ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2015
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 21.06.12
AUG-2015

Bine

Pentru că am citit păreri contradictorii despre acest loc, am făcut rezervarea cu câteva îndoieli. Ulterior n-am regretat, pentru că ne-am simțit bine realmente. Am constatat, de-a lungul timpului, că există turiști gata să critice orice amănunt ce intră în opoziție cu așteptările lor, dar și turiști care se mulțumesc să se simtă relaxați în vacanțe, ignorând neajunsurile și problemele (în cazul în care apar într-adevăr, fără să fie fabricate de hiperexigență). Eu fac parte din a doua categorie. :) Deci, la Casa Creangă am găsit o recepționeră zâmbitoare și o cameră într-adevăr, cam mică, dar suficientă pentru nevoile noastre. Curățenie s-a făcut în fiecare zi, nu ne-a deranjat nicio cameristă, iar prosoapele au fost schimbate doar dacă le-am lăsat pe podea, așa cum scrie, de altfel, și într-un mic afiș de lângă oglinda băii. Un amănunt util: dacă nimeriți într-o perioadă caniculară, așa cum ni s-a întâmplat nouă, puneți în bagaj și un aparat contra țânțarilor (e bine să fie, chiar dacă ușile spre balcoane sunt dotate cu plase). Am înțeles că invadează locul numai după călduri prelungite.

Dacă aș ține să fac un reproș, aș semnala lipsa aerului condiționat din cameră, de care ar fi fost nevoie în timpul zilei. Noi am avut-o spre nord și a fost mai suportabil, dar sunt camere în care ajung razele soarelui. La tariful de 180 ron/noapte, mă așteptam să găsesc și această dotare, însă s-a compensat cu micul dejun inclus, foarte bun și bogat.

Nici vorbă să nu mai existe mâncare mai târziu, cu condiția respectării intervalului orar pentru micul dejun, afișat peste tot (7-9,30)! Dimpotrivă, ori de câte ori s-a golit vreun platou, ospătarii au avut grijă să-l înlocuiască imediat, cu excepția prăjiturilor, de altfel suficiente. Pentru că a venit vorba, felicitări bucătarilor pentru prăjiturele de casă care n-au lipsit în nicio dimineață (în fiecare zi altele: cu nuci, cu fructe, cu ciocolată...), de asemenea și pentru delicioasa dulceață hand-made de afine!

Cineva povestea, într-un review, despre mâncare stricată la restaurantul hotelului. Noi n-am avut asemenea experiență! Am mâncat de trei ori și totul a fost foarte bun. Țin să menționez faptul că hotelul a fost plin toată perioada, ocupat în special de familii cu copii mici, iar terasa aglomerată mereu la orele mesei. La câtă mâncare se rulează acolo mă îndoiesc că ar avea timp să se strice, dar fiecare cu experiențele și poate cu norocul/ghinionul său. Servirea de la restaurant mi s-a părut... normală. Nici mai înceată, dar nici mai rapidă decât la alte restaurante, iar ospătarii și-au făcut datoria cum au putut mai bine în condiții de solicitare crescută. Prețurile mărișoare, mai ales la băuturi, dar (repet) nu altfel decât în alte locații cu poleială de ștaif :) - 6 lei o răcoritoare la jumătate sau o bere, 4 lei o apă minerală, 10 lei o limonadă...

Urmează un alt subiect discutat și disputat: drumul până la piscină. Ei bine, nouă chiar ne-a plăcut îngusta șosea șerpuită printre pomi înalți! Cam 500 m de urcuș ne-au asigurat necesarul de mișcare și de drumeție căci - nu-i așa? - la munte mai mergi și pentru plimbare. Am avut norocul să vedem și o veveriță, așa că a fost chiar amuzant pentru copil. În altă ordine de idei, efortul de a parcurge drumul până la satul de vacanță, mai ales că nici nu e exagerat, merită! Peisajul este foarte frumos acolo, sus, iar priveliștea de la piscină - minunată și relaxantă!

Piscina: adâncime constantă, cam 1,50 m, dar există o piscină de dimensiuni reduse, pentru copii. De asemenea, se poate face baie și într-un mic bazin cu apă sărată. Neapărat e nevoie de prosoape pentru șezlonguri, căci nu sunt incluse în ofertă. Tariful este de 20 ron pentru adulți și 10 ron pentru copii, bani care pun clienții în posesia unor brățări de identificare ce le dau dreptul la intrări multiple în incintă. Nu același lucru se întâmplă în centrul spa, unde o singură intrare asigură 3 ore de bălăceală pentru 40 ron adultul și 20 ron copilul (prețuri, din câte am înțeles, pentru clienții complexului, pentru externi fiind mai scump). Cum vremea a fost frumoasă, n-am avut nevoie de piscina interioară. E bine de știut însă că, în centrul spa, există saună și cabinet de masaj. Am văzut și câteva șezlonguri pe o platformă cu priveliște frumoasă, unde doritorii pot face plajă, chiar dacă înoată sub acoperiș.

Revenind la piscina exterioară - în weekend e foarte aglomerată, așa că e nevoie de puțină grabă pentru a prinde șezlonguri (cam până în ora 10, dar în zilele lucrătoare e mai lejer). Acestea se ocupă în ordinea sosirii clienților și nu există sistem de rezervări. După ocuparea lor, intrarea nu mai este permisă. Pentru cei ce doresc să petreacă o zi întreagă lângă piscina exterioară, există un mic sistem fast-food, unde se pot comanda mâncăruri precum pizza, grătare și cartofi prăjiți. Prețurile de la bar sunt aceleași de la restaurant.

În concluzie, pentru că ne-am dorit puțină răcoare, ceva drumeții și multă bălăceală, vacanța a fost reușită, căci le-am găsit pe toate. :)

Trimis de cristina.eu in 14.08.15 19:19:42
Validat / Publicat: 14.08.15 20:53:54

VIZUALIZĂRI: 2277 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina.eu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Imagine din satul de vacanță. Se văd, în plan îndepărtat, și două lebede ce tocmai obosiseră de la atâta plutit. :)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 55.00 EUR pe cameră

webmasterX [14.08.15 20:12:34] »

@cristina. eu - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

cristina.eu [14.08.15 20:50:17] »

@webmasterX - Da, este foarte bine.

danamandache [15.08.15 00:30:16] »

Cat ma bucur ca ai scris depre aceasta pensiune! Am descoperit-o in timp ce urmaream o emisiune TV si eram curioasa cum este ea vazuta de turisti.

cristina.eu [15.08.15 12:04:15] »

@danamandache - Chiar e un loc frumos, Dana. Insa, asa cum am scris, depinde de pretentiile si de asteptarile fiecaruia. Eu am incercat sa fiu obiectiva.

danamandache [15.08.15 16:33:02] »

@cristina. eu: Si ai reusit. Felicitări!

cristina.eu [16.08.15 10:57:29] »

@danamandache - Multumesc. Te pup, Dana.

cristina.eu, danamandache
    Alte impresii din această RUBRICĂCasa Creangă - Complex Turistic: