ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.01.2010
DE ecou
ÎNSCRIS: 21.11.08
SEP-2009

Am stat prea putin

Intai de toate, din experienta pe care am avut-o cred ca Viena este frumoasa in orice perioada a anului!

Sa incep cu descrierea pensiunii, deoarece probabil ca este cea care v-a adus aici:

Cazare:

Pensiunea Schonbrunn este asezata foarte aproape de vestitul Palat cu acelasi nume, intre doua statii de metrou (Shonbrunn si Meidling) Cladirea in sine nu epateaza, insa odata intrat te uimeste linistea pe care o inspira.

Camera in care am stat (large double) era cu adevarat mare, in asa fel incat intrau un pat matrimonial, o canapea, doua fotolii, o masa (plus noptiere si stand TV) si ramanea spatiu arhisuficient. Camera este foarte inalta. Ferestrele (mari) dau spre o curte interioara amenajata dragut (copacei si gazon), de aici linistea de care te poti bucura in camera. In camere nu se fumeaza. Mi s-a parut ca podeaua ar avea nevoie de ceva intretinere (am gasit euo scandura slabita), insa faptul ca era acoperita cu mocheta facea ca acest lucru sa nu fie deranjant. In perioada in care am stat nu era nevoie de incalzire, insa mie mi s-a parut ca noaptea era destul de cald in camera. Paturile sunt comode, ca si canapeaua si fotoliile. Exista un minibar unde poti sa iti lasi gustarea pentru seara.

Baia este separata in doua camere distincte: toaleta si baia propriu-zisa. Nu erau foarte mari, insa curate si functionale.

Curatenie se facea zilnic.

Micul dejun era inclus, si desi a fost acelasi tot sejurul monotonia a fost estompata de varietatea felurilor: unt, branza, cascaval, sunca presata, salam, ou, gem, miere. Existau cereale si lapte, sucuri naturale, cafea, ceai.

Cheia de la camera deschide si usa de la intrare in pensiune.

Personalul este extrem de amabil. Cei de la receptie vorbesc binisor engleza si sunt tot timpul zambitori.

Masa

Pe langa pensiune exista diverse locuri in care puteti manca. Pe langa Meidling gasiti mai mult specialitati arabesti (kebab & stuff), dar si schnitzel - va recomand schnitzel-ul vienez cu caldura, iar garnitura sa traditionala-salata de cartofi este fabuloasa! Daca nu doriti sa luati masa in oras, pe o strada paralela cu pensiunea se afla un supermarket destul de bine aprovizionat (intreabti la receptie). Va recomand sa nu ratati Käsekrainer, carnati cu bucatele de cascaval! Oricum, orasul este plin de restaurante, unele mai ieftine, altele mai scumpe. Daca ajungeti in parcul de distractii (Prater), cautati Schweizer Haus si mancati Stelze (insa doar daca sunteti 2, nu va bazati ca veti termina acea pulpa de purcelusi de unul singur! )

Ce de vazut:

Intr-un cuvant, totul! Totusi, ca sa bifati obiectivele principale, va recomand Hofburg (inclusiv vistieria si expozitia de vesela si argintarie), evitent Palatul Schonbrunn, Palatul Belvedere, KunstHaus, Prater.

Oferiti-va cel putin o zi intreaga pentru a vizita centrul Vienei: Hofburg, Sera fluturilor, Opera, Parlamentul, Primaria, eventual o plimbare pe Mariahilfer Strasse. Daca ajungeti pe Mariahilfen strasse cautati Secession si intrati in piata pe care o vedeti in stanga (fata de cum priviti intrarea Secession). E o bogatie de culori!

O alta zi v-as propune-o pentru a vizita Hundertwasserhaus, KunstHaus (aici ramaneti pentru o cafea, e o atmosfera superba! ), apoi traversati Dunarea pentru a intra in Prater. Urcati-va in roata mare (cea veche! ) si admirati orasul. Nu va jucati cu pustile de tir, ca va jupoaie. Mancati la Schweizer Haus, apoi faceti un raid de shopping in Donauzentrum.

Nu ratati catedrala Sf. Stefan, si in general catedraleel din Viena. Sunt monumentale. Parcurile sunt si ele locuri in care este placut sa pierzi ceva timp. Daca va cazati la pensiunea Schonbrunn va recomand sa haladuiti prin parcul Schonbrunn ori de cate ori puteti (parcul se inchide la ore diferite, in functie de perioada anului). Daca aveti timp, vizitati gradina zoologica din parc.

Transport:

Daca mergeti cu avionul, folositi pentru transportul intre aeroport si oras trenurile locale (nu CAT, care este mult mai scump). Pentru transportul local folositi fie Vienna-card care va ofera reduceri pe la muzee, fie abonamente de mai multe zile (recomand pe cel de 8 zile, care poate fi impartit intre mai multi turisti)

Plimbare placuta (ca mie mi s-a facut dor de Viena)

Trimis de ecou in 22.01.10 16:20:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 1964 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ecou); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.01.10 16:53:09]

Excelent review, felicitari - ar merita superbonsusul, sa speram ca-l ia - bravo.

Alex_Macedo
[23.01.10 03:49:32]

Eu personal sar la cap cu 100PMA!... A fost exact in linia care imi place mie!! Daca vreau sa citesc rapid ma uit unde ma intereseaza: cazare, masa sau drum!... sau citesc totul pe de'a'ntregu'!!

Felicitari lu' ecou, prin ecou, pentru review! )))

magdalena
[28.01.10 08:19:42]

Intr-adevar, mi-am facut ceva idei, tinand cont ca voi ajunge aici anul acesta!

Cred ca am sa il tiparesc pentru a sublinia ceea ce am de vazut!

magdalena
[19.05.10 13:44:11]

Cat a fost efectiv pe noapte cazarea? 425 de euro au fost dati numai pe cazare?

ecouAUTOR REVIEW
[19.05.10 21:22:55]

da, adica 85 euro/noapte/camera. Sper ca impresiile mele sa iti fie de folos, desi sunt sigur ca mai as avea de vazut o groaza de lucruri acolo si deci topul meu de "must see" nu este complet.

Alex_Macedo, ecou, magdalena