ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2015
DIN: Alba Iulia
ÎNSCRIS: 23.08.11
MAR-2015

Aqua Park Aquapolis - peste 1 km de tobogane

Mulți români obișnuiesc să-și petreacă weekendurile la aquaparkurile magiarilor, deschise pe tot parcursul anului, indiferent de anotimp, de gradele din termometre sau de capriciile vremii. Și eu am reușit în ultimii ani să ajung și uneori să revin la următoarele băi: Mako, Gyula, Hajduszloboslo, Budapesta, Debrecen, Eger și Szeged. Unde mi-a plăcut mai mult?? Peste tot! Și totuși de cele mai multe ori am revenit la Gyula ( vezi impresii)și la Hajduszloboslo (vezi impresii), despre care am și scris impresii.

Astăzi vă invit să ajungem împreună la Szeged, pentru a ne imbăia și distra la Aquapolis. Acest aquapark este de departe preferatul copiilor mei și printre preferatele mele. E ideal pentru amatorii de senzații tari și adrenalină lăudându-se cu cel mai lung tobogan din Europa. Însă și cei dornici de liniște și relaxare au oaza lor, o zona în care accesul este permis doar posesorilor de buletin care au împlinit 16 ani.

Szeged sau Seghedin este un oraș maghiar, situat pe malul Tisei, al patrulea ca mărime din țara vecină, aflat la doar 63 de km de vama Nădlac. Din Alba Iulia, distanța o parcurgem în cca. 4 ore, poate mai puțin, grație porțiunilor de autostradă. Orașul este frumos, boem, curat, aerisit, academic, aici a fost mutată după terminarea primului Război Mondial pentru o scurtă perioadă de timp Universitatea din Cluj Napoca...

În opinia mea, un weekend, daca e posibil prelungit :) este ideal pentru a trăi senzațiile oferite de Aquapolis-ul din Szeged. Așa se poate profita din plin de toate facilitățile și nu intervine nici plictisul. Noi am fost aici, de două ori, și doar in sezonul rece. Ultima vizită am facut-o in luna martie, a acestui an, așa că mă voi referi mai ales la partea de interior a complexului balnear.

Aquapolis sau Orașul acvatic oferă condiții de relaxare și distracție felurite.

Orar

Auaparkul e deschis zilnic între orele 9 -20, iar marțea programul se prelungește până la ora 24. Noi am fost doar in weekenduri.

Prețuri

Prețul biletelor de intrare diferă în functie de ora de acces.

Cine dorește să se distreze aici întreaga zi, va plăti 4700 Huf pentru adulți, 4000 Huf pentru copii între 12 -18 ani și 2400 Huf pentru copiii între 4 și 12 ani. Sub varsta de 4 ani, intrarea e gratuită.

Între orele 9-13 costă 3400 Huf pt. adulti, 2850 pt. copii între 12 și 18 ani și 1700 Huf pentru copii între 4 și 12 ani.

Spre seară, între orele 16 -20 prețul pentru adulti este de 4200 Huf, pt. pentru copii sub 12 ani, 2100 Huf. La intrare se oferă brățară de identificare cu care am avut acces si la vestiarele diferențiate pe sexe. Brățările cuantifică timpul, orice depășire a programului pentru care s-a optat se tarifează suplimentar cu 25 Huf pe minut. In zona vestiarelor există toalete, dușuri și fohnuri, așa că, indiferent de anotimp uscarea părului, oricât de lung ar fi, nu constituie o problemă.

Parcarea

Noi am parcat gratuit vis-a-vis de intrarea în complex, dar există și o parcare subterană, păzită, pentru care se plătesc 100 Huf pe oră.

Ștrandul de vară este deschis din mai până în septembrie, nu am fost, așa că nu mă voi referi la el, decât tangențial, lăsându-vă să consultați, dacă doriți, siteul de prezentare: napfenyfurdoaquapolis.com/ro/home.

Băi terapeutice

La intrare am citit câteva afișe potrivit cărora există și o zonă specială în care cei suferinzi beneficiază de tratament, am observat câteva cărucioare cu rotile pentru cei cu nevoi speciale.

Spa

Aceesul la Spa se face cu ajutorul uei brățări magnetice, tot cu brățara magnetică se deschid si dulăpioarele de la vestiare, care sunt numerotate. Odată întrați în complex, frapează aspectul aerisit, bicoloer albastru – verde, albastru de la apă și bazine, verdele plantelor ornamentale care curg cu generozitate, dimensiunea pe doua niveluri, pereții de sticlă prin care poți privi cum afară plouă sau chiar ninge, după amotimp :) și... toboganele, un parc de tobogane, de mărimi și forme diferite! Aviz amatorilor de aventură și distracție. Iubitorii genului au de ales între cele mai lungi tobogane: Anaconda si Kamikaze, de 223 si respective 272 metri. Accesul la aceste tobogane se face cu liftul, alunecarea pornind de la înaltimea de 30 metri.Senzațiile avute sunt de nedescirs, trebuie trăite..oricum, te simti nu doar copil, alunecând pe ele, când la întuneric, când la lumină, ci mai ales..eu am simțit că nu mai știu cine sunt și unde sunt.....Înafară de aceste doua “nebunii” mai există încă 7 tobogane normale și unul rotund în forma de ceașcă, numit ”pită” sau ”ceapă” de unde căderea în bazinul cu apă este bruscă și directă. ”M-am dat” și eu, iar senzația mi s-a părut horror, ceva de genul ” never again”, în cădere am înghițit apă și m-am redresat cu greu înspre ieșire. Dar băiatul meu a fost pur și simplu înnnebunit, la el totul a funcționat pe repet! Eu am preferat relaxarea, leneveala, răsfățul în jacuzzi cu jeturi puternice, al căror masaj l-am simțit și apreciat din plin. Mai sunt în diferitele bazine mai mari sau mai mici fotolii jacuzzi, minicascade, masaj pentru tălpi, izbucuri – le-am numit eu: apa țășnește cu putere din fundul bazinului, iar eu trebuia sa fac eforturi mari să mă mențin in perimentru acestui jet. Bazinele sunt legate între ele prin coridoare de apă, pe unde curenții te poartă cu viteze ce îți dau dulci amețeli și icnete de plăcere și emoție. Într-un cuvânt, îmi amintesc cu multă plăcere de tot ceea ce am experimentat aici, m-am relaxat, m-am răsfățat, deși nu am intrat în zona specifică relaxării, denumită Wellness Domol, unde nu au acces copiii sub 16 ani. Acest perimetru e separat de restul centrului de agrement prin uși de plastic, iar cei care aleg să-și petreacă o parte a timpului aici – noi am fost însoțiți de copii și nu am putut profita, au parte de apă termală, alte jacuzzi, bazine de revelație, salină, saună uscată sau umedă. Eu doar am dat o raita și mi-a plăcut enorm.

Prichindeii au și ei locul lor, bazine pe măsura lor, cu apă mult mai călduță, cu tobogane miniaturale, potrivite. Când se plictisesc de apă pot opta pentru zona uscată de joacă, unde se pierd și se regăsesc unii pe alții în casa de joacă în stil labirint dispusă pe 4 niveluri. O încântare, dar ai mei au profitat prea puțin , sunt peștisori, adoră apa.

Pe marginea bazinelor sunt sezlonguri confortabile, suficiente, băncuțe, paturi din ceramică, scaune pentru odihnă, visare, somn sau relaxare. Exustă și o zonă privilegiată Mama si copilul, în care cei mici pot fi schimbați de scutece, alăptați, culcați. Mă impresionează întotdeauna grija aceasta pentru detalii, facilitățile pentru copii, facilități de care in România ai parte în puține locuri. Temperatura aerului și a apei este constanta, indiferent de anotimp, aerul are cca. 32 de grade.

Unde mâncăm

După atâta bălăceala, loviți de foame sau de sete, în repetate rânduri, am urcat la etaj, unde este zona dedicată acestei necesități devenită distracție.Zanzibar sau Aqua Bistro sunt doua localuri unde se pot consuma băuturi răcoritoare, o cafea și diferite minuturi. Prețurile sunt normale, dar oferta culinară nu este foarte variată.

Concluzii

Daca iubiți bălăceala indiferent de anotimp și de capriciile vremii și mai ales daca aveți poftă ” să vă dați” în tobogane a căror lungime însumează peste 1 km, care se intersectează și a căror formă este greu de urmărit, deoarece sunt muuuuuulte și întortocheate, Aqapolis Szeged, este locul potrivit.

Enjoy!

Trimis de sunflower in 17.08.15 11:21:50
Validat / Publicat: 17.08.15 14:56:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 9413 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Aqua Park Aquapolis - vedere de ansamblu

webmaster [17.08.15 14:56:15] »

sunflower [17.08.15 17:56:24] »

@webmaster - Mulțumesc frumos!

Vă rog să atașați următoarea piesă review-ului: https://www.youtube.com/watch?v=5ywI71sI8io.

Safta Radu [17.08.15 18:18:15] »

Am venit cu superbonusul!

webmasterX [17.08.15 20:34:59] »

@sunflower - Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

danamandache [18.08.15 00:13:38] »

Foarte interesant! Baiatul meu este mare amator de Aqua Parkuri! Vacanta aceasta si - a petrecut- o la Diverty Land! Ar fi super încântat de acest aqua park de asemenea dimensiuni. Cu ajutorul lui Dumnezeu poate ajungem si noi acolo, candva. Felicitări pentru articol!

sunflower [18.08.15 08:20:38] »

@danamandache - Dana, i-ar plăcea, sper să mă mobilizez și să mai scriu despre un aquapark unde e și mai multă adrenalină, cel de la Budapesta, dar cred că sunt recenzii pe site despre el... Merci!!!

danamandache, Safta Radu, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂAqua Park Aquapolis Szeged: