ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2015
ÎNSCRIS: 05.12.10
AUG-2015

Relaxarea din gradina interioara a hotelului

Am fost acolo pentru a explora si cunoaste o statiune in care nu am mai fost. De ajutor au fost impresiile, comentariile si intrebarile puse pe sait, deoarece am identificat usor reperele din statiune (hoteluri, terase, magazine) De aceea am stat 10 nopti, pentru a avea timp sa descopar avantajele statiunii.

Sa incep cu deplasarea cu autocarul. Am plecat la ora 06.25 din Bucuresti, la 07.40 am fost in vama Giurgiu unde am stat pana la 09.00, am avut o oprire la benzinaria OMV de pe A2 la ora 11.00, la 12.00 eram la Varna si in statiune am ajuns in parcarea de la hotel Melia la 13.00.

La intors am plecat la ora 14.30, am ajuns la vama Ruse la 17.50 unde am stat pana la 18.50 si am ajuns in Bucuresti la 20.00. De apreciat este soferul autocarului, Stefan.

De la locul de sosire am luat un taxi pana la hotel cu tarif de 10 leva. Se poate plati si 5 euro sau 25 lei, tariful este acelasi pentru oriunde mergi in statiune.

Am ajuns la hotel la 13.05 si la receptie au zis ca la ora 14.00 este check in.

Asa am vazut prima data gradina interioara care este foarte frumoasa, racoroasa si daca gasesti loc este si odihnitoare. Scriu asta deoarece problema principala este lipsa scaunelor si meselor, deoarece la 300 de persoane sunt aprox. 40 de locuri.

La ora 14.00 am primit cheia de la camera 213. Am urcat o scara in spirala si deja eram la etajul 2. Cum are hotelul repartitia camerelor eu nu am priceput, deoarece in stanga la 213 se afla cam. 200 si in dreapta se afla cam. 211. Asta este problema lor.

Camera este incapatoare pentru 2 adulti, adica se intra intrun hol de 1,20 X 2,50 m. cu oglinda mare pe stanga si baia pe dreapta. Baia este de 1,50 X 2,0 m. cu toate instalatiile functionale, apa calda-rece non stop, cu dus separat printrun prag de 10 cm., fara cadita de dus si perdea de dus curata.

Din hol se intra in camera de 16 m2 cu 2 noptiere, 2 paturi twin, oglinda si masa de machiaj, 1 dulap, 1 masuta de bagaje, A. C., televizor, telefon si minifrigider. Are un balcon de 0,80 X 2,0 m., cu 2 scaune de plastic si 1 masuta si cu uscator de rufe. Are vedere la padurea care inconjoara acest hotel.

Mobila este bine intretinuta, saltele cu arcuri comode, geam mare din termopan, in tavan are un detector de fum. Lumina se bazeaza pe aplice, care dau un iluminat mai slab, dar eficient.

Am avut doar mic dejun, care pot sa spun ca a fost divers, cu multe feluri de produse, cu ingrediente proaspete si fara sa fie combinate de la celelalte mese. Produsele au fost enumerate foarte bine de ceilalti turisti, deci nu mai scriu si eu acelasi lucru.

Hotelul are si piscina inconjurata de padure din 2 laturi, micuta ca lungime, cu adancimea minima de 1,30 m si maxima de 1,90 m si cu bar. Problema este ca sunt sejlonguri putine fata de numarul de turisti si are program pana la 17.00. Este si un teren de volei langa piscina.

La plaja se poate ajunge pe la receptie, pe langa piscina, pe un drum in padure, sau prin curtea interioara, pe langa zidul cu panoplia din 2 lancii si un scut, dupa cateva trepte se ajunge la sosea pe langa terasa Exotic.

Pe plaja sunt foarte multe locuri cu plata, 8 leva sezlongul, 8 leva umbrela si 3 leva salteaua, dar si locuri pentru prosoape, delimitate de niste franghii lungi de zeci de metri, paralele cu marea.

Sunt foarte multe terase, baruri de plaja, fast food-uri, supermarketuri si alte atractii, dar voi scrie separat despre ele.

Exista si minicaruri in statiune 4 leva/pers. si o masina care merge gratuit din fata hotelului Golden Yavor, la Grand Mall Varna.

Televizorul receptioneaza printre altele si TVRi, ProTvi si TVSE din Buzau.

Hotelul este inconjurat de o padure racoroasa, ideala cand vii din arsita plajei si mai ales sa stai in gradina interioara cu pomi si trandafiri. Parca este o cetate medievala sau o casa fortificata din trecut, deoarece este ca o fortareata inconjurata de padure.

Seara nu se aude zgomotul specific statiunii, decat animatorii de la un hotel din apropiere, dar doar pana ora 23.00. Dupa aceea auzi numai fosnetul padurii.

In holul cu receptia hotelului se afla un bar, canapele confortabile, masa de biliard, minifotbal si flipper, contra cost la receptie.

Daca am omis ceva, astept intrebarile cititorilor, dar pozele vor completa ceea ce vreau sa spun, ca merita banii pentru o vacanta aici.

Trimis de dorinakiss in 15.08.15 21:17:05
Validat / Publicat: 15.08.15 22:41:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Balcik, Albena

VIZUALIZĂRI: 2941 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dorinakiss); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Gradina interioara. Foarte putine locuri de relaxare la mese si scaune

[15.08.15 22:39:18]

@dorinakiss: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA/. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

dorinakissAUTOR REVIEW
    [15.08.15 23:25:13]

@webmaster39 - Este OK.

alex_iasi
    [24.07.16 07:53:25]

Nu prea e renovat hotelul. E departe de plaja?

dorinakissAUTOR REVIEW
    [26.07.16 18:32:22]

@alex_iasi - Hotelul este la aprox. 150 metri de plaja, astfel: din curtea interioara, pe cateva trepte pana la soseaua principala sunt 50 metri, dupa care, mai sunt 100 metri pana la plaja. Primul reper de pe plaja este restaurantul Neptun cu specific pescaresc.

alex_iasi, dorinakiss
    Alte impresii din această RUBRICĂPreslav Hotel: