ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2015
ÎNSCRIS: 27.09.10
AUG-2014
2 AD. + 2 COPII -- v: 13 si16

Am fost acolo... in 2014

Cateva poze am postat deja, asa ca eram datoare si cu ceva impresii. Asadar... despre drum nu imi place sa povestesc prea multe, e lung, astfel incat am ales sa circulam lejer, doar ziua, asa ca am oprit o noapte la Hotel Baden din Calarasi, care se afla pe malul Dunarii, exact langa bac, locatie perfecta pentru tranzit.

Am ajuns la hotel, coborand stradute inguste si intortocheate, intr-un final minunata locatie desfasurandu-se in fata ochilor, adica un hotel pe plaja, intr-o zi cu mult soare, noi intrand imediat in atmosfera de vacanta. Tin sa precizez ca biletul nostru a fost cumparat de un prieten din Germania, nu stiu daca are vreo relevanta.

HOTELUL contine doua corpuri de cladire, noi am intrat in cel din partea dreapta, family, am intins voucherele, pasapoartele si ni s-au dat cartelele, scurt si cuprinzator, nu am asteptat nici macar un minut.

CAMERELE, desi platisem interconectate, au fost neconectate, nu am facut caz din asta si nici nu am incercat sa schimbam, pentru ca nu ne-a deranjat. Camerele sunt spatioase, curate, paturile mari, saltelele si pernele confortabile, de caliate. BAIA mare, curata, dotata cu tot ce trebuie, gel de dus, sampon, hartie, uscator de par, prosoape suficiente, care se schimbau oricand le puneam jos.

CURATENIA, in camera, baie, balcon, era facuta meticulos, iar privelistea din balcon, superba. Gazonul si florile din fata hotelului sunt ingrijite impecabil, tunse la milimetru, udate periodic cu un sistem de aspersoare foarte ingenios.

RESTAURANTUL, desi unu pentru doua corpuri de cladire, este incapator, cu terasa mare. Mancarea suficienta si variata, astfel incat nu se putea ca la o masa sa nu ai ce consuma, este adevarat ca bulgarii au condimentele specifice pe care le folosesc, iar unora nu le sunt tocmai pe plac, de exemplu sarmalele lor, sau altceva cu carne tocata, au un gust destul de ciudat pentru noi, dar sunt variante alternative destule. Am mancat fructe de toate felurile, dulciuri si mai deosebite si mai obisnuite, compot si iaurt foarte bune.

Ca bauturi alcoolice, nu ma pot exprima, la cele nealcoolice calitatea este una obisnuita pentru Bulgaria, carbogasoase gen Mirinda, Fanta, Sprite, Pepsi, sifon, iar ceaiurile erau foarte bune si variate, lamaie taiata in farfurii, zahar brun si alb, cafea buna in restaurant, obisnuita la aparate. Curatenia in restaurant m-a impresionat in mod placut, dupa eliberarea fiecarei mese se schimba si fata de masa, tacamurile curate, farfuriile curate, nu am vazut sa se faca rabat de la curatenie.

Putin deranjant faptul ca la intrarea in restaurant trebuiau aratate cartelele de masa primite de la receptie, dar noi suntem genul care ne pliem imediat pe regulile impuse de gazde, e mai simplu si mai comod, decat sa ai mereu ceva de comentat si sa nu poti schimba nimic.

LIMBA vorbita la greu este germana, personalul vorbeste cu toti turistii in germana, am facut scurta la urechi de cat MORGEN am auzit, am regretat aici ca nu stiu o boaba, engleza nu iti era de mare folos, noroc ca nu te prea baga nimeni in seama, decat sa te salute si sa iti zambeasca. Apropos, hotelul are arborate steagurile Bulgariei, Uniunii Europene si al agentiei de turism Thomas Cook, de unde luasem si noi biletele, din pura intamplare.

Asa, PISCINELE... curate, apa cam rece, una din ele cam la umbra, inotam doar de vreo doua ori pe zi, cand soarele era in zona lor.

ECHIPA DE ANIMATIE simpatica, se straduia mult si aveau multi fani.

PLAJA, mai putin lata ca la Albena, mai putin curata ca la Albena, dar in limite de bun simt, mult deasupra a ceea ce am vazut in tara. Intrarea in apa nu prea lina, dar iarasi fac comparatie cu Albena si cu Sunny Beach. Au scris unele persoane ca le-a deranjat faptul ca se mai plateste extra pentru saltelute si retinerea unor anumite sezlonguri, asa este, dar este specificat pe toate saiturile care prezinta hotelul, trebuie sa ne asumam asta, pe principiul dai un ban dar stai in fata, plateai o suma dar aveai tot sejurul sezlongurile dorite, scria numarul camerei tale pe umbrela si nu se ocupau chiar daca nu tu coborai la plaja in ziua respectiva. Nimeni nu te forteaza in vreun fel sa dai acesti bani, puteai foarte bine sa stai pe prosopul tau in loc de salteluta si sezlonguri se gaseau la orice ora. Cam asta e...

Despre statiune, doar cateva cuvinte, mare, aglomerata, cu multiple posibilitati de distractie pentru cei dornici, magazine, restaurante, parc de distractii, zona hotelului nostru era cea mai linistita si cu plaja cea mai frumoasa, cel putin pana unde am reusit eu sa ajung, nu am ajuns pana la Riviera, de exemplu. Recomand hotelul din toata inima, are si varianta demipensiune si all inclusive.

Am observat unele impresii proaste, nu stiu ce s-a intamplat, poate au avut cazare in celalalt corp, sau camere la etajele inferioare si cu fata spre parcare, chiar nu pot sa-mi explic. Eu nu pot reprosa absolut nimic, iar fata de Kaliakra, Albena, am gasit in sfarsit acele dusuri la iesirea de pe plaja unde iti poti spala doar picioarele, nu neaparat parul... !!!

SFAT important - daca aveti intentia sa postati impresii despre un sejur, faceti-o in timp util, cat totul este proaspat, eu am uitat unele amanunte, cu greu le mai aliniez in sertarasele defecte ale memoriei mele, aaa... mi se mai spune si DORY, pentru cine a vizionat Nemo. Concedii placute tuturor!

Trimis de tumisfabu in 13.08.15 18:55:50
Validat / Publicat: 13.08.15 20:47:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Sunny Beach

VIZUALIZĂRI: 1670 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tumisfabu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Encanto Beach Hotel (ex Sentido Golden Star):