ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2015
ÎNSCRIS: 07.04.10
JUL-2015

Proton si aventuri la mare la noi (2)

Ceasul a sunat la ora 5. Dar cum ma culcasem dupa ora 12, am mai facut o rotatie si m-am culcat pe cealalta ureche. In cateva secunde de vis s-a scurs o juma de ora in viata reala si ceasul arata 5.30. Si deja eram in intarziere. Ultimele pregatiri, bagaje si cafeaua si eram in masina in drum spre mare.

Desi era luni dimineata- o mare parte din bucurestenii care se intorsesera pe cealalta ureche cand a sunat ceasul combinati cu cei care se trezisera in zori sa merga la lucru, populau strazile Bucurestiului mai ceva ca intr-o zi de balci si se indreptau cu mici cu mare spre Autostrada Soarelui.

Soarele incepuse sa iasa si sa ne scobeasca in ochi si noi inca mai eram pe centura intr-un ambuteiaj de zile mari. Dupa vreo juma de ora am ajuns si la "dop" - unui nene ii fierbea apa la motor si ocupa o banda de urcat pe autostrada.

Politia era 30 m mai in sus si nu facea nimic. Savurau rasaritul si cafeaua, la fel si noi.

Am mers in formatie compacta 110-120 -139 max la depasiri sa nu luam puncte pana am ajuns la pod. Deorece platisem cu un SMS la 12.05 taxa de pod am trecut repede de Cernavoda si ne-am blocat la Agigea. Aici nu e taxa de pod dar nici nu mergi mai repede de 30 la ora. Dorel dormea dus desi era luni dimineata si nici un utilaj nu se misca pe langa pod semn ca va mai dura ceva pana podul va fi gata.

Ajungem la hotel, ne cazam si cum era in jur de 9, hai la plaja! Am luat cam asa:

pompa, saltea, umbreluta, lopetele, galetusa, creme inainte, in timpul si dupa bronzat, crema de bronzat, apa, mere, bere, pere ca sa rimeze, ochelari de soare, copil, colac, papuci, slip, perna de apa, geanta si rucsac in carca, in timp ce cu cealalta mana tineam cheile de la receptie. Bun, am scapat si de chei si bagajul s-a redus in greutate cu vreo 50 grame. Restul trebuia transportat dus- intors pana la steaguri. Steagurile nu mai sunt- trebuie sa botezam altfel plaja :)

In drum spre steaguri parca as fi tras un pui de somn la umbra salciilor lacului. O adiere placuta trecea printre ramurile atarnate lenes deasupra intinselor luciri de ape. Dar si mai stralucitoare erau valurile si intinderea nesfarsita a marii de turcoaz. Valurile se spargeau cu zgomot de tarmurile nesfarsite si pline de turisti zglobii si babe grase sunculoase cu burtile la soare. Dar eu eram inca la coada la gogosi. Simpla s-a facut 1,5 si cu diverse 2 lei. Daca e direct pe plaja e deja 3 lei.

Ajungem la mare dar nu e loc. Ne bagam cu talpile in apa si constatam ca e rece. Desi s-au retras sejlongurile pentru 3 randuri de pleduri sunt toate ocupate. Revenim in spatele sejlongurilor. Amplasam tabara sii debarcam bagajele. Ma duc sa ma arunc in apa. Revin in 3 minute. Trebuie sa pazesc tabara. Copilul si nevasta se zbenguiesc in apa 2 ore in timp ce eu ma prajesc la umbra umbrelutei. Ca radiatiile trec si prin umbreluta ca doar nu e de plumb. Ca chiar daca ar fi de plumb cine ar cara asa greutate? Savurez o bere si ma racoresc. Mai dau cu o crema, mai cu ailalta si timpul trece.

Se face ora 11 si trebuie sa plecam. Soarele ne prajeste fara ulei pana la hotel.

Radiatiile trec si prin umbreluta desi merg cu umbrela deschisa. O sa ma bronzez sub forma de umbreluta :).

Nu e decat jumatatea zilei. Urmeaza pe scurt dus, radiatii, coada la Spring, masa, radiatii, creme antiradiatii, somn, telefon sunat aiurea, trezit, iar bagaje, scap de 50g la receptie, scap de umbrela ca se face seara, nu mai iau pompa ca nu mai iau salteaua, iau colacul umflat pe gat si pernita si cam jumate din cele de dimineata.

Nu mai trebuie sa iau gogosi si ajung rapid pe plaja dar nu mai sunt locuri. Pentru ca unii stau sa ia radiatii toata ziua in loc sa mai plece si ei de langa apa.

Ajungem langa apa, gasim un loc, e cam mic, nu e bun. Mai mergem ce mai mergem si ajungem la un loc mai lat. Gata, sotia a hotarat ca aici e ok.

Pentru mine nu e ok. Iata de ce: In fata e lungita o balena (cred ca are 150kile) pusa pe diagonala ca sa ia tot soarele. La amiaza soarele bate un pic intr-o parte si babele nu mai stau perpendiculare pe mare ci in unghi de 45 de grade pentru ca radiatia soarelui sa fie perpendiculare pe sunci. Orizontul e blocat inspre Olimp dar la o privire mai atenta sunt inconjurat de 4 -5 balenute mai mici in tanga. Telefonul era la hotel, dar sunt sigur ca obiectivul ar fi surprins doar o parte din suprafata balenei. Bine ca avea palaria pe ochi.

Va dati seama ca am avut cosmaruri toata noaptea si a doua zi eram pe plaja la 6. Singur. Mi-am ales un loc cu vedere la mare, langa apa. Muzica rasuna lin in urechi, am alergat pe plaja, m-am balacit la lumina primelor raze de soare si am savurat linistea. Marea era ciorba. Nici un val nu tulbura apele limpezi si soarele

stralucea...

Fericirea din Paradis nu a durat prea mult. Cred ca era cam 7.30 si in spatele meu se asezara doua doamne cu copii mici si incepura sa trancane mai ceva ca 2 masini de scris.

urmeaza o zi la indigo

...

era aprope seara si ne zagiam la o mamica cu copil mic. Deodata mamica era cu 2 copii mici. De unde a aparut si al doilea? S-a ratacit. Cum stiam ce inseamna sa ai lipsa la inventar un copil, am luat masuri imediat, mai ales ca tinereii nu prea stiau ce sa faca.

Mi-a trecut prin cap sa tip prin megafonul mainilor facute palnie " Care ti-ai pierdut copilul? " intai spre Olimp. Jumatate de plaja de sex feminin s-a ridicat in picioare ca o armata de suricate si si-a verificat copilul sau copiii. Erau toti.

Am repetat procedura si pentru jumatatea ailalta. O alta jumatete de plaja s-a alertat si au verificat ce aveau in dotare. Nici un raspuns. Cum secundele treceau repede... si banuiam nelinistea parintilor am intrebat copilasul cum il cheama, ,,, si mi-a spus plagaret "Ma chema Miaita! "

La intrebarea strigata " Care l-ai pierdut pe Mihaita? " nu a raspuns nimeni dinspre Olimp dar a aparut o bunica la a doua strigare si l-a recuperat. Copilul ajunsese la 100 m de ei in cateva secunde. Toate mamicile au rasuflat usurate. La fel si eu.

...

A treia zi la fel ca in prima. Am mai taiat din bagaje. Toti copii au iesit la numaratoare, nu s-a pierdut nimeni+ plimbare cu bicicleta cu volan pe seara. S-a rupt frana cand am oprit la o trecere de pietoni. Bine ca nu eram la vale la Olimp ca ne opream cu oistea-n gard.

...

A patra zi la fel. Am taiat drastic din bagaje...

...

A cincea zi am renuntat... gata, e suficient pe anul asta :)

Trimis de mugur007 in 07.08.15 10:44:03
Validat / Publicat: 07.08.15 11:22:08

VIZUALIZĂRI: 1986 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mugur007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.08.15 11:21:43]

Superb

Mutat, la reorganizare, în rubrica "(Re)descoperă Neptunul" (deja existentă pe sait)

arru
[07.08.15 11:45:03]

Excelent! Frumos scris, usor de citit. Tablouri vii zugrăvite intr-un mod amuzant si parca retraiesc si eu experientele de la Neptun de acu cativa ani. Nimic nu s-a schimbat, se pare. Frumos

Corina70
[07.08.15 11:53:26]

@mugur007 - "Steagurile nu mai sunt- trebuie sa botezam altfel plaja" - o prima varianta ar fi "La Gard" sau "La Betoane". Caci steagurile au disparut, dar a aparut procaria aia de gard de beton, pe marginea plajei.

mugur007AUTOR REVIEW
[07.08.15 16:48:35]

@Corina70: Am uitat sa zic, trecea unu cu porumb si avea urmatorul text toata ziua: Cu sarica, cu sarica va servim la paturica! Cw ziceti de " Plaja La paturici". Imi place si " La betoane" sau "La Balene"!

Corina70
[07.08.15 17:02:52]

@mugur007 - De la un localnic am inteles ca in rondul acela de nisip din fata steagurilor au de gand sa faca o fantana arteziana... cand o fi gata, doar 'al de sus stie... si-atunci probabil o sa fie "La Fantana"... te pomenesti ca o sa inceapa lumea sa arunce banuti in fantana, dar nu ca sa se-ntoarca, ci ca sa nu mai revina pe-acolo vreodata...

mugur007AUTOR REVIEW
[07.08.15 17:06:54]

@Corina70: macar sa faca o fantana si nu un supwrmarket. Si sa dea si drumul la apa din cand in cand... mai ales cand e cald...

Corina70, mugur007
Alte impresii din această RUBRICĂ(Re)descoperă Neptunul: