ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2010
ÎNSCRIS: 29.02.08
OCT-2009

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Hallstatt

Hallstatt, dupa cum auzisem, cea mai frumoasa asezare de pe malul unui lac din lume (una dintre cele mai vechi asezari omenesti din lume si cea mai veche comunitate austriaca; cei pasionati de istorie probabil ca isi amintesc de "cultura Hallstatt" sau "epoca Hallstatt").

Aici am urcat cu un teleferic-cremaliera si am vizitat ocnele Hallstatt, cele mai vechi ocne de sare din lume (cca. 4500 de ani) insa am renuntat la a vizita pesterile de gheata Dachstein, situate la doar de 5km.

Trimis de decebal12345 in 21.01.10 22:41:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 3585 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (decebal12345); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P1x Lacul pe malul caruia se inalta localitatea
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

Admin [22.01.10 08:36:12] »

Foarte zgarcit in detalii, ca de obicei, decebal...

Esti probabil printre foarte putinii oameni mai putin vorbareti chiar decat mine

saxonul [22.01.10 10:00:03] »

Da, cam seaca descrierea. Hallstatt merita mult mai mult.

Plus ca ai bagat mai multe poze de la Ice Cave de langa Obertraun, decat din Hallstatt.

Admin [22.01.10 10:04:05] »

fotografiile sunt - asa cum scrie acolo sus (mic, e adevarat, deocamdata...) 'Alte fotografii, de la ALTI useri' [care au fost in aceasta zona si au scris impresii, nota mea]

saxonul [22.01.10 10:08:52] »

Scuze, acum observ ca acele foto au fost adaugate de mariana. Oricum, nu prea au ce cauta la Hallstatt. Merg mai bine la Obertraun, Krippenstein sau Dachstein.

saxonul [22.01.10 10:12:14] »

@webmaster: vad ca mariana are un review propriu cu Ice Cave, cu aceleasi poze pe care le-a bagat si aici. In aceste conditii propun scoaterea acestor poze cu Ice Cave de aici, nu adauga nimic in plus la subiectul Hallstatt.

Admin [22.01.10 11:37:05] »

probabil pozele la care faci referire sunt cele atasate la review-ul despre 'Ice Cave' (vezi linkul) ; in acest caz nu sunt necesare schimbari.

Pozele sunt afisate aici pentru ca incazul oricarui set de impresii lipsa fotografiilor "proprii", programu lintotdeauna afiseaza cele mai recente X poze incarcate in aceeasi destinatie/sectiune. Iar review-ul despre Ice Cave este incadrat tot in sectiunea "Descopera Hallstatt" -- daca cumva este cazul sa fie mutat in alta sectiun e, rog scrieti-mi.

mariana [22.01.10 12:26:13] »

baieti, pestera de gheata este atat de aproape de halstatt, vreo 2-3 km ca nu cred ca are asa mare importanta dar este adevarat este pestera de gheata de la dachstein, un obiectiv in zona lacului halstatt.

Admin [22.01.10 17:42:35] »

daca e la 2-3km doar atunci aici ramane, la hallstatt - nu putem dedica o rubrica speciala fiecarei locatii interesante din Austria, ne-ar trebui resurse barosane, zdravene de tot pentru asta

motaneata [05.03.10 22:42:45] »

Pt. Decebal12345

Am o intrebare directa: acesta este un review?

decebal12345 [05.03.10 23:06:25] »

Nu, nu este un review. In concediul respectiv am stat de regula cite o zi (un fel de circuit cu innoptat in aceiasi localitate) in fiecare locatie interesanta si careia se merita sa-i aloci o zi. La Hallstatt am stat o jumatate de zi si mare lucru nu am facut acolo deci nici nu as putea face un review.

Legat strict de concediul din Austria, initial am vrut sa scriu cite ceva in legatura cu fiecare locatie (astfel fiind mult mai usor de gasit atunci cind cauti ceva anume) apoi mi-am dat seama ca arata cam sec asa ca am renuntat, trecind apoi la scrierea de review-uri stufoase (dupa parerea mea) insa cu locatiile vizitate la gramada si astfel mult mai greu de gasit pe site.

motaneata [05.03.10 23:57:32] »

Decebal,

Am avut senzatia ca ai vrut sa ne pacalesti. Cand am vazut "Hallstatt", ma asteptam la o descriere a acestui minunat sat austriac. Cand colo, nimic! Parca nici nu l-ai vazut. Apoi ne spui ca... nu ai vazut "pesterile de gheata Dachstein". Stii bine ca noi vrem informatii.

Intr-adevar, prezentarile au iesit cam "la gramada". Cred ca ar fi trebuit sistematizate pe regiuni: Salzkammergut si zona Zeel am See/Kaprun. In celalalt review al tau nu avea ce cauta Grossglockner Hauchalpenstrasse la Salzkammergut.

decebal12345 [06.03.10 13:58:32] »

Asa este, ai dreptate. Grossglockner nu avea ce auta in acel review.

Cind l-am scris a aparut o problema: altceva din zona Zeel am See/Kaprun nu am vizitat (nici Grossglockner nu era planificat la plecare) iar sa fac un review separat nu am indraznit... iar iesea unul de 5-10 rinduri (bine, o tentativa de review).

motaneata [06.03.10 19:12:05] »

E bine ca nu te-ai suparat pt. observatii. Sa stii ca Grossglockner Hauchalpenstrasse se viziteaza vara si-ti trebuie o zi intreaga pentru a simti cu adevarat frumusetea lui. Eu am fost in iulie, acum doi ani, si este un sentiment fantastic sa pleci din Zell am See, unde era cald, iar sus sa te bati cu bulgari de zapada.

Cred ca ai vrut prea mult pentru o singura excursie. Asa faceam si eu acum 15 ani: voiam sa vad toata Europa odata si totul se transforma intr-o alergatura continua. Acum ma decid pentru o anumita zona si o vad pe indelete.

decebal12345, mariana, motaneata, saxonul
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Hallstatt-Obertraun: