ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2010
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 08.09.09
MAY-2008

"Inchisoarea" animalelor

Dat fiind ca era ziua de 1 mai, am zis sa mergem la zoo, desi stam la 10 minute distanta, in 20 si ceva de ani nu fuseseram... sau poate am fost si eram prea mici ca sa ne amintim.

Gradina se afla in parcul de Bucov... unde toata lumea era venita la "traditionalul" gratar.

Am platit la intrarea in gradina modica suma de 1 leu. Si hai sa vedem animalele. Pai cam ce sa vedem? Animele ce pot fi vazut sunt: iepurasi (astia i vad si la tara), leu (mult prea sictirit si slabit pentru a primi vizitatori), o pantera (trista ca sta inchisa), cateva rate (sa fim seriosi astea trebuie la zoo?? !! ), maimute, papagali, lebede, pauni, magari (??? ), cimpanzei (acestia distrau toti vizitatorii), ursi (daca aveti noroc ii puteti gasi intr-o ipostaza cam intima...), ponei, caprioare, struti, cocosi, gaini si cateva rase de bovine. Mai sunt cateva, doar ca nu imi amintesc cum se numesc, dar nu sunt interesante.

Doar atat am zis cand am terminat de vizitat!! Mi-as fi dorit sa vad si alte animale mai exotice, nu atat de banale si care pot fi vazute la orice gradina zoologica.

Am ramas cu o mare dezamagire, ca nimeni nu se ocupa de aceste animale tinute in captivitate, pentru a le oferi conditi de trai cat mai optime.

Trimis de alinush_geo in 21.01.10 16:47:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PLOIEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 3313 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinush_geo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 iepurasi

ancamariagadea*
[21.01.10 19:10:47]

Daca acele animale abia abia sunt intretinute, de unde bani sa aduca animale exotice? Nici clima de la noi nu cred ca le-ar fi prea favorabila. Pentru ca sunt o mare militanta pentru drepturile animalelor aceste gradini zoologice dezolante ma intristeaza pana la lacrimi. Pe cea din Bucuresti am vizitat-o o singura data si apoi, de cateva ori, am platit doar intrarea, fara a o vizita, gandindu-ma ca banii nostri asigura hrana animalelor.

Foarte potrivit titlul review-ului, nici macar nu erau necesare ghilimelele.

Cristian_h*
[21.01.10 20:13:17]

in poza 3 este intradevar panthera leo adica denumirea latina a leului african in cazul de fata o leoaica trista, in mod cert talia redusa a acesteia (probabil datorita conditiilor de ingrijire) ne poate duce cu gandul la o pantera, leopard (Panthera pardus) jaguar (Panthera onca) sau puma (Puma concolor) , insa primele doua leopard si jaguar au un colorit diferit al blanii , iar maimutele din imaginea numarul 9 sunt o specie de macaci sau babuini !

alinush_geoAUTOR REVIEW
[21.01.10 20:21:30]

si pe mine m-a dezamagit aceasta gradina, e adevarat ca nici clima nu ne permite sa avem animale exotice e mai complicat, dara macar cele care sunt sa aiba conditii bune de trai.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[21.01.10 20:33:35]

ma intreb doar cat mai trebuie sa treaca pana ce vor fi definitiv inchise aceste locuri de chinuit animalele... in toata tara. ca sa le vedem aduse la standarde normale... poate in alta viata!

gushpi
[22.01.10 09:56:27]

Eu sunt "pentru" a desfiinta pt totdeauna aceste inchisori inumane! Rolul educativ al lor a disparut de mult, acum exista programe TV documentare despre toate animalele din lume!

Altadata nu stiai cum rage leul decat daca il enervai in cusca lui! Acum NIMIC nu mai justifica detentia acestor biete animale...

Poate, doar poate, atunci cand e vorba despre specii pe cale de disparitie sa mai tinem animalele sub stricta observatie umana; dar doar de cei care le si pot intretine!!!

Eu refuz sa merg la zoo, asa cum refuz sa dau bani cersetorilor la semafor: daca NIMENI nu ar da bani cersetorilor - acestia vor invata asta si vor dispare; daca NIMENI nu va mai merge la zoo, atunci aceste "muzee" se vor desfiinta! Rezultatul este ca nu vom mai avea animale chinuite in halul in care stim ca sunt!

Valentina69
[22.01.10 10:59:37]

Intr-adevar foarte chinuite aceste animale, dar parca ca in Zoo de Ploiesti unde nici nu au de mancare, si mor de frig parca nicaieri. Le plangi de mila nu alta.

gushpi
[22.01.10 11:51:18]

Tot asa si in GL! La Baneasa parca erau curatele, dar spatiul MEREU va fi o problema (cum tii elefantii in cativa zeci de metri patrati?)!!!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[22.01.10 12:25:17]

la Baneasa sunt interese enorme sa se puna mana pe terenuri de catre mafia imobiliara!

RobertCodescu
[22.08.11 19:08:52]

Acum în 2011 lucrurile stau total diferit, poate totuşi NU ar strica să mergi acolo într-un weekend să vezi ce şi cum. Sau eventual un click aici şi poţi să citeşti în linişte punctul meu de vedere despre ceea ce numeai acum 3 ani jumate "Închisoarea animalelor" lucrurile s-au schimbat (în bine aş îndrăzni să zic) şi NU mai e ce era odată!!!

alinush_geo, ancamariagadea*, Cristian_h*, Dragoș_MD, gushpi, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂGrădina zoologică Bucov: