ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2010
ÎNSCRIS: 20.12.09
APR-2009
7 AD. + 15 COPII

Si eu am fost la Rasnov...

Inca un loc in Romania care e plin de pitoresc si istorie si care nu e pe deplin fructificat.

Privelisti incantatoare... Cetatea Rasnov reprezinta o atractie, iar ruinele ei mi-au adus aminte si de alte locuri vizitate in alte tari.

Din pacate nu e ingrijita, nu se restaureaza pentru a ii pastra valoarea peste timp.

Mi-am reincarcat bateriile, insa am ramas cu gustul amar al neputintei romanului de a pastra frumusetile tarii sale.

De mentionat ca nu exista nici-un ghid care sa iti explice ce e cu cetatea. Te uiti ca mata in calendar si presupui, citind pliante.

------------------------------------------------------------

Text adaugat ulterior la solicitarea autoarei:

Cetatea, construita din piatra si caramida, are doua curti, una exterioara, mult mai mare decat Cetatea Neamtului, care este inconjurata de un zid fortificat si una interioara. Interesant este ca in aceasta curte exista casute acoperite cu tigla, ca si cand ar fi un mic orasel. Unele dintre casute gazduiau acum cateva magazine cu suveniruri diverse, in mare parte obiecte populare. Pentru a imi intregi imaginea de oras in cetate, am aflat ca exista si o mica scoala, dar si o bisericuta, precum si locuinta preotului. Exista, de asemenea, si o fantana, construita insa mult mai tarziu decat cetatea in sine, destul de adanca, ce a fost de mare ajutor in timpul refugerii locuitorilor in cetate.

Vizita pe care am facut-o aici a fost, de fapt, o excursie cu scoala a fiicei mele, astfel incat copiii au fost foarte incantati sa alerge prin curtea acesteia, sa mimeze tot felul de lupte si sa se lege de orice obiect apartinand cetatii.

Cetatea Rasnov este situata pe un deal, ceea ce ne permite sa vedem o panorama superba asupra Rasnovului, un orasel care a stat nu o data ca un obstacol in calea invadarii Transilvaniei prin pasul Bran, avand astfel o pozitie de exceptie (pe drumul comercial ce lega tinutul transilvanean de Tara Romaneasca), cetatea fiind un loc de refugiu al locuitorilor acestui oras.

Nu mai spun cat de incantati au fost copiii sa vada panorama orasului prin binoclul asezat pe locul punctului de observatie al Cetatii.

Trimis de magdalena in 23.01.10 17:00:08

VIZUALIZĂRI: 1796 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

ionescunic
[23.01.10 17:21:27]

Mi-e mi-a placut cetatea Rasnovului , nu stiu , cand am fost noi in august era foarte multe lume , am stat o gramada in balconul care s-a prabusit de curand , am tras cu arcul , am facut poze peste tot si am cercetat fiecare cotlon , a fost interesant , si mai ales mi-a placut istoria fantanii din cetate.

Atentie ca la ultimele cuvinte ai scris mata care poate sa insemne doua lucruri depinde cum citesti eu personal am citit prima data cu referire la mama si ma gandeam ce-o fi oare in capul tau dar cum ma prind mai greu ... Eu as fi scris matza ca sa nu fie interpretabil , scuze de interventie.

[23.01.10 18:03:55]

Da, corect, matza trebuia sa fi scris....Prima data cand am citit ecoul am inteles ca m-ai facut mata de la matale... si tocmai vroiam sa ma iau de tine! hi hi...internetul asta, unde dai si unde crapa!

alinush_geo
[23.01.10 20:12:21]

Nici mie nu mi-a placut ca este atat de neingrijita, dar cine sa se ocupe de restaurarea ei? Ministerul Turismului, dar dupa cum stim ei sunt ocupati sa se plimbe cu bicicleta in Mamaia!

pepsi70ro
[23.01.10 20:48:46]

Am inteles ca luna viitoare se va redeschide cetatea Rasnov, dupe ce s-a consolidat! Planuim sa o vizitam si noi atunci, poate chiar cu ocazia intalnirii de la Poiana.

ileanaxperta*
[23.01.10 20:48:54]

Eu de cate ori am vizitat cetatea taraneasca de la Rasnov, mi-a placut... ultima vizita a fost in vara trecuta, erau multi turisti, chiar mai multi ca altadata. Dar majoritatea erau concentrati cu privirea pe peretele improvizat pt. alpinism unde unul isi facea numarul. Mai erau cativa sus, ce priveau ca si mine superba panorama asupra Rasnovului si a muntilor...

Ce ar fi atat de greu ca Min Turismului sa confectioneze o placuta la intrare a obiectivelor turistice de importanta nationala, care ne reprezinta, cu date referitoare la locul respectiv? asa cum vedem in tarile civilizate, care-si respecta atat istoria, locurile si nu in ultimul rand, pe turisti? !... Of, doamne, daca nu numai prostia dar si inconstienta si nepasarea ar durea... ar fi tot guvernul pe moarte, tavalindu-se in chinuri...

[10.12.10 09:41:19]

Webm, as dori, te rog, inserarea urmatorului ecou in review si a videoclipului http://www.youtube.com/watch? v=3Y6qpgZTni8&feature=related. Multumesc!

Stiam insa ca urma sa vizitez o cetate foarte veche, construita cu mai bine de opt secole in urma, cu scop de aparare, ca orice cetate....

continuarea in review

biancuta
[10.12.10 11:09:58]

@magdalena, imi amintesc ca si noi am admirat panorama orasului prin acel binoclu! Mi-a placut foarte mult Cetatea Rasnov!

webmaster20*
[10.12.10 11:51:15]

Adaugat in review ecoul ulterior al autoarei, insa aceasta a fost o exceptie pe care, din motive obiective, nu o dorim repetata prea des: se pierde firul logic al ecourilor si voturilor etc. Multumim pentru intelegere.

[11.12.10 09:11:30]

Am atasat clipul solicitat de @Magdalena, vizionare placuta!

[11.12.10 10:43:37]

Multumesc, @web22!