Myra Hotel

JUN-2009
480 EUR
+ COPII: 1

Impresii Marmaris si hotel Myra

Marmaris, a fost o destinatie aleasa in ultima clipa la hotel Myra, pretul era avantajos asa ca am plecat, desi distanta era destul de mare cu un copil de 4 ani si cu masina.

Totul a fost ok, am dormit in Chanakale iar a doua zi am ajuns in Marmaris si pe toti turcii care ii intrebam de hotel Myra ridicau din umeri, "y" se citea "ai" la ei pana ne-am desmeticit, asa ca, cu chiu cu vai am ajuns la hotel.

cum am ajuns ne-au rugat sa mergem sa servim cina, era destul de tarziu si mancarea nu mi-a placut.

Eram trei familii si-am cerut sa fim cazati la acelasi nivel, dar nu s-a intamplat, de la etajul 1 pana la etajul 3 am fost imprastiati, dar pt familia mea a fost super ok cu o sticla de vin ni s-a dat ce-am cerut.

In privinta curateniei este super, in fiecare zi, cel putin la noi in camera si tot cu o sticla de vin la camerista, se schimba lenjeria, prosoapele si se facea curatenie. super, super, super la propriu!

A doua zi dimineata eu, n-am servit masa, iar la pranz cand m-am asezat la masa simteam un iz de ceva stricat, aveam printre altele crenvursti cu sos care miroseau, era mancare neconsumata de la mesele anterioare, am luat pt mine si copil o portie, am crezut ca mi se pare, am taiat o bucatica, am vazut cum sta treaba si-am cerut sa discut cu seful de sala. L-am intrebat daca el poate consuma mancarea servita la pranz si daca da, sa serveasca o portie de la mine. A incercat sa-mi explice ca sosul este problema, bun... , daca sosul este problema mananca tu crenvursti.. Bineinteles ca nu a mancat, dar eu stiind cum sta treaba la Myra, ma documentasem, i-am spus in felul urmator: daca stii ca ai sa continui sa ne dai mancare ca cea de acum, ne dai bani pe transport si bilet si noi plecam, n-am venit aici nici sa ne imbolnavim si nici sa mancam resturile voastre. Mi-a zis ca totul va fi ok si sa stau linistita ca totul se va rezolva. Si chiar a fost ok, de seara a fost o mancare super pana in ultima zi cand au inceput sa revina la vechiurile obiceiuri. dar numai era nicio problema cel putin pt noi.

A fost cel mai frumos concediu, Marmaris chiar merita a fi vizitat, e mult mai frumos decat Kusadasi, daca in Kusadasi simti ca esti in Turcia, in Marmaris nicidecum. Icmeler este de vis, preturi mult mai mici decat in Kusadasi la croaziere, baie turceasca si altele, dar tot ce tine de bazar este mai scump.

Marmaris, merita vazut si chiar va recomand sa ajungeti, este superb.

dar daca ajungeti la hotel Myra, impuneti-va punctul de vedere si totul va fi ok, ca la un hotel de 3*+, cu siguranta.

Concediu placut!

Impresii încărcate de irma in 22.01.2010 14:57:49

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi - Surtel

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (irma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1800 PMA (din 5 voturi) nota2

- webmasterXY*
[22.01.10 15:20:12]

uffff, irma, de ce nu pot oare sa iti urez Bine ne-ai gasit pe AmFostAcolo fara sa completez:

te rog ca pe viitor sa scrii cu litere MICI:), nu este tocmai usoara si placuta sarcina de a "transforma" textul in forma care o regasesti mai sus.

Spor la scris!

[23.01.10 08:23:57]

- 480 euro de persoana, sau toti 4+1?

- am inteles bine; regimul de masa a fost all inclussive?

[23.01.10 08:40:54]

488 euro, 4+1. A fost 122 euro persoana all inclusive, cel mic a avut gratuite. Pretul a fost foarte bun pentru 7 nopti, 8 zile. Daca te intereseaza imi poti spune, poate o sa mai existe oferta anul acesta.

Tu, stii ceva oferte pentru Grecia?

[23.01.10 09:09:57]

anul trecut am fost in turcia, antalya, alanya; a fost super.

anul asta nu mai am bani de turcia si de avion asa ca ma orientez si eu spre grecia (autocar sau masina personala). am gasit niste oferte bune aici: http://www.europatravel.ro/.

multumesc pt promtitudine. bafta.

[23.01.10 09:39:22]

Europatravel, mi se pare a avea preturi mari.

Eu, am gasit in Toroni, pt 12 nopti 400 euro camera/4-5 paturi sau apartament/5-7 paturi /600 euro si cred ca mai pot negocia. Aceeasi locatie la ei, pt apartament 7 nopti ma costa 580 euro.

Astept ofertele de la agentia cu care am plecat anii anteriori in concediu, sunt intotdeauna pe faza, dar nu cred ca o sa gasesc mai ieftin, grecii au preturi mai mari si pe mine ma intereseaza ca apartamentul sau camera sa aiba chicineta si frigider.

Daca am sa gasesc ceva mai atractiv ca pret o sa-ti transmit informatia.

[23.01.10 09:51:01]

Atentie, greci nu au mancarea diversificata ca turci si nu trebuie sa ne bucuram prea mult pentru demipensiune sau all inclusive si au preturi...

Ai vazut ce preturi au pentru perioada de vara, incep cu 99 euro si termina a nesimtire.

Prefer cate o masa din cand la taverne si restul in regie proprie, cred ca ies mai bine.

Sa aiba vila gratar si sa traiasca fripturile la cina!

[23.01.10 09:59:20]

"Vila Stella este situata in statiunea Potos, in sudul insulei Thassos, la aproximativ 500 m de plaja, pe drumul spre Teologos. Amplasata intr-o zona linistita a statiunii, cu curte pentru masa si gratar, nu foarte departe de centru si plaja. Dispune de 12 camere, dispuse pe doua niveluri, cu doua, trei sau patru paturi, dotate cu grup sanitar cu dus, TV, aer conditionat, chicineta, frigider. Camerele sunt mari si asigura confortul necesar pentru odihna. Curatenia se face o data pe saptamana, lenjeria se schimba la inceputul sejurului. Nu dispune de prosoape, sapun sau hartie igienica." - citat din oferta (un exemplu)

preturile variaza intre 82 de euro si 148 de euro de persoana pt 12 zile, la care se adauga 433 ron transportul cu autocarul. pretul variaza functie de perioada aleasa. dezavantajul este ca au agentii doar in brasov, ploiesti si bucuresti, iar eu sunt din iasi...

dar voi face si eu ca dumneavoastra; voi consulta mai intai agentia cu care am fost in trecut si apoi... mai vad.

[23.01.10 12:22:27]

Eu,vreau sa merg la vila Maria,chiar in Thassos,incepand cu data de 12.06.2010,agentiile au preturi mari pentru Grecia,cel mai bine este de la sursa,grecii nu se joaca la preturi.

La aceasta vila au mai fost prieteni de-ai mei,camerele in principiu sunt bune si curate,ai un dezavantaj,vila nu are curte si doar o terasa la etajul 1 unde exista si gratarul.

Obligatoriu in asemenea conditii trebuie sa te cazezi la etajul 1 sa poti avea acces si la gratar,la celelalte camere/ap ai balcon dar nu si gratar.

Am discutat cu patroana si astept ultima oferta de pret,mi-a oferit 12 zile de cazare la pret de 10 si sa vedem ce mai are de spus la negociere,sper sa mai scada un pic.

[23.01.10 13:15:24]

118 euro + 439 lei in perioada in care vreau eu sa merg, sunt nebuni de legat. Asta inseamna 235 euro x 6 = 1400 euro...

Vila Maria arata mult, mult mai bine si are mult mai multe dotari si ca pret nu exista comparatie si tot nu sunt multumita.

Haideti sa cautam sursa de cazare noi, fara intermediari, asa se imbogatesc unii pe seama noastra sa nu spun altcumva si sa ne transmitem informatiile.

[23.01.10 13:18:21]

Daca vreti sa mergeti cu noi incepand cu data de 12. 06. 2010, dar cu masina personala, puteti merge cu noi. Ne intalnim in Bucuresti si de-acolo mai avem 12-14 ore de mers.

[24.01.10 10:26:11]

multumesc pt oferta; ramine valabil.

dar se pare ca nu am fost inteles bine: preturile date sunt pentru 12 ZILE, nu pentru O ZI. si pt plata pina la data de 15 martie. pretul intreg este:

de la 98 pina la 170 de euro + 439 ron (patru milioane treisute noua zeci de mii de lei vechi). fara masa. http://europatravel.ro/turext/tara1/program1/Potos_vile.htm

[24.01.10 10:43:02]

Da, am facut calculul pt 12 zile, dar pt 6 persoane, si este mult.

Nu am vazut aragaz, decat chiuveta si frigider si chiar este o necesitate cand pleci fara masa.

In al doilea rand nu-mi plac camerele, nu ma refer la simplitatea lor, imi aduc aminte de o iesire la Moeciu jalnica.

Da pe google, vila Maria Toroni si fa o comparatie.

Eu, am vazut poze cu vila de la cei care au fost cazati in ea si stiu si ce ofera, obligatoriu trebuie sa gasesc locuri la etajul 1 ca sa ne putem bucura de terasa (curte), in lipsa.

[24.01.10 11:23:54]

aveti dreptate; arata super. dar si pretul: in perioada 6 - 13 iulie, 504 euro camera de max 3 pers (pe noi ne intereseaza 2 pers., deci aici ne incadram).

desigur, am incredere in ce spuneti dumneavoastra referitor la negocierea directa, deci tinem legetura;

daca gasesc alte oferte va tin la curent.

bafta.

m-am uitat acum la alte oferte in Thassos, fara transport; variaza intre 15 si 20 de euro pe zi de persoana, deci la 12 zile ajungi aproape tot pe acolo (420 -480 euro).

P.S. citi kilometri sunt pina acolo din Bucuresti?

[24.01.10 11:45:49]

Oferta pt 12 nopti la vila Maria este de 300 euro, cea care o detin eu, nu agentiile, in cazul vostru. Am doua nopti gratuit, la 10 nopti mi s-au oferit doua in pret.

Parerea mea este ca nu se merita sa mergeti fara masina, va blocati in locatia respectiva si inchirierea din cate am inteles nu este prea ieftina.

Din Bucuresti pana in Toroni sunt 920-960 km.

Se parcurg in 12-14 ore cel mult.

[24.01.10 11:56:51]

Mi-a sosit ultima oferta cea care ti-am spus-o si tie mai sus si numai pot intinde coarda,eu am sa-i dau ok si nu stiu cat imi va cere avans.

Suntem 2 famili si ne convine oferta,mai ieftin n-o sa gasim cu toate utilitatile.

[24.01.10 12:01:42]

aveti perfecta dreptate referitor la masina, mai ales ca nu ma fugareste nimeni, si pe drum banuiesc ca sunt destule lucruri interesante de vazut (sotia este innebunita sa caste gura pe geam si sa viziteze castele si manastiri).

deci tinem legatura fie asa, fie mai comod pe e-mail sau messenger: adresa mea este: aelenei_marian@yahoo.com

[24.01.10 12:03:40]

Mergi pe vile Sonya, este un complex cu vile, agentia amaltour are o oferta la 150 euro aprox/7 nopti cu demipensiune.

Locatia este undeva intre brate, Kasandra si Sytonia. Mancarea este buna, dar complexul este la 1 km centru orasului si-ti trebuie din nou masina ca sa te misti.

- meme*
[28.01.10 21:59:14]

Irma

Buna Seara!

Daca vei dori sa obtii aceasi experienta ca si la Myra hotel evita Grecia vei avea o mare dezamagire. Au preturi ff mari vis-a-vis de mincare, taxe drum, etc. Eu la greci nu mai pun piciorul.

[28.01.10 23:30:35]

multumesc!

tu stii cum suntem noi, incercam si noi oceanul cu degetul, dar vom pleca pregatiti de-acasa, mai putin acolo.

Publicitate    [08.12.19 21:35:04]

• Frumos (Sep.2009) - punctaj satisfactie: 9.50 (scris in 10.05.10 de viviv din BUCURESTI) - RECOMANDĂ