61927

JUL-2015
cu transport AUTOCAR
+ COPII: 1 -- varsta: 8 ani

ME-RI-TA!!!

Am avut bilete de pe 14 pana pe 21 iulie.

DRUMUL l-am facut cu autocarul pana la Varna de acolo am fost preluati de un microbuz pana la Sunny Beach de unde ne-a luat alt microbuz pana la hotel.

Fac o paranteza si revin apoi la subiect: drumul e deosebit, acum esti la campie, acum esti la deal/munte. TOTUL impadurit, nicio defrisare, TOT PAMANTUL LUCRAT, n-am vazut o fasie de pamant nelucrata si am mers 6 ore prin Bulgaria!

Apoi m-au impresionat satele: se simte ca vor sa-si pastreze identitatea nationala: TOATE, DAR TOATE CASELE, noi sau vechi pastreaza acelasi stil arhitectonic incununat cu acoperisurile din tigla rosie/caramizie. Atat! Si nu era nimic monoton! Toate curtile inundate de vegetatie,

REVIN: Din pacate, agentia nu ne-a avertizat ca vom face aceste transferari si cu doua valize mari si grele n-a fost tocmai usor. Daca ne spunea, mai triam un pic bagajele, asa noi am stiut ca vom fi lasati in fata hotelului. Soferii nu vorbeau decat bulgara, am avut o mica neintelegere, stiam ca avem bilete la Bay si soferul spunea ca el are de luat 6 persoane pentru Mare, avea o lista dar fara nume, doar numar si nu voia sa ne ia.

In final ne-a luat, a observat ca nu avea decat 4 persoane in microbuz, lipseau 2, fetita mea nici macar nu figura pe lista lui, In fine... ne lasa la Bay, aflam ca de fapt avem cazare la Mare, o luam pe jos, prin sosea, nu e departe, desparte Bay-ul de Sol Mare hotelul Sol Palace.

LA RECEPTIE: o tipa care aproape nu vorbea engleza, nici italiana-ce i-am propus eu, ea rusa sau bulgara. Ne-a cazat pe loc, i-am lasat 20 de euro in bilete, i-a luat dar camera a ramas aceeasi: cu vedere la mare daca ieseai in balcon, altfel vedeam in stanga Palace si in fata Bay. Am stat la 7-ultimul etaj. Am revenit rugand-o sa ne dea mai aproape, sa vedem marea din camera, nu s-a putut. Acum, daca as reveni la ei, n-as lasa nici un bacsis, e degeaba, camerele sunt deja stabilite, tipa pur si simplu a luat un plic unde era cartela noastra, numele nostru.

NATIUNI: am vazut multi rusi, cehi, polonezi, mai putini:nemti ,,francezi, englezi. Romani: la piscina, unde se aduna cam tot poporul, cam 6-7 familii, pe plaja nu i-am auzit.

CAMERELE sunt mari, curate, deja s-a scris in detaliu despre ele. Prosoapele de la baie sunt IMPECABILE, ALBE, DIN BUMBAC DE CALITATE, Scria pe eticheta lor ca sunt facute de o firma nemteasca si anul 2015. Daca stiam nu mai caram prosoapele noastre, mari si grele. Chiar ma miram: vedeam straini venind cu valize mici-mijlocii. Acum realizez ca ei cara doar imbracaminte/incaltaminte-strictul necesar.

RESTAURANTUL e mare, are si terasa destul de mare. Mancarea variata, chiar daca erau multi oameni, n-am simtit niciodata ca ne inghesim unii pe altii. Totul curat, se debarasa rapid. Mi-a placut personalul: tineri, cred ca multi studenti, cu foarte mult bun simt, isi vedeau de treaba, nu i-am auzit vorbind intre ei ,,facand vreun comentariu, glume, cum se mai obisnuieste la noi; discreti si prompti. Mancarea buna, variata, ne-a placut ca era si la pranz si seara peste, fructe de mare apoi tot timpul fructe, dulciuri, chiar torturi.

MAGAZIN: la iesirea din restaurant, langa piscine, aveau de la prosoape pana la cosmetice, apa, dulciuri. Preturi rezonabile. Mai era un magazin in Palace, special pentru suveniruri, m-au impresionat placut preturile: apucasem sa iau din Nessebar-ul vechi dulceata de trandafiri cu 5 leva, aici era cu 3-aceeasi! . Parfumuri de trandafir: de la 5 la 20 leva ,,sapunuri cu 2 leva- foarte bune si placut mirositoare, M-a impresionat faptul ca acest magazin avea preturi asemanatoare cu Marketul care e pe sosea, peste drum de Sol Mare, la noi magazinele din hoteluri stiti ce preturi au...

LA MARKET: gasiti de toate, un fel de Mega Image bulgaresc, preturi ca la noi.

In principiu nu ai ce lua in afara de suveniruri avand in vedere ca in complex gasesti mancare si bautura de dimineata pana noaptea.

MANCARE: intre mese gasesti langa barul de la Mare: carnati, cartofi natur, varza f. f. f. acra, covrigi nemtesti si bere.

La piscina de la Palace: cartofi prajiti, pizza, frigider cu inghetate, bar cu sucuri, cafele, bauturi alcoolice: chiar merita incercate coktail-urile gratuite, sunt trecute pe o lista si in dreptul lor apare: 0 leva.

In fata Teatrului de vara: o ghereta unde se face la tava orez cu fructe de mare si inca un fel, tot cu peste. Seara, in timpul spectacolelor, de acolo se poate lua suc de la dozator si doua tipuri de coktail la carafa, sucul e si ziua.

RESTAURANT CU SPECIFIC ITALIAN: la parter, la Palace, se face rezervare la receptia hotelului unde stati. Am fost, e placut, te servesti cu : 2,3 feluri de "mezeluri" italienesti si branzeturi, spaghete- le incalzesc imediat- cu diferite sosuri, pizza, ceva feluri cu peste, dulciuri: ne-au atras atentia niste cupe, parea profiterol, erau de fapt piscoturi cu o budinca de la plic. Oricum, merita vizitat!

SUSHI: in spatele barului care e langa receptia de la Sol Mare, seara, apar cateva tavi cu sushi, senvisuri cu cascaval si sunca, ambalate, de luat in camera, sushi se servea pe niste farfurioare, apoi o supa crema f. f. f. condimentata, se punea de asemenea in castronase de plastic.

PISCINELE: se schimba apa zilnic!!! Dimineata era cam rece, pana pe la 11.00 cand o incalzea soarele. De tobogane s-a scris deja in detaliu. Ce mi-a placut: puteai lua prosop pentru plaja contra unei garantii de 20 leva, e bine de stiut deoarece la noi jumatate dintr-o valiza a fost cu prosoape de plaja.

PLAJELE: cea din dreptul Sol Mare: se coboara pe scari, cam 100 de trepte, numarate! Se plateste 6 leva:umbrela sau sezlongul. E si un bar cu plata.

Plaja privata, a hotelurilor, e langa Bay, pe langa toboganul de piatra. E superba! Intre brazi, sunt destule sezlonguri, la orice ora. Pentru a ajunge la mare cobori cateva trepte. E si un bar cu dozator de sucuri si dozator de cafele iar intre 11 si 15 se prepara senvisuri, vreo 4 feluri, au o lista. E si toaleta- CURATA- sunt si dusuri cu apa rece. Apoi pentru cei mici, printre brazi, un mic parculet cu jucarii de plastic:leagane, tobogane. S-a mai spus: vederea de pe acest ponton e SUPERBA!!!

DOCTOR: din pacate am avut nevoie. E cabinet 24 din 24 in Sol Palace, la parter ,,dupa magazinul cu suveniruri. Sa cititi bine conditiile asigurarii inainte de a pleca, noi n-am facut-o si am inteles ca trebuia sa-i sunam cand eram la doctor pentru a ne deschide un dosar. Asa nu cred ca vom mai primi inapoi contravaloarea consultatiilor.

In incheiere: ne-a placut foarte mult, stiu sa faca turism, nu ne-am simtit niciodata furati, pacaliti: la magazine-restul pana la ultimul banut, bon. Am luat si taxiul/ ne grabeam/ pana la Nessebar vechi, e tarif 20 leva, atat ne-a cerut, La intoarcere am luat autobuzul: 1.3 leva.

In restaurantele din orasul vechi, ce-am vazut afisat: ciorbe:5-7 leva, felul doi: 10/20 leva, platou mare de peste: 35 leva. Merita vizitat orasul! E deosebit! Casele au o arhitectura speciala, sunt multe bisericute vechi ce puteau fi vizitate contra cost:6/8 leva, doar una sigura, cea mai mare, a localnicilor, era gratis.

Gata! Ma opresc! Vacanta placuta tuturor!

Impresii încărcate de Monix in 06.08.2015 16:11:01

Validat / Publicat: 06.08.15 17:06:11

• A fost prima sa vizită/vacanţă în BULGARIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Monix); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7650 PMA (din 10 voturi) nota2

- marga draghici
[27.04.16 15:38:36]

@Monix - buna, nu stiu daca in vacanta de Paste vor avea aceste restaurante deschise, totusi as vrea sa stiu daca intra tot in all incl.

Din cite inteleg Sol Mare si Bay, ca si la Palace, sunt in acelasi sistem... se poate trece de la unul la celalalt la piscina sau plaja?

La plaja unde sunt scaunele si umbrelele hotelului... deci fara costuri. Nu cred sa am parte de soare in aceasta vacanta, dar nu ar fi rau sa stau invelita cu ceva pe plaja si sa ma uit la mare... Mi se pare exagerat sa tremur pe o plaja si sa mai platesc si pentru ziua intreaga

- Monix
[28.04.16 00:53:56]

@marga draghici - Buna, Marga! Nu stiu daca in perioada Pastelui este tot AlI.

La piscine si plaja poti sta unde doresti, sunt trei zone cu piscine, in fata fiecarui hotel, poti sta unde vrei. Plaja hotelurilor, gratuita, este pe un ponton, sunt brazi, e si un bar, gratuit, cel putin vara, sezlonguri gratuite si suficiente

Pontonul se afla in fata hotelului Sol Bay, e usor de gasit. De pe ponton se coboara cam 20 de trepte pentru a ajunge la nivelul marii.

Inteleg ca ai deja bilete, te felicit, iti va placea!!!

- marga draghici
[28.04.16 11:06:03]

@Monix - Multumesc mult. Sarbatori cu bine si voua!