins avariile sa il fac atent ca ma orbeste... el a inceput sa imi dea flash. uri si la un momendat an tras dreapta cat am putut de mult sa ma depaseasca.

In momentul in care m. a depasit a franat brusc pe avarii blocand banda si jumatate din contrasens. imediat am observat in spate ca o alta masina s. a apropiat sa raman blocat intre cele 2 masini (era vw golf de mai devreme)... nu stiu cum am reusit sa trec printre botul dubei si. marginea drumului si sa accelerz cat am putut... acum urmeaza partea grea... ne. au urmarit can 15-20 km cu 120-130 km /h... tot dandu. ne flashuri sa ne oprim... am ramas uimit ca acea duba sa mearga cu atata viteza... am incercat sa sunam la politie... si ce credeti. nu aveam semnal pe telefon... erau plasati strategic in acea zona... dupa o urmarire de 15-20 km si dupa ce era sa ies de mai multe ori de pe carosabil si sa fac accident pentru ca drmurile sunt execrabile... intram intr-un orasel/comuna ceva inainte de haskovo... il traversez cu 130 km /h si ne pierdem de ei.

Cand am ajnus la vama in Makaza le. am povestit politistilor bulgari ce s. a intamplat si. cand au auzit unde s. a intamplat... au inceput sa rada au vb cva in bulgara si mi. au zis sa sun la 112 cand mai am probleme... mare atentie va rog tranzitati Bulgaria ziua!!! Riscati noaptea!!

Trimis de Alinnn in 17.08.15 18:13:37
Validat / Publicat: 17.08.15 21:25:36

VIZUALIZĂRI: 2849 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2015 PMA (din 21 voturi)

[17.08.15 21:24:57]

@Alinnn - Bun venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "AVERTIZĂRI, DE LA LUME ADUNATE" (deja existentă pe sait)

nicole33

@nicole33: ford focus benzina

nicole33
[17.08.15 22:40:12]

@Alinnn -

Mulțumesc. Credeam că este vorba de o mașină mai scumpă.

AlinnnAUTOR REVIEW
[17.08.15 23:05:33]

@nicole33: se pare ca nu prea tin cont de masina... ideea e ca este drumul spre grecia si se gandesc ca turistii au bani la ei.

iulianic
[18.08.15 10:24:25]

Dragii mei, voi cei care aţi apreciat negativ avertismentul lui @Alinnn! De ce nu acceptaţi şi ideea că omului chiar i s-a întâmplat ceea ce a povestit?

Şi eu am traversat Bulgaria pe timp de noapte (cu autoturismul) pentru că aşa a fost vrerea celui care organizase călătoria. Avea el argumentele lui. Nu am păţit niciodată nimic, dar asta nu înseamnă că - la câte istorii de acest gen am auzit până acum - nu era posibil să ni se întâmple şi nouă ceva asemănător.

@Alinnn n-a făcut decât să ne avertizeze. Desigur, fiecare dintre noi va hotărî dacă în viitor va traversa Bulgaria pe timp de noapte sau de zi.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
gotty
[18.08.15 10:51:03]

In lumea asta mare se poate intampla orice inclusiv cele relatate mai sus.

Pot spune ca anul acesta a fost singurul in care nu am traversat Bulgaria noaptea. Nu ca nu mi as fi dorit, doar ca nu s a intamplat. Am mers si singur in masina (ocazie cu care am fost oprit de 6 (sase) ori de catre politia bulgara la un drum de Grecia), am mers si tare si incet dar cel mai important am incercat mai tot timpul sa am un iepure. Singura conditie pe care o puneam era ca acel iepure sa mearga in stilul meu:110-130 in afara localitatii si 80-90 in localitate. Stiu ca nu sunt cifrele pe care le gasiti in codul rutier asa ca, daca se poate sa nu emiteti judecati asupra lor. Retineti insa ideea "iepurelui".

elviramvio
[18.08.15 11:00:29]

@Alinnn -

Se intampla si in Romania. A patit sotul meu asa ceva, ziua, pe DN71, acum 2 ani. A trebuit sa intre intr-o benzinarie si sa stea o vreme acolo, politia n-a reactionat in nici un fel. Ulterior am aflat ca au patit si altii la fel in zona respectiva, de altfel un drum pe care i-l facem cam de 2 ori pe luna.

Tot in aceeasi zona a fost mult timp, cred ca 2 luni, un individ care cerea o sticla de benzina ca a ramas in pana.

Si poate nu crezi dar unei colege tot de-a sotului i s-a intamplat pe Grivitei sa i se agate un individ de masina in mers si sa-i ia geanta de pe scaunul din dreapta, greseala ei fiind ca avea deschis geamul.

Asa ca atentie la bulgari dar si la noi.

adryana
[18.08.15 20:30:53]

am citit cu atentie acest articol si cred cu adevarat ca este posibil sa se intample asta. Nu e de mirare cand la ei pe litoral se fura masini mai scumpe, de ce sa nu credem ca ceea ce i s-a intamplat autorului articolului poate fi adevarat? nu stiu ce as fi facut in locul lui dar experienta asta te marcheaza. Nici eu nu recomand sub nicio forma traversarea Bulgariei noaptea, am mai spus-o si ma repet.

turistul_mihnea
[01.01.16 12:37:40]

@Alinnn - Acest avertisment este cat se poate de real!! Aceste lucruri se intampla si in Romania. Exista niste hoti care se agata in mers de masini. Eu cred ca totul tine de viteza de reactie.

adryana, Alinnn, elviramvio, gotty, hlli, iulianic, nicole33
Alte articole din această RUBRICĂAVERTIZĂRI: