ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 18.07.14
JUL-2015

Vila Despo

Asa cum am scris in review-ul general (Skiathos - soare, nisip, apa, aventura) - vezi impresii - , am fost cazati la Vila Despo (1 minut de mers pe jos de la statia de autobuz nr. 20). Am primit camera nr. 1, in care am gasit 3 paturi single (2 + 1 extra, pe care proprietarii nu il scot daca sunt cazate doar 2 persoane, ca sa nu il tot care dintr-o parte intr-alta). Afara, o mini-terasa cu 2 scaune si o masa (utilizabila fie inainte de ora 8, fie dupa 8 seara - soarele bate direct intr-acolo si este mult prea cald sa stai).

Camera curata, cu gresie pe jos (mi s-a parut ciudat cand am vazut poze cu gresie, dar ooo, cat de bine a fost sa ma plimb pe gresia rece cand afara era cald!), chicineta destul de spatioasa cat sa poti sa te invarti sa speli o cana, sa gatesti (nu a fost cazul nostru), sa faci o cafea. In camera, un dulap destul de incapator pentru haine, cu umerase, un TV pe care nu l-am prea folosit, iar baia destul de mare si curata.

Am sa descriu, pe rand, fiecare chestie ce merita amintita:

1. Paturile sunt de o persoana, nicicum nu am intrat amandoi intr-un pat si degeaba le-am lipit, exista o "prapastie" intre saltele. Am pus in gaura respectiva o patura facuta sul, dar nici asa nu a fost ok. Asadar, fiecare a dormit in patul lui - desi probabil daca era pat matrimonial, tot am fi dormit fiecare pe partea lui :) (in prima noapte mi-as fi dorit ca sotul sa ma ia in brate, mi-a fost de-a dreptul frig... desi daca nu imi era asa de lene sa ma ridic din pat, as fi putut sa imi iau o alta patura sa o pun pe mine).

2. Lenjeria a fost schimbata miercuri (noi am stat de sambata pana sambata), la fel si prosoapele. Gunoiul l-am mai dus si noi (am mancat lubenita si daca raman cojile in gunoi, miroase urat), dar a si fost schimbat zilnic (cel din chicineta si cel din baie).

3. Chicineta este dotata cu plita electrica cu 2 ochiuri, hota, vesela (farfurii, cutite, linguri, furculite, cani, pahare), tigaie, oala, fierbator de apa, prosop de bucatarie, detergent de vase, buretel, laveta. In camera mai este un calcator si un phoen agatat de dulapul de haine. Ce nu am gasit si mi-a trebuit a fost o foarfeca (aveam nevoie sa tai un plasture sa mi-l pun la picior, dupa ce m-a jenat o pereche de tenisi) – stiu, cer prea multe... Ca atunci cand am fost la Poiana Marului la cel mai „smechera” restaurant (nu imi amintesc numele) si am cerut un frappe si mai ca nu m-a scos afara de pe terasa ca indraznesc sa cer asa ceva... Adica: frappe la oras, aici poate o cafea!

4. In baie, dusul este delimitat prin gresie (zona unde este dusul este cu cativa cm mai jos decat restul gresiei din baie) si exista o copertina ce se poate trage pentru a nu uda toata baia. Oglinda este destul de mare, iar dulapul de baie incapator pentru toate cremele si obiectele necesare unui cuplu. Tot in baie mai exista si un lighean (despre existenta caruia am mai citit pe site-ul amfostacolo.ro), care a fost foarte util (mai ales ca am luat cu mine un pumn de detergent) – in el am clatit costumele de baie si maieurile "sarate".

5. Exista un aparat de aer conditionat in camera (contra cost, cred ca 35 euro/sejur a fost atunci), dar nu este necesar. Vila fiind pozitionata in padurea de pini, diferenta de temeratura intre noapte si zi este de aproximativ 10 grade (ziua erau 32-33, noaptea 22-23), asa ca daca stai cu geamurile deschise (exista sita de tantari la ambele geamuri si cred ca si la cel din baie + gratii – pentru cei speriati).

6. Tantari nu am avut pe perioada sejurului, in afara de ultima noapte cand unul galagios mi-a tot dat tarcoale. Degeaba m-am invelit in patura ca o sarma... A fost nevoie sa bag aparatul (cu pastile, adus de acasa) ca sa nu ma mai bazaie...

7. Langa intrarea fiecarei camere din vila Despo exista cate o matura cu faras si un mop cu galeata. Asadar, daca intrati cu nisip sau varsati ceva pe jos, aveti la-ndemana uneltele pentru a curata locul.

In concluzie... nu este hotel, nu va asteptati sa vina cineva sa va mature nisipul in fiecare zi, dar este o vila decenta, frumoasa, curata si gazdele sunt extrem de ospitaliere. Au un catel (cred ca Niko il cheama) pufos si frumos, pe care daca il mangai putin, iti devine prieten. Nu ai voie sa folosesti prosoapele din camera pe post de prosoape de plaja (ca sa nu le ungi cu ulei sau crema), ceea ce mi se pare foarte normal, iar rugamintea lor este ca la plecare, sa lasi vasele spalate.

De la vila si pana la plaja ajungi in aproximativ 3 minute pe jos, cu mentiunea ca o bucata de drum trebuie sa mergi pe marginea soselei (cum spuneam in review-ul anterior, nu exista trotuare). Vis-a-vis de statia de autobuz nr. 20 (1 min de mers pe jos de la vila, aproximativ 200 m), exista un supermarket de unde iti poti cumpara apa, fructe, legume, de-ale gurii si chiar suveniruri, palarii sau articole de plaja. Pe plaja exista doua taverne (Trolous si Trolous Bay, parca) si un fast-food, Paralia. La statia de autobuz nr. 19, care e la 5 minute de mers pe jos, sunt o multime de taverne, restaurante, un centru de inchirieri auto-moto si numeroase super-marketuri.

Daca viata nu ar fii atat de scurta si nu as vrea sa vad mai multe locuri de pe aceasta planeta minunata, m-as intoarce cu drag aici, la vila Despo!

Trimis de Ondina in 05.08.15 10:45:48
Validat / Publicat: 05.08.15 12:18:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3117 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ondina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baie - WC+dus

webmasterX [05.08.15 13:15:20] »

@Ondina - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

Ondina [05.08.15 13:39:42] »

@webmasterX - Din cate vad eu, este pozitionat foarte bine!

Ondina
Alte impresii din această RUBRICĂVila Despo [Troulos]: