Info util Ungaria

DIN Braila
înscris/ă în 14.09.09
AUG-2015

Timisoara-Budapesta numai pe autostrada

Sambata 8 august am plecat spre Germania si am fost placut impresionat cand am vazut ca "urcand" pe autostrada inainte de Timisoara, am ajuns direct la granita si apoi mai departe pana la Budapesta, fara sa mai gasesc vreun indicator de "sfarsit de autostrada". Singura problema a fost ca nu am mai avut de unde sa cumpar vigneta de Ungaria pe care eu o luam de la prima bezinarie de dupa granita, dar am rezolvat facand o scurta bucla pana in Szeged.

Ultima oara cand m-am uitat pe Google maps autostrada se termina undeva dupa Pecica iar trecerea frontierei se facea tot pe drumul national.

Acum am fost surprins ca s-a facut un nou punct de vama pe autostrada, cu baraci de birouri, cu 4-5 culoare de trecere pe fiecare sens, cu zone mari de parcare, organizare normala pentru un punct de frontiera modern.

Asa ca de acum imi voi lua on-line vigneta, voi schimba forinti in Arad sau direct in Budapesta si ma voi bucura de a merge numai pe autostrada de la Timisoara pana la Budapesta. Voi uita drumul de 20 de km intre Nadlac si Mako pe care il faceam in 30 de minute, cine a mers pe acolo stie ce vorbesc. :)

Informatii despre benzina de 95: Ungaria: 370 huf =~ 1,2 euro in oras, 420 huf pe autostrada, Austria: 1,25 euro in oras, 1,5 euro pe autostrada, Germania: 1,55 euro pe autostrada, 1,43 euro in oras.

Impresii încărcate de machetrei in 12.08.2015 00:27:26

Validat / Publicat: 12.08.15 08:04:33

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în UNGARIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (machetrei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7650 PMA (din 10 voturi) nota2

- Sindrom