ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 25.09.10
JUL-2015

Croaziera - Laguna albastra, insula Ammouliani, insula Diaporos

Am pornit in aceasta croaziera din portul Ormos Panagias, care se afla la 15 km de statiunea Metamorfosis unde eram cazati.

La urcare pe vapor am facut poza cu capitanul pe care am primit-o in timpul croazierei contra sumei de 3 euro si un breloc cu aceeasi poza la 4 euro (se poate refuza poza, pretul e mare, iar fotografia nu este profi).

Prima oprire a fost la asa zisa laguna albastra, la 50 metri de plaja. Apa era de un albastru intens; aici s-au facut sarituri de pe puntea vaporului.

Pana la urmatoarea oprire am admirat peisajele, plajele si insulitele care se vedeau de pe vapor, iar ghida, o bulgaroaica care vorbea bine engleza, ne povestea.

Urmatoarea oprire a fost pe o plaja frumoasa pe insula Ammouliani. De aici se vedea statiunea Ouranoupolis de pe al treilea brat al penninsulei. Aici am innotat, facut plaja si servit pranzul (frigarui, cartofi prajiti, salata, suc sau vin).

Dupa 2 ore ne-am imbarcat si peste 15 minute am poposit pe insula Ammouliani pt. souveniruri, vizitarea insulei timp de 45 de minute. La imbarcare ne-au asteptat cu pepene rosu care a prins foarte bine, pentru ca era foarte cald.

Ultima escala a fost aproape de insula Diaporos, insula care se situeaza vis-a-vis de Vourvourou. Aici doritorii au facut sarituri in apele minunat de albastre si calde ale Marii Egee. Nu am calcat pe plaja insulei, insa ce am vazut a fost un peisaj idilic.

La inapoiere spre portul Ormos, s-a dansat pe ritmurile muzicii grecesti, muzica care ne-a insotit de-a lungul croazierei, cantata de 2 instrumentisti.

In aceasta croaziera, ghida ne spusese ca, daca avem noroc de ape linistite, putem vedea delfini. Nu a fost sa fie, dar croaziera merita facuta.

Trimis de loreley in 11.08.15 14:22:22
Validat / Publicat: 11.08.15 16:26:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 10959 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (loreley); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.10.15 11:15:07]

@loreley - Foarte fain, cat a costat croaziera? si eventual un program multumesc anticipat.

[13.10.15 11:49:54]

@bulcov - 60 euro/ persoana. Ne-am imbarcat la 9a. m. si am revenit la ora 17 p. m.

[13.10.15 12:01:26]

@loreley - a costat ceva, a fost si cu masa inclusa?

[13.10.15 12:49:00]

@bulcov - imi cer scuze, a fost 30 euro/pers... noi eram 2 si am platit 60 euro. Copilul nu a platit. Pe insula Amouliani ne-au servit un pranz si vin sau suc.

[13.10.15 15:22:58]

@loreley - merci de informatie, ma gandeam pentru anul viitor sa-mi iau o cazare mai aproape de Ormos Panagias, scuze ce as mai putea vedea sau viziita prin zona multumesc

[13.10.15 20:53:40]

@bulcov: pe Sithonia sunt plaje f frumoase; mai sunt si alte croaziere de ex pe Muntele Athos sau in golful Toroni... Am citit un review detaliat pt Sithonia; il caut maine si-l atasez. O seara buna!

[14.10.15 10:37:08]

@bulcov - Acesta este review-ul despre care va scriam.

gmarius
[24.01.16 20:14:05]

@loreley - Buna, ati ajuns in port cu masina sau ati avut alt mijloc de transport? Eu voi merge anul acesta cu masina personala si vreau sa vizitez cat mai multe locuri.

Ati luat croaziera prin agentie locala de acolo sau pur si simplu ati ajuns in port si ati stabilit acolo detaliile?

Cata2015
[21.04.17 12:17:09]

Cit a costat de pers? Ms!??

Denisa13
[21.04.17 13:55:40]

Frumoasa excursie. Vara trecuta am fost si eu in zona dar am ales o excursie la Athos si am inchiriat barca sa mergem pe insulele Diaporos. La vara vom reveni in zona si cum nu se poate sa-ti petreci vara in Grecia fara sa faci o croaziera pe mare poate o vom alege pe aceasta.

In general o croaziera de o zi costa 25-30 de euro.

[23.04.17 09:29:31]

Intradevar merita excursia am fost croaziera la Laguna Albastra in iunie 2016 parca a costat 30 euro am luat din port a avut și o masa inclusa

bulcov, Cata2015, Denisa13, gmarius, loreley
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Halkidiki: