ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 18.07.14
JUL-2015

Skiathos - soare, nisip, apa, aventura

Avand in vedere faptul ca in anul precedent am fost prinsi cu organizarea nuntii si nu am avut concediu pana in luna octombrie, anul acesta ne-am dorit o vacanta de vara, in plin sezon, ca la carte: cu nisip, mult soare si apa. Planul era ca la inceputul lunii august sa ne urcam in masina si sa conducem pana in Grecia, unde ar fii trebuit sa ne cautam o cazare ad-hoc.

Intamplarea a facut ca in a doua saptamana din iulie sa primim o oferta last-minute de nerefuzat pentru insula Skiathos, cu cazare si zbor charter din Timisoara. Fara sa stam prea mult pe ganduri, am zis DA. Si cat de bine am facut!

Plecarea din Timisoara a fost sambata la ora 18:15. Intr-o ora am aterizat pe aeroportul din Skiathos, un aeroport care are a doua cea mai scurta pista de aterizare din Europa. Dupa toate cititie inainte de plecare, ma asteptam ca aterizarea sa fie una buclucasa, mai ales ca si pilotul ne-a "averitzat" ca nu poate promite o aterizare lina... Dar surpriza! Aterizarea pe Skiathos a fost fara cusur si de "n" ori mai lina decat aterizari experimentate pe aeroportul din Timisoara sau din Belgrad (cu hopuri in program si frane bruste). Pana la urma, cred ca aterizarea tine de experienta si de finetea fiecarui pilot in parte (tin sa il felicit si sa ii multumesc pe aceasta cale pilotului Cristian S.) !

Ajunsi in aeroport, am asteptat bagajele si ne-am urcat in autocarele de transfer. Deoarece noi am fost cazati la plaja Troulos, am avut de strabatut circa 15 km cu autobuzul, asa ca am putut arunca un ochi la peisajele de afara. In prima instanta, am ramas dezamagiti (eu si sotul meu) si uimiti de dezordinea de pe marginea drumului de acces, de balariile crescute pe toate gardurile, de lipsa trotuarelor (desi despre asta citisem tot aici, inainte de plecare) si de haosul general ce se contura in jurul nostru. Acest sentiment a tinut pana am ajuns in oras, acolo unde au inceput sa apara vilele frumoase si aranjate, casele albe cu ferestre albastre, plajele cu sezlonguri si umbrelute si, nu in ultimul rand, marea... Marea, de un turcoaz incredibil, ce se transforma in cel mai pur si intens albastru pe care l-am vazut vreodata! Marea, cu nisipul ei fin si sclipicios...

Am ajuns in jurul orei 20:00 la vila Despo (camera curata, spatioasa, dotata cu de toate, proprietarii foarte amabili), am primi camera 1, am "aruncat" bagajele in camera, ne-am schimbat si am iesit la plimbare pe malul marii. M-a impresionat intai de toate nisipul fin, care mi-a mangaiat picioarele. Apoi marea, linistita si calda (desi era trecut de ora 20:00 si erau aproximativ 24 de grade Celsius in aer).

Am mancat la taverna Troulos o salata greceasca (eu, vegetariana fiind), un souvlaki cu carne de porc (sotul) si am baut o carafa mica de vin (500 ml). Am platit 20 de euro pe aceasta cina, iar cele ce au urmat nu au depasit aceasta suma (decat pranzul luat in port, pe care am platit 29 de euro, care a continut 2 portii de mancare XL - risotto cu legume eu, souvlaki cu pui sotul, o cafea rece si o bere Mythos la 500 ml). E adevarat, poti manca si mai ieftin - un gyros in pita cu bere era 3,5 euro in oras, pe strada Papadiamantis, iar un gyros fara carne - 1,5 euro.

In prima seara mi-a fost frig... am avut patura pe mine si tot mi-a fost rece. Fara AC. Cu geamurile deschise. In serile ce au urmat nu mi-a mai fost chiar frig, dar am dormit bine! Nu acelasi sentiment l-au trait cei din Timisoara, care in saptamana aceea au indurat calduri de peste 37 de grade...

A doua zi dimineata am mers pe plaja Troulos. Nu am stat foarte mult, fiindca la ora 12:00 urma sa vina reprezentanta agentiei sa ne vorbeasca despre excursii si sa ne dea cateva "sfaturi" (foarte aiurea mi s-a parut ora, avand in vedere ca ne-a cam limitat zona de plimbare si ne-a injumatatit ziua de plaja). Citisem mult despre esecurile si neplacerile altor turisti vis-a-vis de aceste excursii organizate de ei, dar am decis sa mergem in croaziera ce trebuia sa ne duca la plaja Lalaria, singura plaja accesibila doar pe apa, la la ruinele orasului vechi, Kastro, si intr-un sat pescaresc, unde mancarea era, chipurile, mult mai ieftina decat pe insula… Am platit 46 de euro pentru ceea ce trebuia sa fie o croaziera de neuitat, organizata chiar a doua zi (e si asta o metoda de a atrage turistii... nici bine nu am ajuns, nu am apucat sa studiem oferta din port – unde, btw, excursiile la Lalaria erau 10 euro/pers – si a trebuit sa dam un raspuns pe loc... si sa platim). Am lasat grupul de turisti si ne-am intors pe plaja Troulos. Ne-am bucurat de apa, de soare si de cele 32-33 de grade. Seara, ne-am decis sa vizitam orasul. Am luat autobuzul de la statia 20 (1 minut de mers pe jos de la vila) si am coborat in port, la statia 1 (desi puteam opri si la statia 4, de acolo ajungeam direct in oras). Ne-am plimbat putin printre tavernele de pe mal, acolo unde ospatarii de la fiecare taverna in parte te invitau sa bei/mananci la ei, apoi am ajuns pe strada Papadiamantis. Am "cascat" ochii la suvenirurile afisate in strada, am "mirosit" mancarurile ce erau servite pe terasele intinse de-a lungul strazii si ne-am "topit" de cald (intre oras si locul in care eram noi cazati, in padurea de pini, diferenta era de cateva grade bune!). Ne-am intors tot cu autobuzul (2 euro/drum/persoana = 8 euro un drum dus-intors pentru amandoi).

A treia zi, luni, la ora 9:15 (cu 10 minute intarziere) a aparut autobuzul care ne-a dus in oras (cost ce a intrat in cei 23 de euro/persoana platiti pentru croaziera). Pe barca ne-am urcat cu vreo 15 minute inainte de ora 10:00. Emotionati si incantati, ne-am asezat si ne-am bucurat de priveliste/briza/muzica. Dupa vreo 40 de minute de mers lin, am ajuns intr-o zona in care marea era foarte agitata... Nu stiu daca marea era atat de agitata precum parea, sau capitanul, pentru a respecta orarul, a taiat valurile nefiresc si a tras astfel de timp. Indiferent de varianta, NU am ajuns la plaja Lalaria, motivul fiind agitatia marii si imposibilitatea acostarii vasului... Am trecut pe langa ea, ca si pe langa vechiul oras, Kastro, care era inaccesibil din acelasi motiv. Am oprit totusi la o alta plaja la scurt timp, intr-o zona in care marea era linistita. Am stat o ora la baie, dupa care am pornit iar la drum. Am ajuns in satul pescaresc in jurul orei 13:00, am mancat (tot cu 20 de euro, nimic mai ieftin...), iar la 15:00 am luat-o din nou din loc. O ora mai tarziu, am acostat pe o insula nelocuita - Tsougria, acolo unde exista doua plaje salbatice. Am ramas la plaja/baie 45 de minute, dupa care ne-am intors in oras. La 18:00 eram inapoi in vila, dezamagiti, obositi si batuti in cap de soare (partea superioara a barcii nu era acoperita).

Dupa un dus scurt si o schimbare de garderoba, am pornit la pas spre plaja Koukounaries (aflata la 2 statii de autobuz de noi, la 22). 15 minute mai tarziu, eram acolo. Nu am cuvinte sa descriu cat de fin era nisipul, cat de limpede si turcoaz apa, cat de minunat aranjat totul acolo! Nu degeaba are steagul albastru aceasta plaja - cea mai frumoasa din Grecia si una dintre cele 10 ale lumii!!!

Dupa aceasta plimbare nocturna, am decis ca ziua de marti sa fie dedicata in totalitate acestei minunate plaje. La 9:30 eram pe plaja, care, surprinzator, era destul de goala (eram noi si inca doua-trei grupuri de persoane). Ne-am luat un sezlong (8 euro doua bucati cu tot cu umbreluta) in primul rand, am comandat cate o cafea cu gheata si ne-am bucurat de soare. Am inotat, ne-am jucat cu paletele, eu am citit si la un moment dat am si adormit... A fost o zi reusita!

In aceeasi seara, in cautarea unei taverne cu mancare, am descoperit Christakis Sports Bar&Taverna, un bar/o taverna dedicata in special englezilor. Am mancat foarte bine si accesibil si ne-am simtit foarte bine! Ne-am reintors acolo si a doua zi, deoarece afisul anunta karaoke night...

Miercuri am decis sa inchiriem un ATV. Sotul meu imi propusese inca de la sosirea in Skiathos sa inchiriem un scuter, dar fiindca nu aveam categoria A pe carnetul de conducere, am ales un ATV. Am platit 90 de euro pentru 3 zile (ATV de 150), l-am luat de la Victoria Rentals (care are un sediu si la statia de autobuz numarul 19, nu doar in oras) si am alimentat de 5 euro in prima zi (si de 7 euro a doua zi). Am mers pana la plaja Megali Aselinos, un loc de o frumusete rara, unde valurile sunt la ele acasa, cum s-ar spune. Personal, aceasta plaja este in top 3 preferinte, dupa Banana si inainte de Xanemos. De acolo, ne-am intors sa mancam (de data aceasta la taverna Captain Nikos – la statia 19, unde am savurat delicioasele bilute de cascaval si sosul tzatziki cu pita) si am "parcat" in camera vreo 2 ore. Mai tarziu, am dat o tura pe la Agia Eleni, insa era foarte aglomerat si am decis sa mergem in oras. Dupa o plimbare prin oras si port, ne-am intors in "zona", mai exact la Chrtistakis Bar, la karaoke night. Fiind si ziua de nastere a sotului meu, am comandat o carafa de vin, i-am cantat "la multi ani" si am dansat pana dupa ora 1:00. Vrand sa continuam petrecerea, am dat o tura pana pe plaja Banana, unde stiam ca vom gasi party-people, insa era liniste si intuneric, asa ca ne-am intors la vila.

Joi am inceput ziua pe plaja Banana, am continuat-o la Mandraki si la plaja ascunsa (al carei nume nu mi-l amintesc acuma, e trecuta pe harta albastra ce se gaseste in aeroport: se afla intre Mandraki si Agia Eleni, pe dirt road-ul pe care circula masini, ATV-uri si scuter-uri... nu o gasiti daca mergeti pe drumul pietonal ce duce la Mandraki). Cea din urma a fost pe placul sotului meu. Am lasat ATV-ul pe marginea drumului si am coborat pe un drum destul de abrupt pana la aceast plaja minunata, care insa nu mai e asa de ascunsa ca in trecut - acum exista aici o taverna si sezloange. Seara am vrut sa vedem apusul la Agia Eleni, insa ne-am intors din drum din cauza unei scurgeri de ulei a ATV-ului. Nici o problema, insa, in 5 minute am primit alt ATV si am putut sa vedem apusul, pe fond muzical (era o tipa ce canta divin pe taverna de pe plaja, doar cu o chitara in brate).

Vineri, ultima zi plina, am profitat si am vizitat, in ordine, plajele: Maratha, Kolios, Vromolimnos – plaja tinerilor, Megali Ammos – plaja de langa oras, foaaarte ingusta si lunga (un rand de sezloange si nici un loc de intins patura/prosopul) si ultima, dar nu cea din urma... Xanemos! Am ajuns aici inainte de ora 15:00 si ne-am bucurat de prima plaja din Skiathos cu pietre rotunde si fine (nu e Lalaria unica, asa cum zicea reprezentanta agentiei de turism) pe care am intalnit-o. Stand linistiti in apa si bucurandu-ne de valuri (atentie, e destul de abrupta intrarea in apa), am auzit dintr-o data un zgomot puternic. Indreptandu-ne privirile spre cer, am vazut un avion decoland la foaaaaarte mica distanta de noi!!! Urmatoarea jumatate de ora am petrecut-o cu telefonul in mana, pregatiti de un selfie de milioane, cu avionul in fundal. Bifand si aceasta experienta, am decis sa mergem la aeroport, sa vedem o decolare si o aterizare. Daca la aterizare, sentimentul a fost unic si de milioane, la decolare nu pot spune acelasi lucru. O data ce au pornit motoarele avionului, au inceput sa zboare palarii, praf, pietricele si am fost nevoiti sa fugim mai departe si sa ne protejam fata cu mainile... A urmat pranzul tarziu in port si o ultima plimbare prin oras, in cautare de suveniruri (magneti de frigi - 2-3 euro, sapunuri cu ulei de masline - de la 2 euro, ulei de masline cu diverse ierburi, ambalat in sticle cu forme diverse - de la 5 euro, cani - intre 3 si 7 euro, scrumiere si alte obiecte artizanale - de la 3 euro). Am incheiat ziua pe plaja Koukounaries, unde ne-am mai balacit o data si ne-am intors la vila sa facem bagajul.

Sambata dimineata am "bantuit" pe plaja Troulos, la taverna Troulos unde am baut o cafea si la taverna Victoria de la statia 19, unde am servit micul dejun, dupa ce am predat ATV-ul. La ora 13:00 a sosit autobuzul dupa noi, ne-a dus la aeroport si de acolo... am zburat direct acasa.

A fost un concediu minunat, recomand cu caldura aceasta insula pentru cei aventurieri, insa si pentru cei cu copii (am intanit foarte multe familii cu copii aici). Insula este vizitata in principal de turisti englezi, scandinavi si romani. Nu este o insula ieftina, dar merita fiecare euro cheltuit in plus!

Trimis de Ondina in 04.08.15 17:33:32
Validat / Publicat: 04.08.15 22:33:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6928 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ondina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hidden Beach

[04.08.15 18:59:53]

@Ondina: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

------

Am ajuns in jurul orei 20:00 la vila Despo

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Aurici
[05.08.15 09:29:45]

@Ondina - La multi ani, casa de piatra si bine ai venit printre noi cu un prim articol foarte bine scris. Cu multe informatii utile, chiar daca poze cam putine. Te mai asteptam cu impresii din vacantele tale.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[05.08.15 09:35:13]

Apropo de agenții și excursii, o informație care poate ajută pe cei care se vor caza în zonă: la 300 m de plaja Troulos e Hotel Premier (exact la bifurcația care pleacă spre Megali Aselinos și spre Christakis Sport Bar). La parterul acelui hotel, cu acces direct din stradă, erau, în 2011, un cabinet medical, un supermarket și o agenție de turism. Probabil și astăzi sînt acolo.

Agenția respectivă intermediază aproape tot ce se găsește în materie de turism, pe insulă, de la închirieri auto sau de bărci la vizite la herghelie și excursii și croaziere. În 2011 angajata de acolo era englezoaică.

Programul este mai lejer, deschide destul de tîrziu, pe la 10, dar sînt afișe cu principalele excursii și prețuri, așa că la orice oră vă puteți face o idee.

OndinaAUTOR REVIEW
[05.08.15 12:07:01]

@Aurici - Multumesc pentru urari! Am adaugat cateva poze, insa neavand aparat foto (doar telefon), nu am prea pozat peisaje (sunt o gramada de poze foarte frumoase pe internet, facute cu aparate profesioniste).

Am decis sa scriu review-ul acesta deoarece datorita site-ului amfostacolo.ro, am putut lua decizia cu privire la aceasta excursie minunata siam aflat multe informatii utile! Cred ca, la randul meu, am putut oferi altora informatii utile... Asadar, am sa revin cat de curand cu alte impresii din vacante!

OndinaAUTOR REVIEW
[05.08.15 12:10:19]

@webmasterX - Done! Am scris review-ul despre vila Despo - vezi impresii, care asteapta sa fie validat.

[05.08.15 12:37:55]

@Ondina - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

Aurici, Ondina
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Skiathos: