Alva Donna Exclusive Hotel & Spa [Bogazkent]

JUN-2014
REGIM MASĂ UAI
2045 [euro], family room
+ COPII: 3 -- varsta: 11,7, 7 ani

Alva Dona un hotel cu bune și rele

Am fost la acest hotel în 2014 la sfârșitul lui iunie și aș fi postat un review mai devreme dar am rămas fără cuvinte atunci când am citit un alt review al unui proaspăt membru AFA care am înțeles că a avut o experiență total neplăcută cu acest hotel iar vina aparținea celor care si-au dat cu părerea despre această destinație.

Fraților suntem pe un site de "IMPRESII De Călătorie", nu de adevăruri absolute. Ceea ce mie îmi place altuia s-ar putea sa îi displacă. Fiecare își alege concediul în funcție de buget dar și de cât îl duce capul. De aceea există "ecouri"... pentru întrebări sau clarificări.

Să revenim. Am plecat la 6 am din București, la 15.30 ne cazam la hotel Ibis în Bursa. Am vorbit despre traseul pe care îl folosesc de 2 ani în review-ul meu despre Royal Dragon - vezi impresii.

A doua zi am plecat din Bursa și pe la 16.45 eram în hotel.

Am primit o cameră naspa și cu o mocheta veche și urat mirositoare în corpul vechi. Prietenii mei au primit camere tot în corpul vechi, dar normale, fără chestii deranjante.

Noi încercăm să fim optimiști în vacanță și nu ne stricăm concediul pentru nimicuri așa ca am trecut cu vederea camera "mai puțin reușită "

Piscina principala este mică și a fost destul de aglomerată în perioada în care am fost noi. În ultimele zile am traversat în corpul nou unde piscina era goala. (fără lume, nu fără apă).

Toboganele normale, fără colac, 4 sau 5 din care unul cu pâlnie.

Mâncarea a fost normală, fără chestii deosebite dar noi (6 adulți +5 copii) am găsit ceva tentant în fiecare zi. Pui, vita, curcan și pește pregătit în diverse moduri. Intr-o seară cred că au fost niște conflicte intre ospătari și conducere pentru ca la un moment dat au dispărut cu toții. 😲 Au reapărut după 10 minute spre deliciul publicului!

Exista cortul cu cartofi umpluți și chebap lângă scena, spre exterior. Cred că este mai degrabă o ghereta și nu un cort...

Baclavalele erau rare.

Berea Efes cunoscută. Vinul obișnuit, de resort. La chestiile tari stăteau mai bine :am fost servit cu Chivas în Lobby bar, spre surprinderea generala, de asemenea coniacul, era ceva spaniol, de calitate buna. Am înțeles că și Tequila era ok.

Dimineața exista fresh de portocale gratuit.

Ceea ce m-a deranjat pe mine în mod deosebit a fost numărul mare de muște. Erau peste tot : la masă, în bar, pe terasă... Enervante creaturi!

Punctul forte al resortului îl reprezintă show -urile. Scena este comparabila cu cea de la Mamaia... Aduc artiști cotați (cât de cât). Focurile de artificii (au fost 2 cât am stat noi) au fost unele dintre cele mai frumoase pe care le -am văzut în Antalya.

În concluzie un hotel cu bune dar și cu multe lucruri mai puțin bune. Nu cred că îl recomand...

Impresii încărcate de andi13 in 02.08.2015 20:44:19

Validat / Publicat: 02.08.15 21:28:33

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya (Calista, Royal Dragon /Wings, Limak Lara), Kusadasi -Sea Light
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Grecia, Bulgaria
VIZUALIZĂRI: 1935

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (andi13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7200 PMA (din 10 voturi) nota2

[09.11.15 12:52:29]

@andi13 - Eu am fost in 2015 septembrie si pe langa Berea effes aveau si becks indradevar tot la halba (pahar)

Tot in corpul vechi am stat in camera 1436 dar nu am ce comenta in camera. Mocheta mai mult decat ok camera curata miros deloc!

Piscina principal intradevar nu este enorma sau foarte mare dar nici foarte mica plus ca mai este si cea de la topogane si pana la urma mergem la mare nu sa stam la piscine!! Cu siguranta veti gasii piscine mai mari in Romania (daca preferati piscine in loc de mare) dar pentru nu trebuie sa mergeti pana in Turcia.

La capitolul tarii nu era doar Chivas mai era si Jamson J&B, J& blak, ballantines si nu erau doar la lobby bar ci peste tot la fel ca si brandy de 5 feluri, martini Campari tequila. 3

Fresh de portocale a fost la fiecare masa!

Imi cer scuze daca am gresit cu ceva tinand cont ca noi am fost in 2015 si nu in 2014, poate au mai schimbat ceva intrun an

[09.11.15 13:08:15]

@andi13 -

PS: ati scris

"experiență total neplăcută cu acest hotel iar vina aparținea celor care si-au dat cu părerea despre această destinație."

Vina este a D vs pentru ca gusturile nu se discuta, poate unde va place Dvs la altu nu ii place. Multe impresii poate sant scrise la nervi fara a sta si judeca (ajungi acolo si nu este la ce te ai asteptat) !!! La orice hotel sant impresii bune si rele!!!

De ce nu cautati pentru viitoarea vacanta o impresie care vi se pare cat de cat echilibrata si sa intrebati direc autorul punctual ce va intereseaza!!!

CU SCUZELE DE RIGOARE DAR NU PUTETI DA VINA PE AUTORI CA ATI ALES UN RESORT CARE NU A FOST LA ASTEPTARILE D VS

- andi13
[09.11.15 14:42:44]

@lorand: Salut. Cred că nu ai citit cu atenție ceea ce am scris sau nu ai înțeles. Exact același lucru l-am scris și eu: este un site de impresii și alegerea aparține fiecăruia. Eu nu am vrut să scriu despre acest hotel pentru că un alt membru AFA dădea vina pe review - urile anterioare!

În altă ordine de idei nu înțeleg cum de webmaster - ul ti-a permis sa scrii cu majuscule. Parcă era vorba că așa ceva înseamnă că ridici tonul la interlocutor...

Îmi permit să îți fac și eu o sugestie: înainte de a scrie un răspuns la un articol, asigura-te că ai înțeles exact conținutul articolului respectiv.

Am crezut că greșelile de ortografie din ecoul tău se datorează neatenției, acum nu mai sunt convins...

[09.11.15 15:41:04]

@andi13 -

1 Ai drepate ca nu am citit cu atentie si acuma recitind am vazut ca te refereai la un alt utilizatori si imi cer scuze.

2: sincer nu stiam ca nu ai voie sa scrii cu majuscule dar departe de mine gandul de a ridica tonul!!! Ce motiv as avea?

3: Poate ai observat cand scrii un raspuns pe acest site (nu stiu de ce) pagina incearca sa se autocorecteze dar asta nu inseamna ca nu sint (sant) cum vrei tu, corect este sunt un agramat.

4: Este un site de impresii, nu de gramatica si mai ales dupa parerea me este sa nu jignim!!! Nu toti utilizatorii sunt cu gramatica pusa la punct dar asta nu inseamna ca nu pot posta. Cu siguranta intelegem ce au vrut sa spuna chiar cu greseli de ortografie dar noi citim impresii aici si nicidecum sa dam lectii de gramatica.

scuze inca odata daca te-am deranjat

- andi13
[09.11.15 19:10:40]

@lorand: Îmi pare bine că putem discuta ca două persoane civilizate care chiar dacă nu au același păreri despre un lucru pot dialoga fără agresivitate.

Așa cum am mai spus, orice review / ecou care apare și completează imaginea unei destinații turistice sunt binevenite. Eu am scris despre acest hotel, așa cum l-am văzut eu, în 2014. Nu ar fi primul sau ultimul resort care își îmbunătățește/ scade calitatea serviciilor oferite de la un an la altul.

De altfel eu am scris despre un hotel din Thassos care a crescut de la an la an, după cum aș fi putut scrie despre Limak Lara care în 2012 a oferit servicii mult peste 2013 (în opinia mea, bineînțeles). Faptul că există păreri diverse, pe acest site, nu poate decât să îi ajute pe cei care încă nu au "fost acolo ".

Îmi cer scuze pentru comentariile un pic acide de la finalul ecoului precedent dar mă deranjează agresivitatea, chiar și în plan virtual.

Publicitate    [16.06.19 14:43:09]