ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 2 ani;7 ani

Sub orice critică

încărcat de pe telefon!

Nu ma mai invat minte!

Pentru ca prietena celei mai mari copile isi petrece vacantele in Romania, spre deosebire de noi, muritorii de rand, care mergem in "amarata" Bulgarie, am decis sa rezervam o camera la un hotel din Mamaia ca sa vada si ea satul de vacanta, gondola, aglomeratia etc.

Am cautat pe booking ceva acceptabil ca pret, mai ales ca era vorba doar de o noapte de odihna. Am ales Hotel Dobrogea a carui amplasare ne multumea : la intrarea in Mamaia, in spatele satului de vacanta si a gondolei, cu priveliste spre Lacul Tabacariei, plus ca avea doua stele! Stinse!!!

Avand experienta Hotelului Dobrotitsa din Albena si a Hotelului Viktoria Family din Balchik, ambele cu doua stele stralucitoare, am zis ca va fi multumitor pentru o noapte! Impresii am citit pe diverse site-uri, dar pe AFA nu existau. Si nicio impresie nu a evidentiat pe deplin "surpriza" oferita de acest hotel! Si sa vii de la 4* ale Hotelului Casablanca din Obzor intr-o maghernita romaneasca, e un soc total! Headshot direct!

Buuuun! Rezervasem o camera tripla, la mansarda, un fel de duplex. Holul, baia, un pat mare de 1,60 latime si balconul reprezentau "parterul". Ca sa ajungi in dormitorul twin se urca pe o scara de lemn. In pozele de pe site, apartamentul arata superb! Nu ma gandeam decat la fericirea pustoaicelor de a sta la etaj, de a se urca pe scara aceea, de a ne striga si face cu mana de sus etc. Stiam ca nu avem aer conditionat in camera, dar nu ne-am facut probleme pentru o noapte.

In fine, am gasit hotelul destul de repede, mai ales ca fatada este la strada. Am parcat masina in spate, sperand la o parcare pazita, cum scria in prezentare. Nu era nimeni pe acolo... Fetita cea mare m-a intrebat: "Mami, ne-ai adus la spital?" Ce-i drept, asa lasa impresia...

La receptie, am fost intampinati de o doamna la vreo 50 de ani, fara prea mult chef, care ma intreba la ce data am facut rezervarea pe booking. Sincer, stiam data check-in-ului, de unde sa stiu ca trebuia sa stiu si cand am facut rezervarea?!!! Cu un efort supra omenesc a gasit foaia cu rezervarea. Ne-a pus doua chei in brate, 302 si 305, si ne-a trimis sa ne alegem camerele. Camera 302 arata mai rau decat 305, era mult mai murdara, se vedea ca nu era aspirata mocheta de multa vreme, dar avea frigider si parea mai racoroasa. Treapta de sus a scarii interioare era insa o rampa de lansare pentru sinucigasi. Mirosul era identic, de aer inchis si praf, in ambele camere. Am ales 305, totusi, in ideea ca aleg raul cel mai mic. Macar statea bine treapta de la scara!

Dupa ce am adus bagajul, am inceput sa observ camera: era praf peste tot, pe balustrada de la scara, pe mobila, pe televizor, pe tamplaria ferestrelor. Ca veni vorba, la nivelul inferior, tamplaria era din lemn vopsit cu maro, probabil acum 100 de ani! Acesta era partea din spate a hotelului. La nivelul superior era un ochi de geam de 20 cm, cu tamplarie din pvc, dar, cu praf si murdarie intre cele doua foi de sticla! Stiu sigur asta pentru ca am vrut sa sterg geamul si nu s-a putut! Aici era plasa de tantari la fereastra, desi cu gauri, dar jos, nu era deloc! Aceasta ferestruica dadea inspre strada!

Ne tot imbarbatam si ne spuneam ca e doar o noapte! Am zis sa ne consolam pe balcon, dar nu incapea decat un singur adult, atat era de mic! Si ruginit! Fetelor le-am interzis accesul acolo!

Paturile de sus aratau binisor, lenjeria era curata, se vedea ca este curatata chimic si apretata. Jos, aveam pat cu tablie, de pe vremea bunicilor!

Baia era micuta, avea cadita de dus cu perdea, wc cu bazin suspendat (trageai apa ad literam, de un snur), chiuveta, oglinda si cos de gunoi. Senzatie de insalubru totala!!! In sapuniera murdara, de asemenea, zaceau aruncate trei sapunele rotunde, care pareau vechi. Nu am pus mana pe ele! Era o rola de hartie igienica, dar se vedea usor ca fusese udata, nu stiu in ce conditii, si ca se uscase asa. A nu se folosi!

Am facut tot ce am putut, cu o laveta, o sticla de Sanytol si servetele umede cu Sanytol, ca sa igienizez camera si baia, dar, la final, tot nu le-am lasat pe fete sa foloseasca baia! Simteam nevoia de clor, cloramina, detartrant, soda caustica! Nu sunt o maniaca, dar cand e vorba de copii, suflu si in iaurt! Sa va mai spun cat praf am strans de pe balustrada, noptiere, masa, toaleta, tabliile paturilor?!!! Groaznic!

Tantarii si muzica de la alte pensiuni au fost cele mai mici probleme ale mele! Pentru tantari aveam bratari si aparat cu pastile, asa ca aici am supravietuit.

In concluzie, doua stele hoteliere romanesti nu se compara in veci cu doua stele bulgaresti! Asa ca nu recomand nimanui acest hotel!

Trimis de Sejurica in 13.08.15 08:52:52
Validat / Publicat: 13.08.15 09:24:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA.

VIZUALIZĂRI: 2527 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sejurica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Camera de jos privita de sus
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 19.00 EUR pe cameră

[13.08.15 09:06:12]

@Sejurica - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=19070

Mutat în rubrica "Dobrogea Hotel, MAMAIA" (nou-creată pe sait)

[13.08.15 10:28:54]

@webmasterX: Coordonatele sunt corecte!

Zoazore
    [18.08.15 19:04:23]

@Sejurica - Bine te-am regăsit!

Dacă-mi vine să râd, te superi? Deși nu-i deloc de râs!

Ia vezi ce-a scris Papone p-aici: vezi impresii

[18.08.15 19:49:52]

@Zoazore: ???????????? Imi facusem temele, dar se pare ca nu am "afinitate turistica" cu cei care au postat pe alte site-uri decat AFA!

Ca sa ma autoflagelez, ma declar cu inceput de masochism turistic à la Papone! ????

Zoazore
    [18.08.15 20:29:42]

@Sejurica - Hai, lasă, că trece! Te vei vindeca tu cu o cura de turism civilizat pe undeva, unde gazda nu jupoaie turistul! Mi-a făcut plăcere să vă văd!

Vacanțe însorite!

[18.08.15 21:08:39]

@Zoazore: Multumim la fel! ????

Catalina Ch
    [15.05.19 13:56:49]

Buna, imi pare rau pentru intamplarile neplacute! Pentru a nu repeta aceste experiente, impartasesc cu Dvs. ideile mele in ceea ce priveste turism in Romania, nu conteaza unde (munte sau mare). Caut pe net o casa, vila, pensiune cu max 10 locuri de cazare, cam 5 camere, nu trebuie sa fie fix in buricul targului, dar nici foarte departe mult de obiectivele vizate (max 30 min cel mai indepartat). Trebuie neeaparat sa fie curte cu terasa, ceva amenajat pt copii in curte, sa am acces la o bucatarie. Hotelul il exclud clar pt ca nu ma simt confortabil dimineata sa merg sa caut apa fierbinte, cafea, mic dejun in alta parte decat in confortul casei... la hotel pana ajung in restaurant/ bar trebuie sa te speli, imbraci si tu si copilul si nu functionez dimineata fara cafea, care daca nu e in camera sau langa sau nici aparat nu e pe scara? Voi cauta aceasi conditii mereu in orice tara as dori sa ajung, oamenii care te primesc chiar se ocupa sa te simti bine, foarte rar gasesti altceva decat iti este prezentat! Eu am avut mereu norocin toate locatiile: 2 Mai, Eforie Nord, Mangalia, Busteni, anul acesta am rezervat la o casuta langa Delfinariul din Constanta, sper sa ne distram de minune!

[15.05.19 16:19:17]

@Catalina Ch: Mulțumesc pentru sfaturi! Intre timp mi-am invatat lectia! Va doresc vacante fara peripeții!

Catalina Ch, Sejurica, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂDobrogea Hotel: