ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2015
ÎNSCRIS: 08.07.10
AUG-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 4/9

Foarte frumos

Am rezervat vacanta la Prestige Fort Beach Aparthotel pe baza comentariilor bune si a prezentarii firmei de booking ca fiind amplasat la 10 m de plaja. Cei 10 m sunt in linie dreapta, dar complexul este situat pe o faleza inalta (aprox 6 m), iar accesul spre plaja se face pe niste scari.

Denumiriea este confuza, pe site-ul pe care am facut booking-ul aparand denumirea Prestige Mer d’Azur, iar in google maps aparand si Fort Noks Prestige. De fapt, firma se numeste Fort Noks Constructions si detin 16 resort-uri in Elenite, Sveti Vlas, Sunny Beach, Ravda.

Drumul, adica 380-390 km, a durat 7,5 h. Din Slobozia am plecat initial catre A2 via Drajna, dar inainte de trecerea cu calea ferata era o coada de masini de ~4 km care nu se misca, asa ca am intors si am mers pe traseul Tandarei-Fetesti (A2) -Vama Veche-Prestige Fort (map code: BGR 4J. 24GY). La iesirea de pe A2, am avut parte de o alta coada de masini, astfel cei 10 km ramasi i-am parcurs in 90 minute, desi era luni. Drumul in Bulgaria a fost absolut ok. Pentru navigatie am folosit here map offline.

Odata ajunsi, am parcat masina langa gardul complexului, am mers la receptie unde o domnisoara cu care ne-am inteles in engleza ne-a condus la apartamentul nostru. Masina se poate lasa in parcarea nu prea generoasa complexului, doar in limita locurilor disponibile. Noi am lasat-o pe o strada laterala, tot langa gardul complexului, langa un centru de diving pt ca era mai aproape de apartamentul in care am fost cazati.

Apartamentul unde am stat era format din 2 incaperi, ambele prevazute cu aer conditionat. Chicineta are frigider, cuptor cu microunde, plita si cuptor electric, vesela, fierbator electric, prajitor paine si masina de spalat rufe. Totul foarte curat, confortabil si mirosind a nou.

Resort-ul are spatii verzi, 2 piscine, una pentru adulti in care apa are intre 130 si 150 cm si una pentru copii, cu adancimea de 90 cm, prevazuta cu un topogan. Sunt suficiente sezlonguri desi se practica “rezervarea”. Copiii au si un mic loc de joaca si cateva biciclete la dispozitie.

La restaurantul din incinta preturile sunt cam ca la orice restaurant mai scuturat de la noi. Se poate manca mai ieftin la bufetul din complexul alaturat, care apartine aceleiasi firme. Mic dejun si pranz 5 euro/persoana, iar cina 10 euro daca se face programare la receptie cu o zi inainte.

Internetul wifi este gratuit pt 2 device-uri, dar in camera conexiunea cadea. Afara insa, la piscina, conexiunea era mult mai stabila.

Plaja este destul de mica, dar incapatoare. Din cauza catorva dupa amiezi in care vantul a batut tare, aceasta a fost corodata. Dupa 3 zile, primul rand de umbrele a ramas in apa, iar in a 4-a zi, apa a inundat plaja aproape in totalitate. Un sezlong a costat 7 leva, iar o umbrela inca 7 leva.

Langa receptie exista un magazin cu preturi normale si un exchange. La 7-800 m de complex este un supermarket mult mai mare. Recomand sa evitati magazinul de carne proaspata de unde am cumparat un pui stricat.

Sambata, am predate cheile apartamentului la ora 12 (fara sa vina nimeni sa-l verifice), dar am ramas in complex pana la ora 16. Ne-am gandit ca poate scapam de aglomeratia din Romania. Drumul a fost mult mai liber, pana la granite am facut 3 h, dar ne-a luat aproape 2 h sa o traversam. Si inca 2 h ca sa ajungem acasa.

In concluzie, in speranta ca astazi mai au plaja, recomand acest complex. Rezervari se pot face direct la complex la adresa de email prestige@fortnoks.org si dupa cum mi-au spus la receptive, preturile vor fi mai mici.

Trimis de g33k in 09.08.15 17:31:01
Validat / Publicat: 09.08.15 19:11:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nessebar Mare

VIZUALIZĂRI: 4260 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (g33k); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Jack Sparrow in actiune; D

[09.08.15 19:11:34]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Prestige Fort Beach Apartcomplex, SVETI VLAS" (nou-creată pe sait)

g33kAUTOR REVIEW
[10.08.15 02:44:08]

@webmasterX - Da, localizarea este corecta. Multumesc pt apreciere

nightwish
[14.08.15 09:40:26]

@g33k - Ati putea va rog sa detaliati pretul platit? Ma intereseaza ce tip de apartament ati avut (studio, cu o camera, etc...) si daca ati beneficiat de early booking.

emilianp*
[17.08.15 17:55:51]

@g33k - Foarte bine scris, nu mai are rost sa scriu si eu, ... ne am intersectat in timpul sejurului, daca copiii din piscina mica -fotografia atasata review ului- sunt ai dumneavoastra, v am retinut .

Cele bune,

Emilian