L'Elysee Hotel [Val d'Europe]

înscris/ă în 15.04.10
JUL-2015
+ COPII: 1 -- varsta: 5 ani

Hotel bine pozitionat

De la inceput as vrea sa spun ca am fost foarte multumiti de acest hotel si il recomand familiilor cu copii care vin pentru Disneyland. De mentionat, am mai fost cu o alta familie cu copil de 8 ani care si ei au fost foarte multumiti de hotel.

Am stat 4nopti si am avut cazare cu MD. In pretul pachetului pe care l-am avut de la agentie (970 Euro) a fost prinsa si intrarea in parcurile Disney pentru 3 zile (2adulti si un copil de 5ani).

Din punct de vedere amplasare hotel, acesta nu este in parcul Disneyland ci in zona Val d’Europe. Hotelul are un shuttle bus (inclus in costul de cazare) care are statia de plecare catre Disney vizavi de intrarea in hotel si cea de sosire pe partea cu hotelul la max 50m de intrarea in hotel. Acest shuttle bus este de fapt un autobus mare, spatios cu zone dedicate carucioarelor de copii mici. La noi nu a fost cazul dar i-am vazut pe cei care aveau copii mai mici in carucioare si care se descurcau foarte usor sa urce, sa coboare si aveau si loc in autobuz unde sa stea fara sa incurce pe cineva. Uneori pot fi aglomerate dar nu ca sa nu poti respira.

Programul acestui shuttle l-am obtinut de la receptia hotelului si care era respectat, frecventa fiind la 20min si intr-un sens si in celalalt. Ca si timp, faceam 10-15min din statie hotel pana la Disney (15min cand era mai aglomerat). Au o pauza de 2-3 ore cand nu circula (daca imi aduc bine aminte, undeva in intervalul 12:30-15; ne-am dat noi cu parerea, carcotasi fiind, ca programul e facut special sa te tina in parc la pranz si sa mananci acolo – stiut fiind faptul ca in parc totul este foarte scump). Noi ne-am descurcat, pentru ca incercam sa ne incadram astfel incat la pranz sa revenim la hotel si ne intorceam dupa-amiaza si stateam pana seara tarziu. Asta si pentru ca oricat de frumos este in parcurile Disney, copiii oboseau si chiar si noi adultii iar pauza de pranz era numai buna sa ne incarcam bateriile pentru a doua parte a zilei.

Dupa cum am scris, autobuzele au un program foarte bun si nu fac mult de la hotel pana in parc, asa ca ne-am descurcat foarte bine cu programul plecat dimineata catre Disney, revenit la pranz si inca o tura dup-amiaza si revenit chiar si la miezul noptii (ca sa stam la jocurile de lumini si focurile de artificii de la ora 23:00). Intr-una din zile nu am reusit sa ne incadram sa prindem ultimul shuttle de la Disney catre hotel pana in pauza de pranz dar ne-am descurcat la fel de bine cu RER-ul. Gara RER este langa autogara Disney, trenurile circula si ele cu o frecventa mare si fac max 10min pana la statia Val d’Europe (si ea aproape de hotel, max 200m). Din aceasta gara, am luat trenul catre Paris (aprox 70min pana in zona Notre Dame) intr-una din zile.

Tot din punct de vedere amplasare, hotelul este o data in plus bine asezat in sensul ca tot vizavi de hotel este un Mall, nu foarte mare dar nici mic. Ne-a avantajat foarte mult pentru care are cateva restaurante gen fast food unde am putut manca la preturi rezonabile (prin comparatie cu cele din Disney parc). Mai mult de atat, are si un Auchan la demisol de unde am cumparat fructe, apa si alte cateva lucruri pe care le puteam manca in camera.

Despre camera: am avut o camera destul de mare, curata, cu doua paturi duble foarte confortabile. Baia mare si ea si foarte curata. Prietenii nostri au avut acelasi tip de camera, aceleasi paturi mari si confortabile, cu o singura problema – nu functiona bine scurgerea la chiuveta dar nu sa nu o poata folosi. Si noi, si ei am avut vederea de la camera catre o curticica interioara, adica am avut liniste. Nu stiu cum erau camerele cu vederea la strada/statie autobuz/mall. Nu parea a fi foarte zgomotoasa.

Micul dejun a fost destul de bun si de variat. Am mai stat la hoteluri de 3 si 4 stele in Franta si in afara de cafea, ceai si croissant nu am mai era si altceva. Aici erau si cateva mezeluri, cateva branzeturi, oua fierte sau omleta, iaurturi, lapte, cereale, fructe, cafea, ceai. Cu alte cuvinte nu puteai sa spui ca nu aveai ce sa mananci.

Recomand hotelul pentru ca are conditii bune de cazare, mic dejun iar ca asezare pe noi ne-a avantajat foarte mult.

Impresii încărcate de MadaColt in 17.08.2015 12:12:56

Validat / Publicat: 17.08.15 17:18:24

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris, Lyon, Compiegne
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Anglia, Olanda, Italia, Spania, Portugalia, Austria, Cehia, Polonia, Ungaria, Grecia, Malta, Bulgaria

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (MadaColt); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6300 PMA (din 7 voturi) nota2
NOU! În colaborare cu Aero Shutle Paris, AmFostAcolo vă oferă posibilitatea rezervării unui transfer privat (cu limuzină sau microbuz) spre/dinspre Paris sau Disneyland, de la orice aeroport.
  • Se vorbește limba română!

[17.08.15 17:17:43]

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=9526

- Gabi Mironica
    [02.09.15 23:43:50]

Imi puteti spune, va rog, de la ce agenție v-ati achiziționat pachetul? Ati avut inclus zborul, cazarea si 3 zile acces in parc/URI, 2 Adulți si un copil? Multumesc!

- incognito_icd
    [04.11.16 19:52:24]

Buna! Cu ce ati facut transferul de la aeroprt? Daca inchiriez masina am vreo parcare gratuita prin zona? Merci!