ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2015
ÎNSCRIS: 29.08.12
JUL-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 6-4

Plaje a la carte

Al doilea sejur din vacanta noastra in Grecia (dupa vezi impresii) a fost la hotel Spathies.spathies.com

Am cautat un hotel situat pe coasta de vest, undeva in mijlocul peninsulei, un loc din care sa putem face incursiuni in zona. Din lipsa de timp am rezervat oarecum la intamplare asa ca eram un pic cu inima stransa.

Am plecat din Vourvourou pe drumul lung, adica ocolind peninsula pe la sud si facand mai multe popasuri pentru a descoperi plaje si locuri minunate (despre care sper sa vorbesc in curand). Cand ne apropiam de zona in care trebuia sa se afle hotelul am remarcat peisajele foarte frumoase pe care le vedeam din masina, marea in stanga si pereti stancosi cu vegetatia specific greceasca in dreapta (pini, cactusi, maslini).

Hotelul Spathies se afla chiar la strada si trebuie sa fii atent ca sa remarci micul semn situat pe partea stanga a drumului. Am fost un pic dezamagita ca era chiar in drum, dar camera noastra a fost in capatul celalalt al hotelului iar acesta e inconjurat de o gradina bine ingrijita care atenueaza senzatia ca esti pe marginea strazii. Fiind o vacanta cu copiii criteriile noastre au fost : apartament, nu foarte scump, curte cu loc de joaca, acces facil la plaja. Spathies le are pe toate (apartament de doua camere, cu bucatarie separata si doua balcoane, curte foarte frumoasa cu loc de joaca, leagane, tobogan, nisip si multe jucarii, iar plaja se afla la max 100m).

Sunt si ceva dezavantaje, faptul ca este situat la sosea, care trebuie traversata pentru a ajunge la plaja (noroc ca nu e foarte circulata) si faptul ca nu prea gasesti magazine sau restaurante in apropiere. Dar fiiind cu masina aceste dezavantaje nu mai conteaza asa mult iar pretul a fost chiar foarte bun.

Apartamentele din hotel sunt toate de acelasi tip, doua camere duble separate de un holisor de unde se intra in baie (renovata de curand dar fara perdea de dus), o bucatarie lunguiata dotata cu plita si frigider mic. Nu este un hotel de lux, dar este curat si destul de spatios. Camerele dau spre laturi diferite ale hotelului astfel ca ai mereu un balcon umbrit la dispozitie. Pe latura cu accesul este gradina bine ingrijita si locul de joaca, pe latura cealalta e un peisaj placut cu stanci si vegetatie mediteraneana, cu un aspect aproape preistoric.

Personalul cu care am interactionat a fost foarte amabil si zambitor, atat domnul in varsta de la receptie care avea un aer de bunic cat si domisoara care facea curatenie (in fiecare zi).

Hotelul se afla al aprox 8km de Nikiti si 11km de Neos Marmaras, unde se pot gasi magazine si restaurante, doua statiuni animate si dragute unde se pot petrece seri frumoase.

In apropiere se afla doua plaje foarte cunoscute din Sithonia, plaje amenajate cu tot ce trebuie : Kalogria, 800m spre nord si Lagomandra 5km spre sud, preferata amatorilor de sporturi acvatice si posesoare de blue flag.

Noi insa am facut plaja la:

1. Plaja spathies, un mic golf cu nisip fin, apa putin adanca si de o culoare superba, marginit de stanci si de unde se poate admira frumos apusul. E situata peste drum de hotel la max 100m dar cam aglomerata in timpul zilei.

2. Plaja Spathies 2 (sau Spathies mare) situata in stanga primei plaje (spre sud) si despartita de aceasta printr-un promotoriu stancos, este mai mare, cu nisip si ceva stanci (spre margini sunt si arici de mare), foarte frumoasa si libera, noua aceasta ne-a placut mai mult dintre cele doua. Ambele plaje sunt neamenajate.

3. Plaja din dreptul statiunii Elia Nikitis, sau Elia beach, este o fasie lunga si ingusta de plaja cu pietricele marginita de o padure de pini, neamenajata, foarte libera si superba, apa are o culoare minunata. In schimb locul trebuie ales cu grija pentru ca in apa sunt stanci ai arici de mare, dar se pot gasi zone destul de largi cu nisip si fara pericole. A fost preferata noastra.

Am mancat la :

Taverna Der Pirat - aproximativ 2km spre sud, se mananca bine, este priveliste frumoasa.

Restaurantul hotelului Virginia - aprox 4km spre sud, super priveliste, specialitati grecesti, atmosfera intima.

Restaurantul Bokadoura, spre sud, dupa Elia beach, destul de cochet, priveliste frumoasa, servire ireprosabila

Se poate merge la masa si in Nikiti unde se gasesc restaurante pe toate gusturile. Cat despre magazine in afara de micile marketuri in Nikiti exista un Lidl, in Neos Marmaras un Carrefour.

Recomand acest hotel familiilor, eventual cu copii mai mari, care nu doresc sa mearga in fiecare zi la aceeasi plaja ci sa descopere mai multe locuri frumoase, si evident celor pe care nu-i deranjeaza sa gateasca in camera sau sa faca cativa km cu masina pentru pranz sau cina.

Trimis de IoanaV in 07.08.15 13:33:03
Validat / Publicat: 07.08.15 18:12:03

VIZUALIZĂRI: 3727 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IoanaV); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Kalogria, vazuta de pe sosea

[07.08.15 18:11:51]

@IoanaV - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Spathies Hotel - Apartment, NIKITI / METAMORFOSI [Sithonia]" (nou-creată pe sait)

IoanaVAUTOR REVIEW
[07.08.15 18:31:20]

@webmasterX - Acolo este (de fapt pe cealalta parte a strazii). Pe malul marii se vad cele doua plaje Spathies.

calatorul
[07.08.15 19:24:28]

Frumoasa relatare si foarte lamuritoare, recunosc exact hotelul, sau mai bine spus apartamentele la care am stat si noi tot acum, in ultima saptamana a lunii iulie a. c. Abia am ajuns acasa, urmeaza sa postez un review si foto lamuritoare. Ma bucur sa regasesc aceleasi impresii ca si ale mele. Vacante frumoase.

IoanaVAUTOR REVIEW
[07.08.15 19:56:11]

@calatorul50 - Ma bucur ca avem aceeasi parere. Noi ne am intors de vreo doua saptamani dar nu am gasit timp de scris, am multe articole "in asteptare". Urmeaza sa scriu despre ultima parte a sejurului nostru (au fost 3), la Ouranopoli.

calatorul
[25.09.15 14:45:33]

@IoanaV - Multumesc pentru raspuns, si eu abia am scris despre pensiunea Spathies, imi pare rau ca nu am revazut inainte relatarea asta ca sa nu ma repet.

Dar macar acum avem ceva informatii despre locatie, cand am plecat nu am gasit nicio informatie in afara de situl comercial.

Alegeri inspirate si vacante frumoase.

calatorul, IoanaV
Alte impresii din această RUBRICĂSpathies Hotel-Apartments [Nikiti]: