ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2015
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 28.06.11
AUG-2015

Parcul Tineretului Ploiesti

Ploiesti este un oras cu multe parcuri si daca tot avem caldura trebuie sa mai petrecem si ceva timp in natura. Destul de aproape de cartierul nostru este Parcul Tineretului sau mai cunoscut sub denumirea parcul de la Sala Sporturilor Ploiesti (eu as il stiu de mica). Daca nu stiti unde este situat il gasiti usor pe această hartă .

Daca veniti dinspre vest, aveti autobuzul 35 barat pe sens Lamaita- Cioceanu, daca veniti din centru 35 si 2 cu statie la Cioceanu. Intrarea care mie imi place ca ajung mai usor la ea, intrarea dinspre strada Eroilor, unde se intra prin spatele parcului. Parcul mai are intrare si de pe strada Marasesti si de pe strada Horezului.

Parcul are vechime, este creat in urma cu 20 de ani in jurul Salii Sporturilor Olimpia care a fost inaugurata in anul 1972 (Sala Sporturilor Victoria se numea atunci). Parcul este foarte mare, cu multa verdeata si specii diverse de copaci, arbusti ornamentali si flori. Este bine ingrijit, curat, are cosuri de gunoi, azi erau oameni care strangeau gunoaiele. Are politie la datorie asa ca este un loc sigur, unde te poti plimba si iti poti petrece timpul liber intr-un mod placut.

Parcul are un lac artificial creat, cu o insulita legata de mal printr-un podet. Pe insulita sunt aparate de fitness pentru doritori. Nu se face baie in lac, asa ca aveti grija, sunt placute peste tot care atentioneaza acest lucru si azi chiar am vazut un domn amendat pentru ca intrase in apa.

In jurul Salii Sporturilor Olimpia exista terenuri de tenis si terenuri de fotbal, am vazut si teren de handball, are pista de atletism acoperita cu tartan unde va puteti distra alergand sau sarind la groapa cu nisip. Pentru biciclisti este marcata pista pentru ei cu vopsea pe marginea tuturor aleilor.

Sunt locuri de joaca pentru copii, cu leagane, tobogane, invartitori, asa ca au copiii unde sa se joace. Tot pentru ei si nu numai, va puteti aproviziona cu vata de zahar (3 lei), popcorn (3-10 lei in functie de gramaj), porumb (3 lei), sucuri, inghetata, chips-uri etc. Va recomand sa cumparati de la doamna care are chiosc in fata salii, pe stanga cum privesti sala. Intotdeauna am cumparat de la dansa si nu am avut niciodata probleme. Are si automat de cafea daca va vine pofta de o cafeluta (2 lei). Pentru domni, daca doresc sa savureze o berica, doua, este deschisa o terasa chiar pe malul lacului in dreptul salii.

Exista cart-uri de inchiriat (10 lei 20 minute), in fata salii, masinute pentru copii (5 lei) la mijlocul parcului, biciclete de inchiriat la sfarsitul parcului, intrarea dinspre strada Eroilor.

Daca tot ajungeti puteti face o vizita si la batranul turn de parasutism care se ridica in centrul parcului, nu cred ca mai este folosit in prezent. Parcul are alei multe, banci unde te poti relaxa, eu le prefer pe cele de langa lac, iarba verde, de toate pentru toti.

Este o locatie unde va puteti odihni, va puteti reincarca bateriile si va puteti gandi la nemurire, cine a fost stie, cine nu sa incerce cu incredere.

Trimis de papalito in 09.08.15 23:46:04
Validat / Publicat: 10.08.15 01:40:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PLOIEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 7009 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papalito); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 lacul, in spate se vede locul de joaca

Dan&Ema
[06.09.15 16:32:10]

un superbonus pentru aceastra invitatie in ploiesti

papalitoAUTOR REVIEW
[07.09.15 08:11:23]