ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2015
ÎNSCRIS: 03.08.15
JUL-2015

Raport Excelent Calitate/Pret

Salutare tuturor.

Incep prin a face o precizare cu privire la numarul de stele al hotelului : are 3* (si pe bratara la fel apare). Posibil sa fi avut 2* si sa fi trecut intre timp la 3* - de apreciat in acest caz, inseamna ca au facut inbunatatiri fata de alti ani.

Am luat biletele printr-o agentie de turism din februarie 2015 si am prins o reducere de 23%, ajungand la un cost de 430 eur cu toate taxele in plin sezon + transport cu auto propriu cam 50 eur. Luati si in Romania cu macar 500 de eur ceva similar daca puteti... Pacat de tara noastra frumoasa si cu potential extraordinar, dar prost administrata care pierde turisti pe banda rulanta pentru ca nu se vrea schimbarea unor servicii invechite si a unei mentalitati tampite si paguboase a hotelierilor romani : "de ce sa facem ceva bun si sa schimbam radical serviciile si atitudinea cand merge si asa"

Perioada : 24.07-29.07.2015

Ruta : Ploiesti - Urziceni - Slobozia - Calarasi - BAC pana la Silistra - Dobrich - Albena. Aproximativ 310 km (mai scurt ca pe Vama veche cu aproximativ 100 km). Recomand aceasta ruta, la fel cum au facut-o si altii, deoarece este cea mai scurta, drumul este foarte bun si in Romania si in Bulgaria (cu mici exceptii de cativa Km) si poti face o pauza pe bac. Costul bacului a fost de 15 lei la ducere si 35 de lei la intoarcere (a crescut deoarece a scazut extrem de mult Dunarea in nici o saptamana).

Este prima data cand vin la acest hotel, nu stiu cum arata in alti ani, dar acum arata bine, decent, curat. Este foarte bine si logic organizat din punct de vedere al amplasarii piscinei, terasei, barului de la piscina si snack barului. Practic ai toate cele necesare in aproximativ cateva sute de metri patrati - un perimetru de cam 25 m pe 30 m.

Am ajuns pe la ora 13:30. Hotelul era foarte aglomerat si a durat mai mult un pic pana am primit bratarile - in loc de ora 14, a fost ora 15, dar, intre timp nu ne-a oprit nimic sa stam la mesele de la terasa sa bem o bere rece si sa gustam niste pizza fierbinte preparata la snack barul de afara din apropierea piscinei de copii.

Parcarea :

- chiar in fata hotelului, destul de incapatoare (mai mare clar ca la multe hoteluri), fara probleme cu furturi sau spargeri + inca niste locuri pe marginea drumului in dreptul hotelului, sub copaci, la umbra. Nimic de reprosat din acest punct de vedere.

Am stat la etajul 3, corp A, fix deasupra bucatariei (etajul 2 in realitate, etajul 1 la ei este de fapt parterul, asa cum au punctat si altii). Nu vine niciun fum, cum s-au plans altii, eventual cate o adiere de miros de mancare (dar placut, imbietoare, nu sa ti se faca rau) in cazul in care iti petreceai mai mult timp pe balcon.

Camera :

- spatioasa, curata, cu aer conditionat, balcon, minibar, tv, baie in camera, lenjerie alba curata. Se face curat in camera in fiecare zi, lenjeria se schimba cam la 2 zile, prosoapele cred ca la fel - noi nu le-am folosit, deci nu stiu mai multe. In cazul in care va intereseaza, la TV exista un singur post romanesc (ProTV international), in rest doar bulgaresti.

Baia :

- curata, cu gresie si faianta, cu dus fara cadita, cu perdea, nimic spectaculos, dar clar mult mai aspectuoasa si curata ca baile din multe hoteluri de la noi. Exista si geam de aerisire care da spre culoarul cu usile de la camere.

MANCAREA SI BAUTURA (punct nevralgic pentru romani in general):

Mancarea este destul de variata - nu sunt 1000 de feluri de mancare, dar cea existenta este proaspata si foarte buna. Poti fi nemultumit doar daca esti un fitos care are pretentie de 5* la pret de 3* si chiar si atunci tot gasesti ceva care sa iti placa.

Exista foarte multe optiuni la mancarea de dimineata : oua ochiuri, omleta, cremvusti, salam de mai multe feluri, branza, unt, gemuri, miere (foarte buna), compoturi, fructe, croissante, produse de patiserie dulci si sarate, paine de vreo 5-6 sortimente si feluri, proaspata de fiecare data (au si un aparat unde poti praji painea, daca vrei), etc. De baut au cafea, ceai, sucuri si nectar, apa plata.

La pranz si la cina au 2 feluri de ciorba (aici un minus): o supa crema de legume, foarte buna de altfel si o ciorba de porc in general (nu am intalnit de pui sau vita) + felul doi mancaruri gatite, unele traditionale, altele uzuale precum cartofi la cuptor, orez, tocanita, ardei umpluti, ciulama, friptura de porc la cuptor, aripioare de pui la cuptor, peste, sosuri + fructe si bauturi.

Noi am prins in fiecare zi gratare atat la pranz cat si seara, cate un tip in fiecare zi : porc, peste, piept de pui, carnati si mici de-ai lor (desi aratau bine nu am mancat, deci nu stiu cum sunt, am preferat sa evit tocaturile).

De baut la pranz si seara aveai cate 2 sortimente de vin alb si 2 de vin rosu, in butoiase + apa, sucuri si nectar, cafea, etc (cam ce era si dimineata). La acestea se adauga posibilitatea sa iti iei de la barul de la piscina sau lobby bar coniac, vodca, uzzo, bere, rachiu, lichior, rom, sucuri la dozator (bune la gust).

Intre mese, mai exact in intervalul 10-12 si 14-16 puteai sa iei de la snack barul de afara pizza foarte buna si cartofi prajiti, legume pe plita, intr-o zi si guvizi prajiti - foarte buni si proaspeti.

Barul de la piscina si cel din lobby se deschid la 10 si se inchid la 22 sau 23.

Toate bauturile gratuite sunt bunicele, exclusiv bulgaresti, daca vrei ceva international este contra-cost. Dupa ora 23 totul este contra-cost.

Plaja si sezlongurile :

- in primul rand distanta de la iesirea din perimetrul hotelului si pana la plaja este de aproximativ 3-4 m. DAAAA, 3-4 m!!! Practic traversezi o alee si ai ajuns pe plaja. Plaja este foarte curata, cu nisip fin. Nu gasesti mucuri de tigara sau coji de seminte - se pare ca unele obiceiuri dispar brusc la iesirea din Romania. De asemenea, nu vei putea "beneficia" de nicio oferta si super pret la "namol, scoici, pietre de baie, porumb, gogosi, ceasuri, slapi si haine + multe altele" pentru ca nu exista picior de "comerciant excesiv bronzat" nicaieri, pe niciuna dintre plaje.

La plaja si piscina ai incluse cate 2 sezlonguri/camera. Exista si bucati de plaja in vecinatatea zonei de sezlonguri denumite "free zone" unde iti poti intinde cearceaful daca doresti si iti place asa. La fiecare 50-100 m sunt posturi de salvamari dotate (CULMEA, nu ca la noi) cu salvamari. La iesirea de pe plaja sunt cate 2 dusuri din loc in loc pentru a te curata de nisip si apa sarata, in cazul in care vrei sa mergi la piscina sa nu te duci cu apa de mare pe tine sau daca intri in hotel sa nu te duci cu nisipul taras.

Despre piscina :

- piscina are program intre ora 8:30 si 18:00 si este compusa din 2 zone : zona de adulti si zona de copii, dispuse in stanga si in dreapta barului, foarte bine din punctul meu de vedere. Cea de copii este cu adancime intre 0.45 si 0.70 m, cu tobogane si curgeri de apa, foarte antrenanta pentru copii. Cea de adulti are adancime cuprinsa intre 1.10 m si 1.60 m. Ambele piscine sunt curate si sunt supravegheate de un salvamar care are un post pe marginea piscinei de adulti si mai patruleaza si pe la copii. Nu am intalnit incidente la niciuna dintre piscine cat am stat acolo. Exista si 2 dusuri pe margine ca sa te poti curata de apa de mare sau nisip inainte sa intri. De asemenea, exista si o toaleta in apropierea piscinei.

Entertainement :

- este o echipa de 4-6 tineri in jur de 20-25 de ani care vin dimineata la piscina, pun muzica si fac diverse activitati in piscina si pe langa piscina, cu adultii dar si cu copii; la fel si dupa amiaza pana pe la ora 17:30-18:00; seara au program de mini disco cu copii de la 20:30 si de la 21:30 au diverse jocuri si concursuri cu adultii, acestea desfasurandu-se in holul hotelului in zona barului. Chiar nu mi s-au parut absenti cum au spus alte persoane. Pe noi nu ne-a interesat in mod deosebit acest aspect pentru ca seara preferam sa iesim sa ne plimbam. A prins bine pentru copil partea cu mini disco pentru ca se distra cu alti copii sub supravegherea entertainerilor in timp ce noi puteam sa stam la terasa la un pahar de vorba.

IN CONCLUZIE :

Recomand fara nicio retinere acest hotel.

Poti sa ai parte de un sejur de 6 zile in care sa te relaxezi si sa te simti bine la un cost mai mult decat decent. Bulgarii ne arata in fiecare an ca se poate acest lucru si sa fie si pe profit (probabil nu la fel de mare ca cel al hotelierilor din Romania). Apropo, in hotel si pe plaja peste 50% din turisti sunt romani, iar restul de 50% sunt impartiti in mod inegal intre bulgari, rusi, moldoveni, cehi, polonezi, unguri poate si cate un francez sau 1-2 germani. Oare o mare parte din acesti turisti de alte nationalitati decat romani nu ar fi putut petrece concediul in Romania daca erau conditii asemanatoare la preturi similare ? Dar faptul ca nici macar romanii nu mai vor sa isi petreaca concediul in Romania spune multe...

Daca mai aveti nevoie si de alte lamuriri sau mi-a scapat ceva, ma puteti intreba si va voi raspunde cu mare placere.

Va salut si sa aveti parte doar de concedii extraordinare oriunde va duceti!

Trimis de Lexxxxx in 03.08.15 14:51:04
Validat / Publicat: 03.08.15 15:57:30

VIZUALIZĂRI: 1812 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lexxxxx); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.08.15 15:57:22]

@Lexxxxx: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=5032

[03.08.15 16:43:03]

@Lexxxxx

Mulţumiri, am actualizat clasificarea oficială.

Am revenit ulterior asupra deciziei, vezi mai jos

Remicade
    [03.08.15 18:11:01]

Se pare ca litoralul romanesc e la aceasta ora FULLLLLLLL deci daca lumea vineee navalaaaa de ce sa mai schimbe ceva?

[03.08.15 23:23:14]

@Remicade - Pai cam pe asta se bazeaza si ei.

Sper sa vina si ziua in care sa vad ca bate vantul prin hotelurile romanesti, sa ii trezeasca din prostia si nesimtirea in care stau de multi ani si sa fie constransi de imprejurari sa schimbe tot ce trebuie schimbat. Nu spun ca bulgarii sunt zeii turismului, nici pe departe... Dar sunt inaintea noastra cu vreo 20-30 de ani la acest capitol. Noi am ramas la nivelul anilor '80-'90. Cred ca nostalgia e de vina...

[03.08.15 23:30:02]

@webmasterX - Am adaugat si fotografii. Cum o poza face cat 1000 de cuvinte, sper sa va ajute sa va faceti o impresie mai clara.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [04.08.15 00:05:11]

@Lexxxxx -

Personal nu sunt foarte convinsă că Dobrotitsa și-a recăpătat oficial steaua pierdută în urmă cu ceva ani.

Ce scrie pe brățară nu este un argument suficient de convingător.

Ai văzut tu trei stele pe clădirea hotelului?

Părerile agențiilor de la noi sunt împărțite: îl dau care de 2 care de 3 stele, dar cei care îl dau ca fiind un hotel de trei stele o fac din rațiuni de marketing, știut fiind apetitul românilor pentru stele cât mai multe și preț cât mai mic. Booking zice că are doar două și tot cu două stele apare și pe unele site-uri bulgărești.

Însă numărul real de stele nu are nimic de-a face cu faptul că hotelul oferă servicii foarte bune pentru prețul plătit și aici este doar meritul lor.

[04.08.15 00:25:09]

@nicole33 - Am vazut cele 3 stele pe/prin hotel undeva, dar nu mai retin unde. Sper sa imi amintesc. Pe unele site-uri romanesti (nu stiu daca am voie sa le dau numele) chiar apare cu 3* - [...]; pe booking apare cu 2* intr-adevar. Oricum, conditiile nu sunt de 2* ci de 3* clar. Am vazut cateva hoteluri din Mamaia, destul de renumite, care aveau 4* (nu stiu cum naiba) si nu prea difereau cu mai nimic de acesta.

[04.08.15 07:13:55]

@Lexxxxx - ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

DANYEL
    [04.08.15 23:18:11]

Cred ca esti din alt film daca asta este un hotel multumitor cu servicii cu satisfactie deplina, nu pot sa cred o mizerie de hotel, cu o lipsa totala de igiena si cu conducere a hotelului total contra romanilor... o mizerie totala vezi impresii

[05.08.15 01:29:59]

@DANYEL - Salut Danyel.

Asa cum tu consideri ca sunt din alt film, si eu pot considera la fel despre tine. Daca nu as fi venit acum o saptamana de acolo as fi crezut tot ce ai scris.

Acelasi tatuat era la receptie si pe 24.07 cand am ajuns noi si la plecare in 29.07 si nu am avut nicio problema cu el. Pe 24.07, la check in a facut tot posibilul (si a reusit) sa ne ajute cu 2 camere in acelasi corp si pe acelasi palier (am fost 2 familii) si asta FARA sa ii dau nici macar 1 leva. Am fost doar foarte ferm in cerinta.

Cat despre mancare, nu este deloc adevarat ca este o mizerie. Este chiar o mancare buna si proaspata. Poate ca nu este toata pe placul nostru, dar ai de unde alege. Ar fi bine sa mai citesti opinii despre alte hoteluri sa vezi intr-adevar impresii despre mancare in alte unitati de cazare mai cu pretentii. Niciunul dintre noi cei 6 (dintre care un copil de 6 ani) care am mancat timp de 5 zile de acolo nu am avut nici macar un deranj la stomac. Imi pare rau ca a facut copilul tau toxiinfectie alimentara (daca asta a fost, desi la toxiinfectie alimentara se cam ajunge la spital cu perfuzii din cate stiu). Daca a mancat preparate cu tocatura de-a lor e posibil sa se intample, noi oricum am evitat tocaturile.

Pe de alta parte, daca i-ai cumparat alte produse din alta parte, iarasi poate fi o cauza. Spre exemplu, copilului meu i-a fost rau intr-o noapte dupa ce a mancat floricele cu caramel de la o toneta de pe strada, cumparate chiar de mine. Fara nicio legatura cu hotelul. A vomat de mai multe ori si i-a trecut, se mai intampla.

Nu stiu cum ai avut acces in bucatarie, dar in restaurant tin sa te contrazic, nu este nicio mizerie totala. Personal am stat intr-o zi si am urmarit cum se schimbau fetele de mese de la masa de dimineata pentru pranz si de la pranz pentru seara. Ca altii au mancat ca porcii la masa la care ai stat tu apoi si ai gasit mizerie, asta e partea a doua, desi, am vazut ca se curatau mesele dupa cei ce mancau inaintea ta. Iar cei ce faceau asta sunt niste copii de 20-22 de ani care nu stau o clipa de dimineata pana seara, ba mai mult, iti mai si multumesc cand le dai farfuriile dupa ce ai mancat si daca le faci cat de cat stiva ca sa le usurezi si lor munca.

Cat despre bulgarii care se poarta urat cu romanii nu o putem generaliza. Am vazut mult mai multi romani care se comporta urat cu romanii, nu mai zic de straini. Am avut ocazia sa vad exact invers : cum niste conationali se purtau de parca erau niste zei si toti trebuia sa fie la picioarele lor + toparlanismele de rigoare. Din pacate sunt mai multi din acestia.

Una peste alta inclin sa cred ca ai fost mai degraba ghinionist si a fost o serie de conjuncturi nefavorabile. Ceea ce ai scris este opinia ta si o respect, dar, clar nu se poate generaliza pentru tot hotelul.

DANYEL
    [05.08.15 08:12:10]

@webmaster - Nu s-a facut nici o imbunatatire fata de 2013 cand am mai fost acolo, este chiar mai rau, dar este clasat la 2*+ pentru ca nu are lift chiar daca are 4 etaje, asta a fost raspunsul agentiei.

[05.08.15 11:26:43]

@Lexxxxx -

Am verificat şi nu am reuşit să primesc confirmări "oficiale" ale acestui "upgrade" al clasificării.

Revin asupra deciziei anterioare, hotelul este din nou afişat cu clasificare oficial de 2 stele (clasificare AFA: 2stele plus)

[05.08.15 11:33:54]

@webmaster - OK, e in regula.

Din pacate nu am gasit dovezi clare legat de nr de stele.

Nu am facut poza la bratara si nici la vreun loc prin hotel unde apareau stele.

Poate ne vor ajuta cu lamuriri cei ce vor merge acolo in perioada urmatoare. Cred ca ar fi de folos.

Husky
    [07.08.15 17:38:24]

@Lexxxxx:

Hotelul Dobrotitsa a avut trei stele pana in 2012. Din 2013 a fost retrogradat la doua stele. Posibil sa le fi ramas un stoc important de bratari din anii trecuti si acest lucru te-a indus in eroare.

Pe site-ul oficial al hotelului nu se precizeaza clasificarea acestuia. Tu daca primeai o stea in plus nu ai fi facut public acest lucru?

Degeaba aduci ca argument ce scriu sau ce afirma agentiile romanesti, ca nu acestea dau stele hotelurilor din Bulgaria, ci autoritatile de resort din tara respectiva.

DANYEL, Lexxxxx, nicole33, Remicade
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Mare (ex Dobrotitsa) Hotel: