ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2015
AUG-2015

Extrem de nemulțumit
Către satisfăcător

Dobrotitsa august 2015

Am plecat cu toata increderea si cu recomandari ca este un hotel f. ok pentru banii dati (450 euro in feb.) La receptie, ne-au cazat, dupa ce am cerut (cu o mica atentie) intr-o camera cu sea view in corpul A. Am nimerit la etajul 4. Asta e, daca am vrut sea view...

Camera nu f mare, dar ok, baia acceptabil de mare, dar nu foarte curata, cu o perdea de dus super jegoasa. Apropo la fumul de gratar, la noi nu prea a venit, dar se ducea si inspre Kaliakra intr-o veselie :).

Sezlongurile trebuiau rezervate la max 6 dimineata ca sa prinzi un loc in primele 3 randuri (max de obositor concediul asta...), ma asteptam sa fie cineva sa stranga prosoapele ca sa nu mai fie practica asta, dar pustiu.

Masa acceptabila, cu coada interminabila la gratar, la clatite, restaurant mare, mancarea acceptabila, porumbul la cuptor nu recomand pt ca nu e facut bine.

Nu stiu pe la alte etaje cum o fi, dar de la noi din tavanul la baie mai iesea cate o viaspa, gunoiul il lua in fiecare zi, curat pe jos nu prea, de prosoape ne-a intrebat decat a doua zi ca apoi s-a schimbat tura si nimic.

Baia din hol si de la piscina put ingrozitor.

La piscina salvamarul in varsta ne-a atras atentia ca nu avem voie cu farfurii pe sezlong, comentand, citez: No romanian, very good... A doua zi le-a atras atentia si unor germani decat aratandu-le cu degetul ca nu au voie cu farfuria. In general se simte o aversiune impotriva romanilor, asta in conditiile in care in hotel 90% sau mai mult erau romani. Poate ca euro romanilor nu sunt tot la fel de buni ca ai altor natii. Pana si tanti de la pizza comenta cand lua pizza lumea, ziceai ca e a ei personala.

Piscina se inchidea la 18 cu fluieraturile salvamarului sa iasa lumea mai repede din apa. Piscina de copii foarte draguta, cu topogan si stropitori.

A fost un sejur obositor si am ramas foarte dezamagita de acest hotel. Pacat de amplasarea lui care este minunata.

Trimis de ANA.M in 11.08.15 14:19:59
Validat / Publicat: 11.08.15 18:33:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Boryana

VIZUALIZĂRI: 2279 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ANA.M); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.08.15 18:32:57]

La un an de la înscriere ne bucurăm să-ți spunem:

@ANA.M: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=5032

elisav
    [11.08.15 22:50:56]

Totusi este un hotel de doua stele...

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [12.08.15 20:45:50]

@ANA. M -

Plaja acestui hotel este foarte lată, cu multe rânduri de șezlonguri. Care ar fi fost problema dacă te trezeai la o oră normală și-ți ocupai șezlong altundeva decât în primele trei rânduri? Atunci nici sejurul nu ți s-ar mai fi părut atât de obositor, ar fi fost un sejur chiar relaxant.

Dacă respectai regula de a nu merge cu farfurii sau pahare de sticlă, care se pot sparge, în zona piscinei, nu-ți mai făcea nimeni observație. Nu cred că aversiunea este împotriva românilor, ci, mai degrabă, a celor care nu înțeleg să respecte niște reguli de bun simț.

[17.08.15 13:04:10]

@nicole33 - doream sezlonguri in fata pentru ca ai nostrii copii se jucau la marginea apei si vroiam sa-i supraveghem. noi am mai fost si la alt hotel in albena, tot langa plaja, si acolo nu se rezervau sezlongurile pentru ca era cineva care se ocupa de ele.

In legatura cu farfuriile la piscina, regula asta nu e scrisa nicaieri. nu ne-a deranjat ca ne-a atras atentia, ci faptul cum ne-a atras atentia si cat a putut sa vocifereze langa noi, iar germanilor la distanta de 2 sezlonguri de noi doar le-a facut doar un mic semn cu degetul, ca nu ar avea voie. si vorbind de bun simt, noi nu am mai luat farfurii ca sa nu stam de cearta cu increzutul de salvamar si sa ne stricam concediul, in schimb familia aceea de germani luau in fiecare zi, si nu au mai venit sa le atraga atentia. la asta ma refer ca se simte diferenta. daca erau alta natie decat cea romana erau mai permisivi.

[17.08.15 13:49:49]

@ANA. M -

daca erau alta natie decat cea romana erau mai permisivi.

Normal ca erau mai permisivi pt ca nemtii sunt mnai educati. Imi place cum sunt copiii rusilor, pe cat de mitocani sunt unii dintre ei asa de cuminti sunt copiii rusilor. In restaurante cei care fug sunt ai nostri. Gesticulam, vorbim tare, fugim sa rezervam vreo 4 mese pentru 7 familii etc. si pe urma ne miram de ce suntem tratati asa.

Vrem respect, trebuie sa-i respectam pentru munca depusa (personalul hotelului) ca ne fac concediile OK.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [17.08.15 21:02:43]

@ANA. M -

Sunt convinsă că şi ceilalți copii cazați în hotel se jucau tot la marginea apei și, incredibil, și părinții acestora doreau să-i supravegheze. Că adeseori acest „supravegheat” înseamnă că părintele stă comod pe șezlong și strigă de zece ori pe minut numele odraslei este o altă poveste.

In legatura cu farfuriile la piscina, regula asta nu e scrisa nicaieri.

O fi scrisă sau nu pe undeva, nu știu. Însă știu că este o regulă de bun simț care se aplică fără excepție la hoteluri mult mai cu ștaif decât acesta. Explicația este cât se poate de simplă și anume că se dorește evitarea posibilelor răniri accidentale în cioburi. Nu vreau să mă gândesc cum ar desființa hotelul un turist care s-a rănit în vreun ciob, indiferent dacă el sau altul a spart farfurii sau pahare în zona piscinei/plajei.

Nici la ieșirea din restaurant nu scria nicăieri că nu ai voie să ieși cu farfurii/pahare/mâncare? Uneori sunt și desene, extrem de sugestive și utile celor care nu cunosc limbi străine.

[18.08.15 10:17:20]

@fanespoitorul - tocmai de nemti am spus ca luau in fiecare zi farfuria la sezlong si lor nu le mai zicea nimeni nimic.

[18.08.15 10:22:44]

@nicole33 - farfuriile le luam de la snack bar, nu din restaurant. referitor la intepat in cioburi, asta se putea intampla chiar langa snack bar, unde mai pica cate una din greseala.

Problema mea principala e ca am mai fost si la alte hoteluri in Albena (Boryana, Elitsa, Nona) si am fost tratati mult mai amabil. La acest hotel oricum nu o sa mai revin si nici nu am cum sa-l recomand.

galcsb
    [18.08.15 17:18:38]

@ANA. M - farfuriile din snack bar erau ca sa servesti mincarea la mesele pe terasa, nicidecum la piscina...

Nu cred ca in vreun hotel unde ai fost, se putea servi mancare pe sezlonguri la piscina. Si oricum piscina este la citeva metrii de terasa, asa ca nu vad, care a fost problema ta. Referitor la ocuparea sezlongurilor pe plaja, inainte de a intra pe plaja, la receptie si la intrare in scara fiecarui corp scrie invreo 6 limbi (inclusiv in romana) ca rezervarea sezlongurilor este interzis. Asa ca daca era rezervat, puteai sa arunci linistit la o parte cu ce era rezervat si sa ocupi respectivul sezlong. Foarte simplu. Eu asa procedez cu nesimtitii care rezerva, si poate nici nu vin acolo toata ziua. Ca nurecomanzi acest hotel si nici nu revii este alegerea ta pur personala...

[19.08.15 15:10:31]

@galcsb - ba la Boryana si Elitsa nu era interzis cu farfuriile la piscina. ca era interzisa rezervarea am citit f bine, dar din pacate asta e practica pe sezlongurile acelea. repet, ar trebui sa aiba pe cineva sa se ocupe de ele, ca la alte hoteluri. si nu as putea niciodata sa pun mana pe lucrul altcuiva si sa-l arunc.

[25.08.15 11:31:13]

@ANA. M - Daca tot faci comparatie cu hoteluri de 3* si 3*+ (Dobrotitsa are 2*+) nu te opreste nimeni sa te duci in continuare la acelea de acum incolo. Dar si pretul este mai mare si fii convinsa ca sunt si acolo probleme cu alte lucruri (citeste review-uri despre ele). Acum depinde de fiecare cat este dispus sa cheltuiasca pentru un concediu si ce pretentii realiste sau nu, are in acei bani.

Oricum, ideea este ca noi romanii, in general, suntem obisnuiti sa facem ce vrem noi, oriunde vrem noi, ceea ce nu se poate peste tot. Si daca vine cineva si ne atrage atentia, ni se pare ca cine stie ce s-a intamplat. Invatati sa faceti un lucru : RESPECTATI REGULILE SCRISE SI NESCRISE DE BUN SIMT si atunci nu se mai ia nimeni de voi si concediul va fi unul reusit.

In general, de noi depinde in cea mare masura sa avem un concediu relaxant sau nu.

Legat de copii, daca vrei sa ii supraveghezi (ceea ce mi se pare foarte normal), stai langa ei, nu neaparat intinsa pe primul rand de sezlonguri. Poti sa ai sezlongul pe randul 5-6 si sa stai in picioare langa copii la marginea marii (te poti bronza si asa) si cu ocazia asta nici nu mai strigi la copii sa te auda toata plaja.

In Romania ai fi gasit toate sezlongurile din primele randuri ocupate si ai fi dat bani buni (in jur de 50-60 de lei/zi) ca sa ai onoarea sa stai in randurile 10-15. Atunci cum ar mai fi fost???

[01.09.15 12:48:36]

@Lexxxxx - parerile sunt ale mele, personale. Eu credeam ca site-ul asta pentru asa ceva este facut. Nu am nevoie sa ma judece nimeni pentru ce am facut sau nu. Eu mi-am expus experienta si atat.

Va rog nu mai scrieti ecouri doar sa criticati ce am trait eu...

[01.09.15 13:07:33]

@ANA. M - Sunt de acord ca parerile sunt ale tale, nu te critica nimeni, DAR, hai sa fim si obiectivi. Nu dai 450 de eur si sa vii cu pretentii ca si cum ai fi platit 700-800 de eur. Oamenii care nu au fost acolo, pot fi indusi in eroare cu privire la conditiile de la acest hotel, ceea ce nu este cazul. Hotelul este chiar ok si pretul de 450 eur pentru 6 nopti, este unul mai mult decat corect.

Ca tu ai venit cu niste asteptari sau unele lucruri ti se par tie normale si nu a decurs totul cum te asteptai sau cum ai sperat, asta este alta discutie. Tot ce pot sa iti spun legat de asteptari este ca, una peste alta, desi nu e ca in Grecia sau Tucia (unde oricum si pretul este pe masura) bulgarii sunt cu mult inaintea noastra la capitolul turism pe litoral. In Romania ai fi dat mult mai mult decat ai dat in Bulgaria si ai fi primit cu mult mai putin, te-ai fi intors cu nervi si mai obosita decat ai plecat - vezi reportajele de la TV de acum cateva saptamani.

[01.09.15 13:43:32]

@Lexxxxx - da, ai dreptate in Romania as fi dat mai mult si poate conditii mai rele. Pe bratara hotelului erau 3 stele si au tarifele putin mai ridicate decat Elitsa, care este tot de 3 stele.

Supararea mea maxima a plecat de la treaba cu farfuriile la sezlong. Noi am luat doar o singura data acele farfurii, ni s-a atras atentia (intr-un mod foarte urat), am inteles ca am gresit si nu am mai mai luat si in alta zi, tocmai pentru a nu sta de cearta pe acolo.

Problema mea este ca erau germani pe langa noi si luau farfurii in fiecare zi si nu le mai zicea nimic acel salvamar. Daia sunt asa de revoltata pe ei, ca fac diferente daca esti roman sau alta natie.

Oricum, din pacate, in Bulgaria sunt conditii mult mai bune decat la noi, la preturi accesibile (doar ca nu o sa mai revin la acest hotel). Si chiar imi pare rau de asta pentru ca si noi avem o tara foarte frumoasa.

[01.09.15 15:47:10]

@Lexxxxx - Pot sa-i pun un link??

antena3.ro/actualitate/ho ... ase-299195.html

Mai erau cateva link-uri dar nu le mai gasesc. Ce spune INS despre hoteluri si turistii nostri in crestere (de weekend) pe litoralul nostru. Cand le gasesc le pun.

[01.09.15 16:17:29]

@fanespoitorul - UAU! Reportajul asta l-am ratat. 1100 de lei/5 nopti (250 de eur). Adica 50 de eur pe noapte in jegul ala??? Si unii se plang de conditiile de la bulgari cand dau nici 100 de eur/zi pentru cazare, mancare si bautura + sezlong si umbrela la plaja si la piscina... Nu spun ca 500 de eur e putin la puterea noastra de cumparare, dar macar te simti bine.

In Romania la unele hoteluri vii nervos dupa 1 an de munca si pleci deprimat pana la isterizare de conditii... Daca n-as sti ca sunt nesimtiti, as crede ca hotelierii romani concureaza pentru un premiu de cel mai prost si mizerabil hotel. Un echivalent al Zmeurii De Aur din cinematografie. Clar si anul viitor imi voi "dona" banii tot bulgarilor. Macar astia stiu sa mi ia mai frumos...

roth
    [01.09.15 16:45:30]

Un rw in care incerci sa aduci in atentia cititorului pareri propri si asta este un lucru bun. Acum sti cum se spune... adevarul este undeva la jumatate. Totul depinde de momentul in care ai primit observatia, de tonalitate si alte mici aspecte nesesizabile la prima vedere dar care au zguduit cumva asteptarile tale.

Prioritar pentru o vacanta reusita cred ca trebuie sa fie relaxarea noastra si puterea de a nu lua totul ca pe ceva personal, poate inaintea ta facuse alte 90% din observati tot romanilor si de aici si... "posibila asprime a vocii".

Oricum vacanta este vacanta si trebuie musai sa ne bucuram de ea fiindca de cele mai multe ori o asteptam o gramada timp.

Vacante multe si placute

[01.09.15 17:36:57]

@Lexxxxx - Am gasit link-ul care spune adevarul despre cazarea pe litoralul nostru.

ANA.M, elisav, fanespoitorul, galcsb, Lexxxxx, nicole33, roth
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Mare (ex Dobrotitsa) Hotel: