Aquapark Izgrev [Struga]

DIN Timisoara
înscris/ă în 02.08.12
JUL-2015

Mereu indragostiti de Ohrid

Revenim in Ohrid deja a treia oara. Ne-am facut un obicei, ca de fiecare data cand mergem sau venim din Grecia sa ne oprim in Ohrid. De fiecare data ne simtim minunat.

Anul acesta am poposit aici de doua ori: o noapte la dus spre Grecia, si 2 nopti la intoarcere.

Scopul a fost sa ducem copilul la Aquapark. Am si pus o intrebare legata de acesta, am primit un singur raspuns, din acest motiv doresc sa impartasesc cateva impresii.

Aveam in primul rand o nedumerire legata de accesul in Aquapark, care se spune ca ar fi al hotelului Izgrev. Gresit!

Intr-adevar aquapark-ul este construit de hotel, dar este alaturi, si este cu intrare libera pentru oricine. Intrarea este 10 Eu/persoana/zi.

Hotelul are propria piscina si plaja pe lac, doar ca toti clientii hotelului beneficiaza de intrare libera si in Aquapark.

Deci cei care scriu pe tripadvisor ca sunt nemultumiti de oamenii care intra din exterior, nu au dreptate.

In interior este totusi o problema legata de aglomeratie, sezloangele nu sunt suficiente, iar colacele, de asemenea, insa este curat, ingrijit, iar piscina infiniti este de vis.

Dupa parerea mea, este cam nesigur, poate prost construite toboganele, bazinele prea mici, iar personalul de supraveghere cam nepasator.In decursul unei zile s-au intamplat nenumarate accidente, dintre care 3 grave: capete si arcade sparte.

In afara de aceste inconveniente, este frumos, peisaje mirifice.

Macedonia este o tara saraca, cu multa istorie, cu peisaje superbe, dar cui ii place luxul nu prea are ce cauta.

Noua ne place la nebunie!!! Ne simtim de fiecare data excelent!

Impresii încărcate de ocaus in 03.08.2015 21:01:56

Validat / Publicat: 03.08.15 23:31:51

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în MACEDONIA / FYROM.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ocaus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1349 PMA (din 4 voturi) nota2

[03.08.15 23:28:53]

Din păcate — şi-n ciuda titlului "Mereu indragostiti de Ohrid", citit de muulţi cu-o tresărire, sunt sigur :) — nu ne-ai spus mare lucru despre destinaţia *în sine*

Sunt totuşi informaţii utile despre aquaparkul din zonă, motiv pentru care Mutat în rubrica "Aquapark Izgrev [Struga], OHRID" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=18978

[04.08.15 08:14:01]

@ocaus - Aşa cum spunea şi @webmasterX, am citit titlul "Mereu îndrăgostiţi de Ohrid" cu tresărire. Mi-am zis: "Iată, cineva a fost la Ohrid înaintea noastră, recent! " şi mă aşteptam la mai multe informaţii, chiar şi la câteva poze de acolo.

Am o întrebare. Dacă vă place atât de mult la Ohrid încât reveniţi iar şi iar, ori de câte ori treceţi prin apropiere, de ce nu aţi optat pentru cele 7 zile ocazionate de Întâlnirea AFA-2015 de la Ohrid?

- ocaus
[04.08.15 12:59:17]

@iulianic -

OK, sa incep cu ultima intrebare: din pacate concediul era de mult planificat si nu mai putea fi modificat, pentru ca altfel cu siguranta nu ratam ocazia!

Pozele nu le-am descarcat inca, deci voi reveni si cu poze.

Aquaparkul a fost doar un motiv de a reveni la vechea noastra dragoste OHRID! (de aici titlul ales). Ca de fiecare data ne-am cazat in Ohrid, cu toate ca puteam sa stam undeva mai aproape de Izgrev. Nu sunt o fana a hotelurilor de 5 stele, prefer sa merg pe cont propriu. In Ohrid gasiti locuri de cazare ieftine si foarte bune. De exemplu, DJ apartments, din centrul Ohridului (35 eur/camera: AC, TV LCD, WFi, chicineta utilata, dormitor de 40mp cu pat dublu + canapea extensibila), baie cu dus hidromasaj, uscator de par) In decursul celor 4 poposiri in Ohrid, de fiecare data ne-am cazat in alt apartament, si intotdeauna a fost foarte bine. Important este sa stai in centru sau in apropiere.

Daca vizitati Ohridul, centrul vechi si cetatea, obligatoriu trebuie sa va inarmati macar cu o harta a cetatii pe care sunt marcate obiectivele:biserici, teatrul antic, zidurile cetatii cu minunatele porti, Muzeul de Arheologie din Ohrid (casa familiei Robevi), atelierul de hârtie realizată manual, etc. Tot orasul vechi se poate spune ca este un muzeu arhitectural.

Nu trebuie sa ratati nici muzeul pe apa, care se afla la cativa km de Ohrid spre Manastirea Sf. Naum. Este o asezare umana construita pe piloni de lemn pe apa, una dintre primele tipuri de asezari umane I. Hr. Acolo puteti face scufundari pentru a vedea descoperirile arheologice.

Manastirea Sf. Naum este ca o incununare a istoriei din zona, ceva deosebit care iti taie rasuflarea.

Populatia din Ohrid este predominant ortodoxa, musulmani sunt zic eu doar un procent de 20%. Turistii (f. multi anul acesta) sunt in general macedonieni, albanezi, destul de putini straini, majoritatea in Ohrid.

Struga este un orasel turistic vizitat mai mult pentru plaja.

Asa cum am scris si in review, Macedonia este o tara balcanica saraca care imi aduce foarte mult aminte de anii 90 din Romania, insa istoria, arhitectura si peisajele sun inegalabile. Din pacate inca, locurile frumoase sunt inconjurate de multe balarii, mizerie si saracie, acum depinde de ce vrei sa vezi... Oamenii sunt foarte primitori, amabili si in special muncitori. Magazinele din centrul Ohridului se inchid chiar si dupa ora 1:00 noaptea. Majoritatea populatiei munceste mult vara pentru a putea trai peste iarna cand nu au turisti. Am discutat cu un chelner care ne spunea ca salariul mediu este de 250-300 Eu/pers, insa locuri de munca nu sunt, asa ca lucreaza pe timpul verii 14-15 ore pe zi.

In cei 4 ani de cand venim in zona Ohrid, se poate observa o dezvoltare atat a turismului cat si o oarecare crestere ecomomica reflectata in sute de constructii noi.

Sa revin acum la Hotel Izgrev. Asa cum puteti citi si pe tripadvisor, multi clienti ai hotelului sunt nemultumiti. Nu stiu sa va spun in interior cum este, dar din exterior la ora actuala hotelul nu arata nicidecum de 5 stele (tinand cont ca este un hotel nou). Pe exterior este multa rugina si arata neingrijit. Hotelul este destul de izolat, nu stiu daca exista mijloace de transport in afara de taxi-uri. (6-7 km de Struga, 20 km de Ohrid).

Sigur aceasta este parerea mea de care nu neaparat trebuie sa tineti cont. Din proprie experienta, la "pomul laudat" aproape de fiecare data ne-am cam pacalit.

Atat deocamdata, astept cu drag sa va raspund la orice intrebare aveti.

Revin cu poze.

[04.08.15 13:10:56]

@ocaus - Mulţumim! Pentru noi, cei care încă nu am fost acolo, orice amănunt - de bine sau de rău - contează foarte mult.

- vicmih1986
[01.03.16 02:50:45]

@iulianic - salut. stii cumva daca in 2016 se mai organizeaza plecari la izgrev? stii cumva unde pot rezerva spre ex 5 nopti in august cu demipensiune? (pe booking este doar cu mic dejun si ma gandesc ca e destul de aiurea sa caut restaurante seara). ms

[01.03.16 10:39:46]

@vicmih1986 - În primul rând nu știu dacă în 2016 se mai organizează sejururi la Izgrev Hotel Spa & Aquapark STRUGA (Ohrid) cel puțin în formula în care am fost noi anul trecut. Noi am fost un grup constituit din membri AFA pentru care negocierile au fost făcute în mod expres. Am achitat 299 euro / pers. (cu transport din București - autocar). În preț era inclus doar micul dejun, dar cu un supliment de 60 euro / pers. am beneficiat și de cină.

Într-adevăr, este "destul de aiurea" să cauți restaurante seara, dar trebuie să știi că - deși hotelul este cam izolat (6 km până la Struga) - în apropiere mai există alte două hoteluri, deci variante de servit masa sunt.

1. PMA = Puncte Mulţumire-Apreciere = sistem de notare a contribuţiilor la informarea comunităţii. Vezi detalii aici TOP