ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2015
ÎNSCRIS: 29.08.12
JUL-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 4-6

Apartament de familie

Anul acesta a fost a patra vacanta consecutiva in Grecia cu copiii, si pentru ca anul trecut ni s-a parut cam lung drumul pana in Corfu am revenit la prima noastra dragoste, Sithonia (peninsula de mijloc din Halkidiki).

Pentru a incerca sa cunoastem cat mai multe din frumusetile acestei peninsule inverzite am ales doua locuri de cazare, unul pe partea de est - Vourvourou, si unul pe partea de vest - Spathies.

Trecusem un pic prin Vourvourou acum 4 ani si nu pot sa zic ca m-a impresionat prea mult dar cum am tot auzit de la prieteni si cunoscuti ca este superb am zis ca poate e necesar sa stai acolo ca sa-i prinzi farmecul. Asa ca am rezervat 7 nopti la o pensiune dar, spre deosebire de alti ani, n-am avut timp de cautari amanuntite, convorbiri telefonice si citit sute de reviewuri asa ca am plecat un pic cu inima stransa. Din fericire acest sentiment a fost complet nejustificat pensiunea fiind foarte potrivita pentru noi.

Iata-ne deci plecand la inceput de iulie, intr-o joi dimineata, mai tarziu decat ne-am propus, adica pe la 6.45 din cauza de facut bagaje pe ultima suta de metri (am zis deja ca am avut o problema cu timpul). Dupa ce insistasem mult la serviciu sa pot pleca de joi acum aveam emotii referitoare la circulatia prin Bulgaria, la trecerea podului de la Girurgiu, etc.

N-o sa povestesc acum despre drum, a decurs bine, cu o asteptare de doar 15 minute la Giurgiu, fara alte incidente, doar cu cateva pauze de dezmortit copiii, astfel ca am ajuns pe la ora 17 in Vourvourou. Stiam ca pensiunea este pe langa hotel Vergos asa ca am oprit imediat ce am trecut de acest hotel, langa supermarketul Dyonissos. Nu vazusem nici un semn cu pensiunea (emotii, emotii) asa ca am pornit pe jos sa o gasesc. In dreptul hotelului Vergos se face o straduta de pamant/nisip (nu spre mare ci in partea opusa, caci Vergos e situat pe maul marii) si cam la 50 de metri este un semn cu pensiunea Maria Drousoudi (noi rezervasem la Maria Pavlos dar cum pensiunea se gasea in locul in care ar fi trebuit sa fie Maria Pavlos am intrat sa intreb si din fericire era pensiunea noastra). Dupa ce au sosit si masina cu familia doamna Maria, foarte draguta, ne a oferit cate o cafea, suc si biscuti pentru copii, am rezolvat chestiunile administrative si ne a invitat in camera. Toate acestea s-au facut mai mult prin semne caci dansa nu vorbeste decat greaca, doar domnul Pavlos, pe care l-am vazut de vreo doua ori rupe un pic in engleza. Dar cand exista bunavointa te intelegi ok si prin semne deci n-am avut probleme.

Rezervasem un apartament de doua camere cu bucatarie si speram sa fie ok, pentru ca in Grecia mai poti avea surprize la ceea ce se intelege prin "camera" sau "bucatarie". Insa fusesem deja placut impresionati de gradina mare cu o iarba verde si grasa bine intretinuta, un palmier tronand la loc de cinste, cativa pomi fructiferi (un soi de pruni) si niste leandri supradimensionati si plini de flori. Mai exista si un mic loc de joaca cu nisip si trancanelele aferente din plastic, situat la umbra binevenita a unui copac.

Am fost condusi intr-un apartament situat la parterul cladirii, ceea ce la inceput ni s-a parut un dezavantaj (lipsa intimitatii) dar apoi s-a dovedit a fi un mare avantaj. Am intrat mai intai intr-un hol spatios, in stanga era un mic dormitor cu pat dublu si un dulap mare, apoi usa bucatariei, destul de spatioasa (vreo 10mp) cu frigider mare, plita electrica foarte buna (adica rapida) si un front de bucatarie suficient, dulapurile fiind dotate cu vesela si destule ustensile. La capatul holului se afla baia, destul de mare pentru Grecia (vreo 4mp) iar in dreapta o camera mare cu 3 paturi single (am apropiat doua creand un pat dublu destul de mare) si iesire pe o terasa foarte mare, in forma de L pe doua laturi ale apartamentului si cu latimea de aprox 1.5m. Terasa se afla la nivelul curtii, era pavata cu piatra si dispunea de o masa cu 4 scaune si un uscator de rufe destul de mare. Pana la urma s-a dovedit excelenta varianta parterului cu aceasta terasa, pentru ca de cand se trezeau copiii o zbugheau afara, alergand in picioarele goale prin iarba sau facandu-si de lucru la locul de joaca, noi putandu-i supraveghea de pe terasa sau chiar din camera.

Despre camere as putea spune ca erau destul de simple, paturile din fier forjat dadeau un aspect placut, erau aranjate cu cuverturi colorate, lenjeria era din bumbac, de buna calitate, exista si lenjerie de rezerva in dulap includiv perne in plus. Mobila nu era de lux insa apartamentul era spatios si curat si ne-am simtit foarte bine acolo cu totii. Curatenie se face la 3 zile (de 2 ori pe saptamana) asa ca in unele zile am dus gunoiul si am mai dat cu mopul prin camera (intrau copii cu picioarele goale si murdarele de afara). Cat despre intimitate, sincer nu prea am fost deranjati de nimeni, doamna Maria era destul de discreta, ne salutam de la distanta, la fel si domnul Pavlos. Ceilalti turisti cazati mergeau direct la etaj, deci aproape ca nu-i vedeam. In unele seri era lume la foisorul din curte (de care am uitat sa mentionez) dar acesta era protejat de soare cu niste perdele mari albe care-i asigurau si intimitatea (si noua in acelasi timp). Prin curte mai bantuiau copii care s-au imprietenit repede cu ai nostri, se jucau impreuna daca se nimereau sa fie pe acolo in acelasi timp.

Ca repere : marea la 100m in linie dreapta (prin curtea hotelului Vergos), restaurantul Gousto (hotel Vergos la 50m), supermarketul Dyonissos la 100m, un alt supermarket Vourvourou la 250m. Restaurantul Paris la 150m (dreapta), terasa Gorgona la 150m (stanga), Edra tot la dreapta, 100m.

Am facut plaja:

1. in fata hotelului Vergos (amenajata, sezlonguri, umbrele de stuf, consumatie obligatorie 3eur cred), plaja cu nisip si putine pietricele, intrare lina in apa.

2. in fata studiourilor Kamares (sezlonguri in principiu rezervate pentru cei de la studiori dar puteai face rost daca consumai ceva, fara umbrele, nisip, apa se adancea treptat, ca dezavantaj era un strat de alge sub nisip care miroseau cam sulfuros).

3. undeva dupa Paris si studiourile Christaras, spre Ekies, intr-un golf micut, plaja complet neamenajata dar draguta, nisip cu pietricele in apa, ceva pîetre mai mari pe langa, delimitata de barci ancorate.

4. Karidi beach - plaja mare cu nisip, neamenajata dar cu o rulota care vindea diverse chestii (sandwich-uri, souvlaki, bauturi). Spectaculoasa, marginita de stanci cu forme impresionante, apa curata, destul de multa lume.

5. Golful din dreapta Karidi beach (cum te uiti spre mare), cam acelasi gen, mai multe pietre in apa, mai putina lume, neamenajat, preferat de localnici. In golful din stanga se putea face plaja pe pietre dar fiind cu copiii nu am incercat.

6. Fava Beach, in satul Karidi, plaja nesemnalizata, folosita mai mult de localici. Se coboara din strada pe niste trepte de piatra, priveliste foarte frumoasa. Plaja nu e amenajata, cu pietricele de dimensiune mica si medie, rotunjite, apa de o culoare superba, se adanceste destul de repede, stanci pe ambele laturi, uneori valuri. Cred ca e cea mai frumoasa din zona.

In ansamblu sederea noastra in Vourvourou a fost placuta, nu m-a impresionat extraordinar locul, mai mult Karidi beach si Fava beach. Erau foarte multi romani acolo, copiii si-au facut imediat prieteni, e comod cu masa pentru ca ai supermarketuri si multe restaurante la dispozitie. Dintre restaurante ne-au placut Paris si Gousto, ambele ok ca raport calitate pret si atitudine personal, nu sunt chiar ieftine dar fiecare are avantajul lui (la Gousto se prepara niste pizza enorme si foarte gustoase, salate si preparate italiene foarte bune, la Paris e o priveliste minunata si preparate grecesti excelente).

Vourvourou e pana la urma un sat unde fiecare casa e transformata in pensiune, nu are acele plaje de timp Mamaia cu care suntem noi, romanii, obisnuiti dar are o atmosfera specifica, placuta, datorita plajelor inguste, golfurilor inverzite si apei Mediteranei.

Pentru cei ce doresc o sedere in Vourvourou, mai ales familii cu 2-3 copii recomand cu caldura pensiunea Maria Pavlos si apartamentul in care am stat. E aproape de mare, spatios, curat, confortabil, curtea e minunat intretinuta, proprietarii sunt discreti. As mai adauga ca pretul platit de noi a fost relativ mare (rezervare booking) dar prin negociere directa am fi putut obtine un pret mai bun (din pacate lipsa de timp a avut si consecinte financiare).

Pentru tineri sau persoane mai dornice de aventura nu as recomanda Vourvourou, cred ca Grecia are multe alte locuri mai interesante (sau doar ca popas pentru cateva zile, pentru explorat imprejurimile, combinat cu un alt sejur).

Urmeaza poze, si review-uri pentru celelalte doua cazari;)

Trimis de IoanaV in 06.08.15 16:49:56
Validat / Publicat: 06.08.15 19:25:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4343 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IoanaV); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 In drum spre locul de plaja din fata studiourilor Kamaris

[06.08.15 19:25:47]

@IoanaV - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=19015

Mutat în rubrica "Maria Pavlos Studios and Apartments, VOURVOUROU [Sithonia]" (nou-creată pe sait)

IoanaVAUTOR REVIEW
    [06.08.15 21:48:26]

@webmasterX - Da chiar acolo este, se vede bine cladirea si curtea. Am pus si poze

amero
    [07.08.15 09:31:35]

felicitari pentru rew., este complet si are poze foarte reusite, ne-ai scris despre o destinatie buna pentru familiile cu copii in special. multumiri

amero, IoanaV