ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2015
ÎNSCRIS: 07.09.14
JUL-2015

Royal Alhambra prin ochii unui incepator in ale turismului turcesc.

Scriu acest Review din respect pentru celelalte impresii pe care eu le-am citit si care mi-au fost de mare ajutor dar si pentru ca citind zeci de impresii s-au spus multe lucruri neadevarate.

ZBOR-TRANSFER

Zborul s-a facut cu, compania Blue Air, foarte ok, am prins vreme buna si pentru cateva poze.

Transferul de la aeroport catre hotel s-a facut rapid, ne-au asteptat din partea agentiei, ne-au preluat totul decurgand foarte simplu si usor.

Hotelul nostru a fost primul asa ca pentru noi a fost o calatorie relativ scurta cam 40-50 de minute ajungand la hotel in jur de ora 12.

PRIMA IMPRESIE HOTEL

E adevarat ce s-a mai scris, prima impresie atat de afara cat si din-nauntru pe langa opulenta si maretie e de KITSCH dar nu ceva dus la extrem. Check-in ul s-a facut repede, dar in camera am fost condusi doar dupa ora 14 (asa este regula hotelului. dar nu ne-a deranjat, am avut timp sa luam la pas resortul).

CAMERA

Mare, spatioasa. curata, sincer pentru doua persoane este mai mult decat suficient.

Doamnele de la curatenie intra zilnic in camera, iti schimba prosoapele daca le lasi pe jos, mai sterg prafu, iti mai aranjeaza patul, dar nu ceva iesit din comun.

Mini-barul se reumple zilnic.

RESTAURANTUL-MANCAREA

Restaurantul este foarte mare (in forma de L), are doua sali in care mereu am gasit loc.

Mancare foarte multa si diversificata, chiar ai ce sa mananci 7 sau 10 zile fara sa te plictisesti. Personalul amabil te intreaba imediat cum te-ai asezat daca vrei sa bei ceva... sigur ca poate mai dai de un ospatar mai moracanos dar majoritatea iti zambesc si se poarta frumos.

Spre surprinderea mea coada cea mai mare (desi aveam zeci de garnituri) era... suspans... la... CARTOFI PORAJITI, saracii nu razbeau cu prajitu ca turistu isi punea si cate 2 farfurii.

O intamplare comica la standul de ciorbe (apropo doar doua feluri erau in fiecare zi, mai repede supa crema decat ciorba) cand un turist dupa ce a gustat cu lingura din primul bol se ducea cu fluidele pe lingura sa le introduca in urmatorul, vazand situatia i-am explicat intr-o englezo-germana rusa ca nu stiam ce nationalitate e ca nu e indicat sa faca asta... a inteles si a luat alta lingura, ca dupa 2 secunde sa-i vina copilul sa-l intrebe intr-o romana neaosa "tati sa mai iau o farfurie de cartofi prajiti"???

PLAJA SI PISCINA

Unul din motivele pentru care am ales acest hotel a fost plaja si nu ne-am inselat, nisip fin, intrare lina, fara pietre, sezlonguri la discretie.

Piscinele superbe, apa curata la sezlonguri trebuia sa te trezesti de dimineata sa ocupi loc altfel la ora 8 erau toate sansele sa nu mai gasesti.

ANIMATORI

De dimineata de la Water Gym cu Sunday unde zice el slabeai 5 kg pana seara la Arena unde se tineau spectacole aveai mereu ce face... darts, volei, shooting, diverse jocuri in piscina, noua ni s-au parut buni si implicati mereu stateau de vorba cu tine si te intrebau diverse lucruri.

Ponderea turistilor este in mare parte rusi, turci, nemti si romani dar gasesti din multe alte tari.

Un punct negativ este WI-FI ul... merge prost mai ales la amiaza sau seara cand fiecare tursit il foloseste, dar dimineata iti faci treaba cu el.

In final noua ne-a placut, m-au mirat multe comentarii negative care din punctul nostru de vedere sunt neadevarate dar fiecare pana la urma cu parerea lui si desi nu ne e in obicei sa mergem de doua ori in acelasi loc aici parca m-as intoarce daca nu la anul, poate peste 2 sau 3 ani.

Trimis de Berchet Ionel in 07.08.15 15:17:42
Validat / Publicat: 07.08.15 18:13:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2227 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Berchet Ionel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.08.15 15:56:17]

Bun review de debut

@Berchet Ionel: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

elisav
    [07.08.15 21:45:32]

Si eu cu sotul si fetita am petrecut un sejur de sapte nopti la sfarsitul lunii iunie la acest hotel. Si noua ne-a placut... Raportul calitate pret a fost foarte bun! ☺

[07.08.15 21:50:02]

@elisav -

Păi ori tu, ori soțul, când aveți timp poate ne povestiți mai pe larg!

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Berchet IonelAUTOR REVIEW
    [07.08.15 22:12:25]

Cine doreste sa mearga in Side de la hotel sau Manvgat sfatul meu e sa mergeti pe cont propriu, asa aveti timp mult de shopping si de "cascat ochii".

Imediat cum iesi din hotel in partea stanga este o statie de autobuz de unde pleaca la fiecare 10 minute microbuze spre Side si Manavgat. Lunea este in Manavgat "MArele Bazar"... sunt enorm de multe lucruri acolo, obosesti printre ele dar si mai ieftine decat in preajma hotelului.

SILVIA 77
    [08.08.15 13:26:32]

@Berchet Ionel - Te rog sa imi spui in ce corp de cladire accesul este cel mai facil spre piscine si restaurantul principal si daca la receptie poti negocia cazarea intr-o anumita zona. Multumesc.

Berchet IonelAUTOR REVIEW
    [08.08.15 14:38:57]

@SILVIA 77 - Facil este sa stai pe partea cu receptia (nu stiu denumirea corpurilor) ca sa nu schimbi lifturile.

Iesirea spre piscina se face de la -2 deci cobori cu liftu de la receptie sau pe scari.

Daca stai pe partea cu receptia atunci poti urca de la -2 la ce etaj stai daca stai in alt corp atunci trebuie sa urci la Lobby, traversezi Lobby-ul pana la alt lift si urci unde trebuie.

Nu te stresa nu e mare inginerie si nici obositor... traversezi 30 de secunde holul si gata ai ajuns la lift, citisem si eu comentarii ca vai ce aiurea sa traversezi... o prostie.

Noi am dat tips la receptie dar mi l au dat inapoi ca era full hotelul si mi-au dat camera pentru care platisem... foarte frumoasa delatfel.

Daca vrei liniste te sfatuiesc sa nu iei cu vedere la piscine.

Sper ca ti-am fost de ajutor

SILVIA 77
    [08.08.15 16:18:22]

Multumesc pt lamuriri.

Giulimon
    [04.03.16 08:01:38]

Buna, va rog sa-mi spuneti daca se merita acest hotel roial alhambra am mai scris dar nu mi-a raspuns nimeni.

Berchet Ionel, elisav, Giulimon, SILVIA 77
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Alhambra Palace Hotel [Colakli]: