ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2015
DIN: Oţelu Roşu [CS]
ÎNSCRIS: 28.02.10
JUL-2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel Delfinul sau all inclusive românesc cu bune si rele

Dupa un concediu ratat in Muntenegru si regretul de a nu fi vazut Dubrovnikul, am avut oportunitatea de a-l însoți pe soțul meu la un curs de perfectionare ce a avut loc la sfarsit de iulie in Eforie Nord, Complex Steaua de Mare. Deoarece a mers si fiul nostru, am dorit un apartament cu doua camere si am platit diferenta la hotel de 1200 lei. Exista cate un apartament pe fiecare etaj.

Am ajuns în jurul orei 13, dupa o noapte petrecută în București, stiam că la ora 18 incepe cazarea dar am sunat cu o zi inainte si receptionera mi-a spus ca daca sunt gata camerele nu este o problema să putem fi cazati mai devreme. Nu am gasit locuri in parcare dar am fost indrumati sa lasam masina pe o alee langa un hotel vecin, cel din imediata apropiere, care are o terasa unde se canta live seara si unde am servit in prima zi pranzul, decent si la un pret bun. La receptie coada mare, multi turisti veniti cu copii, holul a devenit neîncapator. Am preferat sa stam pe o banca pe faleza in timp ce sotul meu s-a asezat cuminte la coada si a tot asteptat, o trecut o ora, apoi inca una. In sfarsit am primit cheia apartamentului situat la etajul trei in Hotel Delfinul, cu vedere frontala la mare. Va marturisesc faptul ca am plecat de acasa cu inima indoita stiind ca nu exista balcon, pana acum nu am mai mers la mare si sa fiu cazata in locații care nu au balcon. Apartamentul este spatios, un hol in capatul caruia de afla baia de dimensiuni medii, tot din hol se intra in camera cu pat dublu si televizor cu ecran plat si programe prin satelit. Cealalta camera are o canapea extensibila și minibar chiar mini care nu prea raceste, nu are televizor. Ambele camere au aer conditionat. Pe jos este mocheta, destul de ok, iar aerul conditionat centralizat functioneaza foarte bine, are trei trepte, noi l-am folosit mai mereu pe prima deoarece altfel racea destul de puternic. Accesul in camera se face cu card iar curentul functioneaza doar lasand-ul in fanta special prevazuta, l-am pacalit lasand in fanta un alt card pe care l-am avut la noi. Geamurile termopan sunt mari si se deschid complet iar in fata fiecarui geam sunt doua scaune si un mic colt de masa, cand deschideai geamul aveai un adevarat balcon, deci din punctul asta de vedere nu am avut nici o problema, ma rau a fost pentru sotul meu care fiind fumator trebuia sa iasa din camera si sa fumeze pe o scara laterala ce dadea afara, loc amplasat astfel pe fiecare etaj. Privelistea de pe geamul apartamentului este de nota 10, foarte frumos, se vede marea, digul si un colt de piscina, probabil de la etajele superioare panorama este si mai buna.

Bratarile pentru all inclusive le-am primit la ora 18, deci la masa se intra cu cina si se iese cu pranzul.

Programul de servire a meselor bufet suedez: mic dejun 7,30-10, pranz 12,30-15, cina 19-21. Mancarea a fost diversificata si buna, mie mi-a placut mai mult decat in Bulgaria din cauza ca era gatita specific romaneste, la mic dejun a fost aceiasi in fiecare zi dar existau destule feluri incat sa mananci mereu altceva. Spre exemplu la mic dejun serveau omleta, oua ochiuri, kaizer prajit, cremvusti, cascaval chiar bun, branza, doua feluri de salam, unt, dulceata, cereale, fursecuri, rosii, castraveti, masline, lapte, ceai, cafea, sucuri gen pepsi, mirinda si un fel de suc de portocale cu pulpa, acesta din urma fiind preferatul meu. Painea spre deosebire de cea din Bulgaria, nu mi-a prea placut, era feliata alba si neagra si nu prea proaspata, la vecinii nostrii erau tot felul de chifle calde.

Dimineata mergeam la masa pe la 9,30 la pranz pe la 2,15 iar la cina pe la 20,30. Pot sa va spun ca la cele ore nu am avut probleme cu gasirea unui loc la masa dar am facut greseala de a merge intr-o zi la ora 13 la masa de pranz si m-am invartit o jumatate de ora cu farfuria in mana pana mi s-a racit mancarea, pentru a prinde un loc. Parca navalisera hoardele de cotropitori asa arata sala de mese, o imbulzeala de nedescris mai ca intr-o gara intens tranzitata, noroc ca exista aer conditionat ca daca mai era si cald era dezastru... Am vrut sa servesc o ciorba, dar m-am lasat pagubasa deoarece erau la coada cel putin patruzeci de oameni iar supele, ciorbele se afla in recipiente din care esti servit de personalul restaurantului. Mi-a fost invatatura de minte si nu am mai mers la mese decat cu o jumatate de ora inainte de inchidere, cand nu era aglomeratie. Chiar daca mergeam asa de tarziu nu am avut probleme in a gasi toate felurile de mancare din cauza ca tavile pe masura ce se goleau erau imediat inlocuite. Serveam masa in restaurant pentru ca era mai racoare, apoi ne retrageam pe terasa cu un pahar de suc sau bere si cu desertul. Pe terasa puteai sa mai stai inca aproximativ o ora dupa terminarea programului de servire a meselor. Ne placea sa stam acolo in special seara cand era racoare.

Despre mancare asa cum spuneam si mai sus, diversificata, au servit in fiecare zi gratar de pui sau porc dar preferata mea a fost carnea de vita, bine gatita, mult mai bine decat cea de porc care uneori era seaca. De cateva ori a fost si peste, hamsii si macrou. Nu a lipsit mamaliguta, branza cu smantana, ardeii umpluti, sarmale, paste in mai multe feluri, dovlecei si vinete la gratar, chiftelute, creier pane, parjoale si multe altele de care probabil ca am uitat. Ciorbe in fiecare zi de trei feluri. Fructe cam putine am vazut doar pepene rosu, piersici si mere, in schimb prajiturile mie mi-au placut, fara a fi cine stie ce deliciu culinar am constatat totusi ca erau bune, nu aveau acel gust suparator de cofetarie. Bauturile se serveau doar in timpul meselor, iar berea si sucul doar la piscina, de dimineata pana la ora 19. Va marturisesc ca nu am mai vazut un asa all inclusive, de ce spun acest lucru, pentru ca era aproape imposibil sa beneficiezi de bauturi la piscina in conditiile in care locurile pe sezlong se ocupau de la orele 5 dimineata, iar piscina se afla a capatul a o sumedenie de scari care la coborâre erau cum erau dar la urcare pe caldura faceau sa nu merite efortul pentru un pahar de bere sau suc. Deci am renuntat din start la piscina ca doar nu era sa ma trezesc la ora 4 in concediu, vedeam insa cu parere de rau de la geamul apartamentului cum sunt o multime de sezlonguri ocupate cu prosopul, sezlonguri pe care nu se aseza nimeni ore in sir.

Despre plaja din fata hotelului numai de rau, mica, foarte mica, isi lasau prosopul pe nisip de seara prins cu pietre pentru a putea gasi loc. In partea dreapta a digului erau doar sezlonguri, 20 de lei pe zi. Noi am mers pentru plaja in fiecare zi cu masina in sudul statiunii, in fata Hotelului Vraja Marii, unde a fost destul loc si unde am stat pe rogojina direct pe nisip chiar la malul marii. Exista acolo si o mare parcare fara plata. Plaja este lata iar intrarea in mare destul de lina. Nu am avut probleme in a gasi la intoarcere un loc de parcare pe laterala hotelului vecin. Intr-o seara am fost la Mamaia si ne-am intors pe la 12 si tot am gasit loc.

Despre piscina nu va pot spune prea multe, stiu ca este cu apa din mare iar culoarea acesteia nu prea mi-a inspirat incredere, nu as fi facut baie in ea, acum sincera sa fiu eu cand merg la mare nu prea fac baie in piscina decat daca marea este prea departe si in vreo dupamiaza nu mai am chef sa fac drumul.

Intr-o singura dupamiaza am prins locuri pe sezlong langa piscina din cauza că a fost o scurta rafală de ploaie si toti si-au strans repede lucrurile fugind in camere iar cand a iesit soarele am fost destul de iuti de picior, adica mai mult sotul meu decat eu. Atunci a fost singura data cand am facut baie in mare in dreptul complexului, apa mi s-a parut mai calda probabil si din cauza digului, dar si mai murdara pentru ca era un fel de golf iar lume ,,cata frunză câtă iarbă ,,.

Daca puteti trece peste faptul ca nu prea este loc de plaja in fata hotelului, peste faptul ca sezlongul e mai mult in oferta hotelului decat in realitate sau este doar pentru cei „harnici” care se trezesc in concediu la ora 4, peste faptul ca all inclusive este tipic romanesc cu bauturi servite numai in timpul meselor, ca wi -fi-ul este mai mult de forma, iar pretul este destul de mare (un apartament pentru trei persoane, sase nopti a costat 3100 lei), puteti avea un concediu placut. Eu personal cred ca m-as mai intoarce la acest hotel doar daca as plati pentru un apartament cel mult 2.200 lei.

A, si sa nu uit, mie Eforie Nord nu mi-a placut deloc, am mai fost in urma cu 18 ani dar nu am vazut nici o schimbare in bine.

Va doresc concedii inspirate si mai ales pe placul inimii! .

Trimis de alinafulg in 15.08.15 17:28:12
Validat / Publicat: 15.08.15 20:02:38

VIZUALIZĂRI: 2593 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinafulg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Piscina vazuta de pe faleza.

nicole33
    [15.08.15 23:33:04]

@alinafulg -

Dacă nu optai pentru un apartament ar mai fi trebuit să plătești vreo diferență de bani la hotel?

Mulțumesc

[16.08.15 01:18:10]

@nicole33 - Da, ar fi trebuit sa platesc in jur de 800 de lei pat suplimentar si masa pentru a treia persoana.

[10.08.16 13:59:58]

@alinafulg - Am avut si eu experientele astea pe litoralul romanesc de azi, sper sa se indrepte odata lucrurile care nu merg prea grozav.

[10.08.16 16:57:21]

@calatorul - Cu regret o spun ca avem preturi mult mai mari ca vecinii nostri bulgari.

Eu m-am simtit destul de bine la acest hotel insă statiunea Eforie Nord nu imi place deloc, este departe de ce inteleg eu printr-o destinatie de vacanta.

In ciuda acestui fapt am cunostinte care merg an de an acolo, nu stiu de ce, insă gusturile nu se discuta.

[10.08.16 18:42:37]

@alinafulg - Subscriu ambelor observatii, am spus in mai multe locuri si pe AFA ca avem preturi mai mari la sezlonguri si decat in Grecia, Turcia sau Italia, si alte tarife turistice mai scumpe ca la Mediterana. Desi oferta nu este la fel de atractiva, la Marea Neagra merg din nostalgie, simpatie si pentru ca e aproape, altfel as face plaja doar la Mediterana, dar e mai complicat si se aduna costurile de drum scl.

Iar operatorii nostri de turism sunt lacomi, neseriosi si indiferenti la problemele clientilor lor, am scris si despre asta. Sa speram ca se vor indrepta lucrurile odata, catd mai repede.

[10.08.16 21:22:47]

@calatorul - Chiar din nostalgie am mers in urma cu cinci ani la Costinesti dupa o vacanta in Nisipurile de Aur.

Nu pot sa spun ca a fost rau insa am consatat ca statiunea s-a degradat in timp iar despre turisti straini nici vorba, in schimb la bulgari era plin de nemiti si englezi.

[11.08.16 15:26:33]

@alinafulg - Si eu am revenit in Costinesti dupa multi ani de pauza si am descoperit parca o alta statiune, cu o lume necunoscuta, care nu mai semana deloc cu cea pe care am lasat/o eu acum 20 de ani si unde nu am mai regasit locurile frumoaselor noastre amintiri. Vremuri...

alinafulg, calatorul, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂSteaua de Mare, complex hotelier: