ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2015
ÎNSCRIS: 19.01.09
AUG-2014
2 AD. + 3 COPII -- v: 11,7, 7 ani

Akti (hotelul Kostadinei) un hotel care a crescut de la un an la altul

Am ales acest titlu deoarece am fost 2 ani la rând la acest hotel, în 2013 și 2014, și pot spune fără a mă teme că greșesc că în 2014 am avut condiții de cazare și masa net superioare. Dar să începem cu începutul...

Uneia dintre prietenele noastre i-a fost recomandat acest hotel de către colegii de serviciu, pe la începutul lui iulie 2013, și după câteva runde de negocieri pe mail cu Kostadina (patroana hotelului) am obținut un preț bun pentru cazare cu demipensiune (în 2013 am plătit 100 de euro /noapte 2 adulți și 3 copii, în 2014 prețul a fost 130). Am plecat dimineață la ora 6 din fața blocului, la 14 ne urcam pe ferryboat și la 15.30 eram în fața hotelului. Noi am folosit anul trecut punctul de frontieră de la Makaza și nu a fost deloc aglomerat.

Pefkari este la 1 km de Potos. Din drumul principal care ocolește insula se coboară un pic spre mare ajungând astfel în mica statiune. Drumul nu este mai lat decât o alee simplă dar 2 mașini mici încap fără probleme. Hotelul propriu zis este așezat pe partea stângă a drumului si are si cateva locuri de parcare. Terasa la care se servește masa se află pe partea dreaptă, pe partea cu marea. Poate părea un inconvenient să trebuiască să traversezi straduta respectiva dar circulația este extrem de redusa și se face cu viteza melcului așa ca fetele mele se descurcau singure fără probleme.

În 2013 noi am avut camera renovata dar prietenii mei nu și nu au fost foarte mulțumiți de cazare. În 2014, în schimb, tot hotelul fusese renovat. Accesul se face pe baza de cartela. Băile erau noi, precum și mobilierul din camere. Chiar am fost plăcut surprins... Curățenie se făcea în fiecare zi.

Masa : dimineață mic dejun normal cu lapte, ceai sau cafea, suc de portocale (din cutie, nu prea bun), cereale de 2 feluri, brânzeturi de 3 feluri, salamuri de 2 feluri, ouă, măsline și un fel de placintele. Seara aveai de ales intre mai multe feluri de mâncare și de salate. În 2013 erau cam 3 feluri principale de mâncare și 3 salate. Anul următor am avut de ales intre 5 sau 6 feluri principale și cam 4 feluri de salate. Apa în carafa iți este adusă la masă. Berea Amstel /Mythos sau Kaizer 2.5 sau maxim 3 euro (nu mai știu sigur)... Vin am băut de la noi pe terasa hotelului în afara restaurantului.

Plaja și marea : plaja este cu nisip si pietricele spre apă. Apa se adâncește destul de repede (aviz celor care nu știu să innoate), și este foarte populată. Noi am folosit ochelari pentru scufundări și ne-am delectat cu multitudinea peștilor viu colorați și de diverse mărimi. Am văzut și un pui de caracatiță ce încerca să se ascundă printre stânci. Superb! Șezlongurile și umbreluțele sunt gratuite dacă faci consumație la barul de care țin.

La 50 de metri de hotel este un centru de închirieri echipamente de scufundări având la intrare este steagul României.

În afară de terasa de la Akti în Pefkari mai sunt câteva terase unde se poate mânca bine și la preturi decente. Am mâncat bine și în Limenaria care se află la 30 -40 de minute de mers pe jos...

Normal ca am vizitat și noi Giola (mie mi-a plăcut dar drumul până acolo, pe jos, pe căldură, nu cred că este pentru toată lumea ????), Golden Beach, Paradise Beach (foarte frumoase amândouă), Marble Beach (frumoasa plaja de marmură dar îngustă și aglomerată), Aliki și nu am pierdut ocazia de a vedea dansul "vinului nou" în Theologos. Aici, intr-un sat situat la 10 km de Potos, un mosulet, care pe mine m-a dus cu gândul la Alexandru Jula (pentru cine își mai aduce aminte de cântărețul din Galați ☺), face show total. În vreme ce turistul se delectează cu un "boujurdi" și un ied la proțap, moșul cântă (, are și un mic grup de dansatori) iar la sfârșit alege câteva dintre femeile din public pe care le pune să calce intr-un butoi câțiva ciorchini de struguri. După aceea gazda noastră spală picioarele celor care au presat strugurii și le sărută zgomotos pe obraji. Ne -am distrat copios...

În concluzie, noi am fost mulțumiți de hotelul Kostadinei, dar pentru ca în Thassos am fost 2 ani la rând, am ales Lefkada pentru sfârșitul acesta de august.

Trimis de andi13 in 08.08.15 18:44:52
Validat / Publicat: 08.08.15 19:56:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki : Oceania Club, Marha 's Haus

VIZUALIZĂRI: 2578 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andi13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.08.15 19:19:20]

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=3273

andi13AUTOR REVIEW
[08.08.15 19:37:29]

@webmaster39: Nu am postat până acum review -uri despre Thassos pentru ca am considerat că sunt destul de multe scrise pentru această destinație.

Promit sa postez și poze dar trebuie să le găsesc întâi ☺.

andi13AUTOR REVIEW
[08.08.15 22:43:03]