Ammon Hotel (ex Zamfira) [Venus]

02.08.2015
Avatar Florin82
înscris/ă în 14.07.13
JUL-2015

Nou si ingrijit - un loc bun de odihna

In concordanta cu statiunea Venus care este in reconstructie / renovare, am gasit in hotelul Ammon un loc proaspat renovat care poate reprezenta o baza convenabila pentru orice pelerinaj diurn.

Hotelul este situat undeva in linia a 2-a a statiunii, intr-o zona destul de verde si linistita d. p. d. v. al traficului si al aglomeratiei, pe care le gasesti insa rapid la maxim 5 minute de mers pe jos.

Dispune de un spatiu verde propriu de dimensiuni onorabile si extrem de bine ingrijit. Un plus important este reprezentat de curtea interioara in care se gaseste o piscina maricica asociata cu o terasa cu destule sezlonguri si un mic loc de joaca pentru copii - se poate deci petrece agreabil si in cadrul hotelulul.

Zona receptiei este cam prea simpla (practic o sala mare aproape goala) pigmentata doar de cateva mese cu scaune de la zona de bar - din pacate nu inspira prea multa distractie.

Am stat intr-o camera de dimensiuni medii, cu pat matrimonial incapator si saltea odihnitoare, cu comoda, AC si TV plat cu destule programe (inclusiv HD), o masa mica cu doua fotolii si un dulap mare - cel mai important este ca tot mobilierul este nou la fel ca si amenajarea camerei si baii. Despre baie - mica dar functionala si... cam atat.

Daca dimensiunea baii este un incovenient neimportant atunci zona de servire a mesei il consider principalul punct minus - practic cladirea este complet separata de hotel cam la 5-7 minute de mers pe jos, respectiv se prezinta ca o terasa fara pretentii pe plaja. Este intr-o zona a falezei neingrijita si cu multe cladiri in ruina sau in reconstructie (praf, materiale de constructie etc.) in nota cu zona de plaja de la Perla Venusului. In concluzie nu am ajuns deloc acolo sa luam micul dejun inclus si nu ne putem da cu parerea cu privire la calitatea mancarii - din ce am citit pe alte site-uri ar fi in nota locatiei. E pacat ca nu au gasit o varianta mai buna de organizare a mesei in cadrul hotelului; sunt convins ca se puteau gasi solutii mai bune.

Ca sa sumarizez: ramane un hotel pe care il recomand, ingrijit, curat, nou renovat cu zona frumoasa de gradina si piscina dar nerecomandabil celor cu pretentii culinare. Noua ni s-a potrivit destul de bine, nefiind genul caruia sa ii placa sa fie lipit de hotel din cauza meselor dar parca un mic dejun bun ar adauga valoare hotelului.

NB: acum am citit o alta impresie despre hotel in care se mentioneaza ca este in renovare si restaurantul propriu. Ar fi clar binevenita si ar ridica si mai mult hotelul. Noua nu ni s-a comunicat nimic legat de acest lucru.

Momentan nota mea ramane aceeasi cu mentiunea de mai sus.

NOTĂ: Operatorul acestei destinații (proprietarul, administratorul etc) a scris un răspuns / drept la replică referitor la aceste impresii

Impresii încărcate de Florin82 in 02.08.2015 22:38:50

Validat / Publicat: 03.08.15 00:18:21

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în ROMÂNIA. A mai fost în/la: Mamaia, Eforie Nord si Sud, Neptun, Olimp, Saturn

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Florin82); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4500 PMA (din 5 voturi) nota2
  • Coordonate GPS: 43.84673900 N, 28.59692600 E - CONFIRMATE
  • Ai fost acolo, la Ammon Hotel (ex Zamfira) [Venus]? - Scrie impresii DESPRE CAZARE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Florin82? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[03.08.15 00:17:30]

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=18598

- gia 24
[11.08.15 14:18:34]

S-a rezolvat cu restaurantul! Masa se serveste un incinta hotelului. Eu asa am gasit :)

- Hotel Ammon
[30.03.16 14:45:00]
NB: este (sau a fost) reprezentant al unității

@Florin82 -Va multumim pentru aprecieri, dar si pentru sfaturi. Tot ceea ce ne recomandati este de bun augur si vom face tot posibilul sa va depasim asteptarile. Ne bucuram ca v-ati simtit bine in incinta hotelului nostru si promitem sa va depasim asteptarile vara aceasta. Avem in curs cateva proiecte care tin de aspectul hotelului dar si de primire si servicii. Restaurantul va va surprinde vara aceasta, deoarece tinem cont de opinia musafirilor nostri si dorim sa va simtiti confortabil din toate punctele de vedere. Micul dejun, cu siguranta il veti servi in incinta hotelului, precum si restul meselor dorite. Va anuntam ca avem si o pagina de facebook, recent actualizata, unde va vom tine la curent cu preturile 2016 si cu surprizele pregatite... Va aducem la cunostinta faptul ca avem si pagina personala : www.ammon.ro, care urmeaza a fi actualizata. Pentru orice nelamuriri, intrebari sau rezervari va rugam sa ne contactati ...

Ps: Va punem la dispozitie oferte Early Booking, care va ofera reduceri substantiale pentru concediul din aceasta vara. Pentru detalii va rugam sa ne contactati.

Cu drag,

Echipa Ammon, Venus, Mangalia