ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2015
JUL-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 2 si 8

Extrem de nemulțumit

Relativ placut

Ne-am intors de cateva zile de la hotelul Grand Hotel Varna si pot spune ca cele 5 stele sunt prea multe.

Hotelul are un aspect ca cele de la noi in anii 80 desi in interior este destul de opulent. Receptionerele cunosc engleza bine, cazarea s-a facut in 5 minute desi ajunsesem la 12.30 am si primit camera si bratarile si pliant cu informatii in limba romana.

Multe piscine cu apa calda, chiar f calda, in special cea pentru copiii mici. Piscina de la hotelul Rubin de pe plaja este recomandabila dimineata deoarece acolo este toata animatia, este pe nisip si langa mare. Marea este ok, fara prea multe alge si cu nisip, nu pietre. La amiaza recomand piscinele de la hotel.

Locul de joaca de la hotel Dolphin este destul de mare pentru cati copii sunt in resort.

Minusuri: etajele hotelului sunt de 2 stele, mochetele de pe hol si usile invechite, mobila din camere destul de prafuita pt 5 stele. De remarcat lipsa de personal de serviciu pentru capacitatea hotelului. Cameristele veneau cand si daca aveau chef, la restaurant curatam singuri mesele pentru a putea beneficia de o masa de 7 persoane (asta zilnic).

Mancarea - de nota 5 - compusa din diverse soiuri de carne cu sos si legume. Nu aveai ce sa pui ca si garnitura, o singura zi am gasit cartofi prajiti (si asta pana la ora 8 caci apoi nu au mai adus), fructe cam necoapte si multe stricate. Nu se fac gratare, clatite dimineata (e primul hotel unde am intalnit asta in Bulgaria si merg de 6 ani la ei). Prajiturile au gust bun dar putin variate. Mezeluri erau de 2 feluri si aratau ciudat (cam grase) si 2 feluri de branza. In general trebuia sa astepti cateva minute pt farfurii si tacamuri. N-am murit de foame dar toate astea nu ar trebui sa le intalnesti la 5 stele dar la banii dati... ce sa mai spun. Nu inteleg de ce, dupa atati ani de comentariii negative despre mancare, (apropo, au chestionare de satisfactie in care cred ca nu s-a scris numai de bine) nu schimba politica/conceptia despre mancare.

Nu am fost la retaurantele a la carte caci aveau cam aceeasi mancare. La pranz poti merge fara rezervare la oricare (la cel italian gasiti pizza - doar aici este - dar sa ajungeti pe la 12 jum), hot-dogul de la amiaza are un gust cam ciudat. Poate la celelalte hoteluri din resort mancarea e altfel. Pacat, caci intreg resortul are potential daca cineva ar face niste investitii si ar putea sa semene cu unul din Turcia.

PS. Parcarea e fara bani, daca vreti sa mergeti in statiune sa nu luati trenuletul caci e scump si are traseu ciudat. Mai bine mergeti in bazarul de langa hotel, statiunea nu are nimic de oferit. Daca vreti sa o vizitati totusi luati de la hotel o masinuta electrica caci e mai ieftin asa.

Trimis de dragvladut in 03.08.15 02:42:47
Validat / Publicat: 03.08.15 03:49:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipuri, Albena, Nessebar, Duni

VIZUALIZĂRI: 2801 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dragvladut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

SimonaMSM [21.01.16 14:09:09] »

@dragvladut - Buna ziua. Ma gandesc si eu sa mergem in concediu la Grand Hotel Varna in vara. Puteti sa imi spuneti daca plaja e foarte aglomerata, daca sunt sezlonguri libere si la ora 9.00-9.30. Din cate am inteles este o bucata de plaja naturala si o portiune de plaja amenajata pe o platforma, dar de pe care nu se poate intra in apa. Oare plaja naturala e foarte foarte aglomerata?

Am citit mai sus ca ati fost de mai multe ori in Bulgaria. Daca nu recomandati acest hotel, oare ati putea sa imi spuneti unde v-a placut mai mult, ca sa am mai multe optiuni?

Multumesc

SimonaMSM