ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2015
ÎNSCRIS: 25.05.15
JUL-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 8 ani si 10 ani

Relaxare totala

Dupa doua concedii reusite in Grecia (la Blue Dolphin Metamorphosis - Halkidiki/Sithonia si Alexandra Beach Hotel Potos) organizate cu ajutorul acestui site, am hotarat ca e timpul sa imi aduc si eu o mica contributie. Daca in cazul celorlalte concedii erau deja foarte multe review-uri - la care nu prea mai ramanea nimic nou de adaugat, la Lti Grand Louis, nu prea erau review-uri recente, asa ca hai sa incepem!

Un hotel ideal pentru cei care vor sa aiba totul fara sa se plimbe prea mult: peisaj deosebit, mancare multa si foarte gustoasa, plaja cu nisip foarte fin.

LOCATIE: Drumul pana la hotel este destul de intortocheat, dar cu GPS se rezolva.

Hotelul este destul de izolat, chiar pe plaja Glyfada, alaturi de Complexul de vile Menigos Resort, de Glyfada Beach Hotel si de vreo 2 taverne situate pe plaja. Dar pentru cei cu masina personala acest lucru nu e o problema. In hotel era si o firma de inchirieri masini. In plus, hotelul oferea zilnic curse gratis cu un autobuz (cu programare in prealabil) spre capitala Corfu Town … singurul inconvenient era ca trebuia sa te intorci in maxim trei ore, altfel erai nevoit sa iei un taxi (cam scump).

Hotelul este construit in terase, pe coasta muntelui. La sosire, la nivelul soselei - te afli la nivelul 3 unde se afla si receptia, restaurantul principal si barul. Spre plaja in jos se continua cu alte doua nivele. Hotelul are in total 7 nivele. Exista si 2 lifturi, cu capacitatea de 6 persoane. Noi personal nu le-am folosit, fiind cazati la nivelul 2, deci foarte aproape de plaja, care este situata la nivelul 1.

CHECK-IN-ul a fost foarte rapid (am ajuns pe la ora 16), a durat doar atat cat sa completam formularele de cazare, apoi am fost ajutati sa ne ducem bagajele din parcare pana in camera de un baiat cu un carucior pentru bagaje. De mentionat faptul ca peste tot in hotel angajatii vorbesc engleza impecabil, pana si baiatul care avea grija de plaja vorbea engleza foarte bine.

CAMERA destul de mare pentru 4 persoane - family room cu vedere la mare - avea un pat matrimonial si spre balcon inca doua paturi de o persoana, despartite de restul camerei printr-o usa glisanta. Am avut ceva probleme in prima faza cu aerul conditionat. Stiam ca trebuie sa inchizi usa de la balcon ca sa porneasca aerul conditionat, dar nu stiam ca trebuie sa inchidem usa intr-un anumit fel :). La receptie au fost foarte amabili si ne-au explicat ca atunci cand inchidem usa trebuie sa auzim un fel de click venind dinspre sistemul centralizat de climatizare - un senzor care simtea daca nu era inchisa bine usa. Toate astea aflate, am reusit cu succes sa pornim clima de fiecare data;)

Am auzit cativa englezi plangandu-se de clima care nu racea destul de bine (avand in vedere ca afara zilnic erau peste 35 grade), dar probabil ar fi trebuit sa faca si ei ce am facut noi: sa desprinda magnetul pentru curent de pe cheie si sa lase clima sa functioneze la minim… la intoarcere gaseai camera super racoroasa, iar bauturile din frigider super reci.

Frigiderul era dotat, ca de bun venit, cu doze de suc (cate 4 de portocale, lamaie, cola) dintr-un brand local, 2 beri, o apa plata la 1,5 si o sticla de vin rosu, plus un platou de fructe proaspete. Pe parcursul sejurului, in fiecare zi era reaprovizionat doar cu apa plata, restul putand fi luat de la barurile din resort.

Curatenia in camera se facea zilnic si temeinic, chiar si geamul spre balcon era sters zilnic. Prosoapele se schimbau zilnic, iar lenjeria tot la 2 zile.

MANCAREA a fost foarte diversificata, poate doar micul dejun parea sa fie mereu acelasi in fiecare zi, dar aveai de unde alege ca sa nu te plictisesti.

Micul dejun si cina se serveau la restaurantul principal, iar pranzul se putea servi si la taverna de pe plaja. Hotelul dispune si de un restaurant asiatic la care trebuia sa iti faci programare in avans. Nu l-am incercat, deci nu pot sa spun nimic despre el.

Mancarea la pranz si cina a fost foarte variata, zilnic avand de ales intre cel putin 5 - 6 feluri cu carne (pui, porc, vita, miel, rata, peste, fructe de mare), garnituri cu legume, sectorul vegetarienilor, sectorul cu salate - gata preparate, sau asteptand sa fie combinate de turisti in coltul "make your own salad". Iar pentru cei cu copii mofturosi - exista sectorul pentru copii cu eternii cartofi prajiti, chiftelute, spaghette, pizza.

Foarte multe fructe - piersici, ananas, portocale, grapefruit, kiwi, pepene rosu si galben. Deserturile - deosebite si variate.

Intre mesele principale se gasea intotdeauna cate ceva de rontait - sandwichuri, pizza, salate, fructe, prajituri, inghetata.

Cate 4 seri pe saptamana (joi, vineri, sambata si duminica), cina era cu tematica - seara greceasca, corfiota, italiana sau mexicana. In aceste seri erai asteptat la intrarea in restaurant cu un paharel de bautura tipica pentru seara respectiva.

Atitudinea chelnerilor era deosebit de prompta, iti raspundeau imediat la orice le cereai, erau mereu cu zambetul pe buze. Debarasarea se facea foarte rapid, nici nu apucai sa te stergi la gura ca deja cineva iti lua farfuria goala.

ENTERTAINMENT - echipa de animatori era formata din 2 cehi, 1 unguroaica, iar seful animatorilor era un roman.

Ca o paranteza despre seful animatorilor - surpriza negativa a concediului - am aflat ca este roman abia spre finalul concediului, cand din intamplare l-am auzit vorbind romaneste cu alta familie de romani. Pana in acea seara traiam cu impresia ca este italian. In fiecare seara cand prezenta echipa de animatori, le spunea acestora numele si tara de origine, iar cand ajungea sa fie prezentat el - spunea doar "al dumneavoastra Valentino". Concluzia pe care am tras-o noi, evident - acestui Valentino/Valentin ii era rusine ca era roman! Trist!

In timpul zilei se organizau felurite activitati (zumba, aqua gym, dans, jocuri sportive) iar seara incepea cu minidescoteca copiilor, urmata apoi de spectacolele serii (cate 1 ora).

Echipa de animatori a hotelului incerca sa faca atmosfera - uneori reusea, alteori mai putin, dar depinde de gustul fiecaruia.

Existau si colaboratori externi - un magician + acrobati, o echipa de baieti care practica Capoeira, un trio de cross-over opera (Prima Voce, din Africa de Sud) - care au fost fenomenali, iar duminica - seara greceasca - cu o trupa de dans - seara care a avut cel mai mare succes.

PLAJA - este foarte lata si intinsa, niciodata nu ai impresia de inghesuiala - sezlonguri pe cate trei randuri; nisip foarte fin, intrarea in mare lina, puteai merge vreo 20 m pana sa treaca apa peste umerii unui adult. Sezlongurile erau inchiriate cu 8 euro si pentru externi, in limita locurilor libere, dar cam tot timpul erau locuri, avand in vedere ca marea majoritate a clientilor hotelului (englezi si germani in principal) preferau piscina. La plaja nu se prea practica rezervarea sezlongului cu prosopul, dar la piscina acest lucru era sportul preferat al englezilor si germanilor care se intreceau in a-si rezerva locurile cele mai bune.

Plaja dispune si de doua platforme cu dusuri; baia era la vreo 20 m de plaja, in cadrul tavernei de pe plaja; beach barul era mereu bine aprovizionat cu cocktailuri, toata gama de cafele si bauturi reci la discretie (all inclusive - la draft, branduri locale, iar cu plata - brandurile internationale de bauturi alcoolice).

Prosoape pentru plaja se primesc contra unei garantii de 10 euro pe prosop, de la receptie, bani care la plecare sunt restituiti turistilor. Prosoapele puteau fi schimbate cam la 3 zile.

PUNCTE NEGATIVE - internetul cu plata - hotelul vindea niste cartele cu acces la internet pentru diverse perioade - de la cateva ore, pana la maxim 7 zile (preturile variind intre 2 euro si 40 euro - cartela de 7 zile). Noi ne-am cumparat o cartela cu 10 euro (200 min) - wifi-ul mergea foarte bine in zonele publice si pe plaja, si in camerele situate in imediata apropiere a receptiei (cum am avut noi noroc sa avem). Mai exista si un colt de internet unde se putea intra pe net cu fise de 2 euro.

Un alt aspect negativ - safe-ul din camera era contra cost - 3,50 euro pe zi.

CONCLUZIE - Lti Grand Louis - este un hotel pentru cei care doresc sa aiba parte de liniste, relaxare si confort garantat, toate insotite de amabilitatea si zambetul angajatilor.

Trimis de Mayrose in 10.08.15 14:26:51
Validat / Publicat: 10.08.15 15:31:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Blue Dolphin Hotel Metamorphosis/Sithonia si Alexandra Beach Hotel Potos Thassos

VIZUALIZĂRI: 2724 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mayrose); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 curte interioara

webmasterX [10.08.15 15:01:19] »

Bun review de debut.

@Mayrose: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

gettyy [10.08.15 15:47:47] »

Excelent review!!!

Un debut promiţător.

Se vede că ai citit multe review-uri până ai scris şi tu unul.

Ai de la mine un vot din inimă şi multe felicitări!

Mayrose [10.08.15 16:02:17] »

@gettyy - Multumesc!

Mayrose [10.08.15 16:07:19] »

@webmasterX - da, e bine, coordonatele te lasa undeva in fata parcarii hotelului.

Lyssys [11.08.15 10:43:42] »

@Mayrose - Bun venit în AFA! Şi bun, foarte bun review! Votat ca atare!

Se pare că aţi fost cu auto propriu în această vacanţă. Cum a fost drumul, obositor?

Văd că aţi punctat cel mai puţin la distracţie/relaxare. Este din pricina atitudinii lui "Valentino" sau v-aţi referit la faptul că nu prea ai cu ce să-ţi omori timpul, fiind mai izolat?!

Aţi luat prin agenţie biletul?

Mulţumesc anticipat pentru răspuns!

Vă doresc vacanţe de vis!

Mayrose [11.08.15 11:24:43] »

@Lyssys - Da, am fost cu masina proprie, iar drumul de la Timisoara e cam lung, dar am facut popas la Metsovo, tot dupa recomandarile gasite aici pe AFA

In ceea ce priveste distractia nu am depunctat hotelul pentru atitudinea acestui Valentino, care nu a reusit decat sa ne lase un gust amar, per totalul unui concediu foarte dulce E vorba doar de faptul ca genul de spectacole pe care le aveau cei din animatie nu prea erau pe gustul nostru, exceptie facand cele doua seri exceptionale cu cross-over opera si seara greceasca, care au fost fenomenale!

Iar pe Corfu nu poti sa te plictisesti! Fiind cu masina proprie (si pentru prima data in Corfu) ne-am cam plimbat: Tronul Kaiserului, Palatul Achilleion, Palekastritsa, Corfu Town, Fortul Vechi.

Da, biletul l-am cumparat prin early booking (prin februarie) de la o mare agentie din Timisoara.

Multumim pentru urari!

webmaster70 [02.11.15 19:23:18] »

@reludan - Pe viitor te rog să ai în vedere că pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

gettyy, Lyssys, Mayrose, reludan
Alte impresii din această RUBRICĂLTI Louis Grand Hotel [Pelekas]: