Aquapark Divertiland [Chiajna]

Avatar ioana.190192
DIN Ploiesti
înscris/ă în 07.08.13
JUL-2015

O zi de distractie la Divertiland!

Pentru ca eu nu merg niciodata la piscine sau parcuri de distractie in weekend sau de sarbatori legale, am ales sa ne petrecem o zi de marti la Divertiland.

Eu una abea asteptam pentru ca imi place sa ma dau pe tobogane si pentru ca eram nerabdatoare sa ma dau in palnie. De ce zic de palnie? Pentru ca la Divertiland te dai pe ea cu colacul, spre deosebire de alte aqua park-uri unde am vazut oameni lovindu-se foarte rau la cap cand picau din astfel de tobogane in piscina de sub.

Am ajuns acolo la 11, pentru ca stiam ca atunci se da drumu la tobogane. Ne-am speriat de coada imensa si eram aproape siguri ca stam cel putin o ora. Ne-am inselat. Am stat in jur de 15 minute. Nu ni s-a parut mult.

Am cerut si un dulapior. E adevarat ca ar fi trebuit sa fie gratis in mod normal dar, ei cer 10 lei in plus.

Cum intri, in stanga sunt vestiarele si dulapioarele. La vestiar si in bai curat. Nu am stat mult acolo pentru ca eu ma misc foarte rapid oricum si acum mai era si nerabdarea.

Am cautat 2 sezlonguri, ne-am cremuit, am astaptat sa intre un pic in piele si in apa cu noi!

Apa era calda, nu iti lua mult sa te obisnuiesti cu ea. Am stat un pic pe lazy river ca sa nu ne aruncam direct in tobogane. Acesta era plin de colace. Am stat un pic cu teama din punctul asta de vedere pentru ca ultima oara cand am fost la un parc de genul, in Brasov, erau foarte foarte putine.

Am observat ca sunt care se plang ca li se luau colacele de langa sezlong. Este si normal! Colacele nu sunt cu rezervare. Cele duble erau doar pt tobogane si nu aveai voie sa parasesti zona lor cu ele. Ba chiar erau culori diferite pentru cate un grup de tobogane. Daca nu mai voiai sa te dai pe Rainbow Tower si vrei la cele din Waterfall, lasi colacul albastru la locul lui si mergi in zona Waterfall unde sunt colace galbene. Coada nu se face pe 3 etaje pentru ca salvamarii nu lasa sa urce prea multi deodata. Coada se face jos si din cand in cand mai urca cate un grup. Intr-adevar fluierau des dar, nu mi s-a parut ca abuziv sau ca sunt absurzi. De exemplu noi la prima urcare am uitat sa ne dam bijuteriile jos. Ne-a lasat sa ne dam dar, sa nu mai urcam asa.

Am vazut ca zicea cineva de fotografiat. Noi am facut poze si nu ne-a zis nimeni nimic. Ba chiar erau cu selfie stick-uri si isi filmau coborarea pe tobogane sau isi faceau poze, multi turisti.

Toboganele din Rainbow Tower sunt in numar de 4: verde, albastru, rosu si galben. Acestea nu sunt foarte inalte deci nici panta foarte abrupta. Sunt mai de incalzire asa. Cel mai mult ne-a placut cel albastru. Acesta este tub inchis si intuneric total inauntru. Nu sti cand vine curba, cand se schimba sensul. Foarte tare!

Cele din Waterfall sunt tot 4 (roz, rosu, albastru si galben - palnia). Acestea sunt deja mai inalte si ofera mai multa adrenalina. In unele din ele nu ai voie sa te dai decat in 2. Stiu sigur de cel albastru dar, posibil sa fie si altele. Noi ne-am dat in 2 pe toate. Palnia, dupa cum am spus, abea o asteptam pentru ca in celele din alte parcuri mi-a fost frica sa ma dau. Foarte tare senzatia. Dupa ce te invarti in ea, intri pe o alta portiune tubulara care te duce in apa. Noi mereu intram pe aia cu spatele (asa se nimerea).

In cel albastru sunt cele mai tari senzatii. Are cea mai mare panta dintre cele pe care te poti da cu colacul. Pe panta aceea salti un pic. Are si un dezavantaj. Daca nu stai mai sus in colac vei da cu fundul de plasticul toboganului. De asemenea cel care sta in fata trebuie sa tina picioarele in colac si sa fie mai usor decat cel din spate. Oricum nici nu va lasa invers. Noi ne-am dat de 2 ori si mi-a ajuns.

In cele fara colac nu ne-am dat pentru ca nu imi place deloc senzatia la trecerea peste imbinarile bucatilor de tobogan. Am stat in schimb sa ne pice galeata faraonului in cap. Tot un amuzament acolo!

In piscina cu valuri ne-am bagat fara colac mai la margine pentru ca ni s-a parut totusi cam mare imbulzeala.

In parc erau anunturi cu "nu uita sa zambesti la camera!". Ne-am interesat si era un tip care facea doar pe toboganul albastru de la Waterfall. Pentru asta ne-am si dat de 2 ori ca sa fim siguri ca ne iese o poza. Ne-am facut magnetei. Era 10 lei unul. Trebuia sa tii minte ora la care te-ai dat si sa mergi dupa aproximativ o ora la centru de suveniruri sa ceri poza/magnet sau nimic daca nu iti placea cum ai iesit. Ora este importanta pentru ca va inchipuiti cate poze fac pe zi.

De mancat noi am luat un meniu cu hamburger, cartofi prajiti si un suc la 22 de lei unul. Apa era 5 lei la 500 ml. Nu mai stiu la ce restaurant dar noi nu am stat la coada. Erau doar 2 persoane in fata noastra.

La ora 18:00 se inchid toboganele. Noi de pe la 17 si un pic ne-am potolit. Am mai stat un pic la soare si am plecat.

Pentru mine a fost o zi reusita cu atat mai mult ca ma chinuisem sa il conving pe Bogdan sa mergem, nu prea il incanta ideea nestiind sa inoate, si in ciuda protestelor nu mai voia sa plece de acolo dupa.

Impresii încărcate de ioana.190192 in 13.08.2015 16:30:12

Validat / Publicat: 13.08.15 18:58:21

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ioana.190192); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6299 PMA (din 9 voturi) nota2

pagină generată in 0.133522033691 sec