ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2015
DIN: Suceava
ÎNSCRIS: 09.06.15
JUL-2015

Descopera minunatul Zakynthos

Am fost in luna iunie intr-un concediu in Zakynthos. Pentru detalii privind conditiile de cazare puteti citi: vezi impresii.

Zakynthos este o insula din Marea Ionica. Este superba ca si locatie, stare meteo, priveliste, locuri de vizitat. Am fost complet uimita si multumita si a meritat fiecare euro cheltuit acolo.

Am fost cazati in statiunea Laganas, fiind considerata statiunea dezmatului din insula. Strada pe care se afla hotelul avea multe cluburi si magazine de suveniruri, restaurante, supermarket-uri, deci nu lipsea nimic.

1. PLAJA din Laganas

Inca din ziua in care ne-am cazat, ardeam de nerabdare sa vad marea, care era la 30m de hotel. O priveliste superba, cu apa calda (28.5 grade la sfarsitul lui iulie) si am inchiriat o hidrobicicleta pentru a ne bucura de priveliste si de apa. Despre plaja din statiune pot spune ca este curata, nu foarte lata si plina de sezlonguri care apartin restaurantelor si barurilor de pe plaja. Exista PR care incearca sa te convinga sa ramai la sezlong-urile lor. Majoritatea sezlongurilor se platesc si sunt undeva la 5 euro/pers, insa noi am stat intr-o zona unde faceai consumatie si primeai sezlongurile gratuit. Astfel am cheltuit undeva la 11 euro 2 persoane pe mancare si bauturi si am stat gratuit la sezlonguri cu umbrela.

Pot mentiona ca este plin de romani, iar angajatii de la magazine, hoteluri, restaurante au inceput sa invete cateva cuvinte in romana.

2. PRETURI la mancare

In privinta preturilor din 2015, pot spune ca sunt acceptabile. In supermarketuri un bax de 6 sticle de 1.5l apa plata costa 1.5E, un suc natural 100% la 1litru era 1.5 euro (ma refer la sucuri la cutie de mere, portocale, ananas - delicios cel de ananas, etc). De asemenea o paine era 1E si puteai sa iti cumperi orice din supermarketuri daca nu dispuneai de bani de restaurante. Berea Corona la supermarket era 1.8E (la barul piscinei sau cluburi era 3.2E-4E), Mythos era 1.3E doza si preturi asemanatoare, deci nu se murea de sete. De altfel mai cumparam pepene rosu cu 1E felia si mancam doua persoane din ea si ne saturam.

In Laganas e plin de fastfood-uri unde un gyros incepe de la 1.8E, pizza 1E felia si multe alte sandvisuri la preturi acceptabile. La restaurante pot sa mentionez ca un fresh de portocale incepea de la 3.5E (fresh 100% nu ca in Romania - ce beam eu in Romania credeam ca e fresh dar era de fapt suc la cutie pe langa ce am baut acolo), beri si sucuri de la 2E, salata greceasca 6E si mai erau tot felul de meniuri care incepeau de la 10E de persoana.

3. EXCURSII - excursia cu vaporul in jurul insulei.

A fost singura excursie la care am apelat, deoarece doream mult sa vedem Blue Caves si plaja Navagio. Am ales o agentie locala aproape de hotel, ne-a costat 22E de persoana (in loc de 32E cat ne cerea agentia din Romania) si a fost o excursie de neuitat care a durat de la 9 dimineata pana la 5 seara.

Agentia de la care am luat ne-a oferit 2 plimbari cu Banana gratuit si 10% reducere la orice alt sport de plaja de la St. Nikolas Beash din Vassilikos.

Era cam cea mai scumpa excursie de la ei, ca sa va faceti o idee. Mai aveau excursii cu autocarul prin insula (era am venit cu autocarul de la Bucuresti si nu mai vroiam sa aud), excursie la cea mai apropiata insula, excursii cu un fel de submarin si puteai sa vezi brostele testoase careta-careta.

Vaporul cu care am fost se numea Top Cruise si era pe doua nivele, foarte mare si avea ghizi pentru toti turistii si cand era necesar si povstea despre istoria insulei, formarea pesterilor, etc, in limbile: greaca, engleza, romana, italiana si germana. Am facut 3 opriri pentru inotat, am intrat intr-o pestera mare pentru facut poze, am mai oprit in 2 porturi pentru poze si la Blue Caves.

De la atata frumusete ti se mai facea si foame, sete. Ni s-a explicat ca putem sa venim cu ce dorim in geanta insa dupa un timp se incalzea apa si mergeai sa iti mai cumperi ceva de la bar, sau nu iti ajungea mancarea si de asemenea apelai la restaurantul navei. am observat ca apa era accesibila pe toata insula cu un pret general de 0.5E apa plata de 0.5litri. Sucuri erau 2E o sticla de 0.5litri, iar la capitolul mancarea cel mai ieftin era un hotdog cu 4.5E, apoi era un hamburger cu 6E si preturi asemanatoare si pentru restul.

4. Plimbari la capitala Zante si cateva plaje vecine

In una din zile, fiind putin cam rosii de la soare pe umeri (nu prea am stat la bronzat dar am stat mult in apa si te prindea destul de tare soarele pe umeri, fata, urechi) am decis sa inchiriem un ATV ca sa vedem ce mai este in afara statiunii.

Am inchiriat un ATV mic, de 50cc cu 25euro/zi si am facut plinul cu benzina 10E si am mers pana in Argassi, Vassilikos, Zante si Keri.

Am ajuns in Vassilikos pe la ora 11, era o caldura infernala si vroiam sa ne bucuram de acea reducere obtinuta la cumpararea excursiei cu vaporul, insa plaja era cam pustie si nu mai era nimeni care sa doreasca plimbare cu Banana. Nu am mai intrebat dar imi era si rusine sa le cer sa consume motorina doar pentru mine fara sa platesc bilet (iubitul meu nu vroia sa se dea). Asa ca ne-am bucurat de priveliste, am facut poze si ne-am intors prin Argassi la orasul Zante. Am oprit in port, am facut poze, ne-am plimbat prin oras si am oprit la o terasa sa ne racorim. Am servit un fresh de portocale cu 3.8E si surprinzator mergea foarte bine Wifi acolo, deci am reusit sa le scriem celor dragi, sa le trimitem poze, etc.

Ne-am intors in Laganas si ramas la hotel sa ne odihnim putin pana spre seara ca era prea cald si nu mai puteam sta in soare. Dupa ora 5 ne-am indreptat spre Keri Beach, unde am gasit o priveliste uluitoare (ca prin toata insula de altfel), o plaja intre munti, un mic port pentru barci si yacht-uri si un apus minunat.

Recomand daca aveti posibilitatea sa va inchiriati un ATV pentru o plimbare. Insa daca vreti sa mergi in celalalt capat la insulei, unde sunt munti si strada este mai abrupta ar trebui sa luati un ATV cu un motor mai mare care sa faca fata. Acelea sunt cam 35E/zi

5. BARURI si CLUBURI - preturi, oameni

Dupa cum am mai mentionat hotelul undeva eram cazati se afla chiar pe strada cu cele mai multe cluburi si baruri. De asemenea se gasesc multe magazine cu suveniruri si supermaketuri.

Dupa ora 10, strada prinde viata, incep sa apara tineri dornici de baut si turisti in cautare de suveniruri. La fiecare club sunt PR fete si baieti care iti prezinta ofertele la bauturi si te invita inauntru.

Cel mai frecventat de noi a fost Kamikaze. Avea puse scaune de bar chiar la strada si era frumos sa admiram agitatia. La acel club se serveau cocktail-uri cu 2E si shot-rui cu 0.5E. Cocktail-urile erau foarte bune.

Cam peste tot ofertele erau aceleasi la bauturi si ce am observat este ca la 12 noaptea boxele care redau muzica pe strada se opreau. Si astfel toate cluburile isi inchideau cu termopane din sticla zona pentru continuarea petrecerii.

Viata de noapte era in general dedicata englezilor si celor din nord. Acestia se imbatau si se dezlantuiau insa nu intr-un mod violent. Erau seri cu "paint party" si toti englezii isi dadeau cu vopsea la corp si fata si era amuzant ca nu prea se spala acea vopsea si a2a zi ii vedeai pe plaja mazgaliti si mahmuri.

Nu este o zona recomandata familistilor sau persoanelor care doresc liniste in concediu. Laganas este o statiune agitata, zgomotoasa insa noi a fost placut.

In cazul in care am omis lucruri puteti intreba si va raspund cat de repede pot. A fost foarte frumos pentru noi. Mi-a placut maxim si recomand cel putin odata in viata sa vizitazi Zakynthos.

Trimis de Ramona023 in 04.08.15 17:26:01
Validat / Publicat: 04.08.15 19:01:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5422 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ramona023); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Insula Cameo
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)

fra
[05.08.15 09:57:50]

Ma bucur ca ati pus si separat review de calatorie. Astept de mult un astfel de review pentru zona aceasta. Nu ca nu ar fi fost, dar voiam ceva de anul acesta.

Multumesc si pentru cat de repede mi-ati raspuns, mai ales ca suntem din aceeasi zona a tarii si aceeasi grupa de varsta si ma gandesc ca privim asemanator o vacanta de genul asta.

In alta ordine de idei, felicitari pentru articolul reusit, pentru alegerea facuta, pentru vacanta frumoasa!

Ramona023AUTOR REVIEW
[05.08.15 10:27:28]

@fra - Multumesc! Iti doresc si tie o vacanta la fel sau mai frumoasa ca a mea. Am creat un video din micile filmulete facute pe insula (sotul meu le-a facut). Il poti vizualiza pe youtube: youtube

CarmenTina
[04.10.15 17:49:29]

@Ramona023 -

Frumoase poze si am vizionat si filmuletul de pe youtube. Se vede ca ti-a placut la maxim acest concediu si ca ai savurat din plin frumusetea Zakynthosului

Cu fiecare review pe care il citesc despre Zakynthos, imi doresc si mai tare sa ajung acolo!

Anul asta am fost in Thassos, dar la vara viitoare Zakynthos all the way... gata nu se mai poate

Apropos, cat a facut autocarul din Bucuresti pana in portul din care ati plecat cu ferry spre insula?

Ramona023AUTOR REVIEW
[05.10.15 10:43:10]

@CarmenTina - Multumesc si iti garantez ca iti va placea Zakynthos.

Drumul a durat aproximativ 20 ore cu tot cu ferry. Se fac pauze din 3 in 3 ore cate 20-30 min. Desi nu le consideram necesare au fost binevenite. Opririle se fac in locuri unde se poate manca sau cumpara de baut. Noi am plecat la 12:00 din Bucuresti si la 8 dimineata am ajuns in Kyllini de unde am luat ferry (cu plecare la 8:30).

Recomand laganas ca si destinatie finala. E o statiune plina de viata unde sunt concentrate multe atractii dupa cum am mentionat in review. Sunt si zone mai linistite daca nu doresti sa te cazezi pe strada cu cluburi si baruri unde e toata agitatia insulei.

Iti doresc concediu placut si astept sa citesc parerea ta.

PS: daca ai timp, poti cauta postul meu despre cazarea la hotel Esperia, in caz ca te intereseaza hotelul sau zona de cazare .

CarmenTina
[05.10.15 12:09:50]

@Ramona023 -

Mersi de raspuns

Inseamna ca nu as face mai multe decat drumul Romania-Thassos care mi s-a parut interminabil la un moment dat, desi la intoarcere a fost mult mai ok si daaa stiu cum e cu opririle (unele chiar din 2 in 2 ore cu stationare de cate juma de ora, dar na mai sunt si oameni in varsta sau copii si musai sa se opreasca mai des)

Sa stii ca am citit si review-ul despre cazare cand l-am citit pe cel despre calatorie. n-am citit doar partial

Oricum e batut in cuie, ramane Zkynthos pe vara viitoare... deja nu mai am rabdare

O sa vedem care sunt ofertele agentiilor locale, daca nu cautam ceva pe la vecini, Timisoara sau Cluj

O zi buna iti doresc!

CarmenTina, fra, Ramona023