ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
OCT-2009

O pensiune in mijlocul naturii

La insistentele unui coleg am purces la drum in tinutul Odorheiului si dupa un drum destul de lung am ajuns la Homorod. Aici gazdele ne asteptau, cu camerel incazite si mincarea calda. Camerele destul de spatioase, unele cu vederea la pirtia de schi (are si teleschi) care se afla in curtea pensiuni iar unele cu vederea in curte.

Gazdele foarte amabile, mincarurile traditionale foarte bine pregatite, meniul diversificat. In curte puteai admira cai patronului care este un impatimit al concursurilor de cai ce se tin prin zona, chiar cistigator a citorva premii, afisate in salonul de nefumatori (care este foarte bine izolat de cel de fumatori).

Pesiajele din imprejurimi sunt superbe. Cele 2 zile petrecute acolo au fost o adevarata destindere si recreere, dar voi reveni cu siguranta vara cind la ses arde soarele necrutator.

Un lucru care nu a deranjat dar se mai poate lucra este reteau wirelles care nu avea acoperire in corpul de cladire unde am fost cazati.

Trimis de dannek in 21.01.10 16:00:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VLĂHIȚA-HOMOROD [HR].

VIZUALIZĂRI: 3434 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere pirtia de schi, cu teleschi

piti [09.02.10 11:13:06] »

in imprejurimi (cateva sute de metri) sunt izvoare de apa minerala (nu putine) foarte bune la gust. Chestia asta nu a impiedicat o familie care servea masa langa noi chiar la aceasta pensiune sa comande o sticla de apa minerala!!! de gustibus...

piti [26.05.10 18:41:22] »

Am mancat aici luni 24.05. 3 gratare cu cartofi piure , 3 salate de castraveti , o apa minerala la...sticla ca tot faceam bascalie acum 3 luni in ecoul de mai sus , dar izvorul de apa minerala era in ...revizie , se lucra la curatarea sursei . Total nota de plata 63,9 ron . Scris tot in ungureste . Suparator . Mai jos era si pretul in euro ... Deh !

Drumul Miercurea Ciuc - Odorhei oglinda . Nu acelasi lucru se poate spune despre Cheile Bicazului - Gheorghieni , 26 km , cu gropi .

biancuta [26.05.10 18:47:37] »

Piti, eu am fost acolo in 23.05.2010, cu o zi inaintea ta, dar nu am intrat in pensiune, cu toate ca am remarcat-o. In romaneste nu era chiar nimic? Dar tu ai prins manifestantii locali, in grupuri mari, cu steagul Ungariei Mari in mana? Erau peste tot, chiar si in masini, mergeau in sir fluturand steagurile.

piti [26.05.10 18:54:59] »

Da i-am vazut pe drumul Miercurea-Ciuc - Gheorghieni, veneau pe jos cu steagurile... Ungariei (sac) in mana, cred ca veneau de la Sumuleu (parca e localitatea), au sarbatorit ceva cu granitele Ungariei mari... nu ma prea pricep si de politica mi-e greata.

Meniul era si in romaneste , e adevarat .

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [26.05.10 19:01:56] »

gresesti @piti; pelerinajul anual de Rusalii la Sumuleu Ciuc nu are nimic de-a face cu politica (actuala). vezi click aici.

Pelerinajul catolic de la Şumuleu Ciuc, cel mai mare din Europa Centrală şi de Est, îşi are originea în secolul al XV-lea. În anul 1567, principele Transilvaniei, Ioan Sigismund, a încercat să impună religia unitariană catolicilor din Secuime. Sub conducerea preotului Istvan din Joseni, credincioşii catolici au învins armata principelui şi s-au întors la Şumuleu Ciuc pentru a-i mulţumi Fecioarei Maria.

De atunci, credincioşii catolici participă în fiecare an la pelerinajul de Rusalii de la Şumuleu Ciuc.

piti [26.05.10 19:07:21] »

Pai nu spunea eu ca nu ma pricep. Deranjant e ca fluturau steagul Ungariei, se amintea de Ungaria mare, razbatea asa o nota de... nostalgie sa zic. Asta ma doare. Dar nu tare, de pastile nu e nevoie. Gata, ca ne besteleste vreun web ca suntem off topic. Multam de info.

biancuta [26.05.10 19:30:08] »

Doar o completare mica as avea si eu: din cate cunosc eu, acea biserica este foarte cunoscuta datorita unei icoane care o infatiseaza pe Fecioara Maria, icoana care plange, de aceea vin atatia pelerini si nu stiam sa aiba legatura cu trecutul.

manolekris [07.01.11 16:31:18] »

eu am fost pe acolo de revelion, tre sa fac precizarea ca aceasta pensiune nu este in mijlocul naturii ci chiar pe mareginea soselei nationale sau cum o fi...

Partia este destul de mica, aglomeratie la maxim la teleschiul dublu...

Restaurantul acesteia are maxim 6 mese, care evident erau REZERVATE... fiind iarna si nu era nici ora mesei.

Nu am fost cazat si nici nu mi a facut o impresie memaipomenita vazuta de afara si din restaurant, iar chestia cu mijlocul naturii... no comment

dannek [08.01.11 10:50:47] »

@manolekris

Se vede ca ai trecut in fuga si pentruca nu ai gasit loc pe pirtie ai plecat suparat.

Restaurantul nu este format numai din acele 6 mese sau cite o fi de la parter, este o scara care te coboara la un demisol intr-o alta sala, care este special pentru nefumatori si este mult mai mare.

Aici pe pereti sunt expuse toate trofeele obtinute de patronul pensiuni la concursurile de hipism.

Linga aceasta sala este si o mica terasa, cind spun mica cred ca sunt si aici vreo 10 mese.

Eu am am fost cazat la corpul de cladire care nu este la sosea deasupra restaurantului.

Acest corp de caldire are si o sala de se poate transforma oricind in restaurant sau sala de conferinte.Se poate observa in fotografia 2 sala.

In privinta telescaunului nu stiu daca este aglomerat sau nu ca nu am prins zapada.

Imi sustin parerea ca pensiunea este in mijlocul naturi pentru ca in afara de acea sosea care serpuiste prin munte cit privesti in jur o sa observi numai padure si natura pura.

Peste tot o sa intilnesti sosele, fara ele cum poti avea acces la pirtia de schi la cabana etc.

Ca o paranteaza toate statiunile montane care sunt traversate de mult mai multe drumuri, sosele nu sunt in mijlocul naturi.

biancuta, dannek, manolekris, piti
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Lobogo [Băile Homorod]: