ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2015
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 02.07.13
JUL-2015

Hotel Neos Olympos 2* - Atena

Pentru a treia oara am ales cazare la acest hotel, motivele fiind: pretul, serviciile, amplasarea, amabilitatea, seriozitatea si poate as mai gasi citeva argument.

Situat pe strada Theodorou Diligianni la nr 38, Atena, la cateva minute de statiile de metrou Larissa si Metaxourghio (linia care a junge la Acropole - 4 statii).

Rezervarea am facut-o cu citeva luni inainte pe booking, 5 nopti camera dubla la pretul de 150 euro. Tin sa spun ca in aceasta perioada de citeva luni din momentul rezervarii si pina la data inceperii sejurului am cautat poate pe alte 30 de saituri de profil alte cazari in Atena. Fel de fel de saituri cunoscute sau necunoscute, am cautat fel de fel de oferte, rezultatul fiind unul singur – nu am gasit alta cazare care sa indeplineasca minimul de cerinte si sa aiba totusi o nota de 7 cum are acesta. Cautarile au fost foarte temeinice de-a lungul celor citeva luni, inclusiv cazare la particulari, rezultatul fiind negativ. Cu parere de rau trebuie sa zic ca se pare ca nu exista alta varianta.

Fata de ultima vizita, am constatat o imbunatatire a semnalului tv adica vreo 60 programe prin satelit si vreo 10 programe de radio. Alta constatare favorabila este ca semnalul wifi internet este foarte bun in tot hotelul ceea ce este un mare plus pentru turisti.

Am fost cazati la 9 :30 dimineata cind am sosit imediat la un etaj 2, un pat matrimonial cu saltea excelenta, lenjeria impecabila si citeva cosmetice la locul lor. Toate camerele au un mic balcon pentru uscat un prosop ceva.

Mentionez ca hotelul nu are lift si se afla intr-o cladire neoclasica, deci nu poti sa te astepti la nu stiu ce chestii de lux.

Nu exista parcare privata, dar se gaseste loc de parcare fara probleme in apropiere.

Micul dejun se serveste la parter incepind cu ora 8 si pina la 10. Un mic dejun tip bufet nu exagerat de bogat dar ai ce sa servesti dimineata la o cafea. Sint si ceva fructe, pe linga traditionalele, oua, sunca. cascaval, margarina, gem, cereal, lapte, suc.

Exista camera unde pot fi lasate bagajele, pentru cite ore doresti. Se vorbeste limba engleza fluent, iar amabilitatea gazdelor o poti constata pe pielea ta.

Cam in 12 minute de mers pe jos ajungi in Piata Omonia, in 5 minute la gara Larissa si inca in 2 minute de la gara la un supermarket Carefour foarte mare si cu tot ce doresti insa numai pina la ora 20 iar duminica este inchis. Statiile de metrou din apropiere cam la 5 minute de mers pe jos, ca sa nu vorbesc ca in 3o de minute de mers se ajunge lejer la Acopole.

Povestile lungi sint obositoare, las fotografiile sa vorbeasca.

Trimis de melena in 17.08.15 07:02:47
Validat / Publicat: 17.08.15 12:55:52

VIZUALIZĂRI: 1631 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (melena); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Sala de mese.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.00 EUR pe cameră

mprofeanu [17.08.15 14:20:41] »

@melena - De retinut acest review! 30 de euro pe noapte in capitala Greciei, cu mic dejun si pozitionat destul de central!

Vorba ceea "Ieftin, ieftin mon cher! "

mprofeanu
    Alte impresii din această RUBRICĂNeos Olympos Hotel: