ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2010
    ÎNSCRIS: 22.07.09
    JUN-2009

ARTICOL ARHIVAT

Hotel Angelika Limenas - Thassos

La Hotelul Angelika din capitala insulei Thassos, Limenas, am stat anul trecut la inceputul lunii iunie. Pachetul l-am cumparat de la ***** din Brasov, tur operator ****. ******* ne-a dezamagit, autocarul era slabut, de-abia urca serpentinele din Predeal iar in Bucuresti nu a mai putut inainte deloc. Am stat 2. 5 ore pe sosea, langa cimitirul Serban Voda pana au trimis alt autocar, la fel de prost si mult mai incomod. La intoarcere au trimis acelasi autocar. Soferii erau incepatori, s-a gresit de cateva ori drumul si ne-am intors din drum de cateva ori cu tot cu gps... dar altfel conduceau bine... Autocarul nu se poate compara cu autobuzele locale ale grecilor care erau toate dotate cu aer conditionat, scaune comode, TV... In total se fac aproximativ 15 ore din Brasov, cu oprire de 10-15 minute din 3 in 3 ore.

Hotel Angelika este cotat la 2 stele plus si a fost exact ca in descrierea de la agentie. Aerul conditionat era inclus in pret, la fel si micul dejun care era mic dejun continental tip bufet, nu foarte variat dar suficient daca nu erai gurmand. Camerele erau spatioase doar baia foarte mica. Camera avea terasa cu vedere catre portul vechi, ne despartea doar o sosea ingusta de apa si puteam auzi pescarusii. Hotelul era foarte curat, simplu, nu luxos si proprietara hotelului foarte amabila. Camera era dotata si cu frigider si TV (se prindeau doar canale grecesti). Curatenie se facea zilnic, se inlocuiau prosoapele. Noi am fost foarte multumiti.

Terasele erau destul de linistite, muzica nu era deranjanta. Pe toata insula mirosea frumos a tei si flori... Am gasit duzi si visini, dudele erau gigantice... Prajiturile de pe insula erau deosebit de bune, facute de casa din ingrediente locale. O prajitura era in jur de 2 euro si le primeai la pachet in niste ambalaje deosebit de tragatoare.

Ziua era foarte cald, mergeam la baie si plaja mai mult seara cand terminam de vizitat sau cate putin la pranz cand am facut turul plajelor. Apa mi s-a parut putin rece dar se putea face baie, din 10 iunie incepuse se se incalzeasca mai mult.

De la agentie nu am cumparat nicio excursie optionala, am preferat sa mergem pe cont propriu, si am iesit la jumatate ca si costuri. De exemplu am fost la Kavala: cu ferry Limenas-Keramoti si apoi cu autobuzul Keramoti-Kavala (cu schimbare autobuz pentru ca duminica nu circula direct, dar pauza a fost doar de 5 minute si autobuzul de schimb pleca din acelasi loc) ne-a costat 6 euro/pers ferry dus-intors si 8. 40 euro/pers autobuzul. Reprezentanta agentiei pe insula le ceruse oamenilor 33 euro/persoana...

Insula este cu mult mai frumoasa decat imi inchipuiam, plajele au nisip fin (majoritatea), apa curata in care poti vedea pesti. Am urcat si pe Ypsario, cel mai inalt varf de pe insula si privelistea este senzationala. Merita inchiriata o masina, noi am luat o Kia Picanto pentru 3 zile cu 75 euro asigurare completa de la Herz care merita in special pentru ca stradutele din localitati sunt foarte inguste si o poti zgaria foarte usor... Recomand inchirierea din timp, noi am gasit destul de greu pentru ca cele ieftine erau deja rezervate. Pe cei de la Herz i-am gasit din intamplare, intrand in agentia de turism Mythos care era de fapt partenerul de turism al agentiilor de la noi...

Preturile pe insula mi s-au parut acceptabile dar mancarea nu era chiar ieftina. Un meniu destul de simplu pleca de la 6 euro. In Theologos am luat un suflaki si un sutzukaki cu o salata greceasca cu 18 euro... Am primit si cateva bucatele de prajitura din partea casei. De fapt si in supermarketuri mi s-a intamplat sa primesc cate ceva gratuit... Grecii sunt foarte atenti in aceasta privinta si stiu cum sa te cucereasca. Te pofteau in limba romana la masa, te numeau “prietenul meu”…

Am ramas cu amintiri placute din vacanta petrecuta in Thassos si as reveni oricand cu placere nu doar aici cat si pe orice alta insula din Grecia. Am mai vizitat in urma cu doi ani insulele Hydra, Poros si Aegina si peninsula Corfu si toate au un farmec aparte.

Trimis de krondia* in 21.01.10 15:30:48
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Circuit

VIZUALIZĂRI: 13498 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pescarusi in drum spre Thassos

[21.01.10 19:07:07]

Multumim pentru informatii, foarte utile din multe puncte de vedere!

[23.01.10 08:50:51]

Daca ati putea adauga aceste imagini prezentarii... Multumesc

webmasterXY*
    [23.01.10 18:59:40]

Sa ignoram frigul de afara si sa ne bucuram de acest videoclip!

dianabzs
    [29.03.10 17:16:07]

buna!

as avea o intrebare in legatura cu hotelul angelika. tinand cont de faptul ca se afla in port, in camerele cu vedere la mare era zgomot din cauza motoarelor barcilor? il recomanzi ca fiind un hotel linistit? are gradina interioara?

multumesc mult!

o zi buna!

[29.03.10 17:35:17]

In Limenas sunt 2 porturi:

portul comercial, unde sosesc ferryboaturile si portul vechi. Zona portului vechi unde se gaseste hotelul este linistita, nu exista trafic naval. Mai zaresti doar cate o barca cu pescari din cand in cand. Vaporasele care fac turul insulei pleaca din celalalt capat al statiunii, aproape de plaja.

Hotelul nu are piscina si nici gradina interioara, sala de mese are insa vedere spre port. Camerele au cate un balconas cu o masuta si scaune. Noi am avut vedere laterala spre portul vechi si nu am fost deranjati de niciun fel de zgomot. In perioada in care am fost eu, inceput de iunie, nu erau foarte multi turisti nici in hotel si, in general, nici pe insula.

Consider ca este un hotel bun pentru pretul platit, foarte bine pozitionat, chiar unde incepe centrul cu magazine, taverne... Din pacate site-ul oficial al hotelului nu functioneaza momentan, acolo sunt mai multe poze.

dianabzs
    [29.03.10 19:00:01]

foarte utile informatiile si foarte prompt raspunsul!

multumesc inca o data!

si un vot.

[07.04.10 21:15:43]

@krondia: Spune-mi, te rog, cum a fost vremea si apa la inceputul lui iunie si ce locuri ti-au placut cel mai mult? As vrea si eu sa merg tot la inceputul lui iunie (sfarsitul lui mai)... am vazut cateva oferte bunicele.

[10.04.10 22:09:19]

Eu am fost in perioada 03.06-10.06, vremea a fost calda chiar si 30 grade la pranz dar apa putin rece pentru mine, se putea face baie fara nicio problema dar inainte se plecam apa se incalzise chiar bine. Recomand sa mergeti dupa 10 iunie, Thassos este cea mai nordica insula din Marea Egee si aici nu este la fel de cald ca in Creta, de exemplu.

Gasesti aici impresiile mele despre Limenas si motivele pentru care am ales aceasta statiune:

click aici

click aici

Despre Thassos in general nu am scris, am vazut ca sunt reviewuri destul de cuprinzatoare. Pe langa obiectivele care au fost deja descrise ar mai fi satele din interiorul insulei care mie mi-au placut foarte mult, Megalo Kazaviti si Micro Kazaviti si Manastirea Pantelimon, daca te intereseaza imi fac timp sa scriu.

[11.04.10 00:39:42]

Iti citesc acum si celelalte impresii.

Eu tot in aceasta perioada voi merge, e mai avantajos ca pret. Inca nu m-am hotarat asupra hotelului, caut ceva linistit si cat mai aproape de plaja insa in oferta de la agentia cu care vreau eu sa merg am gasit asa ceva la Skala Rachoni si Skala Potamia unde am inteles ca este foarte multa liniste. Inca ma mai gandesc si la Limenas...Ufff, tare greu de ales! Tu ce parere ai? Ce ai auzit de la ceilalti din grup care au stat pe la alte hoteluri?

[11.04.10 10:21:57]

Eu am mers in acea perioada ca sa prind si Rusaliile si sa mai salvez o zi de concediu dar nu am regretat. Nu a plouat deloc si chiar daca apa era putin mai rece dimineata, dupa-amiaza era placut.

Daca mergi in primul rand pentru plaja, Skala Potamia este o alegere buna, aici se gaseste Golden Beach, una dintre cele mai frumoase si mari plaje de pe insula. Angelika este in Limenas cam la 10 minute de mers pe jos de plaja de nisip, este o plaja mica dar cu nisip fin. Eu am ales Limenas pentru ca vroiam in primul rand sa vizitez cat mai mult.

Pe insula cel mai mult mi-au placut Teatrul din Limenas si drumul pana acolo sus, situl arheologic din Aliki, manastirea Arhaghelului Mihail, Theologos (toate acestea se pot vizita foarte usor cu masina) satele Kazaviti si pe continent Kavala. Nu mi-a placut in Potos, mi s-a parut ca seamana cu Paralia Katerini - no offence- foarte multi romani, aglomerata, pe plaja era la fel si mi s-a parut mica. In Potos insa preturile sunt mai mici la mancare si la suveniruri.

O parte din grup a stat la un hotel de 3 stele nu imi amintesc numele, dar stiu ca s-au plans de tantari. Fetita era toata piscata, si-au cumparat unguente. O familie a mai stat la un hotel de 4 stele, am inteles ca era luxos dar nu aveau terasa si nu isi puteau usca hainele. Angelika este un hotel simplu dar curat, mie nu mi-au placut paturile, erau doua de cate o persoana si cum erau pe roti te trezeai ca te deplasezi cand iti era lumea mai draga. Micul dejun era modest dar cum nu suntem pretentiosi a fost ok. Un plus a fost aerul conditionat inclus in pret.

Daca te mai pot ajuta cu alte detalii iti raspund cu placere.

pepsi70ro
    [11.04.10 10:37:48]

Anul acesta ajung si eu in Grecia, din pacate nu aici, dar randurile tale m-au facut sa imi doresc ca intr-un viitor apropiat sa vizitez si Thassos. Felicitari!

laurentiucapac
    [11.04.10 11:11:01]

@ancamariagadea,

Apa la sfarsitul lui mai si inceputul lui iunie nu stiu cat de calda este. Am sa va postez cateva poze din Tassos de pe data de 17 iunie si plaja Aliki pe data de 16 iunie 2009. Atunci apa marii era calda si se putea face baie fara probleme. Erau si cei micuti in apa.

La poza P09 cred ca este Aliki si un vaporas cunoscut, din Limenaria.

[03.05.10 11:17:49]

Hotelul si-a schimbat pagina de internet. Rog sa se opereze schimbarea si in fisa tehnica, aceasta este http://www.hotel-angelica.gr. Multumesc.

[03.05.10 11:27:54]

Modificat in fisa tehnica a hotelului adresa de web.

Multumim, krondia.

[22.07.10 16:21:44]

Datorită interesului mare fata de aceasta destinatie dar şi întrebărilor pe care le-am primit în particular, as dori să aduc nişte completări.

Hotelul este situat in centrul orasului, vizavi de portul vechi, la 5-10 minute de mers pe jos de portul in care soseste ferry. In imediata apropiere se gasesc magazine, terase si supermarketuri. Hotelul reprezinta o afacere de familie, personalul este amabil si vorbeste limba engleza. Hotelul este simplu dar primitor, foarte curat. Holul de la parter ese spatios, cu canapele si fotolii de care am profitat la plecare intrucat am eliberat camera la 9: 00 dimineata iar autocarul a venit dupa noi la 14: 00. Din fericire pesonalul a fost amabil, ne-a permis accesul la grupul sanitar de la sala de mese, ne-a tinut cateva alimente la frigider. Un plus pentru hotel este liftul modern, cu oglinzi si care te anunta cand ajungeai la destinatie. Hotelul nu are piscina.

Camera in care am fost cazati se gasea la etajul 2, era spatioasa si avea doua paturi mari fiecare de cate o persoana, alipite. De o parte si de alta a patului aveam cate o noptiera cu sertare. Mobilierul din camera mai cuprindea: un dulap suficient de incapator, o masuta de toaleta cu oglinda si un taburet, inca o masuta joasa, din lemn si o masuta pentru bagaje. In camera se mai gasea un televizor la care se prindeau doar posturi grecesti, relaxante, predominant de muzica. Aerul conditionat era inclus in pret si functiona foarte bine. Balconul de la camera, destul de mare, era situat pe partea laterala a hotelului si avea vedere spre portul vechi, vedeti foto. In balcon se mai gasea o masa cu doua scaune. Baia era mica, nu foarte practica datorita formei in L, dar ne-am descurcat. Nu exista cabina de dus, partea de jos a caditei era zidita din gresie si din aceasta cauza era inevitabil sa uzi peste tot in jur cand faceai dus dar am trecut si peste acest mic inconvenient, mai ales ca se facea curatenie zilnic.

Micul dejun era inclus in pret si se servea in sala de mese de la parter care avea vedere spre port, o priveliste minunata dimineata. Micul dejun era de tip mic dejun continental, care este mai putin bogat/variat decat micul dejun suedez. Te serveai singur cu absolut orice vroiai din preparatele expuse care constau in paine proaspata, 2-3 sortimente de mezeluri, cascaval, branza topita, unt, gem, cereale, lapte, compot, suc. Toate alimentele erau proaspete si gustoase, mi-a placut in mod deosebit painea. Cafeaua si ceaiul se comandau la bar dar erau gratuite. Pentru mine a fost mai mult decat suficient.

Plaja se gaseste la aproximativ 10 minute de mers pe jos, are nisip fin si intrare lina, potrivita pentru familiile cu copii mici. Plaja si apa sunt curate. Se pot inchiria sezlonguri cu umbreluta in schimbul unei consumatii de 2 euro/persoana dar in capatul plajei era si o zona unde te puteai aseza direct pe nisip, fara sa platesti nimic.

Pe ansamblu eu am fost multumita de acest hotel iar personalul ne-a facut sa ne simtim foarte bine. Eu consider ca a fost un raport bun calitate-pret si cu siguranta voi reveni cu placere daca se va mai ivi ocazia.

iSKY*
    [30.07.10 13:58:23]

Buna ziua! As vrea sa ajung si eu pe 25. AUG. 2010 la Hotel Angelika! Cei de la agentie mi-au spus ca mai au un singur loc si acela ar fii o camera fara vedere la mare... mi-au mai spus ca pot vorbi la receptie cu ei sa ma ajute cu o camera cu priveliste la mare! Ce parere aveti despre asta? Cum sunt cei care conduc hotelul? (ne putem intelege ca intre oameni doar vorbind si fiind civilizati).

Ma intereseaza de asemenea cele mai bune locuri unde se poate manca in Limenas, precum si locuri care merita vizitate si nu trebuie ratate!

Va multumesc pentru intelegere si astept opiniile dvs.

Cu respect, Andrei

[30.07.10 14:07:04]

Personalul de la hotel este amabil dar acum depinde şi dacă au cameră liberă cu vedere spre mare. Încearcă eventual să trimiţi un mail la hotel.

Obiective de vizitat găseşti aici

- click aici

- click aici

sau click aici dacă îţi place muntele.

La terase eu nu am fost în Limenas, îţi recomand însă cofetăria din centru unde găseşti prăjituri de casă foarte bune.

iSKY*
    [30.07.10 14:20:17]

Multumesc frumos krondia! M-ar interesa si locurile de papat bune din Limenas... Cei de la agentie ofera mic dejun inclus in pachet, insa am nevoie si de papica la pranz si seara. As vrea niste recomandari de la dvs. daca se poate cu locurile bune de papat (nu neparat ieftine, dar accesibile si care merita).

M-ar mai interesa de asemenea sa stiu daca exista si locuri de distractie (parcuri acvatice, cluburi, discoteci, samd).

Cum as putea lua legatura cu dvs. sa imi spuneti mai multe in particular? Nu am mai folosit pana acum site-ul si nu stiu cum putem lua legatura personal (eventual un telefon sau un id de messenger, daca nu va deranjez bineinteles).

Va multumumesc frumos pentru promptitudine si pentru amabilitate!

Andrei

ancamariagadea*, dianabzs, iSKY*, krondia*, laurentiucapac
    Alte impresii din această RUBRICĂAngelica Hotel: