SUS

AUG-2015

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Un weekend in Chisinau

Urmare de aici

Un' sa mergem, un'sa mergem? Hai la Chisinau! Ne-am facut rezervare pe booking si am pornit. Drumul de la Albita la Chisinau este bun si frumos, strabate o rezervatie naturala.

Am ratat intrarea in Chisinau, ne-am ametit printr-o suburbie, si a trebuit sa ne scoata un localnic de acolo. GPS-ul pe care-l aveam nu ne-a ajutat deloc. Intr-un final, am intrat in Chisinau! Strazile sunt cu sens unic, doar bulevardele au dublu sens. Si, invarte-te sa ajungi la cazare! Stau foarte prost la capitolul indicatoare rutiere. Ori sunt scrise mic, ori sunt acoperite de frunze, ori nu exista. Pana la urma, le-am dovedit!

Cat am stat acolo, am mers pe jos sau cu troleibuzul. Am avut cazarea in centru iar troleibuzul 22 te plimba cu 0.50 de RON pe Stefan cel Mare in sus si-n jos.

La capatul lui 22 este Gradina Botanica. Aceasta gradina este de fapt un parc ce se intinde pe vreo 100 de hectare. Nu poti sa-l faci cu pasul, te poti rataci. Am vazut niste biciclete la intrare si nu stiu daca poti sa-l faci cu masina. Noi l-am vizitat putin pentru ca era o zi caniculara. Merita sa-l aprofundezi.

De la gradina, inca vreo 3-4 statii de troleibuz si ajungi la mall Malldova. Acolo am zacut vreo 4 ore si am mancat de pranz.

In zona Centru poti vizita Parcul Central, Catedrala, Muzeul de istorie, Muzeul de Arta. Noi n-am vizitat muzeele dar mi-a placut parcul. Nu are cine stie ce amenajari, dar am privit oamenii. Moldovencele sunt foarte cochete, n-au ajuns blugii la ele si nici tricourile cu sclipici. In parc am vazut o gramada de tineri, fete si baieti care citeau. Citeau carti!

In Chisinau am mancat ieftin si destul de prost. Nu am gasit vreun restaurant care sa ne multumeasca. A venit Europa un pic peste ei si au transformat meniurile. Mancam salate, burger, paste etc. Mai mult ca sigur sunt restaurante traditionale, dar nu le-am gasit noi.

Chisinaul nu este un oras de neuitat, dar te impresioneaza. Are foarte multi arbori care au dislocat trotuarele. Iti intra colbul in pantofi. Oamenii sunt prietenosi si foarte bucurosi sa converseze cu tine. Am intalnit si moldoveni care nu mi-au vorbit in romana, dar i-am scuzat.

Am fost la cramele Cricova unde am gasit inchis. Doua duminici pe luna fac curatenie dupa nunti. Pacat! Este un brand care trebuie exploatat. Dar daca gasesti deschis, am inteles ca trebuie sa-ti faci rezervare si este o plimbare de neuitat. De acolo mi-am cumparat doua sticle cu vin ce s-au dovedit a fi mai ieftine in duty-free.

Data viitoare cand mai ajung pe acolo, am sa vizitez cramele de la Cricova si Milesti, cetatile de la Soroca-Tighina si o sa ne incumetam sa ne intoarcem prin vama de la Oancea sau Giurgiulesti.

Paritatea medie ron/leu era de 4,5. Case de schimb valutar sunt la orice pas, la fel si bijuteriile si farmaciile.

Mi-am facut cumparaturi numai din magazine. Piata centrala mi s-a parut foarte insalubra si de neincredere, cu toate ca ei acolo isi fac cumparaturile. Recomand : bomboanele Bucuria si nectarul de la Orhei (pentru acesta ma voi duce la Cahul sa-mi mai cumpar). Combustibilul este mai ieftin cu aproape 2 ron /litru iar tigarile Kent costa 3,8 ron. (atentie, la vama nu ai voie decat 2 pachete de persoana).

Data viitoare o sa fiu mai atenta la prognoza meteo . Noi am facut aceasta excursie in zile foarte calduroase . Nu prea iti arde sa umbli pe strazi cu soarele-n cap si s-o faci pe turistul .

Cam asta a fost !

Impresii încărcate de ducipal in 10.08.2015 19:09:21

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 10.08.15 / 20:17:13

VIZUALIZARI: 5105

Nu a fost singura vizită/vacanţa în REP. MOLDOVA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ducipal); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6300 PMA (din 9 voturi) nota2

[10.08.15 19:38:53]

@ducipal - Mutat, la reorganizare, în rubrica "Călătorie Chișinău" (deja existentă pe sait)