ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2010
team-building

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

Mamaia - intre fite si realitate

Acum scriu si eu ca sa ma aflu in treaba, si probabil ca unii "imi vor umple frigiderul cu urari de bine", dar nu-mi pasa.

Vacanta trecuta n-am ce face si mi-o pierd prin minunata noastra Mamaia (unde am admirat extraordinarul simt managerial al lui Mazare, care a reusit fara efort sa adune in acelasi loc Coasta de Azur (la preturi), Acapulco (la palmieri, da-s ciufuliti, rau de tot) si mizeria noastra balcanica).

Seara, din lipsa de activitate, ies cu gasca "la promenada" (zau ca dansatoarele alea din Max nu fac o consumatie minima de 400 euro... doar daca-ti plac somalezele) si deschidem ochii in jur...

Statiunea asta se imparte in doua regiuni: prima, cam de la hotel Victoria pana la satul de vacanta e populata de cei ale caror soacre au vandut pamantul din camp si au trimis familia, pentru prima oara in istoria lor milenara, la mare: un clan intreg, care sta pe prosop, scuipa seminte, mananca inghetata, bea braga si dup-aia cauta cu disperare WC-ul (de obicei, il gasesc in mare). Povestesc acasa cum s-au pozat ei cu masini de fite pana i-a luat proprietarul la goana, cum au stat ei la terasa 5 ore sa manance 10 mici si sa bea o bere (ca la terasa era fain, cu flori si chelnerite in fuste scurte...), cum s-au dat cu telescaunul ca tanti Mita la Brasov (de fapt e telegondola, dar ce conteaza) si ce palpitant a fost sa schimbe bancnota de 100 de euro primita in dar la nunta de la nasi...

A doua regiune tine de la hotel Victoria pana la iesirea spre Navodari... si se numeste "zona fitzoshika"...

Aici nu existi daca nu mergi la Max, la Burbon, la Bamboo, si dreaq mai stie unde. Zona populata de fetite pana in 25 de ani si de tinerei de doua feluri: baietii lu' tata si sex-simbolurile de vreo 60 de ani, obligatoriu imbracati in alb, care se sprijina cu o mana pe cardul "platinium" si cu cealalta pe silicoanele maimutzicii de langa ei. In club nu se ridica de la masa, comanda sampanie (sa-si faca curaj), etaleaza ceasul Vaucheron Constantine, trag cu ochii la alte maimutzici si, inainte de plecare, dau o fuga la toaleta sa-si ia somniferul (e albastru, si daca au noroc, isi face efectul pana ajung la hotel).

M-a amuzat, in special, o anumita categorie de "insotitoare": cele care privesc in jur cu o privire crunta, ca Mircea la Rovine, strang de brat cu disperare masculul de langa ele si sunt gata sa sara la ochii oricarui personaj feminin sub varsta de "mamaie" care ar indrazni, sa zicem, sa intrebe cat e ceasul... Motivul ramane inca un mister (dat fiind masculii in cauza), dar cine a inteles vreodata femeia...

In Mamaia nu am vazut dusuri pe plaja, dar am inteles abia apoi ca ele se gasesc din abundenta in natura, sub forma "stropitorilor" ce te "boteaza" de unde nici nu te astepti...

La Teatrul de Vara, vesnicele spectacole cu Tociu&Palade, Salam& Adi de Vito si invitatii extraordinari: 3 SudEst... O ceafa de porc la gratar costa de parca porcul ala a fost importat din Brazilia, iar o sticla de vin te convinge sa te duci sa ti-o iei direct din Franta, ca e mai ieftin.

Impachetarile cu alge sunt pe gratis si din belsug, in mare, mai rau e cand trebuie sa ti le smulgi din c*r...

De ce se omoara, totusi, romanii sa mearga la Mamaia (si, a se intelege, pe tot litoralul nostru, care, cu mici exceptii, e la fel) ? Pai cum naiba sa nu te duci, chit ca vinzi zestrea nevestii si faci credit la banca, acolo mananci porumb fiert si covrigi (ca trebuie sa-ti ajunga banii si de tren, inapoi, sau de GPL), cand, cu o fata triumfatoare, arati bronzul la papagalii de acasa si le spui ca ai fost... la Mamaia... si ei, cu ochii tepeni de admiratie fac un aaahhhhh prelungit...

Ca in reclama cu cei 10. 000 de litri de carburant, in care o oarecare Mitzi e rugata sa nu mai fie invidioasa pe vecina "de la doi", ca anul acesta exista in bugetul familiei si doua bilete la personalul de Constanta...

Trimis de Kyandra in 23.01.10 15:28:54

VIZUALIZĂRI: 2603 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kyandra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Terasa cu flori

gushpi [23.01.10 15:46:16] »

Tu cam pe unde ai stat 7 zile? Zona 1 sau 2? Erai cu semintele sau cu fitzele?

Stiind nivelul de trai din RO, esti deosebit de rautacios! Nu toti romanii au bani sa fuga peste granita, iar multi chiar nu au timp!

Oare proverbul cu "paiul" din ochiul vecinului (si barna din ai tai) nu ti-a fost spusa la scoala?

molko* [23.01.10 15:54:27] »

mishto, mai nasol e ca pana si in vama veche a ajuns sa fie la fel. Pe tocuri de 10 pe faleza (a se citi nisip sau mai bine spus.. praf)

Alex_Macedo [23.01.10 16:04:39] »

))))))... sigur ca ar trebui acum sa-ti spun sa te duci la plimbare si ca exagerezi... DAR... la cat este de amuzant review-ul tau, are totusi o aroma de TRISTETZE!!!... si ceea ce este trist si obisnuit de vazut la malul marii, sunt acele tzoape care au bani destui sa se simta regi in alta parte dar, acolo nu le da nimeni importantza... asa k... mai bine scuip samantza in gradina mea in timp ce ma scarpin cu lantzul-de-prins-vaca-de-aur de la gat ca sa pot arata si eu cum am luat o gura de nisip autohton!!

... ceea ce nu e bine, totusi... este vehementza ta!!... incearca oriunde te duci sa te simtzi TU bine, fara a lua in considerare eventualele... scursuri care, adevarat, iti pot strica un concediu!!

in rest... felicitari... cel putzin am râs, chiar daca cu o unda de frustrareo-tristetze!!! Oricum...pentru asezarea in pagina si "curajul" de a spune ce simtzi din gusha, 100PMA !!

webmaster77 [23.01.10 16:14:28] »

Mutat in "La pas prin Mamaia" - consider ca se incadreaza perfect la aceasta sectiune deja existenta pe site.

Admin [23.01.10 18:22:59] »

Felicitari, Kyandra, pentru review, mie mi-a facut placere sa-l citesc.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [23.01.10 18:43:26] »

eu amfostacolo in iunie si cum inca nu venisera 'pasaricile' (din aproape nicio specie din cele mai sus amintite), as fi putut sa ma simt relativ bine... dar ca sa ii raspund si lui gushpi: cu banii aia, nu numai ca ma puteam duce linistit pana-n Bulgaria (cel putin), ba chiar imi ramaneau si de intors acasa!

PS: as incerca totusi sa mai adaug ceva: exista si o zona a 3-a, pe malul lacului Siutghiol si pe la hotelurile de 2*, unde vin nostalgicii vremilor cand vacanta la Mamaia era ceva firesc si toti ne simteam bine la niste preturi relativ decente. pacat ca tot de atunci au ramas pana in ziua de azi aproape toti ospatarii si personalul hotelier... care si atunci, si azi se poarta de parca ei te platesc pe tine ca ii vizitezi...

Kyandra [23.01.10 18:45:15] »

...era doar o viziune dulce-amara a ceea ce am vazut acolo... cu accent pe "stridentele" care populeaza aceasta statiune.

Nu ma intelegeti gresit: Mamaia a fost pentru mine o statiune de suflet; imi amintesc de plimbarile linistite, fara miros de kebap si pizza arsa, fara zgomot de manele si motoare turate la maxim. Plaja, asa cum mi-o aduc eu aminte era curata, fara tigari si seminte, fara alge care putrezeau linistite la soare si capace de sticle de bere care iti intra in talpi... si cu mai putine personaje din "zona I si sona II"

Repet, nu am scris asta doar ca sa fiu ironica si nici ca sa impresionez pe cineva...doar ca un timid gest de revolta impotriva a ceea ce a fost si a devenit acum Mamaia.

O seara frumoasa

mirelab [23.01.10 20:03:58] »

Am ajuns la fix si eu cu votul meu pentru un...superbonus!

Mie imi placura cele scrise mai sus, nu de alta, dar fiecare dintre noi tot dam fuga o data, de doua ori pe vara pe litoral...dorul de mare este mai mare decat furia pe infrastructura, autoritati sau pitziponci...iar la intoarcere avem acelasi debit verbal ca al Kyandrei)))

Inca mai sunt locuri unde ne putem bucura de apa si soare pe litoralul romanesc...ramane sa le descoperiti

pepsi70ro [23.01.10 20:15:01] »

Exista si zona III, intre Complexul Summerland si Hanul Piratilor. Zona a carei "fauna" este alcatuita din homosexuali si nudisti. Contribuie foarte mult la acest lucru si vegetatia abundenta din zona.

Urmeaza zona IV, o zona frecventata de familistii cu copii aflati in vacanta la Navodari.

Iar ultima zona, zona V, este incepand din Corbu, pana dincolo de Vadu, zona frecventata de cei sictiriti de aglomeratia din Mamaia, de terase zgomotoase, de comercianti si mizerie la orice pas.

Este o zona unde de fiecare data cand pot, ma duc cu placere pentru liniste in primul rand.

Alex_Macedo [23.01.10 21:03:30] »

Ia stai, ia stai Pepsi70ro!!!

... zici ceva de zona V??? ... vezi ca te mai caut sa ma tzii la curent!!... sa mor de stiam de zona aia... evident... pe vremuri nu ne trambalam pe zona Corbu-Vadu (atunci, nu era nevoie... ) si avand in vedere ca am o sictireala vis-a-vis de vis-a-varza facuta "lantzuri grele de Litorales" si nevoia de LINISTE, "sa aud valu'la timpan fara zumzet de golan".

pepsi70ro [23.01.10 21:08:10] »

Tinem legatura, de fapt zona este destul de cunoscuta pentru "liniste" si salbaticie in acelasi timp, insa observ an de an popularea din ce in ce mai masiva. N-ar fi foarte rau daca s-ar respecta si cateva norme de bun simt, dar in cativa ani zona o sa devina un fel de Vama Veche.

molko* [23.01.10 21:57:59] »

Pepsi.. nu inteleg ultima fraza... poti detalia, cu lipsa de bun simt echivalenta cu Vama Veche.. Crede-ma odata in Vama Veche era inflatie de bun simt pe metru patrat.. Ai fost vreodata acolo sa zicem macar acum 5-10 ani? Lipsa de bun simt a aparut acolo odata cu sosirea celor din Mamaia si manelizo-rockaiala satului linistit. Era un timp cand beam cafeaua la ibric facut pe resou in Vama

lizuk [23.01.10 22:13:24] »

Kyandra, felicitarile mele! este exact Mamaia pe care o stiu si eu, de cativa ani incoace. Urata, scumpa, "colorata", nesimtita, galagioasa. Aici e locul unde da bine sa fii vazut, ca sa se stie ca existi (daca faci parte din specia celor negriciosi, cu lanturi groase, sau a fetelor cu minijupe agatate de diferite brate - azi unul, maine altul). Aici mergi la club chiar daca, cum spuneau si altii mai sus, nu dansezi ci stai la masa si bei sampanie. Iar in ceea ce ii priveste pe ceilalti "ocupanti", cei care au vandut pamanturile si vin cu clanul, ai nimerit-o si aici... Cu banii aia puteau merge si in alta parte, nu trebuie compatimiti. Sigur nu de asta au venit la Mamaia, ca e mai ieftin. Dar ei vin ca aici e apa mai mica si intrarea mai lina pentru copii...

In alta ordine de idei, nu ii pot intelege sub nici o forma pe cei care platesc din buzunarul lor sa vina la Mamaia. N-as face asta nici moarta!

Pepsi70, Mamaia n-are cum sa devina o Vama Veche. Sau nu in vremurile noastre. Ar trebui sa evolueze prea mult!

pepsi70ro [23.01.10 23:18:30] »

Lizuk - ma refeream la Vadu, nu la Mamaia cand povesteam ca incepe sa se asemene cu Vama Veche

Molko - "Zona o sa devina un fel de Vama Veche" asa am spus. Ai cam rastalmacit ceea ce am spus si gresesti. M-am referit la gunoaiele care le gasesti la orice pas, la fecalele ( scuze ) care te intampina la rasarit pe plaje, la zgomotul petrecaretilor care beau pana dimineata nepasandu-le de cei din jur, si in general la tot ceea ce tine de bun simt.

Si da, in fiecare an ajung in Vama veche, uneori stau si la cort cate un weekend, altadata fac cate o plimbare seara cu familia sa facem o baie in mare si sa stam la o terasa sa bem o bere si sa ascultam o muzica buna. Ma intreb daca tu ai fost in ultimii ani de nu ai vazut toate astea.

Scuze, dar asta este

pepsi70ro [23.01.10 23:21:09] »

Este bine sa citesti :

sa vezi ce a fost o data Vama si ce este acum.

molko* [23.01.10 23:27:55] »

nu am mai fost de prin 2001-2002 in vama, de aceea te-am intrebat daca ai fost acum 10 ani pe acolo, pt ca in ultimii 10 ani vama a inceput sa mixeze maneaua si fitza cu rockaiala si betzia (si mai grav cu drogurile) iar ce a iesit este o varza crunta. Ma rog, Vama Veche cum a fost ea odata a ramas in sufletul meu, si poate de aceea am sarit sa dau cu paru'

lizuk [23.01.10 23:28:33] »

Am inteles acum. Nu stiu cum mai e la Vadu, am fost o singura data, acu vreo 4 ani, cand vroiam sa iau teren in zona. Toata lumea promitea ca zona "o sa fie"...

Cat despre Vama, stiu ca s-a schimbat mult, dar tot ce e frumos se schimba incet-incet, Maramuresul nu mai e nimic din ce a fost pe vremea copilariei mele, Delta nu mai e locul acela linistit pe care l-am cunoscut acu multi ani. Dar macar in Vama poti sta cat de cat tu cu gandurile tale, pe cand la Mamaia iti bubuie boxele in cap si te scuipa cu seminte vecinul de cearsaf, care nu mai are loc decat lipit de tine

molko* [23.01.10 23:29:38] »

pepsi, intre anii 1996 si 2000 stateam minim 1 luna in vama veche.. stiu cum era odata

pepsi70ro [23.01.10 23:30:18] »

Ramane sa dezbatem subiectul la Poiana BRASOV, ok?

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [23.01.10 23:37:53] »

Vama si 2 Maiul de dinainte de anii '90 nu se compara cu ce au devenit "dupa"... totusi, nu ma pot impiedica sa remarc, in ultimii ani, o oarecare revenire a bunului simt si a incercarii, macar, de a 'spala' cat de cat zona si de a o reface daca nu asa cum era cu cel putin 20 de ani in urma, macar cat de cat mai civilizata decat in urma cu vreo 10...

in ceea ce priveste bautura, drogurile si turismul... ei bine, chestia asta nici nu stiu unde ar trebui dezvoltata/dezbatuta. si din pacate, nu doar la noi in tara sunt (si) astfel de cazuri... inca mi se zbarleste parul pe spinare cand mi-amintesc cum intr-o noapte, intr-o statie RER din preajma Parisului (ma intorceam cu copiii din Disneyland) un negru (arata si cam fioros cu privirea aia tulbure, specifica) incepuse sa-si prepare 'shot'-ul... din fericire, era atat de absorbit de indeletnicire, incat ne-a ignorat total. asta insa nu m-a impiedicat s-o iau la sanatoasa cat mai departe de el am putut si numai eu stiu cat sange mai curgea prin mine cand in sfarsit a venit trenul si am plecat de tot de acolo...

molko* [23.01.10 23:41:29] »

dragos, aveam 14 ani in 89, ce dracu'

iar in 97-98 era inca civilizata.. stop joc...

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [23.01.10 23:45:48] »

eeeei... pustiule!!! io aveam 31.

pepsi70ro [24.01.10 17:17:24] »

Am scris cateva impresii legate de Vama, sper ca randurile respective sa faca parte si din tineretea voastra, sa va regasiti in ele. Numai de bine!

Alb* [23.02.10 21:40:49] »

Super tare!!! Am ras cu lacrimi. Din pacate este crudul adevar.

Eu am avut un soc anul trecut cand am fost intr-un weekend la mare (invitatie la o nunta)... Dumnezeule... era infiorator de multa mizerie. Am intrat in apa si am avut un soc: pluteau pampersi si alte obiecte intime... ca sa nu mai vorbim de faptul ca apa era plina de alge!!! Plus ca duduiau manelele la maxim iar plaja era ticsita de seminte si pet-uri.

Am avut un mare soc.

Imi pare nespus de rau ca aici critic-si nu o fac de fitze.....dar Dumnezeule este groaznic de multa mizerie pe plaja si in apa...,......, eu am fost la mare la noi si acum 15-20 de ani, dar parca atunci era mai curat.

Pe atunci litoralul avea o candoare.......era mai curat si hotelurile care astazi sunt o ruina erau noi!!!Dar acum....nu as cheltui banii acolo!

Imi amintesc cu placere de anii studentiei de acum 11-12 ani cand mergeam la Costinesti...eram liberi pe plaja si acultam rock sau jazz........

Dar si acolo este un dezastru acum!!!!!!

Si m-au socat si preturile, exorbitante pentru niste hoteluri ruinate care stateau sa pice.

Pacat... mare pacat.

webmaster13 [24.02.10 00:45:11] »

super haioase aceste randuri, insa nu stiu cum va reactiona Kyandra, la melodia atasata!

Kyandra [15.03.10 18:56:58] »

Pai...cum sa reactioneze: a dansat ca un personaj din zona II ce se afla (inca nu m-am cazat dincolo de "Victoria", asa ca tot la banii soacrei-vorba vine, micul comunitar din satul de vacanta si papanasul de la "Balansoare" am ramas). ))))

oanaboteanu [11.07.10 18:45:16] »

Excelent review!!! Eu nu am mai fost pe litoralul nostru de 4 ani dar nu cred ca s-a schimbat ceva in bine intre timp!!!

Am si o intrebare "existentiala": daca e sa merg totusi la Mamaia ce sa aleg zona I sau zona II?

cryss27 [14.08.12 12:56:12] »

Felicitari, foarte tare review, m-a bine dispus stilul tau de a reda realitatea trista a zilelor noastre. Din pacate nu doar litoralul este plin de astfel de personaje ci toata tara.

Catalina Ch [28.06.19 13:58:20] »

Foarte urata prezentare! Pentru binele Dvs puteti sa va setati pe ce este frumos la Mamaia, eu personal anul acesta ii voi prezenta prima oara aceasta statiune copilului meu de aproape 6 ani, marea si plaja le cunoaste din alte statiuni, dar vom merge acolo pentru plimari cu vaporul pe mare si pe lac, telegondola, trenulet, City Tour si ce vom mai gasi acolo. Alte destinatii necesita mai mult de 6 zile si drumul este obositor si costisitor. Este un loc care imi aminteste de parinti si il voi prezenta copilui meu pozitiv. Sigur ca voi evita locurile despre care citesc aici, iar nivelul meu de acceptare poate este mai mare decat al Dvs. Multumesc.

Alb*, Alex_Macedo, Catalina Ch, cryss27, Dragoș_MD, gushpi, Kyandra, lizuk, molko*, oanaboteanu
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Mamaia: