ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2015
ÎNSCRIS: 21.06.09
JUN-2015

Cu bune şi rele

Dupa cativa ani de Turcia am hotarat sa schimbam ceva si cum toata lumea de langa noi ne povestea despre Grecia la superlativ am zis sa incercam. Toate bune si frumoase unde mergem? cum pe amfostacolo ne puteam interesa am hotarat sa plecam pe insula Thassos [aproape de noi 600 de km pana la coborarea de pe fery] preturi ok la mancare, locuri si plaje multe de vizitat asa ca locatia era o problema de rezolvat.

Tot cautam un hotel cu mic dejun si intr-o zona unde sa vedem ceva si sa nu ne plictisim. Dupa cautari multe am ales: Hotel Moonbeam din pefkari stiam de la inceput ca nu este pe plaja dar consideram ca nu este un mare dezavantaj. Plus ca in perioada in care am putut sa plecam [29 iunie] pe insula era si un bun prieten de pe amfostacolo [marocanul].

Hotelul se afla la aproximativ 500- 700 de metri de plaja din pefkari intr-o livada de maslini cu camera mari [9 camere tip studio cam 32 m maxim 3 persoane, 2 suite de 4 personae cam 50m si un apartament] o piscina impartita 70% la 1,80m si restul 50cm foarte bine delimitata, 10 sezlonguri nici o umbrella [oare de ce] gratar in curte nu l-am folosit, terasa unde mancai micul dejun era spatioasa cu multe mese si scaune, internet ff bun in zona receptiei.

Despre camere: spatioase, gresie pe jos, pat de mijloc si pat alaturat in toate 9 tip studio. Un mic frigider cam 4 sticle de 2 litri si 4 cutii intrau linistit si un congelator care ingheta bine. Balcon cu vedere super m-ai ales cele de la etaj toate sunt spre mare,

Curatenia a fost facuta in fiecare zi si prosoape schimbate la 2 zile, lenjeria la 3 zile schimbata.

Baia spatioasa gen cabina de dus fara nimic din cosmetice. Micul dejun ff modest acelasi in fiecare zi fara omleta sau ceva mancare calda, cine cerea a doua cafea se platea sau freshul al doilea era cu plata.

Dupa 8 noptii de stat in Thassos pot spune ca pentru noi Grecia nu este o destinatie care sa ne incante.

Ma pot explica de ce: folosirea masini in fiecare zi [gen hai la plaja sau in potos cam 15000 de metri pana acolo] am vizitat cam tot ce era de vizitat in zona noastra: potos, pefkari, livadi, aliki manastirea sf mihail, limenaria, san Antonio, theologul aici o seara greceasca plus golden beach si paradise beach, giola dar vreau sa fac un alt comentariu despre preturii si despre ce am vazut.

Nu vreau sa supar pe nimeni despre ce scriu este parerea mea dar calitate pret [la cat s-a cheltuit] nu se justifica absolut nimc tot am auzit si pe care le-am trait acolo, poate perioada nu a fost una fericita avand criza prin care Grecia trece asta poate sa fie o mica scuza dar am facut poze la absolut tot pe unde am fost asa ca le postez si va las pe voi sa trageti o concluzie.

Va urez toate bune si vacante reusite.

Trimis de manuta_1969 in 06.08.15 18:36:21
Validat / Publicat: 06.08.15 19:26:38

VIZUALIZĂRI: 3109 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (manuta_1969); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 piscina de aproape aici in apropiere era partea mica

[06.08.15 19:26:01]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Moonbeam Hotel [Pefkari], THASSOS" (nou-creată pe sait)

nicole33
[06.08.15 21:07:48]

@manuta_1969 -

Absolut șocant pentru cineva obișnuit cu sistemul ultra all inclusive turcesc. Te înțeleg perfect, chiar dacă în Grecia nu a stat nimeni să-mi numere cafelele sau sucurile băute. Eram curioasă care vor fi impresiile tale după experiența grecească, deși cam intuiam

[07.08.15 00:01:39]

Buna sera, nu ma asteptam chiar asa cei care au fost in Grecia povesteau altceva de ospitalitate si preturi mici o sa arat nota de plata de la seara turceasca [2 familii din care una cu un copil] si de la un bar din potos seara unde Berea era 5 euro si cel m-ai mic pret la un cocktail 8 euro.

Plus acele plaje care au mult nisip si apa in 2 culori va arat poza de la aliki unde erau saci de nisip sa poti intra in apa din cauza pietrelor

sau drumul pana giola infernal sa mergi sa vezi ce?? o groapa cu apa, dar pana acolo praf, mizerie si disconfort am facut pe insula un total de aproximativ 300 de km in conditiile in care toata insula are 95 de km.

Sunt multe de spus poate si locatia si insula nu au fost cele fericite ptr noi acum aud ca in alta parte este mult mai bine [Corfu, creta, rhodos etc.].

Plictiseala multa copii din grup dupa 3 zile ne tot intrebau ce sa faca ca sau saturat numai de drum si de carat diverse lucruri...

asta e sper sa recuperez la anul...

respect maxim nicole33.

[07.08.15 00:03:59]

webmaster cam pe acolo e ok mersi mult

marocanu21
[07.08.15 12:11:53]

@manuta_1969 - Ma asteptam sa nu va placa datorita faptului ca va cunosc structura grupului, modalitatea de petrecere a vacantelor si locatiile din Turcia unde ati fost in ultimii ani! Iarna nu-i ca vara iar Grecia nu e Turcia!

Mai potrivit pt voi in Grecia ar fi unul dintre resorturile din Creta (nu am fost acolo, dar le-am studiat, am avut intentia sa mergem dar am preferat Cipru!) sau chiar Corfu, unde gasesti cateva locatii mai pe gustul vostru, dar la un pret mai mare decat Turcia si poate ca tot n-o sa fii multumit!

[07.08.15 16:57:58]

Buna ziua, va multumesc ca ati raspuns si ca tot am fost pe aceeasi insula cateva zile vreau un raspuns sincer ati fost multumit de ce ati gasit si ce ati facut acolo... si astept o poveste frumoasa despre thassos. Nu este vb de structura grupului este vb de sa ai parte de o vacanta lejera. Astept sa ne vedem cu mare drag si sa bem ce avem promis... numai bine.

marocanu21
[08.08.15 10:43:22]

@manuta_1969 - Eu nu am mers cu aşteptări mari în Thassos, mă documentasem în prealabil şi am ales o locaţie situată la 30 m de mare, Fedra Hotel, pe cea mai ofertantă şi frumoasă plajă a insulei - Golden Beach.

În vreo 2 zile am mers şi în plimbări (Marble Beach, Giola, Mănăstirea Sf. Mihail, plaja Paradissos etc), astfel că toată lumea a fost mulţumită! Mai spre iarnă o să scriu câte ceva despre Thassos - acum plec în cantonament!

andi13
[08.08.15 14:27:05]

Am fost interesat de acest review pentru ca în 2013 și 2014 am fost la fiecare sfârșit de august în Pefkari la hotel Akti și mi-am spus "ia să vedem ce se mai întâmplă în Pefkari! "... Chiar dacă acum vom încerca Lefkada. ☺

Inteleg că faceți comparație cu Turcia dar nici în hotelurile cu UAI din Grecia nu găsești opulenta din resorturile turcești. Noi de ani buni împărțim concediul în două părți rima parte, relaxare totală intr-un resort turcesc, a doua parte, un concediu mai activ în care ne mai plimbăm un pic. Grecia mi se pare potrivită pentru cei care vor puțina activitate în concediu dar sigur nu este mai ieftină decât dacă îți impui niște restricții.

Mie mi -a plăcut și "Giola " (deși drumul până acolo este descurajant) și seara de la Theologos (nota de plată un pic mai mare dar, ai parte de muzică și dans live), plaja Paradise mi s-a parut superbă. Am stat la plaja din Pefkari și ne-am bucurat de vietățile din mare (am văzut și un pui de caracatiță)...

Fiecare cu gusturile lui...

[08.08.15 14:41:09]

@andi13

în 2013 și 2014 am fost la fiecare sfârșit de august în Pefkari la hotel Akti

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[09.08.15 09:12:28]

Salut andi13 nici nu se pune problema sa compar era vorba ca aveam alte asteptari. De exemplu pe nici o plaja nu exista un dus [ pe care am fost eu ], cosuri de gunoi lipsa m-ai ales pe plajele care nu aveau taverne, lipsa toaletelor, pot continua. Ai scris; 'Grecia mi se pare potrivită pentru cei care vor puțina activitate în concediu dar sigur nu este mai ieftină decât dacă îți impui ' cum putina activitate cand in fiecare zi hopa in masina, iar mitul cu putini bani este o iluzie doar daca te cari de acasa cu bautura, mancare si restul. Iar la ora pranzului trimiti nevasta sa faca mancare in camera... dar asta nu este concediu sau vacanta... poate asa inteleg unii relaxarea si se duc de 5 -6 ani acolo si fac 300 - 400 de km intr-un sejur... Vacante minunate asa cum fiecare le intelege.

S.YO
[12.08.15 23:23:24]

@manuta_1969 - Intotdeauna am cautat un mentor in ale turismului si se pare ca in final l-am gasit mai bine mai tarziu decat niciodata cred ca este prima parere adevarata fara "A FOST SUPER, APA IN NU STIU CATE CULORI... am fost doi ani consecutiv dar dezamagire maxima NO COMENT...

calatorul
[09.09.15 09:44:20]

Multumim pentru impresii, hotelul pare bun si privelistea frumusica, se vede marea peste gradina de maslini si alte vegetatii.

Desigur ca preturile bauturilor de la bar sunt mari, unde nu sunt mari preturile bauturilor de la bar? Si nici micul dejul al grecilor nu e copios, nicio masa oferita de ei nu este copioasa. Solutia unei mancari bune si poate si ieftine in Grecia este taverna in aer liber, care se gaseste la tot pasul, cu mancare mai buna sau mai rea, la preturi foarte apropiate.

Eu sunt mai linistit de felul meu si nu ma atrag barurile si cafenelele, in primul rand datorita fumului de tzigara pe care l/am respirat ani de zile insotindu/mi prietenii. Apoi am aflat si apoi am constatat ca sunt si baruri la care nu bei ce comanzi, adica vrei un johnnyredlabel dar primesti un brandy oarecare, daca nu il bei sec, ca sa fii sigur de gust.

Si, cel mai important, am incercat sa fiu mai putin preocupat de mancare si mai mult de plimbare, Grecia oferind nenumarate locuri frumoase, plaje minunate, situri istorice remarcabile si interesante. POate alta data veti avea si voi ocazia sa gasiti ceva care sa va placa. Succes si alegeri inspirate.

davil
[08.08.17 23:38:11]

@manuta_1969: Conform celor citite p-aici, am luat la mine maruntis, dimineata, pentru a doua cafea; ce sa vezi, era FREE! Si nici pentru sucul de portocale nu mi-au cerut suplimentar, chiar daca treceam la al doilea, al treilea...

Mi-am luat bani si pentru bere (Mythos), seara - care, apropo, era la 3 euro, nu la 4 euro (in conditiile in care, in supermarket era cam 1,30 Euro); nu cu plata din prima, fiindca proprietarul ma trecea pe caiet (ba, chiar uitase o apa plata - 1 euro - de care i-am adus eu aminte). Intre bautura dubiosa de la all-inclusive-le precedente (in Romania, in Bulgaria), sau intre cele la un euro (nu dau marci, sa nu fie "reclama" - in fond, nu producatorul e vinovat ca e carciumarul depasit!) de pe plajele aferente, prefer, totusi, la 3-4 euro, la greci (cu pahar scos din lada frigorifica, ca berea nu merge cu gheata inside). Beau mai putina, si toata lumea e multumita )

La micul dejun (care, asa e, arata cam ca-n poza respectiva) n-am prea inteles ce n-a fost OK; m-am straduit, dar n-am gasit decat faptul ca erau multe viespi, pe o terasa cu panorama de memorat vizual. E drept, acasa pot sa mananc omleta (desi, recunosc, nici acasa n-am d-odata 10-15 feluri de mancare la micul dejun, pentru optiune); prefer, totusi, chiar daca s-a repetat in toata saptamana de vacanta, optiunea dintre ce se vede in poza Dvs.

"Vizitatori" n-am vazut, cum ne aratati in pozele respective (poate, intre timp, dl. Dimitris le-a relocat...). Am vazut doar viespi imune la fumul de cafea, dar faceau si ele parte din peisaj.

Dar, fiind doar pentru a treia oara consecutiv in Grecia, poate n-am reusit eu sa evidentiez mai bine nefavorabilele in ce-am vazut. Merg si la anul, poate le gasesc atunci (in asti' 3 ani precedenti n-am reusit... poate si fiindca n-am plecat in concediu de la ideea "vreau 5 stele la preturi mici", si nici n-am facut bugetul de concediu la virgula).

Titlul, trebuie sa recunosc, e foarte bun: " Cu bune si cu rele"! Exact ce m-asteptam de la greci, si ce-o sa astept si in anii de vin...

[08.08.17 23:53:32]

@davil: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

andi13, calatorul, davil, manuta_1969, marocanu21, nicole33, S.YO

• pagină generată în 0.068208932876587 sec