ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2015
DIN: Targu-Jiu
ÎNSCRIS: 08.07.14
AUG-2015

Pensiunea La Flory, Podu Dâmboviței

În încercarea de a scăpa de canicula din oraș ne-am propus să evadăm pe durata unui weekend la munte. Întrucât ne propuseserăm să vizităm Cheile Dâmbovicioarei și aveam de valorificat voucherul câștigat anul trecut pe AFA (mulțumesc pe acestă cale) constând într-un weekend gratuit la o pensiune sau hotel din România despre care nu există impresii pe AFA sau acestea sunt contradictorii, m-am gândit că acum este momentul.

După stabilirea destinației am purces la căutarea unui loc de cazare care să corespundă cerințelor AFA și nu după foarte mult timp am găsit o pensiune care mi-a plăcut, ghidându-mă după imaginile postate pe un site de turism și după impresiile pozitive ale unor turiști: Pensiunea La Flory.

Am făcut rezervarea telefonic, proprietara mi-a notat datele și mi-a spus că este suficient acest telefon pentru garanția rezervării. În paralel eu mi-am angajamentul de a anunța la pensiune o eventuală imposibilitate de a ajunge aici în perioada rezervată.

DRUMUL

Traseul prestabilit a fost Târgu-Jiu – Horezu – Rm-Vâlcea – Pitești – Câmpulung Muscel – Podu Dâmboviței. Calitatea carosabilului pe porțiunea de drum Târgu-Jiu – Pitești este foarte bună, dar pe Dealul Negru s-a circulat foarte greu (ca de obicei) din cauza camioanelor și a tirurilor. Între Pitești și Câmpulung Muscel se efectuează lucrări de reabilitare a drumului și am întâlnit opt semafoare. După Câmpulung Muscel carosabilul e destul bun până la pensiune, excepție făcând o porțiune de câțiva km în apropierea localității Dragoslavele.

PENSIUNEA

Pensiunea La Flory este situată pe culoarul Culoarul Rucăr – Bran, chiar pe drumul E574, în comuna Dâmbovicioara, satul Podu Dâmboviței. Adresa pensiunii este strada Brașovului, nr. 17, dar cred că asta nu ajută prea mult și pentru o localizare exactă voi menționa coordonatele GPS: N 45 4067362, E 25 1963925.

Unitatea de cazare are două corpuri de clădire, unul cu 2 etaje care are camere cu baie pe hol (foto nr. 3), iar celălalt cu 3 etaje, ale căror camere au baie proprie (foto nr. 4). Pensiunea pune la dispoziția turiștilor 10 camere cu baie proprie (6 duble și 4 triple) și 7 camere duble cu baie pe hol.

Pensiunea pare a fi o afacere de familie, din ce am observat eu proprietarul este omul bun la toate, soția sa se ocupă mai mult de bucătărie (pe lângă rezervări), iar fiica lor în vârstă de 15-16 ani este chelner la restaurantul pensiunii. Am mai văzut o femeie care făcea curățenie, însă aceasta nu pare să aibă legături de rudenie cu proprietarii. Fiindcă am vorbit despre gazdele noastre trebuie să mai adaug faptul că aceștia au făcut tot posibilul să ne simțim bine.

CAMERA

Noi am avut rezervată camera nr. 6, o cameră triplă situată la etajul 2 în corpul de clădire cu trei etaje. Camera a fost curată și destul de spațioasă astfel încât să încapă un pat dublu și o canapea extensibilă, 2 noptiere, un șifonier și o măsuță cu televizor, plus loc de trecere.

Lenjeria de pe paturi a fost curată, saltelele foarte bune și ne-am putut odihni cum trebuie. În cele 2 zile lenjeria nu a fost schimbată și nici nu s-a făcut curățenie în cameră.

Camera nu este dotată cu aparat de aer condiționat, însă nu am simțit lipsa acestuia deoarece în zonă aerul era plăcut, iar seara și dimineața a fost chiar răcoare.

Cel mai mare minus al camerei este lipsa frigiderului. Deși proprietarul pensiunii ne-a pus la dispoziție un raft într-o vitrină frigorifică, este neplăcut să cobori de fiecare dată pentru a bea un pahar de suc sau de apă.

Balconul camerei a fost spațios și ne-a oferit o priveliște frumoasă asupra împrejurimilor. Din păcate nu am avut scaune și măsuță,așa că nu am petrecut foarte mult timp în balcon.

Baia nici prea mare nici prea mică, este amenajată cu gresie și faianță, o combinație plăcută de alb și verde. În aceasta se găsesc o cabină de duș, chiuvetă, oglindă și vas de toaletă. Prosoapele au fost curate dar cam uzate. Dintre consumabile, am avut la dispoziție săpun și hârtie igienică.

Wi-fi este gratuit, disponibil în toată proprietatea, iar semnalul este destul de bun. S-ar putea să mă înșel dar cred că în restaurantul pensiunii semnalul are o viteză mai bună decât în camere.

RESTAURANTUL

Pensiunea are un restaurant spațios de 80 mp, amenajat în stil rustic, unde turiștii pot servi masa cu produse tradiționale precum preparate din păstrăv din păstrăvăria proprie, bulz, pastramă de berbecuț, ciorbe, diferite preparate din carne, etc. Meniul este diversificat, preparatele consumate de noi aici au fost gustoase, iar prețurile rezonabile.

Turiștii cazați la pensiune care doresc să servească masa pe cont propriu, o pot face la restaurantul acesteia, proprietarii punând la dispoziția acestora veselă și tacâmuri. De asemenea, cei care doresc să-și prepare singuri un grătar, o pot face fără probleme.

De menționat că la restaurantul pensiunii servesc masa foarte mulți turiști, nu doar cei cazați la pensiune. Unii dintre aceștia sunt cazați la alte pensiuni care nu oferă astfel de servicii, iar alții sunt în tranzit prin zonă.

CURTEA nu este spațioasă, dar foarte frumos amenajată cu multă verdeață, flori, brazi, pini și arbuști ornamentali, precum și diferite figurine de grădină: pitici, ciupercuțe, căprioare și diferite păsări.

În curte mai sunt două foișoare: cel mare având grătar, plită, aragaz, frigider și o masă, iar celălalt, mai micuț, conține doar o masă și două băncuțe din lemn de brad.

În spatele pensiunii proprietarul a amenajat un mic heleșteu din care doritorii pot să-și aleagă păstrăvul pe care îl vor servi.

PARCAREA

Unitatea de cazare dispune de o parcare foarte încăpătoare, unde turiștii își pot parca gratuit mașinile. Dacă GPS - ul v-a adus în parcare și vedeți panoul pe care scrie ”Izvorul Dâmboviței” Pensiune, nu vă speriați, așa se numește firma.

CE NU MI-A PLĂCUT

Așa cum este peste tot, pot fi găsite și puncte slabe pe care doar le voi enumera mai jos întrucât am mai făcut referire la ele:

-camerele nu au frigider;

-în balcon nu există mobilier.

POSIBILITĂȚI DE RECREERE ȘI PETRECERE A TIMPULUI LIBER

În curtea pensiunii sunt 2 leagăne și o masă de tenis care pot fi utilizate gratuit de turiști, precum și 6 biciclete și un ATV, care sunt oferite spre închiriere.

Zona este ofertantă din punct de vedere turistic și voi enumera în continuare obiectivele turistice din zonă/posibilități de petrecere a timpului liber:

-o plimbare prin satul Podul Dâmboviței vă va încânta ochiul cu siguranță;

-explorarea Cheilor Dâmbovicioarei și ale Brusturetului vă va face cu siguranță plăcere, dar și vizitarea Peșterii Dâmbovicioara;

-dacă aveți destul timp la dispoziție, Valea Cheii merită și ea a fi explorată;

-cei pasionați de drumeții au destule trasee la dispoziție;

-mergând spre Câmpulung aproximativ 25 km, veți întâlni Mausoleul Mateiaș, apoi în satul Nămăiești puteți vizita mânăstirea cu același nume și Casa memorială George Topârceanu.

-parcurgând aproximativ 30 de km spre Bran, veți avea parte de peisaje frumoase, iar Branul nu mai are nevoie de prezentare.

În încheiere recomand cazarea la această pensiune, aceasta find o bună opțiune pentru cei care tranzitează Culoarul Rucăr-Bran, dar și pentru cei care vin să viziteze zona.

Trimis de costy69 in 16.08.15 22:27:30
Validat / Publicat: 17.08.15 01:00:52

VIZUALIZĂRI: 2287 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costy69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ne apropiem de satul Podu Dâmboviței

[17.08.15 01:00:11]

Mutat în rubrica "Pensiunea La Flory [Podu Dâmboviței], DÂMBOVICIOARA" (nou-creată pe sait)

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[17.08.15 15:08:03]

Nimeri-i superbonusul!

Safta Radu
[17.08.15 17:45:18]

Felicitări, dom' Costy! Un review bine structurat și foarte util. Iar cu P01 m-ai dat gata, e superbă!

costy69AUTOR REVIEW
[17.08.15 17:53:58]

@traian. leuca - Mulțumesc!

costy69AUTOR REVIEW
[17.08.15 17:58:10]

@Safta Radu - Mulțumesc!

Satul Podu Dâmboviței este frumos, iar din drum panorama e superbă.

Mai am două poze cu satul văzut de sus, dar din lipsă de timp nu le-am încărcat. Astăzi le voi posta și pe acelea.

Numai bine!

costy69, Safta Radu