ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.01.2010
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 29.02.08
OCT-2009

4 zile la Viena

Spre sfirsitul lunii octombrie ne-am hotarit sa mergem in Austria.

Ca prima tinta am alea Viena unde ne-am cazat la hotel Senator http://www.senator-hotel.at/en/rooms/, un hotel foarte frumos insa nu prea central desi la agentie spuneau ca e aproape de centru.

Dupa mincat, dus, putina odihna am iesit sa vizitam imprejurimile alegind ringstrasse. Aceasta insiruire de strazi, construita incepind cu 1857 in urma unui ordin al imparatului pe locul fostelor ziduri de aparare ale Vienei ce la vremea respectiva nu isi mai justificau rostul. Acolo se gasesc o serie de cladire impresionante: Muzeul de Istorie al Artei, Opera, Muzeul de Stiinte ale Naturii, Primaria, Universitatea, Palatul Parlamentului, Muzeul Liechtenstein, Teatrul National si multe altele. Am vrut sa facem ceva cumparaturi si datorita timpului ploios ne-am indreptat catre Gasometer, un centru comercial dat in folosinta in anul 2001 si format din 4 foste rezervoare de gaz ce nu se mai foloseau de prin 1978. Am avut surpriza sa constatam ca la ora 18. 30 incepea sa se inchida asa ca mare lucru nu am vazut.

A doua zi am plecat catre Palatul Schonbrunn construit in 1696 unde se regaseste intreaga glorie a Austriei imperiale, constructie care se datoreaza Imparatesei Maria Tereza si una dintre principalele destinatii turistice ale Austriei. Palatul, curtea si gradinile sint imense. Noi am intrat la ora 8. 30 si am plecat la ora 16. 00 rupti de oboseala si inca nevazindu-le pe toate: Gloriette, un pavilion situat la cca. 15 minute de mers pe jos de palat, un loc in care fetele imperiale se odihneau in urma plimbarilor prin parc; Palmenhaus, sera cu plante exotice; parcul palatului; Tiergarten, gradina zoologica foarte bine populata si uriasa cu pretentia ca ar fi cea mai veche gradina zoologica din lume, unde animalele traiesc precum in mediul lor natural (bine, mai putin clima) - tigrii, lei, leoparzi, rinoceri, hipopotami, elefanti, ursi polari, foci, lei de mare, pinguini, pasari, maimute si cite si mai cite; Wagenburg, Muzeul Calestilor; Casa Tiroleza; Hofpavillon, statia de metrou personala a imparatului; Schlostheater, teatrul palatului; o sera care imita desertul.

In pofida a ceea ce ma asteptam, palatul nu este luxos la interior; saloanele sint marete insa camerele in care locuiam imparatii sint lipsite de lux iar partea in care a locuit imparatul Franz Iosef este chiar spartana. Din cele 1400 de incaperi ale palatului cca. 40 sint deschise pentru vizite.

A treia zi am vizitat Palatul Imperial Hofburg, supranumit "Orasul Imperial", resedinta a imparatilor habsburgi pina la 1918. Daca Palatul Schonbrunn este imens, Palatul Hofburg este colosal iar pentru a-l vizita in amanunt, probabil ca nu ajunge o zi. Acolo se regasesc Spanische Reitschule, Scoala Spaniola de calarie; Muzeul Cailor Lipitani si Grajdurile Impariale; Biserica Sf. Augustin, Augustinekirche; Muzeul Fluturilor; una linga alta Muzeul de arme, Colectia de Instrumente Muzicale si Muzeul Ephesus; parcul Heldenpatz; Siberkammer, muzeul argintariei si tacimurilor de la curte; Schatzkammer, tezaurul imperial; Hofbibliothek, Biblioteca Nationala; Hofburgkapelle, capela palatului; apartamentele imperiale; Josefplatz, cea mai mare dintre curtile palatului unde se regasea o expozitie de tehnica de lupta ale armatei austriece, dat fiind faptul ca urma Ziua Nationala a Austriei (tancuri, avioane, elicoptere, transportoare, alte vehicule). Nu tot complexul poate fi vizitat intrucit o mare parte este ocupat de birourile guvernului Austriei.

In aceiasi zi a urmat vizitarea centrului Vienei si a principalelor strazi comerciale: Graben, Karntnerstrasse, Kohlmarkt, Mariahilfersrasse.

Una peste alta, un oras accesibil din punct de vedere al preturilor practicate, un oras in care centrul este curat si ingrijit. Cum te tragi spre periferie vezi mizerie in multe locuri. Tiganci cersetoare, cu siguranta straine insa care au aflat ca limba romina il face pe austriac sa bage mai iute mina in buzunar... , vinzatori de diverse, care de care mai ilegale, fete tulburi. Ce m-a surprins este faptul ca magazinele inchid incepind cu ora 17. 00 iar la ora 18. 00 nu prea mai gasesti nimic deschis. Duminica este inchis peste tot, inclusiv la supermarketuri. Oamenii sint amabili si corecti, transportul in comun este bun. Nu am folosit autoturismul pe timpul cit am stat acolo. L-am parcat pe o strada laturalnica in apropierea hotelulu si nu l-am mai miscat pina la plecare. Este o problema cu locurile de parcare si nici nu intelegeam semnificatia indicatoarelor de pe strazile principale asa ca am preferat sa nu risc.

Trimis de decebal12345 in 22.01.10 21:15:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 5752 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (decebal12345); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Palatul Imperial Hofburg

[22.01.10 22:36:58]

mutat la VIENA, DE-A LUNGUL SI DE-A LATUL, alaturi de celelate review-uri de acest gen.

molko*
[22.01.10 23:14:30]

mai peste tot in europa de vest, cu precadere in zona nordica, sau ma rog pe unde am fost eu magazinele se inchid la ora 18, iar duminica este inchis. Sindicatele sunt mai puternice decat credem noi, iar oamenii sunt exploatati"mai putin. In unele orase/tari, sunt deschise joia pana la ora 21.00... ziua de shopping.

[22.01.10 23:32:26]

Da, m-am convins. Eu am vizitat mai mult ţări turistice in care magazinele erau deschise pina seara tirziu. Ce sa spun, am fost surprins sa vad ca si magazinele mari se inchid relativ devreme.

pepsi70ro
[22.01.10 23:37:11]

Eu in Viena am platit amenda pentru ca am parcat in parcare. Cam asta este, nu cunosteam limba, de engleza nici vorba, am aflat ca era parcarea unei institutii de stat si mi-a dat amenda. Am platit-o in aceasi zi la un oficiu postal de acolo. 30 si ceva de euro.

In general austriecii nu vorbesc engleza, iar daca la un supermarket intrebi ceva in engleza iti raspunde acru. De fiecare data am patit acelasi lucru.

[23.01.10 11:16:06]

Da, asa este. In putine locuri gasesti vorbitori de engleza. Spre exemplu in Mallul Europark din Salzburg am intrat, printre altele in magazinul Saturn de unde intentionam sa-mi compar o consola. Ei bine, din nenumarati angajati doar unul singur vorbea englaza. Chiar ma amuzam la gindul ca mai repede as gasea angajati care vorbesc romaneste.

magdalena
[21.05.10 08:29:52]

Am inteles ca magazinele se inchid devreme, dar ai idee la obiectivele turistice vizitate orarul este mai inaintat? Sau dupa ora 6 ne plimbam pe strazi??

[21.05.10 17:20:55]

Imi pare rau, nu mai imi amintesc exact... noi dupa ora 18 ne cam plimbam pe strazi. E drept ca obiectivele pe care ne propuneam sa le vizitam, le vizitam de dimineata.

decebal12345, magdalena, molko*, pepsi70ro
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Viena: