ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2015
AUG-2015

Foarte nemulțumit
Către satisfăcător

Nu recomand

Am ales sa plecam inca 5 zile in Bulgaria pentru a fi alaturi de niste prieteni dragi - locatia aleasa de acestia Berlin Green Park - Nisipurile de Aur, hotel de 4* (cu indulgenta 3 - zic eu).

Un hotel dragut la prima vedere, am primit o camera spatioasa, chiar prea mare (vreo 40 mp, cu o terasa de inca vreo 15 mp) as putea spune, dar in care probabil nu s-a mai facut cu adevarat curat de multa vreme. Inca de la intrarea in hotel te izbeste acel miros intepator de toalete (problema aceasta am avut-o si la Kaliakra dar nu atat de rau!).

Am primit camerele relativ repede, am ajuns acolo la 12,30, am mancat si la 13.30 eram deja in camera. Toaleta este intunecoasa, se face foarte multa economie la lumina, se profita de lumina naturala, dar la baie aceasta nu ajunge asa ca dusul este foarte intunecat. Saltelele sunt vechi, cu arcuri iesite in unele locuri (am avut 1 pat matrimonial, 2 de o persoana si o canapea extensibila!).

Un televizor foarte mic pentru marimea camerei - din pat nu vedeam scrisul!

Dotari minime- uscator vechi, dar functional. Sampon si dus am avut doar la sosire, dozatoarele sunt doar de decor, am primit doar 2 hartii igienice (la limita!).

Minibarul este contracost si chiar daca nu am consumat bauturi din el, doar faptul ca am scos un Pepsi din frigider si l-am uitat pe masa in balcon ne-a costat 4 leva!!! Cu toate ca le-am demonstrat ca nu s-a baut a trebuit sa-l platim... Asta este!

Atentie la mancare - din 11 persoane doar 5 am scapat fara probleme, 2 adulti si 4 copii au avut dureri mari de burta si stari de voma. Mancare proasta, bauturi la fel de proaste. La masa niciodata farfuriile si tacamurile nu erau de ajuns chiar daca nu era aglomerat. Am stat si cate 10 min. asteptand sa aduca farfurii. Felurile de mancare au fost cam aceleasi in fiecare zi, multe tocaturi (chiftele, mici, carnati - cu foarte multe condimente), fructe putine - prune si piersici aproape zdrobite, uneori chiar curatate cu cutitul unde probabil fusesera stricate...

Cafea si sucuri doar la dozatoare, motiv pentru care am baut foarte multa apa plata!

La piscina a fost placut, apa calda, sezlonguri si umbrele destule. Animatia inexistenta.

Distanta pana la plaja este destul de mare mai ales daca ai cu tine copii mici, dar un mare + este faptul ca hotelul asigura transportul la si de la plaja cu niste masinute dragute (vreo 12 locuri cred) la intervale regulate.

La plaja sunt sezlonguri si umbrele destule, mai ales ca langa zona rezervata hotelului Berlin (aceeasi si pentru turistii de la Berlin Golden) este o zona inchiriata tot de catre hotelul Berlin de la un privat si in aceste conditii nu am vazut turisti nemultumiti. Un minus faptul ca multe sezlonguri si umbrele erau rupte.

Oricum distanta de la hotel ii face pe multi sa ramana la piscina!

Intrarea in mare este brusca si adanca, deloc placuta daca nu stii sa inoti sau daca ai copii mici. Plaja murdara, nu prea se facea curat de la o zil a alta.

Cu toate ca a fost foarte cald in ultimele 2 zile au fost valuri mari motiv pentru care a fost steag rosu in zona plajei Berlin si nu ne-au dat voie salvamarii nici macar sa intram pana la genunchi in apa! Nota 10 pentru salvamari au fost mereu cu ochii pe mare!

Barul de la plaja este un alt avantaj avand in vedere distanta mare pana la hotel, dar aceleasi bauturi...

Seara la plaja erau mici spectacole de animatie, mai mult pentru copii. Tot la plaja, in fata hotelului Berlin Golden era snack-barul unde puteai servi burgeri (proasta idee, avand in vedere caldura!) un fel de pizza, un fel de placinta cu branza si ayran (foarte prost!).

Dupa cateva conversatii cu turistii de la Berlin Golden, care este chiar pe plaja, am aflat ca acolo conditiile sunt si mai proaste decat la Berlin Green!

Statiunea este foarte aglomerata si scumpa, putini politisti! , si chiar daca am avut regim AI, am cheltuit foarte mult pentru bauturi si gustari in timpul plimbarii de seara.

Singurul lucru de care am fost incantata in statiune a fost o mica terasa chiar in capatul statiunii, dupa hotel Berlin Golden, unde se servesc fructe de mare si am mancat scoici foarte bune (fierte cu leustean!)vezi impresii. Acolo am fost serviti de catre un batranel foarte simpatic, respectuos si prietenos, care vorbea destul de bine romaneste si care ne-a spus ca este o afacere de familie. In fiecare seara acolo era o atmosfera placuta, era mereu aglomerat semn ca lumea stia si aprecia acea terasa.

Sincer nu voi recomanda vreodata aceasta locatie, nici hotelul nici statiunea!

Trimis de Danuza in 10.08.15 11:09:49
Validat / Publicat: 10.08.15 12:46:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: ALBENA, NESSEBAR, SUNNYDAY, NISIPURI

VIZUALIZĂRI: 3282 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Danuza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂBerlin Green Park Hotel:

• pagină generată în 0.034463167190552 sec