ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.01.2010
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 20.01.10
JUL-2009

Apus de soare la Templul lui Poseidon - Sounio

Mi s-a spus ca nu pot spune ca m-am bucurat pe deplin de apusul de soare pana nu am ajuns sa vad templul lui Poseidon scaldat in ele.

Si de atunci, in toate apusurile de care m-am bucurat, am purtat in suflet prima imagine gasita pe google cu Sounio.

Viata ne poarta acolo unde ne poarta gandul…cel putin in cele mai fericite dintre cazuri, asa ca in luna iulie a anului trecut, mi-a fost dat sa imi traiesc visul.

Din Atena am urmat coasta sudica spre Sounio, bucurandu-ma de peisajul care nu inceta sa incante privirea dupa fiecare curba.

Odata ajunsi acolo, esti captivat de imbinarea a ceea ce Dumnezeu si omul pot realiza impreuna, imbinarea dintre peisajul natural de-o frumusete celesta si capodopera creata de mana omului. Imbinarea intre trecut, 440 de ani inainte de Hristos (data constructiei) si prezent.

Situat la aproximativ 60 de metri deaupra nivelului marii, templul se mai inalta astazi catre cer cu numai cateva din coloanele sale. In forma sa initiala acesta aducea cu Templul lui Hefaistos.

Un bilet a costat 4 euro (dupa cum se poate vedea si in poza pe care o voi atasa, pentru ca locurile care mi-au marcat existenta sunt pastrate vii prin orice fel de amintire, inclusiv bilet)

Desi programul de vizitare afisat la intrare este pana la ora 20, ceea ce ar garanta pierderea apusului de soare, va puteti bucura linistiti pana la cel putin ora 21 cand a trebuit sa parasesc acest colt de rai.

Si acum apusul, nu?

Banuiesc ca asta trebuie sa descriu, din moment ce acesta este titlul descrierii mele, nu-i asa?

Ei bine, apusul, APUSUL, va las pe voi sa-l descrieti, fiecare in parte, fiecare in felul sau si fiecare la timpul sau.

Sa-l descrieti nu cu cuvinte (cuvinte pe care nici eu - din prea mult respect pentru ceea ce am trait, nu le gasesc a fi aproape de adevar) ci cu trairi sufletesti.

O imagine vorbeste mai bine decat orice cuvant, asa ca voi lasa imaginile sa “vorbeasca” pentru mine (si nu se intampla des ca o femeie sa taca, asa ca bucurati-va de aceasta “tacere” hehe)

Insa luati aminte: ceea ce nu cuprinde aparatul de filmat, cuprinde ochiul, iar ceea ce nu cuprinde ochiul, cuprinde sufletul! :)

Trimis de Ellada_sagapo in 20.01.10 22:48:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zakynthos, Lefkada, Thessaloniki, Atena, Meteora, Corint.

VIZUALIZĂRI: 6501 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ellada_sagapo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 "Un text explicativ despre fotografie ii dubleaza valoarea!" Si cam ce cuvinte sa folosesc eu care m-am aflat in fata acestui spectacol ocular si ii cunosc maretia? :)

[20.01.10 23:11:16]

Excelent, aparte review. Bravo, Ellada_sagapo.

De-abia astept sa vad si eu pozele (da, nici eu nu le vad daca nu sunt validate de un moderator -- vad doar ca X asteapta poze sa fie validate)

ileanaxperta*
[21.01.10 00:14:31]

... iar ceea ce nu cuprinde sufletul (poate pt. unii), cuprinde Universul... iar Universul ne cuprinde pe totii si cu toate miracolele lui!!!

Si eu de-abia astept apusul... (pozele)

Superbe randuri, deosebite, scrise dintr-un suflet iubitor de Univers... (e deja prea tarziu si cred c-o iau pe aratura...). Noapte buna!

[21.01.10 00:23:24]

hehe webmaster, pai cum asa, master dar cu masura?

Multumesc mult de primire. Si o sa-ti mai dau motive sa ma lauzi

Iubesc Grecia din momentul in care i-am trecut granita, si incerc sa o descriu cum stiu eu mai bine.

[21.01.10 00:28:09]

Asa este Ileana, iubesc universul, iubesc tot ceea ce este frumos si atinge sufletul.

Asteptarea va va fi rasplatita!

Pozele sunt superbe!

Pacat ca ele nu pot transmite si ceea ce am simtit eu cand am fost acolo.

Dar, pentru asa exista viitorul, si pt asta existati voi!

Alex_Macedo
[21.01.10 00:34:06]

...cineva mult mai destept ca mine a spus : soarele nu straluceste nicaieri ca in Grecia si cerul apartine ca imagine altei planete,cand te uiti la el din Ellada!!

...eram tanar si in naivitatea mea, consideram soarele si mai ales cerul ca se vad la fel de oriunde...asta pana am pasit pe, pamant elen !!

[21.01.10 00:36:25]

As dori sa atasati aceasta melodie daca se poate. Si daca exista cereri pentru traducere, o anexez cu placere, pentru ca ma "mandresc" cu traducerea lui din Greaca - am inceput sa invat aceasta limba si orice pas inainte ma motiveaza!

[21.01.10 00:43:05]

atasat clipul video indicat la inceputul review-ului; va recomand un PLAY si apoi recitirea textului --- merita

georgiana
[21.01.10 09:16:50]

Vad ca esti la primul review, draga iubitoare de Grecia! Bine ai venit printre noi, cei multi!

Ca nu ne ''zapacise ''destul Ileana cu bucataria greceasca... acum ai reusit si tu... incet, dar sigur - sa ne dai peste cap cu apusurile elene!

Ellada sagapo!!! Ce declaratie de dragoste contine numele tau!!! Grecia -te iubesc inseamna? sau gresesc eu?

Mi-a placut mult ca ai introdus un subiect despre zone mai putin circulate, de noi, din Grecia! Felicitari pentru poze si pentru melodie, care este minunata.

Chiar mi-ar place, in cateva cuvinte, sa stiu cam ce -a vrut sa spuna autorul textului cand l-a scris!

SI 100 de PMA de la Georgiana!

Dragoș_MD
[21.01.10 09:19:25]

minunate impresii... +!!!

PS: sfaturi pentru a fotografia un apus de soare in toata maretia sa:

- nu folositi camere care nu stiu decat sa faca poze automat!

- asa... la cele electronice (ca pentru film, nu cred sa mai merite sa imi bat gura), se va alege modul de lucru "PORTRET" (nu AUTO sau PEISAJ!). de asemeni, se va alege un mod de lucru care sa asigure o profunzime de camp cat mai redusa (diafragma sa fie cat mai DESCHISA - asta ar trebui sa o faca selectarea anterior amintita, dar daca nu exista, se face cum spusei aci) si punerea la punct se va face MANUAL (!!!) undeva la cel mult 3-5 m in fata obiectivului, nu mai mult!

- e bine ca in zona de claritate sa cuprindeti fie o persoana (in 'contrejour'), fie un copac sau o constructie, ca sa nu para toata poza neclara.

numai asa veti avea in poza acel disc mare si rosu pe care il inregistreaza retina, dar care scapa fotografilor neexperimentati!

succes!

Valentina69
[21.01.10 09:46:04]

Bine ai venit Elada printre noi.

Bravo si mie mi-au placut review-ul tau dar mai ales pozele. Foarte frumoase si se vede ca le-ai facut din suflet. Intr-adevar peisaje superbe si foarte multe locuri de vizitat. Te mai asteptam cu review-uri despre toate locurile frumoase pe care le-ai vazut.

Bravo

[21.01.10 21:30:10]

In primul rand vreau fac o precizare.

Vad ca in postarea de comentarii la miezul noptii imi lipseste concentrarea.

“As dori sa atasati aceasta melodie daca se poate. Si daca exista cereri pentru traducere, o anexez cu placere, pentru ca ma "mandresc" cu traducerea lui din Greaca”

Cand am spus ma mandresc cu traducerea “lui”, la cantec mi-a fost mintea, insa pentru eventualele mustrari de folosire intensa a decolorantului voi rectifica: traducerea EI.

Alex Macedo

Naivitatea isi are rostul ei.

Fara ea nu am constientiza progresul.

Mie imi place sa spun ca atunci cand Dumnezeu a vrut sa creeze paradisul, a facut un test si a creat Grecia!

Dragos6 mersi mult de informatii.

Unde erai in luna iulie cand aveam nevoie de ele? Rusinica de tacere, sau…multumesc! Acum mi-ai dat un motiv in plus pentru a reveni acolo vara viitoare.

Valentina69: Bine v-am gasit pe toti! Abia astept sa vad care pe unde ati fost, sa va calc si eu pe urme, pe cat posibil!

[21.01.10 21:31:23]

Georgiana, te-am lasat la urma, insa nu cu intentie, ci pt a pune si traducerea pe care ai cerut-o.

Da, “Ellada s’agapo! ” ar fi fost de fapt scrierea corecta si inseamna: Grecia, te iubesc!

Am vrut sa imi aleg initial “iubesc Grecia” dar tradus ar fi fost prea lung pentru un username: “Agapo tin Ellada”.

Si acum traducerea: “Vino, ia-mi supararea”

Esti un porumbel care zboara in cer

Hai sa mergem sa gasim o stea intr-o lume indepartata,

Vino sa gasim o stea care zboara sus, sus in cer.

Tu esti o bataie a inimii, tu mi-ai taiat aripile

Vino si ia-mi supararea

Vino, da-mi bucuria

Masoara-ti garoafele,

Te iubesc mai mult decat oricine

Imi fac inima piatra si astept sa apari

Vino, si te astept in coltul drumului sa apari.

Si acum lamuriri privitor la masurarea garoafelor, pentru ca nu intelegeam deloc cum sa fac traducerea.

Atunci cand danseaza la bouzoukia, grecii obisnuiesc sa arunce cu farfurii sau garoafe. Daca un baiat este indragostit de o fata, acesta va arunca cu flori in timp ce aceasta danseaza, sau chiar si la masa. Cu cat primeste mai multe garoafe, cu atat inseamna ca este mai iubita.

georgiana
[22.01.10 08:14:19]

Multumesc de traducerea melodiei, nu era nevoie chiar toata sa o traduci, era destul sa specifici cam ce spune, cu toate ca dupa ce am simtit eu ascultand-o imi imaginam ca este o melodie de dragoste!

Simt ca ne vei fi ''utila'' pe site, daca spui ca studiezi limba greaca!

Iar faza cu garoafele, ce sa spun, e nostima! Iti doresc ca alesul tau grec sa reverse aspra ta o ''mare'' de garoafe la buzukia si... sa ne vedem cu bine la Poaian Brasov cu totii!

Poate ne invata El si catiava pasi de sirtaky! glumeam, desigur... sa nu-l speriem si sa nu mai vina!

dandy_pete*
[23.04.10 18:57:57]

Impresii foarte sensibile si utile in acelasi timp. Felicitari si vot.

chelie_d
[02.09.10 13:56:53]

@Ellada_sagapo,te rog sa-mi spui si mie cum ajung aici din Atena,pe unde sa o iau si cam la ce distanta este de Atena.

[04.09.10 22:06:02]

Din Atena se urmeaza directia Koropi, Porto Rafti, Lavrio, Sounio. Este cam la 70 de km de Atena!

Pe unde nu stiu, cel mai bine gps, sau consultata o harta, daca nu conduc eu, nu sunt atenta la drum!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[04.09.10 22:26:05]

@Chelie d : noi am fost prin partea estica a peninsulei Attica si ne-am intors prin partea vestica , deci se poate merge pe doua cai.

GPS-ul ne-a indicat mai rapida partea estica pe langa aeroport , Lavrio si Sounio in sudul extrem al insulei.

Insa la intoarcere am preferat sa venim pe alta cale pentru a vedea macar din fuga masinii cateva din statiunile mai de lux de langa Athena : Glyfada, Vougliameni , Voula...

Drumul de intoarcere e superb pentru ca merge pe malul inalt al marii si soarele isi face ultimele meandre inainte de a apune.

[04.09.10 22:29:35]

@ionescunic

Multumesc de ajutor! Se cunoaste cine e sofer!

Eu sunt doar in acte!

[05.09.10 08:39:08]

Am sters videoclipul atasat, pentru ca din pacate intre timp acesta nu mai este accesibil pe youtube (de unde a fost inclus in review).

Autoarea poate, bineinteles, propune un alt clip ca si fond muzical al impresiilor.

[05.09.10 12:41:41]

Da, am observat si eu.

Nu mai este accesibil pt Romania!

Am inlocuit cu o varianta live a aceleiasi melodii!

Multumesc!

[05.09.10 12:49:58]

Atasat videoclipul propus, vizionare placuta.

chelie_d
[05.09.10 22:34:12]

@Ellada_sagapo si @ionescunic, va multumesc pentru detalii, sper sa am timp sa ajung si acolo

adrian2010
[19.09.10 22:38:00]

Chiar m-a incantat acest review care l-am citit dupa recomandarea ta printr-un ecou la unul dintre review-urile mele! Pozele sunt fermecatoare, P19 m-a impresionat total!

Abia astept sa ajung acolo!!!

Vot si de la mine, al 17-lea!

[20.09.10 13:06:12]

Drum bun, Adrian!

Si iti multumesc! La destinatie vei realiza ca pozele mele nu au redat nici macar un sfert din magia acelui loc in care ii multumesc lui Dumnezeu ca am ajuns!

[11.12.15 19:19:48]

Mutat în rubrica "Capul Sounion - Templul lui Poseidon, ATENA" (nou-creată pe sait)

adrian2010, Alex_Macedo, chelie_d, dandy_pete*, Dragoș_MD, Ellada_sagapo, georgiana, ileanaxperta*, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂCapul Sounion - Templul lui Poseidon: