Kaliakra Mare (ex Dobrotitsa) Hotel  (stele cf clasif. AFA:  3*+)

04.08.2015
Avatar DANYEL
DIN bucuresti
înscris/ă în 05.08.10
JUL-2015

O dezamagire totala, o mizerie de hotel si de masa, bataie de joc

Vreau s-a adaug inca de la inceput ca parcarea era blocata de o masina cu nr de Bulgaria de un angajat al hotelului. Cand i-am zis a mute masina aratandu-i un loc liber in parcare a inceput sa vocifereze, noroc cu un conational care se pregatea sa plece si am facut schimb de locuri si de camera dupa indelungi negocieri si 10 leva.

Mancarea o mizerie, copilul dupa 3 zile a facut toxiinfectie alimentara.

Bulgarii se comporta mizerebil cu romanii. Nu recomand la nimeni acest hotel.

La plaja sezlongurile se ocupa undeva la ora 04:45-05:00 (ca la serviciu), daca este posibil asa ceva doar suntem in concediu.

La receptie este un [...] tatuat si foarte agresiv care tot timpul comenteaza.

Adevarul ca si romanii sunt de vina stau toata ziua ciorchine pe barul de la piscina, iar seara se muta in lobyy bar, farfurii pline cu mancare chiar daca nu mananca de alcoolul isi face efectul, cu toate ca mai baga mancare si in sacose si bauturi in sticle sa aiba pana dimineata si la plaja pana la 10:00.

Deci un grad de insatisfactie totala...

Atentie la conditiile de igiena o mizerie totala la bucatarie si restaurant!!!

Impresii încărcate de DANYEL in 04.08.2015 23:38:59

Validat / Publicat: 05.08.15 00:09:12

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA. A mai fost în/la: NONA ALBENA OK
  • Alte destinații turistice prin care a fost: -
VIZUALIZĂRI: 1990

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (DANYEL); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  445 PMA (din 6 voturi) nota2

- viki68r
[05.08.15 00:48:58]

a pus vreun medic diagnosticul pe care il invocati? daca nu de unde stiti ca nu e vorba de enterocolita, care se poate lua de copil inghitind din greseala apa din piscina sau din mare cum am patit eu la in 2011 la jupiter si am avut aceeasi tentatie sa tip la gazde pana a zis medicul ca nu e de la mancare?

va intreb pt ca am stat recent la acelasi hotel si n-au fost probleme...

- Lexxxxx
[05.08.15 01:42:10]

Salut Danyel.

Asa cum tu consideri ca sunt din alt film, si eu pot considera la fel despre tine. Daca nu as fi venit acum o saptamana de acolo as fi crezut tot ce ai scris.

Acelasi tatuat era la receptie si pe 24.07 cand am ajuns noi si la plecare in 29.07 si nu am avut nicio problema cu el. Pe 24.07, la check in a facut tot posibilul (si a reusit) sa ne ajute cu 2 camere in acelasi corp si pe acelasi palier (am fost 2 familii) si asta FARA sa ii dau nici macar 1 leva. Am fost doar foarte ferm in cerinta.

Cat despre mancare, nu este deloc adevarat ca este o mizerie. Este chiar o mancare buna si proaspata. Poate ca nu este toata pe placul nostru, dar ai de unde alege. Ar fi bine sa mai citesti opinii despre alte hoteluri sa vezi intr-adevar impresii despre mancare in alte unitati de cazare mai cu pretentii. Niciunul dintre noi cei 6 (dintre care un copil de 6 ani) care am mancat timp de 5 zile de acolo nu am avut nici macar un deranj la stomac. Imi pare rau ca a facut copilul tau toxiinfectie alimentara (daca asta a fost, desi la toxiinfectie alimentara se cam ajunge la spital cu perfuzii din cate stiu). Daca a mancat preparate cu tocatura de-a lor e posibil sa se intample, noi oricum am evitat tocaturile.

Pe de alta parte, daca i-ai cumparat alte produse din alta parte, iarasi poate fi o cauza. Spre exemplu, copilului meu i-a fost rau intr-o noapte dupa ce a mancat floricele cu caramel de la o toneta de pe strada, cumparate chiar de mine. Fara nicio legatura cu hotelul. A vomat de mai multe ori si i-a trecut, se mai intampla.

Nu stiu cum ai avut acces in bucatarie, dar in restaurant tin sa te contrazic, nu este nicio mizerie totala. Personal am stat intr-o zi si am urmarit cum se schimbau fetele de mese de la masa de dimineata pentru pranz si de la pranz pentru seara. Ca altii au mancat ca porcii la masa la care ai stat tu apoi si ai gasit mizerie, asta e partea a doua, desi, am vazut ca se curatau mesele dupa cei ce mancau inaintea ta. Iar cei ce faceau asta sunt niste copii de 20-22 de ani care nu stau o clipa de dimineata pana seara, ba mai mult, iti mai si multumesc cand le dai farfuriile dupa ce ai mancat si daca le faci cat de cat stiva ca sa le usurezi si lor munca.

Cat despre bulgarii care se poarta urat cu romanii nu o putem generaliza. Am vazut mult mai multi romani care se comporta urat cu romanii, nu mai zic de straini. Am avut ocazia sa vad exact invers : cum niste conationali se purtau de parca erau niste zei si toti trebuia sa fie la picioarele lor + toparlanismele de rigoare. Din pacate sunt mai multi din acestia.

Una peste alta inclin sa cred ca ai fost mai degraba ghinionist si a fost o serie de conjuncturi nefavorabile. Ceea ce ai scris este opinia ta si o respect, dar, clar nu se poate generaliza pentru tot hotelul.

- DANYEL
[05.08.15 07:40:40]

@Lexxxxx - Precizez ca [în] 2013 am fost la acest hotel si aceeasi problema am avut, copilului in ultima seara a inceput sa-i fie rau,

despre tocatura nu se pune problema sa manance, mai ales acele chiftelute sau mici ai lor cu condimente specifice, doar ca foarte multi copii mici erau lasati singuri la inghetata si nu puteau sa isi puna singuri basca dupa aceea mai lingeau si lingura de la inghetata inainte de pune in pahar.

Cand am ajuns salvarea era in fata hotelului un a luat un copil pe brate pentru al duce la clinica, oricum si eu eram pregatit cu asigurare medicala daca lucrurile se agravau.

Cat despre ocuparea locurilor pe plaja normal ar fi ca atunci cand mergi la plaja sa ramai acolo, nu sa ne trezim de la ora 05:00 si sa punem un prosop dupa care sa ne culcam la loc, la Nona nu se permitea asa ceva.

Pe 29.07 am ajuns si eu Peugeot-ul albastru era la intrarea in parcare si cu toate ca erau locuri libere nu vroia sa il mute ca sa intru.

Vis-a-vis de care am solicitat o camera la etaj 2-3 corp B stiam ca e libera dar tot asteptau ceva...

- Lexxxxx
[05.08.15 08:42:41]

@DANYEL - Cu mancarea, cred ca parerile raman impartite. Gusturile sunt diferite de la o persona la alta, la fel si sistemul imunitar. Oricum am citit de situatii cu conditii mult mai rele in alte hoteluri, chiar si la cele din capatul opus al statiunii, cele de pe plaja.

Legat de treaba cu inghetata, nu mi se pare normal sa lasi copii sub o anumita varsta sa faca de capul lor pe acolo. Ar trebui ca parintii sa faca un efort de cateva minute si sa se duca cu ei si sa le puna ei in cornet.

Cat despre partea cu sezlongurile la plaja, total de acord cu tine. Era o neliniste nebuna sa ocupi loc langa apa in primele 3-4 randuri si gaseai numai sezlonguri goale pline de prosoape chiar de la ora 7. Nici eu nu am inteles de ce se trezeau unii de la 5 ca sa ocupe sezlongurile. Am constatat ca e o practica comuna pentru marea majoritate a locurilor de cazare din statiune. Aici e strict vorba de mentalitate si in special noi, romanii, in mare parte, stam prost la acest capitol. Eu unul nu mi-am batut capul prea mult cu asta, m-am multumit sa stau si la 15-25 m de mare si chiar gaseam locuri disponibile pe sezlong la orice ora, chiar daca era mai in spate. Daca fac o comparatie cu Eforie N in care daca veneai la 8 pe plaja mai gaseai un loc ici colo pentru cearceaf, la 8:30 era deja full de 10 minute si umblai de nebun cu toate bagajele in brate in speranta unui loc cat de mic, in plin soare, fara pic de umbra.

- cmm
[05.08.15 10:43:40]

@DANYEL - Probabil ca nu ai fost la Dobrotitsa???

Eu am fost cu un copil de 2 si unul de 4 ani care au mancat de toate, mai putin tocaturi si in 8 zile nu au avut nimic, dar nici baie in piscina nu au facut. Sa stii ca cele mai multe probleme cu copii nu sunt de la mancare ci de la apa de piscina pe care, inevitabil o inghit jucandu-se. Noi nu am gasit mancare stricata/recirculata, in bucatarie nu am intrat dar in sala de mese am observat cum se schimbau/scuturau felele de masa dupa ce se eliberau, farfuriile si tacamurile erau impecabile.

Bulgarii nu se comporta urat cu romanii decat daca romanii ii deranjeaza cumva. In cele 8 zile cat am stat noi, nu am avut noci o problema nici noi nici ceilalti romani (si erau destul de multi).

La plaja noi nu am ajuns mai devreme de ora 9.30 dar am gasit tot timpul sejlonguri chiar daca nu langa apa, dar erau suficiente.

La receptie ce ar fi putut comenta personalul? eu i-am vazut tot timpul cu zambetul pe buze, joviali, se schimba oare in fiecare saptamana?

Cand am fost noi, romanii nu aveau loc la barul de la piscina si nici in lobby bar, erau alte natii care ocupau aceste locuri si desi romanii erau majoritari, in acea saptamana m-am simtit bine vazand rusii si polonezii cum mancau direct de pe mese si urcand scarile in genunchi si englezii luati de politie la 2 dimineata.

Apa luau aproape toti de la dozator pentru camera si fructe pentru plaja, copii cer si intre mese cate ceva si decat sa le dam prostii de la magazin mai bine luam un mar sau o banana de la masa, dar fiecare ii da copilului ce crede, de aceea unii fac toxiinfectie si altii nu.

Noi am fost in Bulgaria si la hotel de 5* si pot spune ca mancarea este aproape la fel, diferente sunt la prezentare.

- fanespoitorul
[05.08.15 18:49:54]

@DANYEL -

Atentie la conditiile de igiena o mizerie totala la bucatarie si restaurant!!!

Nu inteleg. Este de la ANPC cumva?? cum ai putut sa intri in bucatarie si s-o inspectezi?? La multe hoteluri sunt geamuri transparente la bucatarie sau la usile de la bucatarie tocmai ca sa vezi cum arata si ca nu este nimic de ascuns. Ma numar printre cei care stau ciorchine la bar. In concediu beau bere bulgareasca la draft pe care F multi o blameaza, numai ca sa dau pietricelele afara din rinichi.

Bulgarii se comporta mizerebil cu romanii. Nu recomand la nimeni acest hotel

Nu cred ca bulgarii se poarta mizerabil cu romanii ci doar cu parte dintre ei. Oare cu care??

- FDM_Dana
[09.08.15 11:17:16]

@DANYEL - Eu am fost anul trecut si pe plaja era un baiat care aduna prosoapele puse de la ora 6-7 dimineata, mai clara sa fiu daca puneai prosopul pe sezlong si plecai el il lua si cand te intorceai le gaseai pe toate puse pe un sezlong, in privinta asta nu am avut probleme.

[09.08.15 11:20:10]

@FDM_Dana - ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[În plus, dacă vreodată vei solicita informaţii aici, pe sait, cei care îţi vor răspunde o vor putea face cât mai adecvat "profilului" tău turistic (funcţie de locurile în care ai fost, unde ţi-a plăcut şi unde nu, din ce motive etc)]

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

- DANYEL
[09.08.15 17:00:32]

Anul acesta nu s-a mai intamplat acest lucru si nici in 2013 cand am mai fost la acest hotel, dar anul trecut asa se proceda la Nona.

- biateo
[13.08.15 21:40:26]

Poate si atitudinea ta a fost diferita fata de cea din 2013 si de aici toate neplacerile... cel putin tonul mesajului e atat de negativ si ostil... inteleg suferinta copilului (si a voastra) nimeni nu-si doreste sa se imbolnaveasca in vacanta... dar mai trebuie luate si unele masuri pt a evita acest lucru.

Noi anul trecut am intrat bolnavi inainte de ajunge la acest hotel (amigdalite, dureri de burtica - la copii ma refer) si am iesit sanatosi cu tratament si regim alimentar adecvat...

Eu am o vorba (pe baza careia am ales anul trecut sa petrec concediul aici): "daca din 10 persoane, 9 iti spun ca esti beat, atunci du-te si te culca" - metaforic vorbind in acest caz e posibil ca exceptia fie sa aiba f. mult ghinion, fie sa fie vesnic nemultumita...

Multa sanatate si vacante frumoase!