ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2015
ÎNSCRIS: 23.07.12
JUL-2015

Către satisfăcător

4 stele romanesti

Dupa cum reiese din titlu, Best Western Savoy Mamaia este o locatie buna pentru ceea ce ofera in Romania, insa nu stiu daca i-as da la toate capitolele 4*, mai degraba un 3* +. De ce? Voi relata mai jos...

Dupa un drum istovitor, plecati cu copil mic de la 6 dimineata, am avut probleme cu masina pe drum, din cauza unor mecanici iscusiti, care au omis sa spuna ca au atins un furtun cand au schimbat placutele de frana, dar asta e alta poveste fara relevanta in context....

Sosire, parcare, cazare:

Ajungem in jur de ora 15.00 la hotel, dupa cum spuneam cu nervii pe bigudiuri, obositi si stresati. Fac mentiunea ca am mai fost si anul trecut, nu am scris nici un review, de aceea ma voi lungi acum cu prezentarea. Stiam deci cum merge treaba si eram "pregatiti". Ne intampina portarul, care ne intreaba de sanatate, ii spunem de rezervare, ne indruma spre intrarea in hotel.

Hotelul detine doua parcari, una in fata si alta peste drumul principal, ambele sunt pazite, evident insa ca fiecare ar dori sa parcheze masina in parcarea din fata, insuficient de mare pentru capacitatea hotelului. Dupa ce am parcat, a venit un baiat de la receptie pentru a prelua bagajele, care au asteptat cuminti intr-o camera de la parter pana ne-am preluat camera. Ulterior am mutat masina in locul indicat de paznic si ne-am trezit cu telefon de la receptie in ziua urmatoare , sa venim sa mutam masina fiindca ni s-a indicat un loc "prea in fata hotelului" si acolo nu e voie sa se parcheze. Le-am specificat ca acolo ni s-a indicat, nu am parcat de capul nostru, iar raspunsul a fost ca a gresit paznicul.

In fine, am mers la receptie pentru a ne caza, insa surpriza, nu sunt camere libere si dupa cum ne spune domnisoara de acolo, intrarea se face dupa ora 18.00. Ne spune calduros ca a fost o zi plina, cu multe cazari si sunt stresati la maxim, de parca asta trebuia sa ma incalzeasca cu ceva, sau sa ma revigoreze pe loc, eventual sa le ofer un umar sa planga. Din moment ce iesirea (checkout-ul) se face la maxim ora 12.00, cand deja cartelele pentru camera se anuleaza si nu mai poti intra, nu pricep de ce dureaza atat de mult sa pregateasca camerele. Nu tin minte anul trecut daca era aceeasi ora de intrare, insa stiu perfect ca ne-am cazat destul de repede si fara a da vreo "atentie" cuiva. Anul asta insa, dupa drumul de cosmar si oboseala acumulata si maraiala aferenta a copilului de nici 2 ani, ne vedem nevoiti sa il lasam la receptie pe "Aurel Vlaicu". Imediat s-a luminat la fata personalul si ne-a asigurat ca vom avea o camera foarte buna, gata in scurt timp si bagajele vor fi in camera, de asemenea si patutul de copil pe care il solicitasem la rezervare. N-am mai asteptat sa aflam cat de prompti sunt, fiindca a trebuit sa plecam undeva in statiune sa mancam, in prima zi de cazare neavand decat cina inclusa.

Ne-am intors destul de tarziu, in jur de ora 19.30, cand iarasi surpriza, nu ne gaseste camera... Se duce baiatul in spate, da telefoane, consulta registrul, este o greseala... Evident zic... Intre timp, probabil pana astepta un semn divin care sa il lumineze, raspundea la telefoane si dadea detalii unor potentiali clienti interesati de costul unui sejur. Bineinteles, erau mai importanti cei care sunasera, fiindca noi deja platisem si eram acolo. Alt coleg statea langa el si zambea frumos. Am dres putin glasul si l-am trezit din visare cand l-am intrebat din nou care e situatia camerei noastre. Pana la urma se gaseste camera, ne asigura ca o sa fim foarte multumiti, isi cere scuze, ne inmaneaza cartelele si ne ureaza concediu placut. Dar bratarile zic... bratarile nu ni ne dati? Nu de alta, dar poate ne intreaba careva de sanatate pe aici si ne ia de ciuf sa ne dea afara. Vai, desigur, imediat... Bun, ne alegem si cu bratari... Intreb din nou sfios, dar carduri pentru prosoapele de plaja nu ne dati? Urmeaza intrebarea zilei... Aveti nevoie? N-am stiut sincer ce raspuns sa dau la asa intrebare, ca da, ca nu... ce-i drept luasem prosoape de acasa pentru ala mic in special, dar pentru baie, insa... d'ohhh... da, avem nevoie. Bun, ne alegem si cu alea.

Ajunsi in camera, constat ca nu e cu nimic mai presus decat cea pe care am avut-o anul trecut, din contra era mai mica, inclusiv baia, dar intradevar un + era faptul ca aveam tv lcd samsung. Anul trecut am nimerit o ragalie de tv, din ala vechi si care nu prindea nici canalele ca lumea. Era si patutul de copil solicitat, insa lipseau bagajele. Deci da-i si coboara iar, vezi unde e baiatul sa aduca bagajele, "multumeste-i" si lui... Cat timp despachetam, ne trezim ca deschide cineva usa. O doamna de pe la receptie, sau de la curatenie adusese un patut de copil, ca "asa i s-a zis". Bun... dar totusi prima data trebuie sa cioc cioc la usa, ca asa e frumos, asta daca nu vrei sa il gasesti pe oaspete in fundul gol. In fine, ii multumim doamnei si ii aratam ca avem deja un patut, iar sotul nu incape oricum in el.

Camera dupa cum spuneam nu era mare, era insa curat, lenjerie alba impecabila, 2 prosoape de dus, 2 de maini/fata si unul mic de picioare, toate albe, curate, impecabile. Mobilierul acelasi ca anul trecut si probabil ca in toti anii, mai vechi, dar nu era defect, mucegait sau zgariat. Dupa cum am specificat, am avut tv lcd si de asemenea acel minibar, respectiv un racitor incorporat in comoda tv, cu bauturi alcoolice si nonalcoolice, care insa se platesc. Patul matrimonial este mare, comod, incadrat de doua noptiere cu sertare, a incaput numai bine si patutul langa el. In camera exista si un fototiu, o masuta mica, un pantofar si o comoda cu oglinda deasupra. Pe comoda erau cateva pliante si cateva pungi de alune si covrigei, tot contracost. Dulapul de haine a fost mai mare decat cel de anul trecut, inauntru erau doua halate albe, umerase si o minitrusa de cusut. Anul trecut am gasit si papuci de casa, asa cum ii sade bine unui hotel de 4*, anul asta lipseau. De asemenea anul trecut am avut seif in dulap, anul asta nu. Era si asta un plus, insa nu s-a intamplat sa lipseasca nimic, nici anul trecut, nici acum.

Curatenia era facuta ok, era aplica banda cu "dezinfectat" pe wc, cada si chiuveta. Baia este dotata cu uscator de par, telefon fix, dozator de sapun langa chiuveta si dozator de sampon/gel de dus la cada. Langa chiuveta, sunt 2 casti de par, un sapunel mic rotund si doua pahare curate. Existau doua cosuri de gunoi, unul in baie evident si unul in camera langa comoda. Dupa usa de la intrare, era un cuier de perete si un dulapior deschis si mobil, pe care se pot pune papuci, geanta etc.

Un minus mare, care vad ca nu se rezolva de la an la an, il reprezinta balconul. E total nesigur pentru copii, deci nu ii lasati singuri acolo sub nici o forma. Exista niste spatii mari in capat pe unde se pot strecura cei mici, balustrada e mica ca inaltime si daca sunt mai nastrusnici se pot catara si cadea Doamne fereste. Curatenie pe balcon nu se face sigur, fiindca m-am ales cu talpile negre dupa ce am inspectat balconul. Exista o masuta si doua scaune de plastic, o scrumiera pt fumatori si cam atat. Usa de la balcon e prevazuta si cu o plasa antitantari, foarte utila, dar care ar trebui spalata si ea mai des. Hainele le intinzi la uscat pe balustrada, dupa ce ai sters-o cu ceva umed sa iei praful. Va sfatuiesc sa luati niste carlige, sa prindeti hainele sau prosoapele intre ele, ca sa nu va treziti ca au zburat in balconul vecin. Luasem de acasa si niste sfoara, insa nu am avut cum sa o prind, bine ca luasem carlige in schimb. Balcoanele insa ar trebui varuite si curatate de panze de paianjeni si de gandaci, nu prea e frumos la 4* sa calci pe ei. De asemenea geamurile ar trebui spalate mai des.

Din cate am observat, exista cam 2-3 menajere pe fiecare etaj si ar avea timp suficient sa faca curat in camere, daca intrarea e dupa ora 18 si iesirea la maxim ora 12. Nu mai vorbesc de faptul ca inainte de deschiderea sezonului, managerii hotelului ar fi trebuit sa angajeze suficient personal, ca sa faca curatenie in profunzime. Perdelele de dus ar trebui schimbate fiindca sunt galbene pe marginea de jos si nu costa mare lucru, iar plintele si chitul ar trebui reconditionate, ca s-a adunat igrasie si mucegai intre ele. Din pacate m-am trezit cu cativa gandacei in camera, pe unul am reusit sa il omor, pe al doilea l-am urmarit sa vad unde se duce ca sa ii fac de petrecanie mai tarziu, eu fiind cu copilul in brate. N-am mai reusit sa il prind din urma, fiindca s-a strecurat intr-un spatiu dintre perete si plinta din gresie, probabil avea un cuib pe acolo, sau simtindu-se in primejdie, s-a adapostit acolo. Din pacate pentru el gandacul, am infundat spatiile respective cu hartie igienica, alta idee nu am avut.

Dupa careva zile de sedere, cand am vrut sa recuperez papuceii celui mic, care cazusera dupa dulapiorul mobil de dupa usa de la intrare, am observat ca era un gandac negru mort acolo si nici nu cred ca se facuse curatenie dupa dulap. Cu toate minusurile astea, camera a fost ok, curatenie se facea zilnic, se aspira mocheta, se schimbau prosoapele, hartia igienica, se lua gunoiul. In prima zi s-a intamplat sa gasim cosurile de gunoi cum le lasasem, asa ca am cautat menajera, i-am dat evident o atentie pentru deranj si am rugat-o sa ne schimbe si pungile de gunoi.

Alt aspect care intra si la capitolul servicii generale ale hotelului, dar il voi incadra aici, fiindca tine si de cazare, este acela ca in doua nopti, in jur de ora 24.30-1.00, angajatii hotelului, in mare parte tineri de pana in 21 de ani, se distrau la piscina hotelului, facand sarituri in apa. Din cate stiu, dupa o anumita ora, in general 22, scaldatul in piscine e interzis, apa trebuie sa se linisteasca, ca sa se poata curata si dezinfecta dimineata devreme. Asta ca asta, dar dupa scaldatul cu pricina, baietii s-au hotarat sa se fugareasca pe holul hotelului cu pistoale cu apa, urland, razand si trantind usi. Vazand ca distractia nu se mai termina, a iesit sotul pe hol la ei. Atunci a vazut ca nu e vorba de turisti, ci de angajatii hotelului. Liftul era de asemenea plin de apa. A mers la receptie, a semnalat problema, a venit un tanar care nu stiu cat cuvant a avut in fata lor, cert e ca distractia a mai continuat. Urmatoarea seara nu s-au mai fugarit, insa tranteau usile la camere si vorbeau foarte tare, probabil intentionat, avand in vedere reclamatiile. Pe viitor, daca mai mergem la Savoy, atunci cand rezerv, voi sti sa cer o camera cat mai departe de camerele unde sunt cazati angajatii.

Amplasare hotel, plaja, marea:

La capitolul asta nu am ce reprosa mare lucru. Daca hotelul nu ar fi amplasat pe plaja, probabil ca nemultumirile ar fi mult mai mari, insa faptul ca simti briza marii, auzi valurile, faci aerosoli in orice moment din zi sau noapte, mai ales daca dormiti cu usa la balcon deschisa, e nepretuit. Partea proasta e existenta acelui club in apropiere, in weekend a fost infernal, iar daca nu ai nervii tari si un copil care sa doarma in conditii de discoteca, atunci mai bine pas. Am nimerit un weekend cu concerte, asa ca duduiau geamurile si cu tot termopanul, se auzea de parca concertul avea loc in camera. Stand intins in pat simteai decibelii cum te luau pe sus. Distractia nu s-a terminat nici macar dimineata, cand probabil petrecaretii erau la afterparty. Din fericire a durat doua nopti, vineri si sambata, iar noi am avut grija sa obosim copilul, ca sa poata dormi dus.

Marea curata, intrarea lina in apa, am nimerit cateva zile in care au fost alge in apa, din cauza unor furtuni nocturne, insa asta nu e vina hotelului. Plaja curatica, tractorasul mergea seara sa niveleze castelele de nisip construite de copii ziua. Din pacate, turistul roman "nu a aflat" ca exista cosuri de gunoi si chiar daca sta la 4*, unde teoretic nu are acces chiar oricine, isi stinge tigara in nisip si lasa mucul acolo. Evident bunul simt si educatia nu tine de bani, dar as avea pretentii macar pentru faptul ca majoritatea celor care vin la Savoy au copii. Intradevar cosurile de gunoi sunt putine, insa anul asta am vazut ca la fiecare 4 sezlonguri erau niste galetuse negre, in care sa arunci mucurile sau gunoaiele, daca nu te puteai deplasa pana la cos. As sugera conducerii sa asigure pe viitor mai multe spatii de depozitare a gunoiului pe plaja. Un alt minus e pentru faptul ca nu exista niste wc-uri ecologice, care nu cred ca ar costa o avere. Efectiv trebuie sa mergi de pe plaja pana in hotel. De asemenea un dus, doua ar face mare diferenta, macar sa speli copilul cu apa curata dupa ce a facut baie in mare. Baietii care asigurau sezlongurile erau prompti, aduceau saltelutele pentru sezlonguri imediat cum ajungeai, ridicau umbrela si erau atenti cu jucariile ramase intre sesiunile de plaja de peste zi. Fiind 3 cupluri de prieteni cu copii, s-a intamplat intr-o zi sa nu mai caram piscinuta copiilor si jucariile aferente dupa plaja de dimineata si nu ne-a lipsit nimic dupa amiaza cand ne-am intors. Alt aspect neplacut este faptul ca lumea isi lasa prosoapele de plaja pe sezlonguri, de cu noaptea sau dimineata foarte devreme, ca sa isi asigure un loc cat mai aproape de mare. Am intrebat baietii si au zis ca nu au ce face, tura lor incepe la 7 dimineata, cand deja gasesc majoritatea sezlongurilor "rezervate" cu prosoape pe ele. Poate totusi conducerea va lua o masura in sensul asta, sugerez ca baietii sa ridice prosoapele fara stapan, urmand ca ocuparea sezlongurilor sa se faca in ordinea sosirii, pe principiul "cine pleaca la plimbare, pierde locul de onoare". Si noi am gasit sezlongurile ocupate dupa amiaza cand am venit de la masa si nu ne-am suparat, e normal, am cautat altele si a fost totul ok, doar nu scria numele nostru sau numarul camerei pe ele. Barul de pe plaja e ok, bauturile AI se servesc de dimineata pana la 19 seara, aici incluzand bere draft Timisoreana, apa plata de la dozator, apa minerala, vin alb/rosu, cocktailuri de genul Gin tonic, Cuba Libre, cafea de toate genurile, sucuri din gama Pepsi. Pentru alte genuri de bauturi sau pentru un fresh, se platea. Spre exemplu un fresh costa 12 lei.

De la hotel la plaja, iesirea se facea fie pe o portita de langa piscine, care functiona cu aceeasi cartela de camera atunci cand te intorceai de la plaja, fie pe usa de la terasa resturantului, care dadea spre locul de joaca de afara. Pana la plaja, ca sa nu pasesti pe nisip, mergeai pe niste terasamente de lemn, rupte pe alocuri si cam periculoase. Nu recomand sa mergeti cu picioarele goale pe acolo, sau sa lasati copiii. In una din zile o doamna a nimerit un cui si si-a lovit rau piciorul, am vazut-o la masa seara bandajata si schiopatand. La iesirea de pe plaja, fata in fata cu piscina, este o zona cu trei robinete, unde te poti clati de nisip, sau poti spala jucariile.

Locuri de joaca, piscine:

Hotelul dispune de doua piscine exterioare, una pt adulti si alta mai mica pentru copii. Am fost intr-una din zile la piscina pentru copii, sa incercam apa si sa vedem daca ii place piticului. Adancimea piscinei pentru copii e de 75 cm. Cea pentru adulti varia de la 1.30 pana pe la 1.90 cred, nu sunt sigura. Piscinele sunt incadrate de sezlonguri si de bar, de unde la fel se puteau procupa bauturile incluse, inghetata si de aici se luau si prosoapele de plaja contra tichetelor primire la receptie la cazare. In a doua zi de cazare, adica prima de plaja, am fost sa iau prosoapele, insa lipseau cu desavarsire, anagajatii ne-au spus ca dupa ora 13 abia sa revenim. Probabil de aia la cazare ne-a intrebat daca chiar avem nevoie de prosoape, or fi ramas fara. Iarasi naspa la 4*, dar e ceva remediabil cu putina grija.

Piscina pentru copii, ca doar in aia am intrat cu piticul, avea apa calduta si un tobogan, era ok, insa era foarte murdara. Langa era un copacel din care cadeau frunze si diverse si nu se curata pe timpul zilei. Exista un dus la piscina, eu personal m-am clatit, mai ales pe picioare, insa de cum paseai langa, te umpleai iarasi de frunze. Le recomand cu caldura sa acorde mai multa importanta curateniei zonei piscinelor si a apei, inainte sa se umple vreun copil de bube. Partea buna e ca pe jos e pardoseala antiderapanta, nu gresie lucioasa. In hotel insa e alunecoasa, trebuie avuta grija daca mergeti cu slapii uzi. Langa piscina pentru copii era si un spatiu de joaca cu o casuta gonflabila mare in care se jucau piticii.

In fata hotelului, la iesirea din terasa restaurantului spre plaja, de o parte si de alta, au amplasat un loc de joaca pentru copii, cu tobogane, balansoare, jucarii gonflabile si banci pentru parintii care isi supravegheaza copiii. Salut initiativa, chiar s-au distrat cei mici. La intrarea dinspre plaja este un paznic, care se asigura ca nu intra persoane din afara hotelului... fara sa plateasca. Am vazut ca scrie pe o placuta ca pentru cei din afara, costul e de 30 lei pentru un copil, dar pe perioada sederii nu am vazut outsideri. Langa spatiul de joaca, era amenajat un cort - mini circ, unde a fost intr-o seara spectacol de dresura. L-am ratat din pacate, pentru ca in fiecare seara dupa cina, mergeam la plimbare pe faleza.

In interior este spatiul de joaca binecunoscut sub denumirea de dl. Girafa. Un spatiu cam cat doua camere mari, cu jucarii de toate neamurile si pt toate varstele, de la lego, la jucarii de plastic, papusi, cuburi, chiar si un joc de mini fotbal, doua tobogane pentru cei mici cu saltelute dedesubt, casuta, masinute, un cos de baschet cu mingi, etc. Nu se poate sa nu gaseasca copiii ceva cu care sa se joace, sau sa interactioneze cu alti copii. Erau doua domnisoare supraveghetoare, care se si jucau cu cei mici, foarte de treaba fetele. Pe un bar erau prajiturele si apa/suc pt cei mici. Obiectii am avut cu privire la aerul conditionat. Era setat pe 19 grade in conditiile in care afara erau aproape 39, inadmisibil asa diferenta de temperatura, mai ales ca majoritatea veneam de afara sau din restaurant, unde era foarte cald. Cand am rugat pe domnisoare sa regleze temperatura, mi-au spus ca nu au telecomenzi, acestea fiind la receptie si temperatura setata dinainte. Nu mi se pare ok deloc, era mult prea rece iar copiii transpirati. Am reclamat si asta la receptie. O doamna, mama a unui baietel de vreo 10 ani a replicat ca ea "se simte foarte bine la temperatura aia, fata de ce e afara", de parca doamna s-ar fi aflat in lobby, savurand o cafea la racoare, nu in spatiul de joaca al unor pitici, extrem de sensibili de altfel. Spatiul de joaca la dl. Girafa per total e o oaza de relaxare si de distractie pt cei mici.

In fiecare seara se dadeau spectacole pentru copii in cortul amenajat de langa barul de la piscina. Pentru cei mai marisori, o adevarata distractie. Avand copii mici nu am participat, fiindca oricum nu puteau lua parte la joaca. Seara la cina, pe terasa, canta o trupa, era placut. Dupa cina, au mai avut loc si spectacole pe plaja pt adulti, dansuri tiganesti, teatru, etc.

Mai exista un bar in lobby-ul hotelului vis a vis de receptie, de unde se puteau procura bauturi in regim AI, pana la ora 23.00 si puteai viziona un meci , sau efectiv sa te relaxezi.

Bucatarie, masa:

Masa se lua in regim bufet suedez in restaurantul hotelului, care era impartit in zona de fumatori si nefumatori, cea de fumatori fiind pe terasa. In zona pentru nefumatori, respectiv restaurantul propiu zis, erau servite mancarurile gatite, painea, salatele, fructele, prajiturile, iar pe terasa se faceau gratarele, cartofii prajiti si pastele cu sosurile aferente. Dimineata micul dejun de la 7 la 10, pranzul de la 12.30 la 14.30 si cina de la 19.30 la 21.30. Despre diversitate ce sa zic? Aveai ce manca, dar din pacate nu pot spune ca fost chiar pe gustul nostru, asa ca am mancat mai mult gratar cu salata. Mai mult tocanite, sosuri, prajeli, preparate gen fast food (cartofi prajiti in toate formele, de la cartofi pai, la spirale de cartofi, nuggets de cartof, butoiase de cartof).

Dimineata erau intradevar aceleasi preparate zilnic, insa la mic dejun nu stiu cam ce altceva s-ar putea servi, ca doar nu suntem la Turcia, unde se mai faceau si clatite, omlete pe loc, pancakes-uri, etc. Sigur, la 4* si la preturile practicate, calitatea produselor putea fi mai buna.

Spre exemplu la mic dejun se serveau oua ochiuri, omlete simple sau cu legume, oua fierte, budinci de ou, mezeluri, crenvursti de pui si porc, branzeturi diverse, iaurt, lapte cald si rece, cereale, gemuri si dulceturi, paine, chifle, baghete, unt sarat si nesarat (era de calitate, Lurpak) si de asemenea dulciuri (chec, muffins, foietaje), fructe (piersici, nectarine, prune) si legume (rosii, ardei, castraveti). Pentru cafea simpla, sau preparate din cafea (expresso, caffee latte, moccacino, cappuccino etc.) existau doua dozatoate Nescafe, de unde isi lua fiecare ce dorea. Erau si pliculete de ceai si dozatoare de suc si de apa. Ori am fost eu ghinionista, ori nu se miscau ei destul de repede, cert e ca ori nu gaseam rosii, ori lapte, ori paine. Trebuia de fiecare data sa rog pe cineva sa aduca. La fel tacamurile erau la mare cautare, se terminau rapid si erau insuficiente. La paine erau doar doar prajitoare si-ti trecea pofta de stat la coada. La lapte cald erau doua termosuri, la fel stateau mamicile la coada asteptand lapte. Le-as sugera sa eticheteze felurile de mancare, inclusiv dimineata, in special branzeturile. Am avut ce degusta pana am gasit unele mai putin sarate. Nu e asa greu sa scrii niste biletele (telemea sarata de vaca, branza feta nesarata etc.) Nu am pretentia la legume, masline, fructe, ca stie fiecare ce sunt, dar poate unii tin regim, sau copiilor poate nu vrei sa le dai branza sarata sa zicem. La fel la pranz/cina, nu toate felurile de mancare erau etichetate. Ar trebui sa suplimenteze tacamurile si bolurile de cereale si legume, termosurile cu lapte si nu mai vorbimd e personal. Capacitatea hotelului este mare si nu e normal sa astepte lumea atat. Daca nu fac fata, sa mai angajeze.

La pranz se serveau in fiecare zi cate doua feluri de ciorba/supa, diferite intradevar pe zile. A fost si supa de pui, ciorba de vacuta, radauteana, de fasole, de linte, supe crema. Gratarul era intradevar gustos, era si piept /pulpa de pui, ceafa de porc, mici, frigarui. Partea proasta e ca stateai destul de mult cu farfuria in mana, la coada. Le sugerez sa se apuce de gratar inainte sa vina lumea pt pranz sau cina, ca sa aiba mereu pline tavile, mai ales ca acestea erau incalzite si preparatele se pastrau calde. La capitolul mancare gatita, incercau in fiecare zi sa vina cu ceva nou, felurile de mancare care erau la fel zilnic faceau parte din categoria garnituri, unde nu prea poti varia mare lucru.

Un aspect bun e ca fata de anul trecut, acum cam in fiecare seara erau ceva fructe de mare. Am nimerit 3 seri in care s-au servit scoici cu diferite sosuri, s-au servit si midii pane, inele de calamar si am vazut si salate ori cu somon, ori cu fructe de mare. Diferenta fata de anul trecut, e ca atunci am fost pe la finalul lunii iunie si acum in mijloc de sezon, cand preturile sunt mult mai mari si poate de aici si diversitatea mai mare. Adica la capitolul mancare a fost mai bine decat anul trecut, insa tiparul cam acelasi.

La pranz si cina cam aceleasi feluri si am senzatia ca ce nu se consuma la pranz, se reinventa la cina, pe principiul nimic nu se pierde. Spre exemplu la pranz s-a servit cus cus, seara am vazut salata de cus cus si tot asa, dar na si asta face parte din management.

Din categoria alte feluri servite la pranz si cina, fac parte nelipsita si traditionala mamaliga, piure de cartofi, sarmale, orez, legume coapte - cartofi, morcov, vinete si dovlecei (cam vii), adica copiii clar nu le puteau manca, varza calita, branza cu smantana, legume mexicane fierte, antricot de vita la cuptor cu sos si ciuperci, snitele de pui, ceva bachete de mozzarela prajite, salate de vinete, de sezon, de fructe de mare, de peste, de paste si am nimerit si niste salau la cuptor cu sos si in alta zi saramura de crap, foarte bune. Sa fim intelesi, nu erau toate zilnic, dar erau cateva din fiecare. Seaparat, pe alta masa, era boluri cu legume, boabe de porumb, castraveti murati, gogosari in otet, salata verde, masline etc. Pentru copiii mici, era un bufet al lor cu legume fierte (cartof, telina, ardei, morcov) si carne de pui fiarta (piept si ficatei), plus 3 blendere, in care se puteau face amestecuri. Fructe erau destule (nectarine, piersici, prune, mere si pepene galben si verde, pepenele insa se servea doar seara, n-am inteles de ce). Se serveau de asemenea la pranz si cina, prajiturele cu diverse creme, rulade, mini eclere, etc, bune majoritatea daca mancati astfel de prajituri.

Toate peste toate, aveai ce manca daca nu esti pretentios si obisnuiesti sa manaci asa si acasa. Adica in afara de fructele de mare, erau toate feluri ce le mananci in mod normal si acasa, nu ceva deosebit.

Bauturi se serveau si la pranz si la cina la barul de pe terasa, aceleasi pe care le-am enumerat mai sus, adica sucuri, vin, bere, cocktailuri etc. Personalul debarasa masa imediat cum puneai furculita jos, amabili de altfel, dar cam prea saritori. Curatenie in restaurant putea sa se faca mai bine, fetele de masa schimbate mai des ca erau unele patate si rupte, iar olivierele erau cam imbacsite.

Nu vreau sa enumar doar lipsurile, sau minusurile, in general totul a fost destul de bine, dar parerea mea e ca raportul calitate pret, nu e echilibrat. La peste 1000 euro platiti early booking, fara transport, pretul e cam mare fata de ceea ce se ofera, insa pentru amplasarea hotelului, faptul ca ai toate facilitatile la indemana si majoritatea camerelor au vedere la mare, trecand peste micile neajunsuri, il recomand. Sunetul marii e atat de linistitor, incat face ca restul problemutelor sa dispara.

Conducerea ar face bine daca ar pleca urechea la sugestiile clientilor, daca vor sa si-i pastreze, mai ales ca nu-s cerinte absurde, ci de bun simt, mai ales la un hotel cu pretentii de 4*.

Daca am uitat vreun aspect, sau daca vrea cineva sa-mi adreseze intrebari, le astept cu drag. De asemenea imi cer scuze pentru eventualele greseli de scriere. Va doresc tuturor, concedii inspirate!

Trimis de raluca1983 in 06.08.15 19:17:47
Validat / Publicat: 06.08.15 22:39:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2373 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raluca1983); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.08.15 22:37:59]

Excelent, SPLENDID & splendid SCRIS review-ul!

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=769

raluca1983AUTOR REVIEW
[06.08.15 23:40:51]

@webmaster -

Multumesc de aprecieri! Din pacate nu am fotografii din interior, mai mult din exterior si alea cu familia. La naiba, doar m-am gandit pe masura ce observam, sa pozez, ca dovada la ce-am scris, dar m-am luat cu piticania si cu prietenii si m-am trezit in ultima zi. Sa ma uit inca odata pe pzoe, sa vad ce pot pune.

PS: Uitasem sa mentionez in review despre gustarea de la ora 17, care spre deosebire de anul trecut, cand se servea in cortul de la piscina, anul asta s-a servit la terasa restaurantului. Gustarea consta fie in mini pizza, fie hot dog, fie mici. Luai cat vroiai, cum vroiai, evident era si coada. Personal nu am stat decat intr-o zi, cand cel mic a sarit peste pranz si a trebuit sa aleg ceva sa ii dau.

Bmona
[07.08.15 11:46:48]

@raluca1983 -

Felicitari pentru un review excelent - obiectiv, complet si echilibrat in aceeasi masura!

Gasesc observatiile pertinente, mai ales pentru o locatie de 4 stele. Ma intreb daca cineva din management citeste impresiile turistilor si daca si le insuseste. Ma indoiesc....

Felicitari inca o data pentru rabdarea de a darui colegilor de pe forum aceste informatii, mai ales ca un copil de 2 ani cere foarte multa atentie, grija si timp!

Toate cele bune!

raluca1983AUTOR REVIEW
[07.08.15 14:21:27]

@Bmona -

Multumesc!

Eu totusi sper ca cineva va citi, ca vor lua masuri, ca vor imbunatati ce e de imbunatatit, daca vor ca anul viitor sa-si asigure clienti. Cred ca sugestiile mele si ale altor persoane care au fost in aceasta locatie sunt de bun simt, nu cere nimeni absurditati, sau conditii ca in alte tari, fiindca trebuie sa recunoastem, suntem mult in urma. Mizez pe faptul ca vor sa-si fidelizeze clientii si atunci vor acorda mai multa importanta sugestiilor si criticilor, mai ales cand ele sunt constructive.

Numai bine si dvs!

Bmona, raluca1983, savoy2012