ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2015
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 16.06.15
MAY-2014

Shanghai oras cosmopolit

Am ajuns la Shanghai la ora 8 dimineata cu vagonul de dormit plecand de la Xian. Dupa ce am fost cazati la hotel am luat micul dejun si prima vizita a fost la gradinile Yuyuan care se afla in centrul orasului vechi. Aceastea au fost construite acum 400 de ani de o familie de bogata de oficiali. Ele au fost distruse de-a lungul timpului de trei ori. Gradinile cuprind diverse locuri de recreere alcatuile din poteci, bazile pline cu carasi aurii, pesteri si gradini de piatra. Intrarea in gradina se face printr-un pod in zigzag care conform fengshui indeparteaza spiritele malefice care nu pot calatorii decat in linie dreapta.

Dup ace ne-am relaxat in gradina am fost la temlul lui Buddha de Jad. Piesa centrala a ecstui templu este statuia lui Buddha de jad alb incrustat cu nestemate cu o inaltime de 1,8 metri. Aceasta a fost adusa din Myanmar in 1882 de un calugar evlavios. In sala lui Buddha tolanit se gaseste un Buddha culcat pe spate pe o canapea. Aceasta il reprezinta pe Buddha tinandu-si ultima predica in fata discipolilor sai inainte de a intra in nirvana. In curtea templului erau o multime de chinezi budisti care aprindeau betisoare mirositoare si se rugau.

Dupa amiaza am rezervat-o cartierului ultramodern Pudong. In Pudong am ajuns cu linia 2 ametroului pana in statia Lujiazi. Cand am iesit din metrou am ramas wow, mirandu-ne de numarul cladirilor foarte inalte si de forma acestora. De exemplu cladirea centrului financiar are o inaltime de 492 m, tot aici se afla si Grand Hyatt Shanghai, hotelul cel mai inalt fata de nivelul marii. Dupa ce am fotografiat sin e-am plimbat pe pasarela am luat billet pentru vizitarea turnului televiziunii, pana la etajul 258. Am urcat cu un lift pana la etajul 90 si de acolo cu un lift rapid pana sus. Aici privelistea este incredibila peste tot orasul, am stat pana s-a intunecat si toate cladirile din jur s-au luminat. Am coborat pe scari doua etajle mai jos si am ajuns la pasarela cu podeaua de sticla unde cu teama am calcat podeaua.

Seara tarziu cand ne-am intors la hotel in parcul din fata hotelului erau o multime de chinezi care dansau, Am stat pe banca pana tarziu si i-am admirat, mai ales ca unele perechi chiar dansau foarte frumos.

Urmatoarea zi a fost zi libera si ne-am hotarat sa vizitam orasului cu Big Bus Tours, si am luat tichetul galben de 40 de yani si.

-Am mers pe strada pietonala de shopping Nanjid Road unde au magazine toate firmele mari si preturile sunt pe masura.

-Am facut o plimbare de-a lungul Bund-ului unde se gasesc elegante cladiri istorice cu arhitectura europeana, si hoteluri de marca. Aici se afla primul hotel din Shanghai, Pujiang, in partea opusa pe malul raului Huangpu este consulatul Rus, cladirea bancii chinei care are o arhitectura moderna si a fost cea mai inalta din Shanghai cand a fost terminate in 1937. De referinta sunt si Hotelul Pacii si sediul Bancii din Hong Kong si Shanghai.

Dupa o zi intreaga de vizita a orasului am ajuns epuizati la hotel am facut bagajele pentruca a doua zi dimineata urma sa plecam spre Hong Kong.

Trimis de mariana07 in 03.08.15 16:22:37
Validat / Publicat: 03.08.15 17:21:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA.

VIZUALIZĂRI: 3043 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.08.15 17:21:07]

@mariana07 -

Dupa ce am fost cazati la hotel

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Shanghai: