ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2015
ÎNSCRIS: 16.04.13
AUG-2015

Bucurie iar si iar

Anul acesta am repetat a 3 oara experinta Mamaia mai ales pentru ca fetitei mele i-a placut foarte mult la Delfinariu.

Din hotel am plecat pe la ora 16:00 cu gandul la reprezentatia de la ora 19:00. Dintr-o statie de transport public am luat un microbuz - 301 parca - pana in satul de vacanta (2 lei/ adult, copilul gratuit) apoi altul - 321 cred, daca nu, invers 321 si 301 - din Satul de vacanta spre Delfinariu (1 leu/ adult copilul gratuit).

Am ajuns relativ repede. Microbuzele circula des si desi sunt aglomerate, la ora aceea su fost relativ libere. Initial vroiam sa mergem cu autobuzul etajat al RATC, Mamaia Estival dar dupa ceva timp de asteptare am luat microbuzul.

Am ajuns la Delfinariu, am luat bilet pentru microrezervatie si pentru showul delfinilor de la ora 19:00.50 lei/ adult, copilul gratuit pentru ca nu are inca 5 ani. Din cauza varstei mici, nu am luat bilet nici la Planetariu.

Programul de vizitare al Complexului Muzeal de Ştiinţe ale Naturii Constanţa, este zilnic de la 09:00 la 20:00.

Reprezentatii ale Delfinariului sunt 3 in cursul saptamanii de luni pana vineri la 11:00, la 15:00 si la 19:00 si 4 reprezentatii in weekend 11:00 - 13:00 - 15:00 - 19:00.

La Planetariu sunt, zilnic, 5 demonstraţii la 10:00; 11:30; 13:30; 15:30; 19:30 dar accesul este permis doar copiilor peste 5 ani.

Acestea fiind spuse, intram in Microrezervatie.

"Incepand cu anul 1985 a intrat in circuitul public o Microrezervaţie care se intinde pe o suprafata de approx 6 ha din care 2 ha reprezinta luciu de apă cu vegetaţie palustră. Acest obiectiv a fost creat în ideea de a oferi vizitatorilor o imagine cât mai complexă asupra naturii dobrogene. "

Aici am vazut: lebede, rate, veverite, cocosi si gaini de mai multe specii, pauni, veverite, mistreti, caprioare si cerbi, un strut, cai.

Exista si cateva locuri de joaca de-a lungul traseelor din Microrezervatie dar nu sunt bine intretinute. Buruienile si rugina sunt la casa lor aici. Topogane si trasee cu tevi ruginite, o roata care se cam balansa, cateva leagane. Copii pot petrece ceva timp folosindu-le dar tu ca parinte stai cu grija.

Fata de anii trecuti, se vede o incercare de modernizare a Microrezervatiei dar la capitolul animale am observant imputinarea acestora.

Exista si un hipodrom unde copii pot calari contra cost – 2 ture 10 lei. Tot aici se fac si cursuri de calarie dar si sedinte de hipoterapie. Chiar am asistat la o parte dintr-o astfel de sedinta si a fost impresionant, facandu-ma sa multumesc lui Dumnezeu, inca odata, pentru faptul ca suntem sanatosi si avem copil sanatos.

Intre timp, fetitei i s-a facut foame asa ca am cautat sa vedem ce luam de mancare. In afara de niste freshuri de portocale, sucuri, apa, acfea, porumb si niste sticksuri/snaksuri nu ai ce manca.

Am rugat paznicii sa ne lase se iesim sa luam ceva de mancare urmand sa ne intoarcem pentru reprezentatia delfinilor. Langa Complex nu exista decat McD si o terasa dar aici nu puteam servi decat bautura pentru ca bucataria era inchisa. Doamna de la ceea terasa spunea ca nu avem unde sa mancam in zona si ma indemna sa merg la mall sa mancam dar nu am vrut sa risc nestiind cat de departe este, cat facem pana acolo, etc, si riscam sa pierdem reprezentatia, asa ca am poposit la McD.

Ne-am intors pentru reprezentatie. Aglomerat. Lume f multa si se imbrancesc. Showul are loc in sala mica, acoperita. Amfiteatrul in aer liber este in curs de modernizare inca de anul trecut. Cred ca va arata bine dupa ceea ce se vede de afara.

Ne-am gasit locuri si am asteptat inceperea spectacolului. Sunt 2 delfini. Fetite. Si 2 antrenoare. Anii trecuti era si 1 foca. Showul a fost ok. Scurtut dar a meritat. Copilul a fost incantat si am vazut incantarea si la ceilalti copii din sala.

Ne-am intors cu microbuzul pana in satul de vacant apoi am luat telegondola. Experienta telegondola o gasiti vezi impresii

Trimis de julyalina in 17.08.15 10:18:49
Validat / Publicat: 17.08.15 12:33:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA.

VIZUALIZĂRI: 1199 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (julyalina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Show Delfinariu

• Alte impresii din această RUBRICĂDelfinariu / Planetariu / Vivariu Constanța: