ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2010
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 29.02.08
OCT-2009

O zi in Salzburg

Cazat la Gosau, intr-una din zile ne-am hotarit sa vizitam Salzburg-ul. Zis si facut. De dimineata ne-am urcat in masina si dupa mai putin de doua ore parcam in parcarea de linga gradinile Mirabell.

Dupa ce am luat tichetul, vizita a inceput, cum altfel, cu Mirabellgarten (gradinile Mirabell). Ne-am indreptat spre dreapta gradinii, urcind scarile unde Julie Andrews invata pe copii von Trapp sa cinte in Sunetul Muzicii. Acolo este de asemenea un punct foarte bun de unde poti admira privelistea Salburgului. Chiar linga scari este ridicat Palatul Mirabell, construit la inceputul sec. XVII de catre printul Wolf Dietrich pentru amanta sa si copiii lor, acum considerat unul dintre cele mai frumoase oficii pentru casatorii civile din lume. Ne-am pozat linga statuia Pegas, am vizitat Gradina Piticilor, am privit trecatorii din centrul parcului construit anume ca gradina pentru palat dupa care ne-am continuat plimbarea.

Ajunsi in Mozartplatz, am privit cum se spala statuia lui Mozart de catre un individ inarmat cu un aparat cu apa sub presiune ce se alimenta de la o cisterna. Am facut niste poze la Muzeul Salzburg iar in continuare am intrat in Rezidenzplatz, in apropiere fiind Palatul Rezidenz.

Nu departe am vazut Domul (catedrala) din Salzburg in care nu am intrat. Stiam ca este una dintre cela mai frumoase edificii baroce din Europa asa ca ne-am multumit sa o privim de la exterior. In apropiere se inalta Biserica Sf. Petru (Stiftkirche Sf. Peter), cred ca cea mai majestuasa biserica din Salzburg si locul in care a avut premiera lui Mozart, "Misa in do minor".

Usor, usor am ajuns si la mocanita ce urca spre Fortareata Hohensalzburg, construita in sec. XI. (~ 5 euro). AM preferat mocanita desi urcatul pe jos era de asemenea o varianta buna. In Hohensalzburg, cea mai mare fortareata din evul mediu din Europa Centrala, se pot vizita Burgmuseum (arta medievala), Sala de Aur, Muzeul lui Rainer (unde armele, armurile si instrumentele de tortura nu impresioneaza). Am urcat in foisor de unde am admirat panorama Salzburg-ului, revenind la mocanita.

Ne-am plimbat pe Getreidegasse, principala strada comerciala a orasului dupa care ne-am intors la masina indreptindu-ne catre Mall-ul Europark

Trimis de decebal12345 in 23.01.10 11:53:52
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 2234 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (decebal12345); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O parte a Palatului Mirabel si a gradinii Mirabell. Datorita anotimpului, lipsesc florile.

[03.08.10 12:31:20]

mutat la rubrica 'O zi in Salzburg [orasul]', rubrica unde vom aduna toate recomandarile de calatorie din si despre acest oras.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Salzburg [orașul]:

• pagină generată în 0.41873002052307 sec