ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2015
JUN-2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Inexpresiv

Inexpresiv

DRUMUL CATRE HOTEL - Am plecat din Bucuresti la orele 3 am ajuns la Giurgiu la 4 fara 20, la orele 4 achizitionam vignieta pentru Bulgaria. la 9 eram in vama la Hamza. Aceleasi costuri ca si anul trecut, nimic deosebit. Carburantul de la vecini… ca pe la noi = 2,36 leva / l motorina. In schimb a fost un soc (trebuia sa ma pregatesc in prealabil) in Turcia…. 3,81 lire litru de motorina (Total, la Shell era 4,1 lire) …. auzi 3,81 lire…... mai ieftin ca in RO…... se pare ca nici Turcia nu mai e ce a fost. Cazare intermediara la Jimny ca in fiecare an. La intoarcere cazarea a fost... unde credeti... in Burgas.

HOTEL – Interesant prin arhitectura, toate camerele cu vedere la mare, lifturi accesibile cam greu cu timpii de asteptare dar solutia salvatoare a fost banalu’ mers pe jos… a dat roade (doar la mine). Proiectantul a fost unul de exceptie transformand cu success natura inconjuratoare. Constructorul a avut un ghinion teribil, acesta a “teraformat” intreaga zona se vede ca a avut de furca, nimic din complex nu a mai ramas asa cum a fost de la natura intrare maiestuoasa o cascada plante adecvate, alei cu bun gust, marmura “la greu”… …. frumos. Loby generos, modern, canapele imense (5 ml), fotolii pe masura, utilat cu bun gust, ce mai … mi-a placut. La WC-ul aferent zonei…. sa pic pe “sus” …. ma uitam in oglinda imensa …. si ma vedeam in direct la LCD-ul incorporat … naspa moment mai ales cand urinezi (o singura data mi s-a intamplat cred ca a fost o gluma – inca sper acest lucru) auzeam in subconstient un glas mieros anaconda, anaconda…... in rest muzica de toate genurile…. la lcd. Interesanta si alegerea si a spatiului pentru lectura, in imediata apropiere a stabilamentului mai sus mentionat.

Chek-in-ul s-a realizat rapid in circa 5 min. CULMEEEA fara bacsis…. mi-am facut cruce asa ceva nu mi sa mai intamplat vreodata. Minunea nu a tinut nici macar o zi. Bunnn… ne-am revenit.

CAMERA de la etajul 6 - Cu vedere la mare, ca toate camerele hotelului, de altfel. Aceasta nu era prea mare, curata cu doua paturi, care in circa un sfert de ora de la cazare a fost transformat intr-unul mare de catre mine, un fotoliu extensibil, un mini frigider care zilnic era alimentat cu o sticla de apa plata de 1,5. Curatenie zero chiar si cu spaga de rigoare, luau banu’ si PA (te pup PA PA) …. aloooo unde te crezi… … nu am mai rabdat si le-am facut un tambalau de groaza…. in zilele urmatoare dadeau cu aspiratorul de doua ori pe zi…. te pui cu nebunu’!!! numai aranjamente făcute gen lebede, petale de trandafir am avut in continuare. Covoru’ rosu era doar pentru premianti. Punct.

RESTAURANTUL - Spatios, curat, multe mese la interior si pe terasa. Personalul de la bucatarie, bar si restaurant foarte serviabil, mesele erau debarasate imediat, mancarea din belsug. Apa plata servita era imbuteliata, sucurile cu acid erau la dozator din gama celor de la Coca-Cola, iar cele neacidulate tot la dozator. De asemenea, berea si cafeaua erau tot la dozator… o cafea buna o servea cel de la Pool Bar (la nisip) dar trebuia sa cotizezi, ceaiuri de toate felurile, la pliculet sau gata preparat, etc. In rest mancare multa, gustoasa, dulciurile destul de variate dar de slaba calitate, gen: baclavale fara migdale/nuca, prajituri gen fast food, etc. Nu lipseau fructele, pepene rosu, galben, mere, piersici, cirese, capsuni. Curios …. fara citrice. O bila alba dimineata fresh-uri de portocale cat cuprinde …. ti le preparai singur… fara numar. Daca erai nesimtit cu “ceafa groasa” puteai sa stai chiar si o ora sa storci la greu pentru tot resortu’ (marea famiGlie bulgara).

Culmea anul acesta la Didim m-am simtit ca in Bulgaria: limba, portul, obiceiurile (injuraturile de mama), “felicitarile”, zgarieturile de pe portiere, etc. …. au fost MADE IN BULGARIA. In resort erau cazati doar 60 de romanii, rareori am vazut vre-o 10-12… unde erau ceilalti? ... nu ma intrebati ca nu stiu. In schimb la “Nisipurile de (off may good) Aur… s-a schimbat “calimera”… cat frunza si iarba vorba poetului, romanasii din toate tarile s-au dat mana peste tara tocmai “acilisea” (cicalaca ‘kiki’ cea) …. in “nisipurili de haur”. Bun aici este o alta poveste (nemuritoare, deasemenea).

La pranz se servea vin alb, roze, rosu, bere si sucuri, la barul din restaurant.

SNAK BAR-UL - Servesc mancare, dulciuri si bauturi intre 10 - 14 si sunt OK mai ales pentru cei care vor sa ramana la plaja si la pranz si nu vor sa mai intre la restaurant principal. Pentru mine a fost cea mai inspirata alegere…. nu era aproape nimeni la mese, aglomeratia se muta la restaurantul principal. La snack bar lipsesc fructele, insa aproape in fiecare zi a fost shaorma si pizza. Un plus a fost prezenta cartofilor prajiti, coada nene coada. In rest... obisnuitele hamburger-uri, hot dog si kumpir. A, se mai serveau gofreuri/clatite cu ciocolata lichida, o senzatie pentru copii. Inghetata cu program si coada. Gozlemele iok.

PISCINELE - Apa in piscine era curata, iar la cea mijlocie era un angajat care ruga copii mai mici decat adancimea si care nu stiau sa inoate sa iasa afara sau sa isi puna vesta sau colace pentru brate. Dimineata (pe racoare – vorba cantecului) participam la o su (i) ta de bazine cu o admiratoare din Danemarca, dupa ceva vreme abandonam sleit de puteri. Tipa se tinea bine… … mai baga inca o suta. Deeeeh antranamentu’.

GRADINI/ SPATIU VERDE - sunt pline de flori superbe, de palmieri, arbusti, etc. se planteaza, tunde, curata, uda, in permanenta. Aici am (fost foarte multumit) schimbat impresii cu gradinarii stabilimentului… … la sfarsitul sejurului acestia mi-au facut cadou o iasomie… …. pe care am plantat-o in Bulgaria (Nisipuri). O mai traii?

MAREA - Foarte aproape de hotel cu un nisip apa limpede si curata (fara alge). Sezlonguri suficiente, prosoapele la piscina curate si se schimbau zilnic pe baza cartelelor primite in prima zi de cazare. Primii metri (10-15) in regula dupa distanta aceasta jale…... stanci cat cuprinde foarte bun teren pentru cei ce practica snorkeling-ul. Am vazut la octopuses cat nu am vazut in 7 ani.

ECHIPA DE ENTERTEINMENT - Se vedea ca nu erau profesionisti ci doar niste amatori…. foarte slab chiar inexistent. Dimineata cu ora 10 incepeau activitatile cu aquagim, si zumba, dupa aceea libera activitate…. pauza totala. Un fiasco general. Cel mai deranjant a fost “seful” acesteia. Un baietas cu pretentii de machomen, pantaloni si tricouri mulate, bronzat la maxim (minodora) … … ce mai incolo si incoace... facea furori printre (le curgeau balele celor de) varsta a treia. Un nesimtit de nota 10.

SAUNA SI SALA DE FITNESS - Sunt gratuite si sunt folositile cu incredere, au personal profesionist la fel si aparatele. SPA de vis. Bani sa ai ca de restul se ocupa ei…... la 2 maini la patru maini, la cald, la rece, la muzica, la culori si bineinteles la “cireasa de pe tort” … … VIP. Nu vreau sa imi aduc aminte ca incep a recita din Moartea Caprioarei…. “mananc si plang”… … (N. L.)

VREMEA - Foarte placuta, cald si soare, a fost o reusita ca in tot sejurul sa nu bata vantul. Exceptional, da a fost.

WI-FI – Au, e gratuit dar nu merge din camera, doar la parter. Foarte buna receptia acestui semnal de la terase, oricand si oriunde (e).

PARCAREA – acceptabila, dar aglomerata.

Ca un rezumat: Venosa este mai elegant decat Palm Wings. Palm Wings-ul are plaja cu adevarat dar nu are prestanta, la Venosa e viceversa. Palm Wings este in oras (pe faleza) foarte avantajos din punct de vedere turistic si al shoping-ului, Venosa este este amplasat intr-o zona (e) “terna”. Unul si celalalt sunt hoteluri bune. M-am simtit bine in ambele hoteluri, dar mai ‘palpitant’ este Venosa.

Un amanunt important este ca: hotelul nu este in statiune ci la 15 km, se poate ajunge doar cu masina sau microbuzul in oras. Nu prea ai ce sa faci in statiune, dar merge. Daca asi recomanda prieteniilor? Da as face-o cu mare drag.

P. S. Acest review il scriu la sugestia userului @nicole33… altfel cred ca nu as fi facut-o vreodata. A trebuit sa chem … ”mobilizarea” … la arme Arkadaşi. :)

Trimis de RossoNerro in 14.08.15 14:06:39
Validat / Publicat: 14.08.15 16:18:17

VIZUALIZĂRI: 2348 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RossoNerro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 In asteptarea rasaritului... fantastic.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [14.08.15 19:19:18] »

@RossoNerro -

Mă bucur să văd cum sugestia mea s-a materializat în scurt timp într-un review foarte util.

Eram curioasă cum a decurs sejurul la Venosa știind că de la Palm Wings te-ai întors destul de dezamăgit.

Vezi că se poate și fără?

RossoNerro [15.08.15 11:09:55] »

@nicole33 - A trebuit, nu refuz niciodata sexul feminin A fost ceva de moment, "acum ori niciodata".

Va multumesc tuturor pentru timpul acordat lecturarii review-lui. Sa auzim numai de bine, TCB va doresc.

nicole33, RossoNerro
Alte impresii din această RUBRICĂVenosa Beach Resort & Spa [Isilkent]: